Skocz do zawartości

Warto zrobić SLI z niereferentów?


Recommended Posts

Ty masz EVGA GeForce GTX980 Superclocked ACX 2.0, prawda? Z tego, co pamiętam (mogę się mylić) one mają referencyjne pcb, ale tylko chłodzenie niereferencyjne. Do SLI brałbym drugą dokładnie taką samą kartę, nie kombinował z innymi producentami jak ASUS, MSI czy Gigabyte. Jak miałem SLI, to miałem dwie identyczne karty i wtedy chodziło to super. 

 

Poza tym - jakby co zawsze możesz ten zestaw zwodować. Bloki wodne na to są:

 

http://configurator.ekwb.com/step1_complist?gpu_gpus=1515

 

Z tym, że to już większy wydatek, raczej dla entuzjastów. 

 

Ogólnie podsumowując, 

Zalety 980 SLI:

- wydajność - możliwe, że starczy do gry w 4K, na pewno w 1440p

 

Wady:

- chłodzenie

- pobór prądu

- cena

- ślepa uliczka - trzeciej karty już raczej nie włożysz, ja właśnie dlatego pozbyłem się 970 SLI bo wyszedł 980 ti, który daje mi praktycznie tą samą wydajność, a to jedna karta (zawsze mogę dołożyć drugą). W 970 SLI byłem w ślepej uliczce.  

 

Ja na Twoim miejscu, jeśli bardzo chcesz, zrobiłbym to SLI na 2x EVGA. Zawsze możesz potestować 1-2 dni i jakby co zwrócić towar bez podania przyczyny jeśli temperatury będą jakieś straszne (jakie masz teraz temperatury?), albo odłożył pieniążki i poczekał na Pascala. Na pewno z 980 w SLI będziesz mial fajną rakietę, ale pytanie czy nie zapędzisz się w ślepą uliczkę konstruując ten zestaw.

 

Ja kiedyś sobie SLI złożę, ale wtedy już chłodzone wodą, w obudowie w której jest miejsce na LQ, łącznie z chłodzeniem innych komponentów (CPU i płyta główna) i nie na jakimś AIO liquid cooling corsaira czy swiftecha, ale starannie dobierając wszystkie komponenty. Na razie jadę na GPU w procku, bo moje Gigabyte 980 ti, które przyszło wczoraj wraca jutro do Morele.net, bo piszczą w nim cewki. 

 

980'tki bym nie sprzedawał bo to teraz taka dziwna karta. Dużo droższa od 970, a niewiele więcej od niej wydajna. Teraz ludzie kupują albo 970 albo 980 ti. Możesz sporo stracić, jakbyś sprzedawał i dokładał do 980 ti. 


Aha jeszcze jedna wada jest taka, że nie wszystkie gry dobrze obsługują SLI. U mnie Wiedźmak 3 jak przeszedłem na sterowniki do "Batmana" (najnowsze) zaczął się wieszać masakrycznie. Dopiero downgrade sterów jedną wersję w tył rozwiązał problem. 


@raf77: karty niereferencyjne nie dmuchają na dół tylko najczęściej dookoła i trochę na górę (stąd często otwory w backplate)

Widać to zresztą po ustawieniach łopatek wiatraczków - one wciągają powietrze od spodu i pchają przez finy radiatora i powietrze ucieka albo na boki (Gigabyte) albo trochę do tyłu i w stronę przodu obudowy (np. Asus), zależy od układu finów.

 

Imho to właśnie dolna karta powinna być referencyjna, żeby wciągała powietrze i wypychała ciepłe na zewnątrz, a nie na boki i do góry gdzie znowu jest ono zasysane przez górną niereferencyjną kartę. Ale nie wiem, nie miałem takiego rozwiązania (miałem 2 niereferenty), trzeba by było potestować.

Jeśli autor ma płytę, która mu pozwoli na instalację kart w 1 i 3 slocie na x8, to nie ma co się raczej martwić. W najgorszym wypadku trytytkami przymocuje wiatraczek 120 mm który będzie pchał zimne powietrze z przodu pomiędzy karty + da wiatrak boczny. Ale wtedy robi się głośno. Ja do tego kupiłem specjalnie panel sterowania wiatrakami. Jak grałem, opalałem turbo chłodzenie i wtedy miałem 67 na dolnej kartcie i 70-71 na górnej :D 

Link to post
Share on other sites

co do wodowania nie trzeba się brać za zabawę w pełny 'system'...

...można zamontować 2 chłodnice pojedyncze (lub podwójne) w obudowie i każdą podłączyć do karty graficznej osobno...

tak to wygląda jak poniżej.. tylko cena bracketa z wiatraczkiem to 150-200zł za sztukę a jeszcze trzeba doliczyć zestawy AiO...

Ale da się.

 

http://s3.postimg.org/9vwenhngz/8_FA39_D1_F05_ED410_B9_B1_BAEF67_ACB2477.jpghttp://s12.postimg.org/m2bckj76l/79_CBCBD7626_E4_AD78318_FD55746_B8105_ashx_w_780.pnghttp://www.legitreviews.com/wp-content/uploads/2014/11/HG10_16.jpg

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Lub cos takiego. Bedzie pasowac bo ACX to referencyjna plytka.

 

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=400-HY-H980-B1


 

 

ego płyta ma trzy sloty x16, więc to nie problem. A CF/SLI nawet przy x4 bangla...

 

Tak ...balanga :roll:

Do SLI musi byc min X8 na karte. Poczytaj sobie jeszcze o plytach co maja mostek PLX , na takiej by dalo rade uzyc ostatniego PCIE do SLI ,a nawet 3-way.  

Link to post
Share on other sites

@Viewworld:

 

Pewnie, że się da :) Tylko wtedy masz w układzie 2 pompki (o ile na CPU masz powietrze), które wszystkie generują jakiś tam hałas. Nie ma też backplate na kartach, a bloki do kart są też w wersji full cover, w której chłodzą też inne elementy na płytce drukowanej, nie tylko sam chipset. No i estetycznie dużo gorzej to wypada od prawdziwego lq - ech ta "klątwa doliny czarnych gumowych węży" :(

 

@keczu: ten produkt jest kompatybilny tylko i wyłącznie z referencyjnymi wersjami. Karty autora z chłodzeniem ACX nie ma na liście. 

Link to post
Share on other sites
@keczu: ten produkt jest kompatybilny tylko i wyłącznie z referencyjnymi wersjami. Karty autora z chłodzeniem ACX nie ma na liście. 

 

To ze nie jest na liscie nie znaczy ze nie jest kompatybilny. Jestem na 99% pewny ze wersja ACX to referencyjna plytka, tak jest 100% w przypadku 980ti .

Pierwsza z gory recenzja to potwierdza:

 

http://www.overclockers.com/evga-gtx980-superclocked-acx20-graphics-card-review/

"Once the card is completely naked, we see this EVGA offering is based off a reference design PCB."

Masz jeszcze to , odpowiedz na maila z EVGA. 

http://linustechtips.com/main/topic/229329-evga-gtx-980-acx-20/

 

"EVGA Support Email

 thank you for contacting the EVGA Customer Service Team. My name is Matthew Moser and I will answer your question today.

Your Answer:

 

Yes, this does have a reference PCB. Please contact us back if you have any other questions or issues.

Regards,

EVGA

Your Question:

Customer Comment or Question

 

Name: JJR10

Subject: Question about GTX 

980 w/ ACX 2.0 cooler

Comment: Hello there, I am currently pending a Step Up application for a GTX 980 ACX 2.0 (04G-P4-2981-KR according to the Step Up form). I would like to confirm if this card uses a reference PCB? The reason is for future planning of watercooling this card. Regards."

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

To ze nie jest na liscie nie znaczy ze nie jest kompatybilny. Jestem na 99% pewny ze wersja ACX to referencyjna plytka, tak jest 100% w przypadku 980ti .

Pierwsza z gory recenzja to potwierdza:

 

http://www.overclockers.com/evga-gtx980-superclocked-acx20-graphics-card-review/

"Once the card is completely naked, we see this EVGA offering is based off a reference design PCB."

Masz jeszcze to , odpowiedz na maila z EVGA. 

http://linustechtips.com/main/topic/229329-evga-gtx-980-acx-20/

 

"EVGA Support Email

 thank you for contacting the EVGA Customer Service Team. My name is Matthew Moser and I will answer your question today.

Your Answer:

 

Yes, this does have a reference PCB. Please contact us back if you have any other questions or issues.

Regards,

EVGA

Your Question:

Customer Comment or Question

 

Name: JJR10

Subject: Question about GTX 

980 w/ ACX 2.0 cooler

Comment: Hello there, I am currently pending a Step Up application for a GTX 980 ACX 2.0 (04G-P4-2981-KR according to the Step Up form). I would like to confirm if this card uses a reference PCB? The reason is for future planning of watercooling this card. Regards."

 

 

Racja, ACXy mają referencyjny PCB, tylko inny cooler. Dziwi mnie tylko, że na stronie producenta ta karta nie jest na liście kompatybilności z tym zestawem, stąd mój post. Dzięki za korektę. Tak czy siak, myślę, że warto by było napisać zapytanie do producenta. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszelkie informacje. Muszę się jeszcze zastanowić czy brać drugą 980 czy zamienić na 980ti ale do gier w 1080p powinna wystarczyć jedna mocna. W razie czego będzie baza do dorzucenia drugiej 980 ti. Mam nadzieję że zrobię to jeszcze przed premierą Mad Maxa. :)

Link to post
Share on other sites

@waski4444: nie ma sprawy, pamiętaj tylko, że 980 ti też mocno się grzeją więc zastanów się czy nie brać referenta jeśli już planujesz dołożenie drugiej. Poza tym do 980ti SLI potrzebujesz bardzo mocny i dobry PSU. 

Link to post
Share on other sites

980ti w SLI... A co ty w 4k grasz?

Jedna 980ti i jesteś szczęśliwy, a za te 2,5k kupisz sobie nową kartę za 2 lata. Albo nawet za rok. 

Nie pakuj się w SLI takich kart bo to się po prostu nie opłaca. Jedna i jesteś szczęśliwy bez problemów związanych ze skalowaniem/funkcjonowaniem SLI oraz unikniesz problemów z temp 2 karty, poborem prądu itp itd etc.

Edytowane przez szafirotron
Link to post
Share on other sites

Szafirotron dobrze mówi. 980ti w SLI to nieopłacalny interes, bo za jakiś rok wejdzie nowa architektura (Pascal) która ma być do 10x wydajniejsza od Maxwella.

 

Imho na dzień dzisiejszy w SLI dla domowego użytkownika najbardziej opłaca się 970. Jak masz 980'tkę, to albo poszukaj okazyjnie drugiej (one mocno staniały po premierze ti) referencyjnej i wtedy masz bardzo wysoką wydajność, albo sprzedaj, dołóz i kup 980ti. Wtedy będziesz gdzieś pośrodku. Ale w 980ti się nie ładuj.  


@waski44: jaki masz zasilacz konkretnie? 

 

Do 980ti w SLI jakikolwiek 750W na pewno nie wystarczy.

Do 980 w SLI, jeśli to dobry zasilacz, to powinien, choć ludzie polecają 850W.

Ja miałem 970 w SLI najpierw na zasilaczu 700W (dawał radę), ale potem przeszedłem właśnie na 850W. 

 

Tu masz wątek:

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2314165/power-supply-gtx-980-sli-system.html

 

Co do referencyjnych, choćby ta:

http://www.komputronik.pl/product/242537/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/MSI_GeForce_GTX_980_4GB.html

Ale poczytaj sobie najpierw o SLI, choćby tu:

http://overclock.pl/forum/threads/9950-multi-GPU-czyli-CrossFire-oraz-SLI-dla-zielonych-i-nie-tylko

Będziesz wiedział jakie to ma zalety i wady i ograniczenia. 

Edytowane przez ariyapl
Link to post
Share on other sites

Weź tylko pod uwagę, że jeśli włożysz referenta o niższych wartościach zegarów, to SLI spowolni tą drugą do poziomu najwolniejszej karty. No i oczywiście, że ilość RAM'u się nie sumuje. 


Naprawdę zależy od tego, czego oczekujesz od sprzętu i co uważasz za komfort grania. Ja miałem jedną 970'tkę i zdecydowałem się dorzucić drugą żeby mieć płynne 60 fps w najbardziej wymagających tytułach w 1080p. Niestety dwa tygodnie później wyszedł 980ti, który ma praktycznie taką samą wydajność, a problemów z nim (teoretycznie) mniej, dlatego też zdecydowałem się na wymianę, nie tracąc na tym zbyt wiele. 

 

Powiem Ci, zupełnie szczerze, że teraz trochę żałuję, że się napaliłem na SLI, a potem miałem milion problemów związanych z schłodzeniem tych dwóch niereferencyjnych kart. Kombinowałem jak koń pod górkę, a i tak skończyło się na 980ti. 

 

Jeśli chodzi o ten Twój zasilacz, to niestety nie jestem w stanie Ci pomóc i powiedzieć, czy będzie się sprawował dobrze, czy nie. 

Link to post
Share on other sites

A z jakiej niby paki miał by stracić gwarancje? Musiał by coś mechanicznie spartolić jak ostatnia sierota. KIlkanaście kart i kilkanaście laptopów repastowałem i nigdy żaden nie stracił gwarancji na serwisie... Takie coś można sobie w między buty wsadzić bo wymiana pasty to mus i standardowe czynności, a to że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych to raczej normalne i rozsądne...

Link to post
Share on other sites
Tylko że przy referencie przydało by się od razu przesmarować rdzeń nową pastą termo dla zbicia 3-6*c (zawsze to mniejsze obroty, hałas). Gelid GC Extreme najlepiej. 

 

Jak czytam twoje posty to czasem az mnie oczy bola. Glupoty piszesz. Co akurat w referencie jest nie tak z pasta? Juz wiele razy doradzales zle. Nie ma nic nie tak z pasta w nowej karcie!

 

 

 

A z jakiej niby paki miał by stracić gwarancje? Musiał by coś mechanicznie spartolić jak ostatnia sierota.

 

Ty jestes za to "guru"  wiekszosc kart ma naklejki gwarancyjne na srubach mocujacych chlodzenie. Jesli juz nawet nie to po aplikacji swojej pasty serwis ci nie uzna gwarancji, przeciez to widac.

 

 

 

KIlkanaście kart i kilkanaście laptopów repastowałem i nigdy żaden nie stracił gwarancji na serwisie...

 

Zostan moze przy tych laptopach. Widac dobrze ci idzie skoro koncza w serwisie, to co ty z nimi robisz , psujesz? 

Ja tu z toba wojny nie zaczynam , ale popatrz tylko w tym temacie ile razy sie juz pomyliles i doradzasz rozkladanie nowej karty bo ty tak z laptopami robisz.   :roll:  :roll:  :roll:

I zanim cos odpiszesz , to sa twoje slowa z innego tematu.

 

Nie pisze nic o 1600Mhz. Czy RAM zwolni do poziomu obecnych 1333mhz? Czy komputer nie będzie chciał się włączyć i będzie loopował On-Shutdown-On-Shutdown } perm bis ? Wtedy nie dostanę się do biosu.

 

Albo jak włożę same 1600MHz, to co sie stanie? Nigdy tego nie robiłem, zazwyczaj mój nos siedzi w laptopach a tam zawsze wkładałem ramy takie jakie pisali bo nie poustawia się tam nic w biosie. A szkoda było by wywalić pieniądze w błoto i zepsuć młodemu prezent. :f "

http://forum.benchmark.pl/topic/142472-asus-p7h55m-pro-i-ram-1600mhz/?do=findComment&comment=1545190

 

Wiec widze ze sam rozumiesz ze twoja wiedza o desktopach i raczej laptopach tez jest mocno ograniczona.

Edytowane przez keczu
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Spokojnie panowie, nie ma sensu się kłócić. Ale tak, jak napisał Keczu - większość kart graficznych ma plombę na jednej śrubce. Zdejmiesz to np. po to by wymienić pastę czy założyć blok wodny i gwarancja bye bye. Z tego, co słyszałem część kart w USA nie ma tej plomby (może dlatego, że u nich LQ jest bardziej popularne?), ale u nas na 99% wszystkie mają. 

Link to post
Share on other sites

Jak czytam twoje posty to czasem az mnie oczy bola. Glupoty piszesz. Co akurat w referencie jest nie tak z pasta? Juz wiele razy doradzales zle. Nie ma nic nie tak z pasta w nowej karcie!

 

 

AD. 1 co z tego że nowa karta skoro glut jest fatalnej jakości szerloku? Na dzień-dobry zbijasz kilka ładnych stopni, a jak ludzie robili z 290/290X na referentach? Tak samo 780ti (czyt. techpowerup, dział nvidia). 

 

Ty jestes za to "guru"  wiekszosc kart ma naklejki gwarancyjne na srubach mocujacych chlodzenie. Jesli juz nawet nie to po aplikacji swojej pasty serwis ci nie uzna gwarancji, przeciez to widac.

 

 

Aha, jak kupujesz jakieś suche Pality aka Gainwardy albo inne crapy to się nie dziw. EVGA/MSI/ASUS pozwalają na "umiejętną" wymianę pasty. I dla tego robisz to na własną odpowiedzialność.

Ja na gwarancje wysyłałem dekstopowe 6950 Gigabyte po repaste, 570'tke po repaste od EVGI na serwis (w 1 wymiana wentylatora a w drugiej padły pamięci) i gwarancja została uznana bez żadnych cyrków. Jeżeli nie masz o czymś pojęcia to nie piernicz waćpan.

 

 

Zostan moze przy tych laptopach. Widac dobrze ci idzie skoro koncza w serwisie, to co ty z nimi robisz , psujesz? 

 

Mi idzie dobrze, bo idą do mnie ja na tym zarabiam ;)

 

 

 

I zanim cos odpiszesz , to sa twoje slowa z innego tematu.

 

Aha, bo się nie można z RAM'mami spytać? ;)

Wiesz GPU tak ciężko nie jest rozkręcić... Ale co ty możesz o tym wiedzieć, no tak dzieci nie mają dostępu do śrubokrętów bo jeszcze coś popsują! Jeżeli jesteś aż takim trollem aka uber wypasionym specjalistą że aż pyrasz czyjeś posty dla zaczepki to według mnie masz jakieś problemy z sobą (rówieśnicy cię przypadkiem nie odrzucili?).

Link to post
Share on other sites
(rówieśnicy cię przypadkiem nie odrzucili?).

Taaaaaaaak  :cry: . Nie chcieli sie ze mna bawic bo nie mialem swoich srubokretow. Mielismy pastowac nowe GPU w piaskownicy, no ale ja niemialem czym rozkrecic. :cry:

Czulem sie jak:

 

ostatnia sierota

 

 

A wszyscy wiedza ze:

 

wymiana pasty to mus

 

  

 

 

 

Jeżeli jesteś aż takim trollem

Dobra juz nie "trolluje" chcialem ci wkleic warunki gwarancji tych firm co wymieniles ze tak sobie mozna pastowac karty, ale szkoda czasu.  Do zobaczenia w innym temacie  ;)

 

 

szerloku

Fajnie,podoba mi sie. Tobie moze tez cos z Angielskiej klasyki by tu przypasowac. 

Mr. Bean , pasuje idealnie. Pozdr. 

Edytowane przez keczu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...