Skocz do zawartości

80 stopni na gtx 970 podczas grania w wiedzmina


Recommended Posts

Witam,

Dziś po podkręcaniu GTX 970 na + 200 do core clocka i +500 do memory po przejściu testów w 3dmarku i benchmarku valley nie przeskakiwała temperatura przez 76 stopni. Przy okazji podkręciłem też i5 4690k na 1,24 v core i 4,4 ghz i po occt miałem max 71 stopni. Po odpaleniu wiedzmina(ustawienia nvidii, high/ultra 60fps 1920 rozdzielczosc) temperatura na karcie wskoczyla na 80 stopni stałe beż żadnego OC,a  z oc bałem się nawet włączać, fan 80%. W tym samym czasie i5 miała temperatury rzędu 60-65 stopni.

Czy są to normalne temperatury czy mam się bać?

Pozdrawiam


Edytowałem post bo podałem zupełnie dane z kosmosu przez pomyłkę , proszę jeszcze raz obejrzenie sprawy

Edytowane przez Piotrek312
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedno spostrzezenie. Zle przeczytalem ze slupkow wykorzystanie wentylatorow. Bylo na poziomie 50%. Mechanicznie podwyzszylem na 85% i temp nie przechodzila ponad 65stopni. Tylko ze po 20min w takiej temp w gta 5 obraz sie zawiesil. Komputer nie odpowiadal w zaden sposob bluescreena nie bylo jak to kiedy dostosowywalem procka po oc. Jedynym wyjsciem bylo wylaczenie kompa przyciskiem. Moze mi ktos podac przyczyny takiego zjawiska. Wydarzylo sie to jeszczr bez oc karty

Edytowane przez Piotrek312
Link to post
Share on other sites

Wiesiek 3 praktycznie jak benchmark obciąża grafe użycie rzadko spada poniżej 100%, też mój XFX r9 290 DD zwykle nie dochodzi wyżej jak 75 stopni na rdzeniu przy wentylatorach na ok 60%, nawet w te upały grając w dying lighta pare godzin to najwięcej miałem 76 stopni, po godzinie w wieśka 3 miałem 82 stopnie na rdzeniu a karta miała 70% obrotów i była lekko głośna stąd się zorientowałem że ciepło musi być bo zwykle jej nie słychać specjalnie, także upały + katorżnicza gierka i karta ma prawo się pocić

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Przepraszam, że tak off top trochę, ale jak zrobić aby podczas gry w rogu ekranu były dane odnośnie obciążenia procka + GPU + aktualne FPSy ?

 

Jak sprawdzacie temperaturę podczas grania ? Przełączacie się na pulpit i odpalacie jakiś program który podczas grania działa w tle ?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo wygląda na to że zamiast grać to wiecznie czytam technikalia... Znowu mnie wciąga świat PC... po 15 latach kompletnej przerwy :)

Link to post
Share on other sites

Czyli rozumiem, że uzyskanie 733 punktow w 3DMark po podkręceniu karty, nie jest wynikiem którym można by sobie głowę zawracać ?

 

I mam jeszcze jeden temacik.

Podkręciłem GPU clock i memory.

W GPU-z mam takie dane.

 

GPU clock - było 1102 / jest 1296

Memory - było 1753 / jest - 1959 ( pamięć Hynix )

ACIS - 71 %

 

czemu w zakładce Sensors w polu GPU Core clock mam wartość MAX 1510 MHz ?

Czy nie powinno być max 1296 ?

 

I kolejne pytanie :

Testowałem całość w 3DMark - przy ostatnim teście 3DMark dziwnie się zachowywał, skończył tylko 2 z 5 testów i do tego nie wszystkie obiekty, które były wcześniej, pojawiły się w ostatnim teście ( w ostatnim teście memory ustawiłem kolejne +15 w sumie + 435 ).

Uznałem, że przeholowałem i wróciłem do poprzednich ustawien, czyli te 733 punktów więcej w 3D mark.

 

Wrzuciłem Ryse : Son of Rome ( gra benczmark ) na ultra i wciąż przycina, chociaż mniej.

Przełączyłem się na MSI after... i dorzuciłem jeszcze +40 i powrót do gry. Pograłem około 5 min i gra chodzila jeszcze płynniej.

Zastanawiam się, czy próbować wyżej i testować tylko grami, bez 3DMark.

Czy oprogramowaniem MSI after... można zniszczyć kartę, jeśli przedobrzę ?

 

3. Czy żeby wrzucić screen na forum, muszę najpierw wrzucić na jakiś serwer hostingowy ? Czy można od razu na forum ?

Ze screenami było by mi łatwiej pytać :)

Edytowane przez k0zik
Link to post
Share on other sites

Podkręciłeś bazową wartość taktowania rdzenia, ale twoja karta posiada technologię GPU Boost, która podbija taktowanie dynamicznie w oparciu o obecne możliwości. Stąd wyższe taktowanie.

 

Jak dopadnę coś większego od telefonu, to odpowiem na resztę.

Link to post
Share on other sites

 

 

Testowałem całość w 3DMark - przy ostatnim teście 3DMark dziwnie się zachowywał, skończył tylko 2 z 5 testów i do tego nie wszystkie obiekty, które były wcześniej, pojawiły się w ostatnim teście ( w ostatnim teście memory ustawiłem kolejne +15 w sumie + 435 ). Uznałem, że przeholowałem i wróciłem do poprzednich ustawień, czyli te 733 punktów więcej w 3D mark.

 Nie widzę pytania, ale sądzę, że chcesz się dowiedzieć, czy te artefakty, to przez zbyt wysokie wartości. Odpowiedź brzmi: tak.

 

O ile nie robisz tego profesjonalnie, to podkręcanie karty dla punktów w 3DMark nie ma sensu. Tym programem możesz sprawdzić stabilność, ale podkręcaj wtedy, gdy brakuje Ci mocy w grach. Osobiście stabilność testuję FurMark-iem i na moje potrzeby wystarcza.
Więc tak, możesz testować stabilność grami, zamiast 3DMark-iem, tyle tylko, że o ewentualnych problemach dowiesz się po dłuższym czasie (benchmarki mocno obciążają sprzęt i ewentualne braki zaobserwujesz po chwili).

 

 

 

Czy oprogramowaniem MSI after... można zniszczyć kartę, jeśli przedobrzę ?

Z tego co mi wiadomo, dopóki nie zmieniasz napięć, oraz nie gotujesz karty, to nie masz się czego obawiać.
 

 

 

3. Czy żeby wrzucić screen na forum, muszę najpierw wrzucić na jakiś serwer hostingowy ? Czy można od razu na forum ? Ze screenami było by mi łatwiej pytać :)

Raczej przez serwer.


 

 

Siedzę właśnie i czytam o tym GPU Booster ale nie bardzo rozumiem jak to działa.

Tu nie ma wiele do rozumienia. Jeżeli karta jest zimna i ma zapas mocy, to rdzeń zostaje podkręcony. Gdy karta robi się zbyt ciepła, taktowanie stopniowo spada do bazowego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tu nie ma wiele do rozumienia. Jeżeli karta jest zimna i ma zapas mocy, to rdzeń zostaje podkręcony. Gdy karta robi się zbyt ciepła, taktowanie stopniowo spada do bazowego

 

Dzięki za jasną odpowiedź w jednym zdaniu.

Przeczytałem cały opis na pclab ale nie załapałem, że to o to chodzi :)

 

 

O ile nie robisz tego profesjonalnie, to podkręcanie karty dla punktów w 3DMark nie ma sensu. Tym programem możesz sawdzić stabilność, ale podkręcaj wtedy, gdy brakuje Ci mocy w grach. Osobiście stabilność testuję FurMark-iem i na moje potrzeby wystarcza.

Więc tak, możesz testować stabilność grami, zamiast 3DMark-iem, tyle tylko, że o ewentualnych problemach dowiesz się po dłuższym czasie (benchmarki mocno obciążają sprzęt i ewentualne braki zaobserwujesz po chwili).

 

 

Czyli zapisuje sobie ustawienia które dawały te 733 punkty. Ostatnie które nie wyświetlały artefaktow.

Pewnie kiedyś się przydadzą, narazie wszystko ( oprócz Ryse ) działa Full HD i Ultra bez przycinek.

 

I wielkie dzięki za poprawienie tego holowania :)

 

I jeszcze jedno pytanie odnośnie podkręcania.

Czy GPU i Memory wpływa na siebie w tym sensie, że nie ma sensu bardzo duże podkręcanie Memory jesli GPU pozwala się podkręcić w bardzo małym stopniu ? Lub odwrotnie.

 

Na przykład :

 

GPU dałem +150

Memory + 400

 

Czy + 400 lub + 300 ma znaczenie w kontekscie GPU + 150 ?

Czy jest w tym przypadku wartość dla Memory której przekroczenie już nie wpływa na wydajność karty ?

 

I jeszcze taka kwestia.

Czy GPU boost liczony jest od wartości bazowej po podkręceniu czy zawsze od wartości sprzed podkręcenia ?

Edytowane przez k0zik
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy GPU boost liczony jest od wartości bazowej po podkręceniu czy zawsze od wartości sprzed podkręcenia ?

Od wartości "podkręconej".

 

 

 

Czy GPU i Memory wpływa na siebie w tym sensie, że nie ma sensu bardzo duże podkręcanie Memory jesli GPU pozwala się podkręcić w bardzo małym stopniu ? Lub odwrotnie.

Na ogół podkręcanie pamięci daje mniejsze efekty. Musisz testować, jak podkręcanie którego parametru wpływa na resztę. Najlepiej ustal najwyższą wartość dla rdzenia (albo taką, która Ci wystarcza), a następnie zwiększ pamięć i zobacz ile zyskasz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...