Skocz do zawartości

Temperatury w moim zestawie: i7 4790k + MSI GTX 970


Recommended Posts

Poczekam jeszcze z tydzień, zobaczę czy pasta się "ułoży i wygrzeje" (chociaż nie wierzę w magię) i jeśli nic się nie zmieni to nałożę ponownie pastę Pactum PT-1 rozprowadzając ją równomiernie na procesorze.

 

 

 

 

metoda ziarenka ryżu.

 

 

Ziarnko ryżu to trochę horror. Jak już to lepiej aby to było ziarnko grochu ;) Dobra tania pasta to MX-2

Ja zmieniłem ostatnio sam wentylator w tym moim chłodzeniu i temperatury spadły o 6 stopni :)

http://i62.tinypic.com/m7timw.jpg

Link to post
Share on other sites

Ziarenko ryżu to tak w cudzysłowiu bardziej, bardziej to były dwa ziarenka, a nawet ziarenko grochu. :D

 

Dla mnie najlepszą metodą jest równomierne rozprowadzanie na IHS. Niestety w przypadku Gelida nie było to możliwe, bo z tej pasty bardzo szybko robi się taka plastelina, nawet jak się ją wcześniej podgrzeje. Ja muszę jednak mieć do tego zabiegu coś rzadszego żeby można było ją na spokojnie wygładzić.


+edit

 

Temat procesora cały czas u mnie na fali (upałów) i o ile syntetyki wyciskają z niego siódme poty, to zwyczajna praca tj. w moim przypadku montaż, obróbka i co za tym idzie rendering filmów, również potrafi go wyjątkowo mocno rozgrzać (86 stopni to sporo przy trwającym 5 minut renderze, a co będzie, gdy potrwa on godzinę?).

 

Dlatego też cały czas wracam do problemu wysokich temperatur w 4790k i przeczesuję internet w poszukiwaniu jakiś porad, które pomogą zbić temperatury chociaż o kilka stopni. I tak spotkałem się kilka razy ze stwierdzeniem, że w wielu przypadkach głównym winowajcą grzania i7-ki może być płyta główna podająca niepotrzebnie zbyt wysokie napięcia. Orientujecie się może trochę w tym temacie, czy faktycznie jest coś na rzeczy?

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Faktycznie, teraz spojrzałem i CPU dostaje VCore nawet 1.78V, gdzie w testach tego procesora przy napięciu 1.35V osiągali taktowanie na poziomie 4.7 GHz. Próbuj stopniowo obniżać napięcie VCore i sprawdzaj stabilność PC. Nie wiem jak inni overlockerzy, ale ja przy podkręcaniu CPU wyłączyłem turbo boost, uważam, że też potrafi zwiększyć temperatury procesora.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj przedstawiłem moją sytuację na forum PClabu i użytkownicy od razu na to zwrócili uwagę. Póki co problem będę próbował rozwiązać tam. Wrócę tu jak coś się wyjaśni.


+edit

 

Dodam, że niesamowicie dla mnie dziwna sprawa dzisiaj wynikła. Pozwólcie, że wkleję to co już napisałem na PClabie:

 

"W momencie pisania do Ciebie mojego wcześniejszego posta odnośnie zmiany RAM na 2400MHz, zapaliła mi się nad głową żaróweczka. Dotarło do mnie, że przy okazji zmiany pasty, wymieniłam również kości z 2x 4GB Goodram 1600MHz CL9 na 2x 8GB HyperX Savage 2400MHz CL11.

Szybko zrestartowałem kompa i przestawiłem taktowanie RAM na auto, system wybrał sobie 1600MHz, czyli tak jak miałem wcześniej. Puściłem znowu OCCT i doznałem szoku. Zwracam honor paście Gelid, bo temperatura maksymalnie wynosiła 81 stopni dla najbardziej grzejącego się rdzenia! O 5 stopni mniej w porównaniu do pasty PT-1! No chyba, że ta różnica temperatur wynika z różnej latencji obu pamięci: CL9 (86 stopni) vs CL11 (81 stopni).

Z jednej strony się cieszę, z drugiej chce mi się wyć, bo tydzień temu kupiłem wspomniane pamięci i głupotą byłoby używanie ich na 1600MHz. Gdybym wiedział, że tak będzie dokupiłbym 8GB RAMu do tych co miałem wcześniej. Normalnie ma-sa-kra.

Co w tym wypadku zrobić? Pamięci jeszcze mogę oddać (14 dni na zwrot bez podania przyczyny), ale naprawdę 4790k musi mieć aż o 13 stopni większą temperaturę w połączeniu z 2400-megahercowymi pamiątkami? http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/shocked.gif

 

Poniżej wrzucam screena z OCCT:

 

http://images66.fotosik.pl/1094/445663fd9b3ea7c6.jpg

 

Niesamowicie zastanawiające jest również dla mnie to, że obecnie podczas testu użycie CPU w słupku Aktualne (lewy dolny róg okienka programu) wynosi ok. 4GHz. Natomiast przy ustawienu pamięci RAM na 2400MHz było tam cały czas ok. 4,2GHz."

 

 

 

Dodatkowo wrzucam screena z OCCT, HWinfo, RealTemp i CoreTemp:

 

http://images68.fotosik.pl/1094/feb31fe545c0cad8.jpg

Link to post
Share on other sites

Jest to normalne zachowanie CPU. Wyższa częstotliwość RAM zwiększa możliwości CPU. Dalej z uporem osła uważam, że masz za wysokie temperatury minimalne. Uruchomienie OCCT powinno podnieść temperaturę rdzenia przy obecnej aurze maksymalnie do 52St. a u Ciebie dochodzi do 62St C

Link to post
Share on other sites

Przy ustawieniu XMP w biosie, wygląda to tak:

 

http://images66.fotosik.pl/1095/fac17b6699e8739d.jpg

 

Czy użycie CPU w lewej dolnej części okienka OCCT jest prawidłowe pod obciążeniem? Wynosi 4,2GHz, a nie powinno być czasem 4,4GHz?

 

Co do temperatur to już chyba musiałbym walczyć z serwisem o wymianę. Może jedynie woda by coś tu zmieniła, ale bez przesady, kupiłem procesor za 1500 zł. i jestem zmuszony kupić mega wydajne chłodzenie za 1000 zł.? Można by się pobawić z boksowym chłodzeniem żeby się utwierdzić w przekonaniu, że procesor się przegrzewa na stokowych ustawieniach, ale nie chciałbym pozbyć siebie dostępu do komputera na miesiąc.

 

Wracając do wysokiego Vcore to w OCCT jest coś skopane i czasami podaje VCCIN, jako właśnie Vcore.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Wracając do wysokiego Vcore to w OCCT jest coś skopane i czasami podaje VCCIN, jako właśnie Vcore.

 

 

 

Zobacz jakie OCCT mi bzdury wypisuje przy napięciach..

 

Temperatura jaką obecnie mam w pokoju to prawie 31 stopni :(

 

 http://i57.tinypic.com/qxt18j.jpg

Link to post
Share on other sites

Masz takie pamięci jakie zaleca Intel do 4790k, wręcz książkowe - 1600MHz i 1.5V. Pożyczyłem takie od kumpla (2x 4GB), sprawdzę je dzisiaj.

 

+edit

 

No więc tak, przetestowałem pamięci od kolegi i w trybie auto system ustawia je na 1333MHz, oczywiście 1.5V. Nie wiem dlaczego tak jest, moje wcześniejsze Goodramy też tak "odbierał".

 

Już nie będę wrzucał screenów, napiszę tylko, że na ustawieniu auto jeden z rdzeni osiągnął maksymalnie 78 stopni (Vcore procka 1.095V i 4GHz). Przy ręcznym ustawieniu na 1600MHz osiągnął 90 stopni (Vcore 1.187V i 4,2GHz).

Co ciekawe, moje obecne RAMy (przypominam 2400Mhz, 1.65V) na ustwieniu auto chodzą z częstotliwością 1600MHz i temperatura na rdzeniu wynosi 76 stopni (Vcore 1.099V i 4GHz). Z kolei na ustawieniu XMP 2400MHz temperatura równa się 94 stopniom (1.187V i 4,2GHz). W tym przypadku otwarcie obudowy zbiło temperatury tylko o 4 stopnie.

Edytowane przez Player-01
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...