Skocz do zawartości

Buda do gier/stream/programowanie ok. 4000


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Witam

Jestem generalnie informatykiem i śledzę rynek od dłuższego czasu także mniej więcej mam pojęcie jak powinien wyglądać mój zestaw aczkolwiek mam dosyć specyficzną wizję dlatego wolałbym aby ktoś bardziej ogarnięty mi doradził ;-)

 

  • ZASTOSOWANIE KOMPUTERA: Na pewno komputer składamy głownie pod gry. Myślę również o streamowaniu bo skoro już gram to odpalenie streama może być miłym dodatkiem podczas gry. Jak napisałem wcześniej jestem również programistą więc również aplikacje takie jak NetBeans mogą być na nim odpalane aczkolwiek myślę że złożony komputer nie powinien mieć z tym problemów. Pod moje potrzeby programistyczne z tego co widzę na komputerze służbowym to potrzebuje ok. 2-3GB, procesor raczej tu nie jest problemem.

 

  • MAKSYMALNA KWOTA JAKĄ DYSPONUJESZ: 4000, chciałbym się w tym zamknąć, ewentualnie można odrobinę dołożyć jakby to miało robić sporą różnicę.

 

  • KTÓRYCH CZĘŚCI POTRZEBUJESZ: Sama "buda".

 

  • CZY BĘDZIESZ PODKRĘCAĆ SPRZĘT: Myślę że tak, głownie CPU. Z tego co wiem jest to dosyć proste a daje sporego kopa dla maszyny, dlatego myślałem o procku i5 4690K. Nie wiem jak z GPU i podkręcaniem tego bo tutaj nie mam pojęcia jak to wygląda, ale jeśli jest to proste to też nie widzę przeciwskazań. Wszystko w takich granicach żeby sprzet się "nie palił".

 

  • MONITOR: Obecnie mam bardzo stary, ale w przyszłości planuję zakup dwóch 24 calowych.

 

  • SPECJALNE WYMAGANIA:
  • wydajność, to jest priorytet
  • kultura pracy, fajnie by było gdyby nie chodził jak kosiarka ;-)
  • możliwość w przyszłości podpięcia drugiej karty graficznej na SLI / Crossfire
  • możliwość podpięcia dwóch monitorów
  • w zestawie na razie chciałbym tylko SSD 256 GB, HDD dokupię w przyszłości w razie potrzeby - wolę mieć od razu SSDka na system i gry a gdyby brakowało miejsca to HDD nie są drogie 
  • fajnie by było gdyby zasilacz miał zapas mocy tak by HDD + ewentualnie druga karta grafiki zostały uciągnięte w razie czego, nie wiem jaka będzie tutaj wtedy różnica cenowa
  • oczywiście napęd DVD, jakikolwiek musi być
  • prawdopodobnie obecnie w zestawie będzie 8GB na dualu (2x4GB) wiec fajnie by było gdyby płyta głowna miała 4 sloty na RAM i min. 16GB RAMu obsługiwanego tak abym mógł drugą ósemkę dołożyć w razie czego
  • obudowa powinna mieć przednie wyjście na słuchawki, ale to chyba obecnie standard
  • karta sieciowa min. 100 MB/s (to raczej standard), fajnie by było jakby była gigówka ale to nie jest konieczne, w razie potrzeby sobie dokupię bo możliwe że niedługo będę miał połączenie szybsze niż 100 mb/s
  • możliwość podpięcia głośników 5.1 gdyż takie posiadam, ale to chyba również standard

 

  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie. Komputer oddaje rodzicom.

Za wszelkie sugestie serdecznie dziękuje, w razie czego chętnie odpowiem na pytania. Mam nadzieję że jednak mniej więcej dobrze opisałem to jak sobie wyobrażam swój zestaw :-) Generalnie chciałbym by był solidny ale również miał możliwość rozwoju (RAM, druga karta) co by zrobiło z niego prawdziwą torpedę :-) Bo zmiana procka wiążę się już ze zmianą całej platformy ale wydaje mi się że i5 4690K po podkręceniu ma na tyle dobry potencjał żeby tego zestawu nie ciągnąć w dół nawet po dolozeniu drugiej karty i RAMu. Chyba że się mylę...

Mieszkam w Krakowie także sporo sklepów tutaj jest, w razie czego mogę zakupić sprzęt w kilku sklepach bo często można wtedy zaoszczędzić troszkę pieniążków a ze złożeniem nie powinienem mieć kłopotów ;-)

Edytowane przez 69punk
Link to post
Share on other sites

A jaki monitor masz zamiar kupić ? FullHD 60 Hz ?

 

Masz dość spore wymagania jak na taki budżet. Żeby zrobić tutaj zestaw pod OC CPU wraz z możliwością rozbudowy do SLI GTX 970, trzeba będzie przekroczyć budżet o jakieś 300 zł. 

 

Jeden pod granie na pewno FullHD 60 Hz, drugi może jakiś bardziej zwykły do przeglądania stron, pisania, programowania etc. Takich rzeczy które nie wymagają dobrej grafiki.

Wiem że wymagania spore, po prostu mniej więcej tak to sobie wyobrażałem :-) 300 złotych myślę że byłbym w stanie dołożyć jeśliby to faktycznie sporo zmieniło i miało wyglądać tak jak sobie wymarzyłem. Bo jeśli potem bede musiał np. zmienić zasilacz żeby dołozyć drugą kartę to mnie to wyjdzie drożej niż dołożenie teraz tych trzech stówek.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie wiem czy zamysł dokładania drugiego GTX 970 pod FullHD 60 Hz ma sens. 

 

Gigabyte GA-Z87X-OC /intel Z87, LGA1150/

Crucial BX100 250GB (535/370MB/s)

Intel Core i5-4690K /3.5GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Gelid Darkforce USB3.0 (b/z)

Liteon iHAS122 SATA (black)

Kingston 8GB (2x4GB) 2400MHz CL11 HyperX Savage

MSI GeForce GTX 970 OC 4GB DDR5 256Bit (1241/7010) + MGSV

Corsair CS750M 750W 80+ Gold 120mm modular http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

SilentiumPC Grandis XE1236

 

4381 zł +  kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Wszystko dość mocno upakowane. CPU z odblokowanym mnożnikiem, mocna płyta pod OC wraz z obsługą SLI / CF oraz z kompletem wyjść audio na tylnym panelu. Do tego dość przestronna obudowa z bdb aranżacją okablowania, oknem i stacją dokującą. Chłodzenie z dwoma wentylatorami 120 mm w zestawie. Tutaj przyda się ręczna regulacja RPM dla poprawy kultury pracy. Zasilacz z sporym zapasem mocy na +12V. Jednostka nie posiada warystora MOV przez co, dobrze jest mieć podłączony zestaw do listwy właśnie z takim warystorem. Do tego GTX 970 od MSI bez chłodzenia półpasywnego. Można dopłacić do Palit GeForce GTX 970 JetStream 4GB DDR5 256Bit (1304/7000) + MGSV / MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB DDR5 256Bit (1253/7010) + MGSV

 

W zależności od sklepu musiałbyś celować mniej więcej w takie podzespoły. Problemem może być tutaj płyta główna. Ten model Z87 od GIgabyte jest już praktycznie niedostępny a jeżeli jest, to w kosmicznych cenach. Z płyt głównych pod SLI na Z97 patrz MSI Z97S Krait Edition. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy zamysł dokładania drugiego GTX 970 pod FullHD 60 Hz ma sens. 

 

Zestaw wygląda fajnie. Co do tego co napisałeś bardziej nie myślałem tutaj o obecnej wydajności pod ten monitor tylko o przyszłości kilkuletnej jak jedna karta będzie za słaba na nowe gierki i zaczną się skoki. Chyba że uważasz że jeśli karta już nie będzie ciągnęła nowych gierek to procek i reszta też będzie do wymiany... Nie śledzę tego aż tak bardzo, wiem że przy obecnym kompie procek przez jakiś czas jeszcze dawał sobie dobrze rade a karta już niezbyt przez co miałem w grach po 20-30 fpsów co jest ilością ciężką do życia.

Aczkolwiek, jeśli tak jak napisałeś to nie ma sensu jakbyś zmodyfikował ten zestaw porzucając możliwość łatwego dołożenia drugiej karty, i czy dałoby to widoczny skok wydajności obecnie ? Wiem, że może męczę Ci tyłek ale to dosyć drogi zakup i na kilka lat więc lepiej go dobrze przeanalizować aby potem nie żałować :-)

Link to post
Share on other sites

Zanim zdecydujesz się na dołożenie drugiej karty graficznej, to GTX 970 raczej nie będzie już na topie. Będą nowe serie kart, serie na których będzie się skupiać wsparcie z strony nV. Dodatkowo, multi GPU jest o wiele mniej komfortowe. Różnie bywa z płynnością rozgrywki a i trafiają się tytuły, które są po prostu uczulone na SLI / CF. 

 

Za rok czy dwa, lepiej będzie sprzedać GTX 970. Zbierasz później kasę do kupy i kupujesz coś zupełnie nowego, świeżego. 

 

 

 

Aczkolwiek, jeśli tak jak napisałeś to nie ma sensu jakbyś zmodyfikował ten zestaw porzucając możliwość łatwego dołożenia drugiej karty, i czy dałoby to widoczny skok wydajności obecnie ?

 

Tutaj jest jednak mały szkopuł. W propozycji wyżej, dopłacasz tylko do mocniejszego PSU pod SLI.  Możesz tam wrzucić tańszą jednostkę Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular / Thermaltake Smart SE 530W 80+ 140mm modular

 

W zasadzie dopłata do możliwości SLI jest tutaj dość mała. Wszystko dzięki płycie na Z87 za dobrą kasę. Jeżeli miałbyś tutaj dawać natomiast Z97 z obsługą SLI, to dojdzie kolejne ~ 150 zł. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tutaj jest jednak mały szkopuł. W propozycji wyżej, dopłacasz tylko do mocniejszego PSU pod SLI.  Możesz tam wrzucić tańszą jednostkę Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular / Thermaltake Smart SE 530W 80+ 140mm modular

 

W zasadzie dopłata do możliwości SLI jest tutaj dość mała. Wszystko dzięki płycie na Z87 za dobrą kasę. Jeżeli miałbyś tutaj dawać natomiast Z97 z obsługą SLI, to dojdzie kolejne ~ 150 zł. 

 

Czyli tak naprawdę dopłacam za tą możliwość 120 PLN przy założeniu że uda mi się jeszcze kupić tą płytę Z87 po przystępnej cenie (rozumiem że w ESC jeszcze ją mają ?) xD No cóż, przemyślę to sobie jeszcze dzisiaj i wieczorem / jutro będę zamawiał :-)

Dzięki za pomoc, na pewno sporo mi to rozjaśniło sprawę i jestem parę kroków bliżej do zamówienia :-)

Link to post
Share on other sites

Jeszcze mam pytanko odnośnie trzech podanych przez Ciebie kart graficznych. Jakie są pomiędzy nimi różnice (tzn. wiem że inne chłodzenie z innych firm itd.)? Chodzi mi bardziej o podanie plusów / minusów ich i ewentualnych różnic w osiągach / możliwościach. I pytanko czy te GPU już są podkręcane (bo wiem że różne firmy już same podkręcają karty), czy nadają się do podkręcenia, czy nie nadają się i nie są bo za słabe chłodzenie :P Generalnie jakbyś mógł to parę słów komentarza żebym miał jakiekolwiek pojęcie co wybrać i czy opłaca się dołożyć :-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...