Skocz do zawartości

Wadliwa praca dual channel G.Skill Ripjaw 2x4GB 2133MHz?


Recommended Posts

Witam.

Zacznę od specyfikacji komputera jaki złożyłem wg propozycji Morele.net:

Intel i7 4790k

Gigabyte Z97 Gaming3

RAM G.Skill Ripjaw 2100MHz 2x4GB

Asus Strix GTX 970 4GB/256bit

SSD 250GB Crucial

Samsung SATA 1TB

Zasilacz SilentiumPC 550W Gold80plus

Postawiłem system Win 7 Pro 64bit (specjalnie się wykosztowałem) na dysku SSD, potem sformatowałem 1TB i podzieliłem w Windowsie. Wszystkie sterowniki aktualne.

 

Zaczęło się od tego, że komputer po resecie systemowym i po włączeniu np. po nocy nie bootuje. Po kilkunastu resetach guzikiem uda się wejść do BIOSU i wybrać dysk do bootowania i  ruszy po tych resetach choć czasem wystartuje i tnie, czasem normalnie. Myślałem, że to Asus Strix ale na zintegrowanej grafice tak samo zaczęło się dziać. Wczoraj wpadłem na pomysł podłączenia speakera od płyty i były dwa krótkie piknięcia wyszukałem, że to może być RAM na takiej konfiguracji tak pikało:

Jedna kość w pierwszym kanale od brzegu a druga w trzecim zamiast tego dałem koło siebie na 2 skrajne gniazda od zewnątrz płyty i wczoraj się uruchamiał i resetował bez problemu na speakerze tylko jedno krótkie piknięcie (wszystko ok wyczytałem) dopiero dziś zauważyłem, że w GTA V klatki spadły do góra 35/s. Czyżby praca Dual Channel była walnięta ? Co oznacza zapis w specyfikacji na stronie Intela, że maks. 2 kanały pamięci RAM DDR3 1333/1600MHz at 1,5V. Czyżby kości te były niezgodne z 4790k?

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze aktualizacja biosu płyty głównej, pod drugie czy pamięci były kupione jako paczka do duala, na stronie producenta płyty i ramów sprawdź czy Twoje ramy są kompatybilne z płytą (procek nie ma tu znaczenia). Banki pamięci do duala są oznaczane takim samym kolorem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

witam

moduły są dobrze zainstalowane na mobo ?

profil XMP załadowany w biosie ?

praca dual channel nie oznacza że klatki będziesz miał razy dwa

moduły mogą nie współpracować z płytą a nie procem

zrób fotki z programu CPU-Z zakładki Memory i SPD

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej, sprawdziłem wszystko, z tym procesorem trochę mnie uspokoiłeś. 

 

Alcedo1

Tak:

BIOS najnowszy F6

 

Pamięci w jednej paczce.

 

Na stronie gigabyte znalazłem tylko info:

4 x DDR3 DIMM sockets supporting up to 32 GB of system memory
* Due to a Windows 32-bit operating system limitation, when more than 4 GB of physical memory is installed, the actual memory size displayed will be less than the size of the physical memory installed.
Dual channel memory architecture
Support for DDR3 3200(O.C.) / 3100(O.C.) / 3000(O.C.) / 2933(O.C.) / 2800(O.C.) / 2666(O.C.) / 2600(O.C.) / 2500(O.C.) / 2400(O.C.) / 2200(O.C.) / 2133(O.C.) / 2000(O.C.) / 1866(O.C.) / 1800(O.C.) / 1600 / 1333 MHz memory modules
Support for non-ECC memory modules
Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules
 
A na stronie GSkill dla modelu F3-17000CL9D-8GBXM:
Series RipjawsX
Memory Type DDR3
Capacity 8GB (4GBx2)
Multi-Channel Kit Dual Channel Kit
Tested Speed 2133MHz
Tested Latency 9-11-10-28-2N
Tested Voltage 1.65V
Registered/Unbuffered Unbuffered
Error Checking Non-ECC
SPD Speed 1600MHz
SPD Voltage 1.50v
Fan lncluded No
height 40 mm / 1.58 inch
Warranty Lifetime
Features Intel XMP (Extreme Memory Profile) Ready
 
Co do koloru banków od strony chłodzenia do brzegu płyty:
szary-czarny-szary-czarny
 
Wygląda, że powinno spokojnie działać a tu taki problem. Myślałem, że to koliduje z procesorem ale czytałem, że ludzie mają tak wysoko taktowane do i7 4790k.
 
Krzyś13

Dobrze zainstalowane tzn. wpięte dobrze jak już mi się uda za którymś razem załadować system w dual channel to pokazuje 8GB.

Nie chodzi o klatki razy dwa lecz w dual channelu w tej samej sytuacji miałem 2x więcej klatek niż gdy RAM jest obok siebie.

Profil XMP ustawić na 2133 czy jakiś mnożnik.

Wg specyfikacji płyty powinno współgrać, screeny z programu wrzucę po 16 jak wrócę z pracy.

Edytowane przez dreamer1897
Link to post
Share on other sites

w zakładce biosu będziesz miał wiersz XMP( lub coś z memory ) i tam ustawiasz Profile1(lub XMP) lub Disabled

wybierasz Profile1 następnie F10 , Save i gotowe

moduły pracują z żądanymi parametrami

mniej więcej tak to wygląda ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ustawiłem profil1 XMP i zapisałem.

Screeny z cpu-z:

1) Montowane pojedynczo:

http://hosting-zdjec.pl/images/569893pojedyncze_kosci_tn.jpg

2) Montowane w dual channel:

http://hosting-zdjec.pl/images/223684podwojnie_kosci_tn.jpg

Po przyjściu z pracy po jednym resecie dopiero wystartował system na 2x4GB w single channel.

 

Teraz po godzinnej przerwie wystartował po jednym resecie i zawsze po jednym startuje, jak krótko piknie lub dwa razy krótko buzzer to wiem, że się ucruchomi jak 4 to nie uruchomi albo po załadowaniu systemu tnie się cały komputer. W ciągu tych  5 minut wyskoczyły 2 blue screeny:

http://hosting-zdjec.pl/images/792468DSC_0244_tn.jpg


Co jeszcze zauważyłem:

Symulator Farmy 2015 po 7 minutach grania zacina się i komunikat giants.exe przestał działać.

Gta V nie uruchamia się wcale tylko czarny ekran...

Edytowane przez dreamer1897
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam.

Po kilkunastu dniach testów i konfiguracji systemu doszedłem chyba do rozwiązania.

Zaktualizowałem system do maksimum i pomogło...dlaczego? Najpierw zrobiłem obraz partycji systemowej po aktualizacji do przywrócenia. Z czystej ciekawości instalowałem na nowo czysty Win 7 zakupiony w 2010r i problem powracał co do bluescreena LuziQ masz rację. że od Nvidii tak zapewne zachowywały się najnowsze sterowniki na przestarzałym systemie mimo, że nie podkręcałem karty wszystko na domyślnych parametrach. Myślę, że niepotrzebnie wymieniałem pamięci na Hyper Savage 2x8GB 1886MHz bo G.Skill zapewne był dobry. Kiedyś miałem konflikt sprzętowy gdy do poprzedniego PC kupiłem Radeona 5670 miałem zawsze zużycie 50% procesora przy nic nie robieniu ATI kazało zaktualizować BIOS i sprawa się rozwiązała.

Myślę, że sprawa rozwiązana. Wielkie dzięki za wszystkie sugestie i porady.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...