Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.
 

Były już tematy o ekspresach ciśnieniowych ale nie widziałem żadnego o kawie.

 

Zatem jaką kawę polecają użytkownicy Benchmarka?

 

Ja aktualnie testuję mieloną Lavazza Qualita Oro (prezent od przyszłej teściowej) i jest naprawdę niezła. Ma dość delikatny, słodkawy smak i ciekawy aromat.
Jak jestem w domu to podkradam bratu ziarnistą turecką arabicę (niestety nie znam marki) o intensywnym orzechowo-czekoladowym posmaku (przypomina trochę Nutellę).

 

Wszystkie kawy oczywiście parzone za pomocą Domotti Vella.

 

Recenzje użytkowników (kolejność alfabetyczna, po kraju pochodzenia):

Brazylia Blue Diamond:

Bardzo aromatyczna kawa. Najbardziej mi smakowała średnio palona. Pięknie pachnie przed jak i po zaparzeniu, czuć aromaty orzechowe, karmelu i czekolady, trochę kwiatów. Smakuje cudownie. Lekka, delikatna kawa, o smaku karmelowo-czekoladowym. Lekko wyczuwalna, nie narzucająca się kwaskowatość.

Pięknie pęcznieje podczas preinfuzji.
Jaśniej palona wersja, posiada trochę więcej kwaskowatości w smaku.

Polecam każdemu tę kawę!  :D // ruseus

Brazylia Santos:

Jest to kawa bardzo delikatna, o lekkim orzechowym aromacie. Goryczka prawie niewyczuwalna. Moc w skali od 1 do 6 oceniłbym na jakieś 2. Ma także słodkawy posmak przez co osoby dodające do kawy cukru mogą się bez niego obyć. Idealna na niedzielny, popołudniowy chillout. Ogólnie polecam osobom, które przy kawie lubią się odprężyć, poczytać czy po prostu porozmawiać ze znajomymi bez obawy, że będą miały przez nią problemy z zaśnięciem.
Cena: 6,50zł/100g // Outlaw666

Etiopia Yirgacheffe:

Bardzo dobra kawa. Mieszanka aromatów karmelowo-cytrusowych, lekkie nuty kwiatowe. Super pachnie podczas zaparzania, i pęcznieje  :) W smaku kwaskowata, o cięższych nutach karmelowych. Bardzo dobra kawa na co dzień. Daje (w sumie tak jak poprzedniczka - Blue Diamond) bardzo dobrego kopa  :)

Również polecam  :) // ruseus

Tanzania Kilimanjaro:

Ta kawa najmniej mi smakowała. Jest dla mnie za kwaśna. Zdecydowanie preferuję smaki karmelowe i orzechowe w kawach. Możliwie że to moja wina, i coś namieszałem przy proporcjach. Z dripa można wiele wydobyć, ale nie mam wiele czasu na zabawię z temperaturami wody. Dlatego też mi nie smakowała.

Jeśli ktoś lubi nuty cytrusowo-owocowe. Polecam! Jeśli jest inaczej, lepiej nie bierzcie.  :)// ruseus

Inne kawy polecane przez użytkowników (głównie marketowe):
Dallmayr Promodo
Lavazza Espresso
Lavazza Qualita Oro
Minges Espresso
Segafredo Intermezzo

Polecane palarnie:
http://www.kawagregorio.pl/- niskie ceny, bardzo miła obsługa, szybka wysyłka, czasami można liczyć na gratisy. 

Czekam na kolejne recenzje, uwagi, itp. Będą one dorzucane do pierwszego posta.

Edytowane przez SKEEPER
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

 

ale mam stary młynek elektryczny, więc zastanawiam się na kupowaniem kawy do mielenia

 

Kawa świeżo mielona ma dużo intensywniejszy aromat i lepszy smak od mielonej w fabryce. Przede wszystkim kupując kawę ziarnistą dostajesz tylko najładniejsze ziarna a w mielonej mogą Ci zmiksować prawie wszytko co tam mają.

Polecam też zainwestować w jakiś ekspres albo chociaż kawiarkę/kafetierkę za 50zł, bo różnica w smaku jest ogromna.

Link to post
Share on other sites
zainwestować w jakiś ekspres

Mam od paru lat taki prosty ciśnieniowy:

 

http://www.brookstone.com/webassets/product_images/700x700/728283p.jpg

 

i sprawdza się na co dzień, aczkolwiek czasem brakuje mi prostego przelewowego.

Miałem wtedy od razu spory baniak kawy na zapas. Oczywiście musiałby mieć płytę grzewczą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

mój przelewowy ma dzbanek-termos, trzyma kawę na gorąco przez ok 12 godzin bez podgrzewacza

od keidy sam mielę kawę na świerzo i omijam wszelkie komercyjnie popularne marki zrezygnowałem z zakupu ciśnieniowca saeco, owczywiście wymagało to trochę eksperymentowania z proporcjami, ale teraz wychodzi mocna i czarna tak jak lubię, także IMO dobra kawa to podstawa, nie wiem jakie lubisz bo to jest coś indywidualnego, ale kilkadziesiąt różnych rodzajów różnych producentów przerobiłem, także jak coś pytaj

Link to post
Share on other sites

Jako, że ja ładuje z 4-6 kaw dziennie to muszę brać coś taniego bo 200 gramów schodzi mi w pare dni i ekspresowego w przygotowaniu, najczęściej jest to kawa rozpuszczalna. Ale jak każdy wie kawy rozpuszczalne to przeważnie kwasiżury wykręcajace twarz i smakujące jak zlewki i popłuczyny. No i kiedyś w tesco była promocja świąteczna kawy nescafe creme sensazione 500g kawy + 2 ładne kubeczki i kupiłem ją. No i od tamtej pory jeśli tylko uda mi się ją dostać to biorę w ciemo, bardzo fajna zarówno na czarno jak i ze śmietanką, delikatna z dobrą goryczką i zapachem a do tego tworzy się na niej intensywna gęsta pianka, na prawdę jak na kawę rozpuszczalną to 10/10. Oczywiście próbowałem innych kaw z dopiskiem creme, i są one lepsze od zwykłych rozpuch, ale ta konkretna zawsze najlepiej mi smakuje i kosztuje 15-19 zł za 200g słoik więc jest akceptowalna. A co ważne jeszcze jest stosunkowo mocna (mimo że należy do słabszych kaw), jak trafie na słabszą kawę to jeden kubek z rana mi nie wystarcza i dopycham zaraz drugą kawą, a tej wystarczy jeden kuban i już pompa pracuje jak powinna Tak czy inaczej ta mi podeszła jako codzienna żłopianka 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

 

 

Ale jak każdy wie kawy rozpuszczalne to przeważnie kwasiżury wykręcajace twarz i smakujące jak zlewki i popłuczyny
 

Dobre podsumowanie kaw rozpuszczalnych. Być może istnieją jakieś pijalne tak jak piszesz, ale ja zawsze pijąc kawę rozpuszczalną zastanawiam się jak ktoś może taką pić i się zachwycać jej smakiem, jedynie sprawdza się do moczenia w niej ciastek. :) 

 

aczkolwiek czasem brakuje mi prostego przelewowego

Całkiem ciekawym rozwiązaniem może być drip, można kupić bardzo tanio i prawie nie zajmuje miejsca, a smak tak jak z przelewowego, bo w zasadzie działa prawie tak samo. Zawsze można zamiast do dzbanka/kubka zrobić kawę do termosu i będzie ci utrzymywała ciepło.

 

Coś takiego:http://froblog.pl/wp-content/uploads/imported/Secret_Life_Cafe_Kawa_Drip.jpg

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Odkąd poznałem smak prawdziwej świeżo mielonej kawy, kiedy jestem zmuszony wypić rozpuszczalną, przyjmuję to jako karę.

Ogólnie pochodzę z rodziny, która lubi kawę ale moja mama pije tylko rozpuszczalną. Zwykle kupujemy te stosunkowo dobre aczkolwiek i tak to się nie nadaje do picia.

 

Czyli ekspres przelewowy polega ogólnie na tym, że wsypujesz kawę na jakieś sitko czy drip tak jak wspomniał kolega wyżej i przelewasz przez niego wrzącą wodę? Trochę jak zaparzacz do herbaty.

 

Ostatnimi czasy zastanawiam się nad przerzuceniem się z kawy na yerbę. Ponoć lepiej pobudza i wspomaga odchudzanie co mi się przyda, bo po roku studenckiej diety kebabowo piwnej w stolicy przytyłem jakieś 5kg.

Link to post
Share on other sites

Proponuję spróbować Jacobs Milicano. To jest kawa rozpuszczalna z 15% dodatkiem kawy ziarnistej, bardzo drobno zmielonej. Zupełnie nie smakuje jak rozpuszczalna, a raczej jak z expresu. Ma jednak jedną wadę - jest droga - ponad 20,- zł za puszeczkę 100g.

Tańszą o połowę alternatywą jest Nascafe Classic Intenso. Zawiera 5% kawy mielonej i jest dużo gorsza w smaku od Milicano. Poza tym są wyczuwalne i widoczne drobinki kawy mielonej, czego w Milicano nie ma.

A na co dzień pijam różnego rodzaju rozpuszczalne Creme.

 

Mój sposób na kawę, to ok. 2 łyżeczki rozpuszczalnej dopełnione mlekiem w kubku 0,5l. W domu dodatkowo mleko spienione. A latem na zimno + gałka lodów waniliowych lub smietankowych.

Edytowane przez drVanSteiner
Link to post
Share on other sites

 

 

Nascafe Classic Intenso. Zawiera 5% kawy mielonej i jest dużo gorsza w smaku od Milicano. Poza tym są wyczuwalne i widoczne drobinki kawy mielonej

Popijam w pracy ostatnio ww., ale jakoś nie przypadła mi do gustu.

Z braku ekspresu (kiedyś miałem przelewowy, ale zakamienił się) muszę raczyć się różnymi odmianami rozpuszczalnej kawy :/

Może spróbuję przy okazji tego Millicano i zobaczymy co to za cudo.

Link to post
Share on other sites

Z racji, że nie przemyślałem sobie jednej bardzo ważnej kwestii, mianowicie tego, że nie posiadam młynka do kawy na stancji w Warszawie a przerzuciłem się na kawę ziarnistą, postanowiłem takowy młynek sprawić. Pojawia się jednak to pytanie - czy opłaca się w ogóle patrzeć na młynki za 60zł z Media Markt, typu http://www.mediamarkt.pl/mlynek-clatronic-ksw-3306-bialy,id-57393czy jednak lepiej zainwestować w coś droższego? Ogólnie potrzebuję młynka który mi maksymalnie 2x dziennie zmieli kilkanaście ziaren kawy, nic więcej, żadnych wodotrysków ani innych udziwnień. W domu od lat mam stary radziecki młynek który ciągle bardzo dobrze sobie radzi ale wiadomo jak to teraz jest z nową chińszczyzną - potrafi rozpaść się w rękach.

 

Ewentualnie czy ktoś z Was byłby w stanie polecić jakiś w miarę sensowny i tani ręczny młynek żarnowy?

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

Najtańszy w miarę sensowny (nie polecam, ale można kupić) elektryczny młynek to Krups GVX2 - kosztuje jakieś 250 zł. Jeśli ręczne młynki, to coś z Hario - najtańsze od 120 zł. I jeśli nie przeszkadza Ci kręcenie korbką, to będzie lepszy wybór niż ten Krups.


Z braku ekspresu (kiedyś miałem przelewowy, ale zakamienił się) muszę raczyć się różnymi odmianami rozpuszczalnej kawy :/

 

Tłoczek (french press) kosztuje ze 30 zł, a to 10 razy lepszy pomysł na kawę, niż rozpuszczalna...

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

 

 

Hario - najtańsze od 120 zł

Właśnie poczytałem trochę w necie i się nastawiam na taki ręczny młynek żarnowy. Chyba to będzie najlepsza opcja ze wszystkich. Zapłacę trochę więcej ale uzyskam za to lepszy aromat kawy i idealnie zmielona nie będzie mi zapychać sitka w moim Domotti Vella.

Link to post
Share on other sites

Niestety nie stać mnie na dobry elektryczny młynek żarnowy, bo to sporo większy wydatek. Chyba dzisiaj jadę kupić ten ręczny bo wczoraj przed egzaminem wypiłem troche kawy mielonej, ktora kupiłem jakiś czas temu juz i 1/4 poszła do zlewu.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...