Skocz do zawartości

Recommended Posts


Witam ostatnio zainteresowałem się wartościami w SMART mojego dysku i zaniepokoiła mnie wysoka wartość w polu 184 czyli End to End error. Spodziewać się że za krótki czas z dyskiem może się coś stac?

 

 

Program także ocenił jego sprawność na 60% więc coś jest nie tak.

 

Poniżej screeny:

 


 



 

 

Dziękuję za informacje!

Link to post
Share on other sites

Parametr End to End error oznacza ze dzieje sie cos z pamiecią podreczna dysku twardego.

 

Daj jeszcze screena z programu HDTune - zakladka "Health" i zakladka "error scan" (koniecznie z odznaczeniem opcji quick scan , skanowanie bedzie powolniejsze ale za to bardziej dokladne i moze to troche potrwac).

Zobaczymy co HDTune pokaze.

 

A dzieje sie jeszcze cos niepokojącego z dyskiem ?

Link to post
Share on other sites

Z dyskiem jak narazie nie ma problemów, zacząłem interesować się parametrami SMART gdyż zamierzam kupic używany HDD do laptopa i porównywałem wartości z moim dyskiem.

 

Screeny o które prosiłes:

Edytowane przez master355
Link to post
Share on other sites

Caly SMART (oprocz tego jednego parametru) jak i Error scan wygladają bardzo dobrze.

Jednak End to End error jest parametrem krytycznym i dysk moze aczkolwiek nie musi pasc w kazdej chwili.

Zrob kopie danych na inny nosnik i monitoruj na biezaco ten parametr.

Link to post
Share on other sites

Caly SMART (oprocz tego jednego parametru) jak i Error scan wygladają bardzo dobrze.

.

Error Scan z HDTune wygląda chyba dobrze, jak po wolnym skanie są wszystkie kwadraciki zielone.

Co do smart, to jest  parę błędów komunikacji parametr C7. Nie jest ich dużo i jak nie ma odczuwalnych problemów, ale może być powiązane z parametrem B8. Bo oba parametry są z wiązane z komunikacją, i np. jak jest problem większy, mniejszy z kontrolerem a dyskiem twardym. Problemy z parametrem B8, swego czasy były znane w Samsungach i akurat masz tej firmy dysk. To by wskazywało na problem samego dysku nie kontrolera od płyty głównej. Ale nie można wykluczyć drugiego przypadku jak są jakieś błędy przy C7. Jak i też możliwy, w jakimś stopniu uszkodzony kabel , taśma sygnałowa. 

Przy parametrze B8 , atrybuty zeszły do bardzo niskiego poziomu. I jak kolega wspomniał dysk może paść w każdej chwili. I kopia danych jak najbardziej wskazana, dla pewności bezpieczeństwa ich. Dalsze używanie, albo jak długo dysk będzie do użytku, to już jest loteria. Jak nie ma problemów to masz okazję, czas, żeby z kopiować dane, oby nie było problemów przy kopiowaniu.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...