Skocz do zawartości

Komputer dla 13 latki.... do +/- 3000 zł - proszę o pomoc!


Recommended Posts

Witam.

Potrzebuję złożyć komputer dla mojej siostry.
Chce jej zrobić prezent, bo męczy się na leciwym już laptopie (Asus K53SV), gdyż moja (nasza) matula ma jakąś dziwną obsesję odnośnie "wolnego miejsca" i komputer za dużo zabrałby wolnej powierzchni - ale postanowiłem się jej postawić ;)

Siostra ma 13 lat, nie ma jakiś specjalnych wymagań, od czasu do czasu gra w Minecraft'a, kiedyś widziałem World of Tanks i jakieś gry przeglądarkowe.
Problem w tym, że większość gier jej się "cięła" i lagowała, przez co gra traciła sens.
Nie wiem, czy za jakiś czas zechce grać w coś więcej, ale jak już ma coś na tym kompie robić, to niech robi to z przyjemnością (często kończyło się na tym, że przychodziła do mnie i grała na moim PC'cie).

Teraz kwestie techniczne - nie mam w tej chwili bladego pojęcia co jest "na topie", od czasu złożenia swojego zestawu (I5 3570K + Radeon 7870....) nie interesowałem się rynkiem, ale i tak na zbyt wiele pozwolić sobie nie mogę.
Do wydania mam +/- 3 tyś. i choć wiem, że to niewiele, to chce złożyć coś co starczy jej na jakiś czas.
Monitor to już osobna kwestia - tu postaram się coś tam jeszcze odłożyć, ew. złoże się z siostrą i kupimy wspólnie ;) (to są uroki posiadania 17 lat młodszej siostry).

Co byś na chwilę obecną doradzał?
AMD czy Intel.
Radeon czy Gforce?

Mam jakieś swoje typy po przeczytaniu kilkunastu wątków tu czy na pclab'ie itp. ale wolałbym poznać zdanie kogoś kto się na tym zna.

GF 970 byłby pewnie idealny, ale to 1500 zł za samą grafikę.... trochę mnie przeraża.
Procek to pewnie kolejny 1000 zl, a gdzie płyta, obudowa, dysk...

SSD chyba na razie odpuścimy (ja sobie nie wyobrażam pracy bez niego, ale to inna kwestia).

Chciałbym tylko jakąś obudowę bardziej "dziewczęcą" - może nie różową, ale np. białą (wczoraj gdzieś czytałem o jakieś serii z białą obudową i miała całkiem dobre opinie, ale nie pamiętam co to było).

 

A może przesadzam?
A może nie warto wydawać tyle i wystarczy jej coś tańszego?

Myślałem jeszcze o jednej rzeczy - ale nie wiem, czy to ma sens, tzn. oddać siostrze swój stary komp, a samemu coś kupić tańszego, albo poprzekładać to co się nada do niej, a kupić jakieś tańsze części i powsadzać je do mnie - pytanie, czy miałoby to sens.?
Ja nie gram w gry, ostatnio z PC korzystam coraz rzadziej i nie potrzebuje jakoś specjalnie wypasionego PC - do PS'a i LR wystarczy to co mam.
 

I jako bonus pytanie - jaki "budżetowy monitor" byście polecili?

Nie chodzi o jakiś totalny złom, by się nadał pod ten zestaw?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dla kogo to jest komputer w końcu?

GTX970 do minecrafta i przeglądarki to idiotyczny pomysł.

Przecież 

 

 

I5 3570K + Radeon 7870

będzie tutaj wystarczające i starczy na długo.

 

Oddaj jej tego peceta i sobie służ coś pod PS'a (i7 haswella i dużo ramu).


 

 

AMD czy Intel.

Ja sytuacja z FX'ami wygląda chyba nie trzeba tłumaczyć.

 

 

 

Radeon czy Gforce?

Kierować się tylko stosunkiem cena/wydajność. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, złożyłem coś - co o tym myślicie.

Nie kupuję "wypasionej" karty graf. bo to bez sensu dla młodszej siostry, która nie jest jakąś super fanką gier - chce tylko, aby gry działały jej płynnie.

 

Oto moja propozycja:

 

1 Płyty główne Socket 1150 Gigabyte
GA-B85M-D3H (B85 2xPCI-E DDR3)

2 Procesory Core i5 (1150) Intel
i5-4460 3.20Hz 6MB BOX

3 Pamięć DDR3 Kingston
8GB 1600MHz HyperX Fury Red CL10 (2x4096)

4 Zasilacz komputerowy Antec
VP-PC 500W

5 Dysk SSD Plextor
128GB 2,5'' SATA SSD M6S Series

6 Monitor LCD/LED 22" BenQ
VW2235H biały

7 Karta graficzna PCI-E Gigabyte
GeForce GTX750Ti 2048MB 128bit OC

8 Obudowa ATX/BTX Zalman
R1 biała USB 3.0

 

Zapomniałem tylko o dość ważnej rzeczy - tzn. system operacyjny.

Ale to zostawię na końcu - może wyrwę coś niekoniecznie nowego.

 

I teraz pytanie - co o tym sądzicie?

Gdzie warto go złożyć?

Czy polecicie jakieś sprawdzone sklepy?

Może macie też jakieś kody rabatowe (np. na montaż)?

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

:) Wiesz, wątek toczy się też na innym forum i tam po prostu był trochę większy odzew.

Faktem jest, że mała obudowa byłaby dość istotna, bo pokój siostry jest raczej mały, a im mniej miejsca zajmie tym lepiej.

Stwierdziłem jednak, że jeśli do wyboru mam większą a tańszą obudowę (byle białą), to raczej na nią się zdecyduje.

 

Problemem na razie jest to, że zapomniałem przy planowaniu budżetu o systemie i z 3000 zł robi się 2500 zł, bo liczę że Winda to ok. 500 zł.

Myślę jednak, że może to jakoś przeżyję (albo zrobię w domu zrzutkę).

 

Na razie mam tylko robioną wodę z mózgu odnośnie tego komputera, tego, czy jest on potrzebny, że szkoda tyle kasy itp. i trochę mi się zapał zmniejszył (jak to mówi moja siostra "tak w opór").

Link to post
Share on other sites

 

 

na leciwym już laptopie (Asus K53SV)
 

 

Rozumiem że to TEN model.

 

Nie za bardzo mi tutaj pasuje że i5 mobilne+ 540M nie radzi sobie z przeglądarką i Minecraftem. Dołożenie do tego 4GB RAM i SSD i laptop powinien zaspokoić potrzeby jeszcze na dłuższą chwilę.

 

Najbardziej prawdopodobna opcja to że Twoja siostra ma lapka zasyfionego jakimś szajsem i przez to działa jak działa. 

 

Modernizacja powinna nie wynieść więcej niż kilka stówek (MX200 250 GB - 420 zł + 4GB ramu za ~120). Dokładając nawet niezły monitor (Dell P2414H - 850 zł) to całość nie wyniesie więcej niż 1200-1400 zł.

Link to post
Share on other sites

Też mi się tak wydawało, obawiam się jednak, że to coś więcej.

Komp był formatowany jakiś czas temu i nie przyniosło to specjalnej poprawy.

Dziś będę to robił jeszcze raz (choć przydałby się "czysty" Windows, bez tych wszystkich dodatków od Asusa).

 

Możliwe też, że trzeba by go było rozkręcić i przeczyścić w środku.

Do tego nie działa jeszcze głośnik, co dodatkowo zwiększa cenę ewentualnej modernizacji.

 

Wiem, że budżet który planuje wydać to może ciut za dużo jak na jej potrzeby, ale dziewczyna rośnie, może za jakiś czas wymagania też wzrosną, a wówczas nie będzie już okazji na zakup.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...