Skocz do zawartości

Recommended Posts

***************************** INFO TECHNICZNE*******************

Cześć. Jestem nowy na tym forum i  w ogóle jestem nowy w świecie pecetowców, do tej pory bardzo mało interesowałem się podzespołami komputera, moja wiedza była bardzo uboga. Przez kilka ostatnich dni dużo nadrobiłem, ale do rzeczy. Ostatnio zepsuł mi się laptop i zamierzam kupić nowy komputer, na wszystko wydam pewnie coś około 3500-3600 zł. Zacząłem dużo szukać, aby wybrać najlepsze komponenty w swojej cenie i tutaj pojawił się mankament, którego sam przejść nie potrafię. Po obejrzeniu różnych benchmarków, testów nie jestem w stanie stwierdzić, która z kart jest lepsza GTX 960 czy R9 380 (2GB obie ofc.). 

 

-Kiedy dokonujesz zakupu i jaką kwotą dysponujesz: w tym albo w następnym tygodniu, 800-900 zł
 
-Zastosowanie: gry, renderowanie filmików
 
-Specyfikacje komputera: podzespoły prawdopodobnie będą takie, ale może się coś zmienić (płyta główna, zasilacz, ew dysk no i oczywiście grafika)
 
Rozważam jeszcze następujące zasilacze, oprócz podanego w zestawie: SilentiumPC Deus G1 500w,  Corsair VS Series 450W
 

-Obudowa: Zalman Z3 Plus

 

-Rozdzielczość monitora w której grasz: 24 i prawdopodobnie będzie to: LG 23MP65HQ-P
 
-System: Windows 7 64bit
 
-Dodatkowe wymogi: autorskie chłodzenie i żeby nie chodził jak traktor, najlepszy w swojej cenie 
***************************** INFO TECHNICZNE*******************
 
Część merytoryczna:
A więc rozglądam się nad kartą graficzną, dysponuję budżetem około 800-900zł. Natrafiłem oczywiście na R9 380 i GTX 960. Tutaj pojawia się pytanie, która jest lepsza? W testach wychodzi, że r9 380 jest szybszy, ale za to pochłania więcej energii (w skali roku może to być nawet kilkadziesiąt złotych -policzyłem sobie) i coś tam ma chyba ze sterami, ale się nie znam. GTX jest niby trochę słabszy, ale za to bardziej energooszczędny. Ale tymi watami aż tak bardzo się nie przejmuję, i tak nie płacę za prąd. Problem się pojawia, kiedy zobaczę testy:
http://pclab.pl/art64398-41.html - tutaj gtx wygrywa z radkiem
- tutaj radek wygrywa, ale zużycie energii jest podobne (jeśli to to było pokazane na filmiku)
http://pclab.pl/art65170-23.html- no i tutaj odwrotnie, gtx na prowadzeniu a radek w tyle.
Naprawdę, dostaję rozdwojenia jaźni przeglądając te testy. Nie potrafię sam ocenić, co będzie lepsze. Dlatego proszę was o pomoc.
 
Tutaj karty, które mam na oku. (Jak możecie to powiedzcie mi czym się różni msi gaming od zwykłego).
GTX 960:
 
R9 380:
 
A może macie jakieś inne propozycje? modele, a nawet karty? Co będzie lepiej chodzić z DirectX12, pod którego niedługo wyjdą gry? Co z płytą główną i zasilaczem? Co będzie lepsze do tego procka? Która wersja będzie najsilniejsza w tej cenie?  Będę naprawdę bardzo wdzięczny za waszą pomoc.
Link to post
Share on other sites

Sprawa pierwsza jeśli szukasz zasilacza to bierz Thermaltake SE 530W lub sprawdzony XFX 550W. 

Co do grafiki to za około 900zł z małym kawałkiem powinieneś kupić nowego radeona R9 280X który będzie wydajniejszy od GTX960 jak i R9 380. Jeśli chcesz używkę to w cenie około 900zł dostaniesz radeona R9 290 z autorskim chłodzeniem na gwarancji.

Link to post
Share on other sites

No niby będzie to wydajniejsze, ale jednak nie na mój budżet. Ta msi za 925 na morele to i tak dosyć go nagina. Muszę dokupić jeszcze do niego kartę sieciową, klawiaturę, myszkę, glośniki, system i co z tego, że nagiął bym go maksymalnie i kupił vertexa3d r9 280x za 940, jak by mi na gry potem nie wystarczyło. Nie mam stałego dochodu i ciężko by było mi uciągnąć taki budżet. Poza tym do tej 290 musiałbym kupić zasilacz min. 600w, co by było kolejnym wydatkiem

Link to post
Share on other sites

Tak, ale mi ciężko będzie taką kartę zamówić, nie mam konta bankowego, żeby przelew zrobić, poza tym takie karty mają przeważnie krótką gwarancję, są na gwarancji zagranicznej firmy, albo są to "koparki", wolałbym coś nowego. Przy tym mój budget jest i tak dosyć naciągnięty. Pewnie by trzeba też zmienić płytę główną, co jest dodatkowym kosztem (ale nie znam sie na tym). Dlatego najbardziej zastanawiałem się nad gtx 960 i r9 380. Naszedł mnie po prostu dylemat, bo niektórzy mówią, że gtx 960 po oc przez producenta chłodzenia jest szybszy niż r9 380, bo 380 ma bardzo mały potencjał do oc, gdyz jest "przyżyłowana" przy tym się bardziej grzeje, tak mówi pclab, ale nie wiem czy mu wierzyć. Na mw technology jest odwrotnie, więc nie wiem, co wybrać. Jeszcze przy tym słyszalem, ze r9 380 dostanie "kopa", po wyjściu gier na d12. 

 

Ps. Mam na oku tanią 280x, ale pytanie dalej aktualnie, bo nie wiem czy zdoła mi się ją kupić. 

Edytowane przez nelvander
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...