Skocz do zawartości

Jaki dysk SSD 128Gb wybrać?  

15 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki dysk SSD 128Gb wybrać?

    • Plextor M6S 128GB
      9
    • Crucial BX100 120GB
      4
    • Transcend SSD370 128GB
      2


Recommended Posts

Nie rozumiem czemu ma sluzyc ta ankieta ? Nie prosciej zalozyc po prostu nowy temat i tam zaczac dyskusje.

Wiadomo ze z tych 3 najlepszym wyborem bedzie Plextor - 3 letnia gwarancja, lepsze parametry zapisu.

Niestety cena jest tez adekwatna - bo jak powszechnie wiadomo za jakosc sie placi :)

Link to post
Share on other sites

No więc pogadajmy i głosujmy  ;) Jako laik jeśli chodzi o dyski SSD ( bo nie miałem dotychczas żadnego w swojej maszynce) zamierzam kupić 128GB na Windows 7 64bit + kilka programów i odciązyć wysłużonego 7 letniego 500 GB Samsunga na Sata2 ale nadal pełnego wigoru . Oczywiście będzie podpięty pod sata3 na mojej płycie AsRock B85 Killer. Jak każdy pewnie szukam czegoś taniego, wydajność/cena, niezawodnego i działającego przez te minimum 3lata bez poblemów.

Na początku padł mi okiem Samsung EVO 850 ale ma on kości pamięci TLC i jest dość często odradzany. Często widzę, że na forach polecając Crucial ze względu na cena do wydajności. Niestety już MX100 nie ma i jest BX100. Czy jest on tak samo dobry?

Patrząc na testy 128SSD najlepszym wyborem byłby właśnie Plextor M6S ale miał jakieś problemy z softem. Naprawili to już? Byłem za nim ale teraz mam wątpliwości. Z drugiej zaś strony cena Cruciala kusi. Do tego widzę, że ostatnio Transcend też jest bardzo atrakcyjnie cenowy a ma podobne parametry co do Cruciala. Szczerze mówiąc nie wiem, który byłby najlepszym wyborem. Czy lepiej dopłacać czy może kupić taniej, bo to i tak nie robi różnicy. Oto jest pytanie.

Wszystkie z tego co czytam mają 3 lata gwaracji. Crucial też z ograniczeniem chyba do 72TB co chyba nie robi różnicy podobno.

Byłem za Plextorem ale teraz mam wątpliwości co do niezawodności i tego oprogramowania.

Edytowane przez szymcio190
Link to post
Share on other sites

Żaden z powyższych - ja mam w trzech komputerach SSD 120-128 GB i po paru latach doświadczenia z nimi uważam, że to za mało na system i aplikacje używane na co dzień plus dane potrzebne na co dzień - szybko zaczynasz kombinować co przesunąć na sporo mniej wydajny HDD.

Pamiętaj, że takie napędy SSD nie działają dobrze jak są zapełnione po brzegi, a biorąc pod uwagę aktualne ceny 250GB to nie ma się co zastanawiać.

Jak ma być ekonomicznie, ale nadal wydajnie to brałbym MX200 250GB - dokładasz niecałe 100 zł. do swoich max 300 i masz 2x więcej miejsca.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Samsung EVO 850  ma rzeczywiscie  mniej trwalsze pamieci TLC ale w razie problemow jest jeszcze 5 letnia gwarancja.

Tylko co po gwarancji jak dysk padnie zabierając ze soba wszystkie zgromadzone na nim dane :)

Z kolei Crucial BX100 ma bardzo skromny zapis na poziomie 185 MB/s.Ostatnio sporo jest takze informacji  ze dyski tego producenta potrafią same w losowych momentach znikac z systemu.Po restarcie wszystko wraca do normy.Podobno rozwiazaniem na ten problem jest wlaczenie w Biosie opcji tzw."Hot plug" ale co mają z kolei poczac uzytkownicy starszych plyt glownych ktore nie posiadają tej opcji ? :)

Z tego co wyczytalem to problemy z Plextorem M6S byly glownie po tym jak producent wypuscil wadliwe firmware ktore mialo pomoc zwiekszyc niezawodnosc i wydajnosc a skonczylo sie "naglą smiercią" niektorych nosnikow.

Trudny wybór - kazdy dysk ma swoje zalety jak i wady :)

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisal kolega Franz... Celuj w cos wiekszego niz 128GB, bo po jakims czasie zacznie sie zaglerka :) Kupowanie dysku tylko pod system ma oczywiscie sens ale zeby gry/programy dzialaly sprawniej, tez musza byc na SSD. Jedna/dwie wspolczesne gry i jakis wiekszy program i po wolnym miejscu... Wieksze dyski zapewniaja tez wieksza wydajnosc.

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Mam dość nową płytę AsRock B85 Killer i sprawdzałem mam w biosie opcje hot plug. Byłem za Plextorem ale teraz obawiam się, że znów będzie jakiś problem z softem.

 

A jakie problemy z softem miał M6S? Aktualizacja nie była obowiązkowa.

Edytowane przez 14r33k
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Nie rozumiem czemu ma sluzyc ta ankieta ?

 

Ja również.

 

http://www.x-kom.pl/p/223285-dysk-ssd-crucial-250gb-2%2C5-sata-ssd-bx100-7mm.html

 

Zdecydowanie warto dołożyć.

 

Jeśli nie jest to możliwe:

 

http://allegro.pl/dysk-2-5-crucial-m550-128gb-ssd-sata3-i5541497921.html

Link to post
Share on other sites

Tak kontroler marvell - też często polecany chyba. Jako laik co do SSD czemu ten kotroler jest taki super w stosunku np do tego Bx100 i co daje to większe IOPS? Pytam cię jako experta.

Czytałem aby tylko unikać kontrolera SandForce, bo miał dość duże problemy.

Edytowane przez szymcio190
Link to post
Share on other sites

SF to obecnie prehistoria i to dość problematyczna.

 

 

 

co daje to większe IOPS?

 

 

W dużym uproszczeniu - lepszą responsywność i szybsze działanie, w przypadku robienia pierdyliona rzeczy jednocześnie.

 

MX200 wypada pod tym względem rewelacyjnie.

Link to post
Share on other sites

Suma sumarów stwierdziłem, że wystarczy mi na początek 128GB i wybrałem Plextor M6S 128 GB. Na Windowsa + programy ( Chrome, AIMP3, MSI Afterburner, Office ) i gry (Fifa14 i WoT) spokojnie wystarcza i jeszcze 44% wolnego miejsca. Całą reszte przeniosłem na wysłużonego 7 letniego Samsunga HD502IJ 500GB, który nadal daje rade bez problemu. Przy SSD jakby jeszcze odżył.
Jak na razie śmiga dobrze 3 dzień. Firmware 1.07. Czy to firmware jest bezpieczne? Na innym forum powiedzieli o problemach martwych komórek.
Odczyt~~500Mb/s i zapis~~300Mb/s w zalezności od programu waha się. Na płycie AsRock B85 Killer, Pentium G3220, 4GB ram ddr3 Kingston, XFX HD7770, XFX 450W daje rade.

Jaki jest najbardziej wiarygodny program do dysków SSD ? 

 

 

 

http://pics.tinypic.pl/i/00686/sgg5ttwrnyd7.png

 

Edytowane przez szymcio190
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...