Skocz do zawartości

Fortis XE1226, Grandis do i5 4690k - wymiana wentylatorów.


Recommended Posts

Witam

 

Planuję swój pierwszy zakup chłodzenia CPU, mam dylemat jak pewnie większość początkujących, a więc do rzeczy.

 

Sprzęt:

Mobo: MSi Z97 Gaming 3

CPU: i5 4690k + BOX
RAM: G.Skill Trident.X 2400, 2 x 4gb (dosyć wysokie)

Zasilacz: Thermaltake 530W gold 83%+ 

GPU: Radeon 7970 Sapphire

 

 

Z racji grzałki którą posiadam tj. i5 4690k i boxowego chłodzenia które ewidentnie niedomaga jestem zmuszony na jego wymianę a więc : 

Po przeczytaniu pierdyliarda testów, artykułów, recenzji itd. wiem mniej więcej na co mógłbym pozwolić sobie na Fortisie XE i na Grandisie, jakich temperatur mógłbym się spodziewać ze standardowymi wentylatorami natomiast nigdzie nie mogę znaleźć czy wymiana wentylatorów ( na przykład na http://proline.pl/?p=EMX+UCMAA12A)  i np wsadzenie do Fortisa XE dwóch nie była by lepsza niż wstawianie ogromnego coolera jakim jest Grandis(+ ewentualne wentylatory) bo zwyczajnie nie będzie mi potrzebny aż tak wielki, nie mam zamiaru kręcić wyżej niż 4.5 czy 4.6 - oczywiście jeżeli trafi mi się dobra sztuka(tak o tym też czytałem, glut, IHS itd...). Jestem w miarę przeciętnym użytkownikiem komputera, chociaż korci mnie po zakupie żeby pobawić się i spróbować delikatnego OC. 

 

Wracając do tematu czy np wydajność heat pipe'ów i żeberek w FORTISIE XE1226 będzie wystarczająca na moje plany jeżeli oczywiście mam w miarę dobrą sztuke 4690k ? ( jak wykręce 4.3ghz też nie będzie tragedii...)

Generalnie chodzi mi o to czy jest wogóle sens pchać jakieś mega wydajne wentylatory w FORTIS'a XE i oczekiwać dużo niższych temperatur czy trzeba iść w Grandisa i mieć spokój ? Druga sprawa jest jeszcze taka że nie wiem czy z Grandisem na tym MOBO zmieszczą mi się RAMy z grzebieniami... a Tridenty są dosyć wysokie dlatego bardziej się skłaniam ku Fortisowi i ew. dokupieniu wentylatorów z większym CFM i czy one faktycznie pomogą odprowadzać do ciepło i zrobi to różnice czy będą to raczej różnice rzędu 2 stopni... ? 
Z fortisem nie musiałbym ruszać pamięci RAM, z grandisem nie wiem czy się zmieszczą a znowu nie chce ich rozbierać.. 

 

Chyba że macie lepsze rozwiązanie w budżecie powiedzmy do 180zł... ? 

 

Pozdrawiam i czekam na opinie a zwłaszcza osób które zmieniały seryjne wentylatory na jakieś bardziej wydajne i proszę o doradzenie czy jest sens i faktycznie temperatury są niższe czy trzeba iść zamiast jednej wieży w dwie.

 

Pozdrawiam

Świeżak

Link to post
Share on other sites

Grandis to doskonały wybór jeśli chodzi o stosunek cena/wydajność i jeśli chcesz kupić chłodzenie nowe to będzie dobry wybór.

W Fortisie dołożenie drugiego wentylatora może też nie być głupim pomysłem, tym bardziej że w zestawie już jest 8 kołków do mocowania.

Sporo dobrego ostatnio słyszałem też o Cryorigu H7: http://proline.pl/?p=CRYORIG+H7+CR-H7A

 

Możesz sprawdzić jeszcze ofertę sprzętu używanego. Po zdjęciach często łatwo ocenić jakość oferowanego chłodzenia, a różnica w cenie może być znacznie. Około 200 zł zaczynają się ceny chłodzeń dwuwieżowych z górnej półki, a za około 150 można dorwać Megahalemsa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dawid  :o

 

H7-Grandis to około 5 stopni różnicy na korzyść SPC. Do tego dochodzi tragiczny wentylator, który trzeba wymienić więc 30 zł trzeba do interesu dołożyć. Jak się mieści to polecam Grandisa.

 

P.S. Macie recenzję Cryoriga na blogu  :P

Edytowane przez Whiskas
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze musiałbyś kupić wentylatory PWM (4pin), porządne to już 30zł+ . Na pewno byłoby ciszej, ale czy chłodniej, to już niekoniecznie, może minimalnie.

Edytowane przez Whiskas
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...