Skocz do zawartości

Windows 10 Temat zbiorczy. Wrażenia, wątpliwości porady


Recommended Posts

Instalacja przebiegła bezproblemowo przez MediaCreationToolx64. Aktywacja również bezproblemowo, sterowniki ok, jednym słowem tak jak powinno być. Ale na lapku już po chwili pojawiły się pewne niedogodności. Nie mogę zmieniać żadnych akcji dla przycisku zasilania i zamknięcia pokrywy, wszędzie jest przypisana akcja "uśpij" i ni jak nie mogę zmienić nawet jak stworzę własny plan zarządzania. Druga sprawa to chciałem potestować M$ Edge i kolejny problem. Nie mogę dodać nowej wyszukiwarki. Domyślnie przypisana jest BING. Wchodzę gdzie trzeba i wszystkie przyciski "dodaj" itp. są nieaktywne. Jakieś rady?


Zainstalowałem W10 i mam problem... Nie mogę przenieść ikon na pulpicie O_o pomoże ktoś?

A nie masz może włączonego autorozmieszczenia ikon?

Link to post
Share on other sites

 

 

że trzeba wygenerować klucz do 10tki poprzez aktualizację starego systemu i dopiero wtedy można instalować na świeżo?

 

Tak jest. Gdy mamy już odpowiedni kluczyk, to kod błędu też potrafi się pojawić. Przynajmniej wczoraj tak było. Mi się akurat udało za pierwszym razem, ale ludzie się żalili, że nie działa u nich.

Link to post
Share on other sites

 

Hkey_Current_User/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer
 
stworzyć Nową Wartość DWORD i nadać jej nazwę: NoSaveSetting, a następnie nadać jej wartość 0
 

 

ewentualnie

 

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
HKEY_USERS\.Default\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
HKEY_USERS\.Default\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Program Manager\Restrictions

 w każdym z kluczy  'NoSaveSettings na 0
 
Link to post
Share on other sites

a to nie jest tak, że trzeba wygenerować klucz do 10tki poprzez aktualizację starego systemu i dopiero wtedy można instalować na świeżo?

 

To jak to jest wreszcie z tym systemem, dalej aktywować nie moge :(

Edytowane przez Blashix
Link to post
Share on other sites

Chyba musisz uzbroić się w cierpliwość. Ja nie generowałem żadnych nowych kluczy, kliknąłem aktywuj i poszło za 1 razem.

 

Aktywowałeś kod z win7-8 do windows 10? Czy zrobiłeś aktualizacje z win7-8 do 10?

Link to post
Share on other sites

U mnie wstępuje dość dziwny problem, po aktualizacji z 8.1 wszystkie aplikacje działają tylko że przez chwile działało menu start teraz nie działa nic nie wyskakuje, jak naciskam na klawie przycisk windowsa to samo nic zero, powiadomienia też nie wyskakują jak na nie kliknę, w ustawieniach nie mogę dodać kolejnego konta bo jak klikam na plus nic zero reakcji. Nie wiem co jest a wcześniej działało może z godzinę i tu nagle bum nie działa, ale jak klikam na wirtualne pulpity i sklep to wszystko śmiga tak samo nie działa mi regulacja głośności ale fajeczka ^ jak na nią klikne wyświetla mi programy. Proszę o pomoc bo jest to denerwujące a system działa stabilnie. Z góry dziękuję.

Edytowane przez PewneD
Link to post
Share on other sites

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie pendrive'a albo płyty za pomocą tego narzędzia do aktualizacji od Microsoftu i postawienie systemu po formacie. Wszystko śmiga aż miło.
 

A rozpracował już ktoś jak przypiąć do menu start Panel Sterowania? Nie chodzi mi tu o kafelki tylko o normalny przycisk. Coś podobnego, jak było w Win 7.

I czy istnieje możliwość przypiecia do menu start wybranych aplikacji (NIE ZAPOMOCĄ KAFELKÓW) na tej pustej przestrzeni która robi się po wyłączeniu najczęsciej używanych i ostatnio dodanych aplikacji?

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

Instalacja przebiegła bezproblemowo przez MediaCreationToolx64. Aktywacja również bezproblemowo, sterowniki ok, jednym słowem tak jak powinno być. Ale na lapku już po chwili pojawiły się pewne niedogodności. Nie mogę zmieniać żadnych akcji dla przycisku zasilania i zamknięcia pokrywy, wszędzie jest przypisana akcja "uśpij" i ni jak nie mogę zmienić nawet jak stworzę własny plan zarządzania. Druga sprawa to chciałem potestować M$ Edge i kolejny problem. Nie mogę dodać nowej wyszukiwarki. Domyślnie przypisana jest BING. Wchodzę gdzie trzeba i wszystkie przyciski "dodaj" itp. są nieaktywne. Jakieś rady?

A nie masz może włączonego autorozmieszczenia ikon?

Miałem tak samo. Google pojawiło się dopiero wtedy gdy wszedłem na stronę Google i zalogowałem się na moje konto. Spróbuj, może do coś da.

Link to post
Share on other sites

Zbiór kolejnych trików ;) Tym razem dbamy o prywatność.

Jeśli któryś z moderatorów mógłby edytować mój pierwszy post w tym temacie i dodać tam resztę trików (tak aby wszystko było w jednym miejscu) to będę wdzięczny.

 

 

Wyłączenie zbierania danych przez Windows 10

Podczas instalacji

  • NIE używaj ustawień ekspresowych. Wybierz opcję Dostosuj i wyłącz wszystko.
  • Zalecam używam konta lokalnego (a nie online)

Po instalacji:

  • Wejdź w Ustawienia>Prywatność i wyłącz wszystko (chyba, że czegoś bardzo potrzebujesz)
  • W zakładce Opinie i diagnostyka w pierwszym oknie wybierz "Nigdy" a w drugim "Podstawowe"
  • Przejdź do Ustawienia>Aktualizacja i zabezpieczenia>Opcje zaawansowane>Wybierz sposób dostarczania aktualizacji>Wyłącz

Teraz (powiedzmy) bardziej skomplikowana część:

  • Uruchom wiersz poleceń jako administrator i użyj następujących poleceń:
sc delete DiagTrack
sc delete dmwappushservice
echo "" > C:\ProgramData\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl
na innej stronie polecają też użyć:
echo. >%programdata%\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl
cacls.exe "%programdata%\Microsoft\Diagnosis\ETLLogs\AutoLogger\AutoLogger-Diagtrack-Listener.etl" /d SYSTEM
  • Uruchom edytor lokalnych zasad grup (gpedit.msc) jako administrator i wejdź w: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>Zbieranie danych. Kliknij 2x LPM na Zezwalaj na telemetrię i ustaw Wyłączone. Zastosuj zmiany. UWAGA: Ta opcja w pełni działa tylko dla użytkowników edycji Enterprise
  • Nadal w edytorze zasad grup wejdź w: Konfiguracja komputera>Szablony administracyjne>Składniki systemu Windows>OneDrive. Kliknij 2x LPM na Nie zezwalaj na używanie usługi OneDrive na potrzeby przechowywania plików, ustaw Włączone i zastosuj.
  • Uruchom edytor rejestru (regedit), wejdź w: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\DataCollection, wybierz AllowTelemetry, zmień wartość na 0 i zastosuj.
  • Pobierz TakeOwnership (link: http://www.tenforums.com/attachments/tutorials/11257d1422475052-take-ownership-add-context-menu-windows-10-a-add_take_ownership_to_context_menu-reg), uruchom i dodaj wpis do rejestru. Teraz przejdź do: C:\Windows\System32\Drivers\Etc, kliknij PPM na hosts i wybierz Take Ownership, w pliku dodaj to:
127.0.0.1 vortex.data.microsoft.com
127.0.0.1 vortex-win.data.microsoft.com
127.0.0.1 telecommand.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 telecommand.telemetry.microsoft.com.nsatc.net
127.0.0.1 oca.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 oca.telemetry.microsoft.com.nsatc.net
127.0.0.1 sqm.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 sqm.telemetry.microsoft.com.nsatc.net
127.0.0.1 watson.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 watson.telemetry.microsoft.com.nsatc.net
127.0.0.1 redir.metaservices.microsoft.com
127.0.0.1 choice.microsoft.com
127.0.0.1 choice.microsoft.com.nsatc.net
127.0.0.1 df.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 reports.wes.df.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 services.wes.df.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 sqm.df.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 watson.ppe.telemetry.microsoft.com
127.0.0.1 telemetry.appex.bing.net
127.0.0.1 telemetry.urs.microsoft.com
127.0.0.1 telemetry.appex.bing.net:443
127.0.0.1 settings-sandbox.data.microsoft.com
127.0.0.1 vortex-sandbox.data.microsoft.com
 
Jeśli plik nie będzie chciał się zapisać to PPM wytnij, wklej na pulpit, tam wprowadź zmiany i wklej ponownie w jego pierwotne miejsce.
 
Spraw, aby Eksplorator plików domyślnie otwierał się na Ten komputer zamiast Szybki dostęp
Otwieramy Eksplorator plików, klikamy PPM na Szyki dostęp, wybieramy Opcje, w zakładce Ogólne na samej górze mamy "Otwórz eksplorator plików w" i wybieramy Ten komputer.
 
Stary wygląd ustawień głośności dźwięku
  • Otwieramy Edytor rejestru (regedit)
  • Przechodzimy do HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\MTCUVC  - jeśli nie mamy MTCUVC to go tworzymy (PPM>Nowy>Klucz).
  • Klikamy PPM>Nowy>Wartość DWORD (32-bitowa), wpisujemy nazwę: EnableMtcUvc, wartość zostawiamy jako 0.
  • Wyloguj i zaloguj się, gotowe.

Pozbywanie się śmieci typu Xbox app, Cany Crush app, itd.

Pobieramy CCleaner, usuwamy niepotrzebne śmieci, czyścimy rejestr. Gotowe.

 

Przestajemy dzielić się naszym Wi-Fi

Wchodzimy w ustawienia>Sieć i Internet>Wi-Fi>Zarządzaj ustawieniami Wi-Fi>wyłącz wszystko

 

Jak włączyć ukryty ciemny wygląd (kompozycję) systemu

UWAGA: Ciemna kompozycja została ukryta nie bez powodu, zwyczajnie nie jest ona jeszcze w 100% gotowa (brak kompozycji dla normalnych aplikacji).

Wygląd: http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/07/ximg_55a4bb4b3a4ba.png.pagespeed.ic.xEXXl-kjgY.png

  • Pobieramy i dodajemy wpis do rejestru: http://cdn5.howtogeek.com/wp-content/uploads/2015/07/Make-Windows-10-Use-Dark-Theme.zip
  • W Microsoft Edge wchodzimy w ustawienia, wybierz kompozycję i wybieramy Ciemny
  • W Windows Store wciskamy CTRL+T (ponownie wciśnięcie przywróci jasny wygląd)
  • Ciemna kompozycja dla zwykłych programów nie wygląda to zbyt dobrze): PPM na pulpit, Personalizacja>Kompozycje>Ustawienia kompozycji>wybierz którąś kompozycję o dużym kontraście. Aby uzyskać dobrze wyglądający ciemny wygląd dla normalnych programów należy użyć np. UltraUXThemePatcher i znaleźć jakąś dobrą kompozycję stworzoną przez użytkowników.

CHROMETANA

Fajna nakładaczka, która przekierowuje wszystkie wyszukiwania Cortany do wybranej przez nas wyszukiwarki zamiast używać Bing.

https://chrome.google.com/webstore/detail/chrometana/kaicbfmipfpfpjmlbpejaoaflfdnabnc

https://github.com/TheoBr/Chrometana

 

DVR (jest częścią Xbox app)

Microsoft zaimplementował w systemie usługę Game DVR znaną z Xbox One, pozwala ona nagrywać filmiki z gier, robić screenshoty i dzielić się nimi z innymi. Skrót Windows+G otwiera menu zarządzania tym programem w grze. Inne skróty:

Windows+PrintScreen - tworzy zrzut ekranu i zapisuje w folderze Obrazy

Windows+ALT+G - rozpoczyna nagrywanie

Windows+ALT+R - zatrzymuje nagrywanie

 

Ogólne przydatne skróty klawiszowe

Windows+, - chwilowo chowa wszystkie aplikacje

Windows+D - minimalizuje wszystko aplikacje

CTRL+Shift+M - przywraca wszystkie zminimalizowane aplikacje

Windows+Home - minimalizuje wszystkie okna oprócz aktywnego

Windows+L - blokuje komputer

Windows+E - uruchamia eksplorator plików

Windows+Shift+Lewa/Prawa strzałka - przerzuca okno na poprzedni/następny monitor

Windows+numer - otwiera program przypisany do danego slotu na pasu narzędzi (np. Windows+2 otworzy program z drugiego miejsca na pasu narzędzi)

Windows+Shift+numer - jw. po prostu nowa instancja tego programu

Windows+CTRL+Shift+numer = jw. tylko program zostanie uruchomiony z prawami administratora

Windows+T - przechodzenie między aplikacjami na pasku narzędzi, po wciśniecie Enter uruchomi wybraną

BTW: Można przewijać okna scrollem nawet gdy nie są aktywne. Wystarczy najechać na nie myszką.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Widzę, że dobrze zrobiłem w ostatniej chwili anulując aktualizację.  Wielka spina ze strony M$ by oddać system na czas szkolnych zakupów oddając niedopracowany system. Z problemem rejestracji oryginalnych kluczy. Biorąc pod uwagę zapewnienia M$, że uptejd będzie możliwy tylko dla oryginalnych systemów wzięło w łeb. Na forach wylewa się satyryczny śmiech piratów :) Aktualizacja systemów przebiegła pomyślnie bez problemów. Czasami szybciej niż tych które były oryginalne:)

Nie zdziwię się jak będzie to najbardziej dziurawy system w historii, w którym za 2 - 3 miesiące na pulpicie pojawią się reklamy :)

Link to post
Share on other sites

To wie ktoś w końcu jak przypisać konto do grupy administratorów, żeby nie musieć uruchamiać wszystkich aplikacji jako admin i żeby aplikacje miały swobodny dostęp do plików? Github mi przez to nie działa :< Próbowałem to zrobić, analogicznie jak dla systemu Windows 8.1 jednak wyskoczył mi komunikat, że w Microsoft Management Console  dla Windows 10 przystawka Użytkownicy i grupy lokalne. jest niedostępna. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie uważam, że ten system jest niedopracowany. Jest dobry, działa bezproblemowo

 

No świetny !!!  siedzę już drugi dzień i ciągle wyłączam różne dziwadła pozwalające na robienie przez OS coś, czego nie chcę.

Nie kompromituj się, bo OS jest zrobiony maksymalnie pod laictwo, a nie kogoś, kto lubi sam zarządzać i wiedzieć, co się w OS dzieje.

 

Generalnie nie jest wiele gorzej, niż w poprzednich - tam też wymagało sporo ustawień, aby zrobić dobry OS. Win8.1 działa u mnie np od pierwszego dnia - do dziś.

Link to post
Share on other sites

@kubas246, jeśli chodzi o ustawienie zabezpieczeń z "właściwości" to nie mogę tam zmienić nic. Mogę tylko zobaczyć kto ma jakie uprawnienia. Najlepsze jest to, że grupa "Administratorzy" ma pełną kontrolę a mój użytkownik tylko odczyt.

@gothic1210, PPM na Ten Komputer -> Zarządzaj -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy -> (twoje konto) -> Członek grup

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Git! Tego mi było trzeba! Tylko wziąłem take ownership na cały folder windows, coś czuję, że trochę to potrwa :D

 

//Edit: Nie pomogło. Na samym pliku uzyłem tej opcji i też nie działa.

Istnieje możliwość stworzenia w menu start kategorii do przypięcia wybranych aplikacji? Coś takiego jak było w Xp-ku i 7, że ponad listą ostatnio używanych była po prostu lista, do której można było przypiąć wszystko.

http://i.imgur.com/1FosRhB.jpg

Jak odepnę "Najczęsciej używane" i "Ostatnio dodane" to zostaje wielka pusta przestrzeń a wolałbym ją wykorzystać na umieszczenie tam kilku potrzebnych aplikacji, na zasadzie takich przycisków jak np foobar2000 ma w ostatnio dodanych.

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...