Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

Kompletuję części do nowego komputera. W tym celu od pewnego czasu dość uważnie przeczesuję internetowe fora, ranking i recenzje sprzętu i nie ukrywam, że mój mózg trochę się już zapętlił w swoich algorytmach wyboru od nawału informacji. Nieczęsto zdarza mi się zmieniać komputer osobisty (mój poprzedni staruszek towarzyszył mi niemal 10 lat) i wiem, że jeśli w końcu zdecyduję się na nową platformę komputerową w jej ostatecznym kształcie, to nieprędko się z nią rozstanę - stąd też może wynika moje nazbyt skrupulatne podejście do tematu. Jednak jednorazowy wydatek ponad 2000 zł stanowi w moim przypadku poważną inwestycję, dlatego chciałbym mieć poczucie, że każda złotówka będzie dobrze wydana (najlepszy stosunek jakości do ceny), w czym – mam nadzieję – bardziej doświadczeni użytkownicy forum zechcą mi pomóc.

 

Zależy mi na tym, aby zakupiony zestaw w „dobrym zdrowiu” posłużył mi jak najdłużej, a więc liczy się dla mnie solidność, bezawaryjność i długowieczność przy zachowaniu komfortu i kultury pracy podzespołów, tak abym nie musiał się już potem martwić o kwestie sprzętowe, że coś niedomaga czy sprawia problemy

 

Skłamałbym, gdybym powiedział, że wydajność się dla mnie nie liczy, bo chyba dla każdej osoby kupującej nowy sprzęt jest to jeden z priorytetów. Komputer będzie w ogromnej mierze służył do gier (w tym sieciowych). Oczywiście nie mam złudzeń, że odpalę na nim każdy nowy tytuł na maksymalnych ustawieniach (nie należę do hardcorowych graczy), niemniej byłoby miło móc zakosztować obecnych nowości w relatywnie komfortowych i stabilnych warunkach na chociaż średnich detalach, chociażby z okazji kupna całkowicie nowego zestawu. Poza grami zdarza mi się też półprofesjonalnie pracować w programach graficznych typu CorelDraw, Adobe Photoshop czy GIMP i marzy mi się, aby mój nowy komputer nie krztusił się ani nie zawieszał podczas pracy, jak miało to miejsce w przeszłości w przypadku nieco bardziej złożonych projektów.

 

Z góry przepraszam, jeśli wstęp powyżej jest za długi, ale chciałem możliwie dokładnie opisać moje oczekiwania względem nowego sprzętu.

 

Podsumowując: zestaw za około 2300 zł…

- do gier i codziennego użytku (platforma pod win7 a w przyszłości może 10)

- z uwzględnieniem okazjonalnej pracy w programach graficznych

- nie bawię się w OC – liczy się dla mnie komfort maksymalnie długiego użytkowania (nieprędko pomyślę o nowym sprzęcie) zatem priorytet stanowią tu solidność, długowieczność i bezawaryjność zestawu przy optymalnej za tę cenę jego wydajności

- niskie temperatury pracy podzespołów oraz ich energooszczędność stanowią tu dodatkowe atuty (wiadomo - im goręcej tym gorzej ze stabilnością, poza tym jeśli mogę cokolwiek zaoszczędzić na rachunkach za energię, to ja w to wchodzę!)

- dopuszczam w dalekiej przyszłości możliwość modernizacji (jakaś przesiadka na i5 czy wymiana karty graficznej, gdy stanieją, ewentualnie dokupienie dodatkowego RAM’u…)

- system operacyjny, monitor (rozdzielczość nominalna 1366 x 768) oraz głośniki (2.0) już posiadam.

 

Poniżej przedstawiam efekt moich dotychczasowych poszukiwań oraz bezsennych nocy łamania sobie głowy nad ofertami konkurujących ze sobą producentów sprzętu. Będę bardzo wdzięczny za Waszą ocenę moich wyborów, przede wszystkim pod kątem tego, czy taki zestaw nie będzie się ze sobą gryzł lub niepotrzebnie krztusił czy wzajemnie spowalniał. Chętnie poznam Wasze propozycje zamiany, co mógłbym Waszym zdaniem zmienić mieszcząc się jednocześnie w wyznaczonym budżecie. Będę wdzięczny za Wasze merytoryczne uwagi i  przemyślenia. Być może macie jakieś przykre/pozytywne doświadczenia z podanymi przeze mnie podzespołami oraz ich producentami. Dołożenie 100/150 zł do finalnego kosztu jest jak najbardziej do zaakceptowania z mojej strony, o ile jest w stanie w jakiś zauważalny sposób wpłynąć na polepszenie wyszczególnionych przeze mnie wyżej czynników. Z góry dziękuję za pochylenie się nad moją sprawą.

 

Procesor:

Core i3-4170

 

Chłodzenie:

referencyjne

 

Płyta główna:

Obecnie waham się pomiędzy ASRock Fatal1ty B85 KILLER / MSI B85-G43 Gaming / ASUS VANGUARD B85 (wszystkie w zbliżonej cenie). Z początku upatrzyłem sobie tańszą oraz bardzo popularną Gigabyte B85M-D3H, ale po zamieszaniu jakie producent spowodował wprowadzając na rynek drugą (okrojoną niestety) rewizję tego modelu, skutecznie mnie do siebie zniechęcił.

 

Karta graficzna:

Palit GeForce GTX 750 Ti StormX Dual

 

Pamięć RAM:

Crucial Ballistix 8 GB (2 × 4 GB) DDR3 1600 MHz

 

Nośnik danych:

Crucial MX100 256 GB 

 

Obudowa:

Tutaj szczerze mówiąc jestem w kropce. Dałoby się coś sensownego znaleźć do maksymalnei 200zł? Chodzi mi przede wszystkim o skuteczną wentylację i niegromadzenie kurzu wewnątrz.

 

Zasilacz:

SilentiumPC Vero L1 500W

 

Napęd optyczny:

Tak sobie myślę, że nie jest niezbędny, ale z uwagi na niski koszt być może lepiej jeszcze go posiadać na wszelki wypadek, zatem: Samsung SH-224DB/BEBE

 

 

Link to post
Share on other sites

Witam

Sugerując się Twoim opisem złożyłem na szybko zestaw podobny do tego jaki miałbym składać dla siebie w tej kwocie.

 

Idąc na pewne ustępstwa głównie względem płyty głównej dołożyłem mocniejszą kartę graficzną jednakowoż bez napędu optycznego. Płyta główna ma tylko 2 sloty RAM jednak obsługuje 16GB więc można rozważyć pojedynczą kość 8GB i ewentualnie w przyszłości dokupić drugą.

Jeśli nie wymagasz od płyty czegoś bardzo konkretnego to myślę że podana przeze mnie opcja byłaby odpowiednia.

Ewentualnie jeśli chcesz się w pewien sposób zabezpieczyć na przyszłość w kwestii OC czy procesorów i mieć lepszą płytę to proponowałbym coś na Z97 np GA-Z97-HD3.

 

Zestaw złożony przeze mnie na szybko bez sprawdzania najniższych cen więc może dałoby się jeszcze kilka złotych ugrać a może nawet byłoby na napęd.

Jeśli chodzi o kulturę pracy to zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad wymianą dosyć głośnego boxowego chłodzenia na coś innego chociażby SilentiumPC Spartan który jest dobrym jego zamiennikiem.

Pozdrawiam

 

http://s2.postimg.org/9053fnrax/image.png

Edytowane przez Mateules
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za pochylenie się nad moim tematem. To właśnie dobór płyty głównej spędza mi ostatnio sen z powiek. Zauważyłem, że obecnie panuje tendencja w rozmaitych poradnikach typu "składamy komputer za..." do wybierania iście budżetowych modeli płyt głównych. Ja już dawno wypadłem z obiegu jeśli chodzi o śledzenie sprzętowych trendów, bo dopiero niedawny zgon mojego poprzedniego PC zmusił mnie do ponownego wzgryzienia się w temat. Osobiście byłem niejako wychowany, w duchu jakoby płyta główna stanowiła kregosłup całego zestawu, na którym nie warto oszczędzać. Twoim zdaniem przepłacę jeśli wybiorę jeden z podanych przeze mnie wstępnie modeli? Zależałoby mi mimo wszystko na zachowaniu jakiegoś radiatora na sekcji zasilania (wiem, nie zamierzam podkręcać procesora, ale świadomość, że temperatura układu jest niższa sprawia, że moje sumienie może spać spokojniej - miałem w przeszlości negatywne doświadczenia z piecykiem w pokoju w postaci komputera). Poza tym miło byłoby mieć 4 sloty na kości pamięci RAM. Chciałbym kiedyś dokupić dodatkowe dwie.

Mogę też spytać, czym kierowałeś się przy wyborze - innego niż zaproponowany przeze mnie - dysku SSD? Czy coś nie tak z Crucial MX100 256 GB ? Ten OCZ oferuje nieco mniej, bo 240 GB pojemności.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Bez OC i przy tak energooszczędnym procesorze temperatury mimo wszystko nie będą wysokie.

Mówiąc obrazowo, płyta główna oczywiście stanowi swego rodzaju kręgosłup komputera ale to mięśnie utrzymują ten kręgosłup w odpowiedniej pozycji.

W cenie podanych przez Ciebie modeli można już znaleźć coś na Z97 również z chłodzeniem na sekcjach zasilania. Dodatkowo płyty na Z97 pozwolą Ci w przyszłości mocno zwiększyć wydajność komputera.

 

Jeśli planujesz rzeczywiście sprzęt na lata z jak największą możliwością rozbudowy i konfiguracji to warto zainwestować w jakieś Z97 aby w przyszłości zamontować np i5-4690K, podkręcić go, zamontować jakąś mocną kartę a jak jednej braknie mocy to włożyć drugą w SLI lub CF. Dobra płyta Z97 w granicach 400-500zł na to wszystko pozwoli (te z obsługą SLI są droższe).

Oczywiście jeśli mowa o SLI lub CF to w tedy należy również dobrać odpowiednią obudowę aby pomieściła dwie takie karty.

 

Ale dobierając odpowiednią obudowę, wybierając znacznie lepszą płytę z większymi możliwościami może się okazać że będzie mało kasy na resztę i możesz skończyć z komputerem który ma niesamowite możliwości rozbudowy jednak w momencie zakupu wydajnościowo jest zdecydowanie słabszy niż inny komputer za dokładnie taką samą kwotę.

 

To co ja podałem jest zestawem za określoną kwotę o możliwie najwyższej wydajności w grach i możliwie jak największej funkcjonalności oczywiście z pewnymi kompromisami ale przy ograniczonym budżecie trzeba się z nimi liczyć.

 

Odnośnie dysku, wybrałem ten dysk tylko dlatego, że podanego przez Ciebie niema w sklepie morele.net gdzie składałem ten zestaw a ten który wybrałem jest w podobnej cenie.

Edytowane przez Mateules
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez OC i przy tak energooszczędnym procesorze temperatury mimo wszystko nie będą wysokie.

Mówiąc obrazowo, płyta główna oczywiście stanowi swego rodzaju kręgosłup komputera ale to mięśnie utrzymują ten kręgosłup w odpowiedniej pozycji.

W cenie podanych przez Ciebie modeli można już znaleźć coś na Z97 również z chłodzeniem na sekcjach zasilania. Dodatkowo płyty na Z97 pozwolą Ci w przyszłości mocno zwiększyć wydajność komputera.

 

Jeśli planujesz rzeczywiście sprzęt na lata z jak największą możliwością rozbudowy i konfiguracji to warto zainwestować w jakieś Z97 aby w przyszłości zamontować np i5-4690K, podkręcić go, zamontować jakąś mocną kartę a jak jednej braknie mocy to włożyć drugą w SLI lub CF. Dobra płyta Z97 w granicach 400-500zł na to wszystko pozwoli (te z obsługą SLI są droższe).

Oczywiście jeśli mowa o SLI lub CF to w tedy należy również dobrać odpowiednią obudowę aby pomieściła dwie takie karty.

 

Ale dobierając odpowiednią obudowę, wybierając znacznie lepszą płytę z większymi możliwościami może się okazać że będzie mało kasy na resztę i możesz skończyć z komputerem który ma niesamowite możliwości rozbudowy jednak w momencie zakupu wydajnościowo jest zdecydowanie słabszy niż inny komputer za dokładnie taką samą kwotę.

 

To co ja podałem jest zestawem za określoną kwotę o możliwie najwyższej wydajności w grach i możliwie jak największej funkcjonalności oczywiście z pewnymi kompromisami ale przy ograniczonym budżecie trzeba się z nimi liczyć.

 

Odnośnie dysku, wybrałem ten dysk tylko dlatego, że podanego przez Ciebie niema w sklepie morele.net gdzie składałem ten zestaw a ten który wybrałem jest w podobnej cenie.

Rozumiem. Właśnie takiego głosu rozsądku mi potrzeba.

Obawiam się tylko, że ceny i5 utrzymają się nawet w odległej przyszłości. Więc być może pomysł by poczekać, aż stanieją może nie wypalić. Powiedzmy, że przebolałbym dodatkowy koszt i zdecydował się na i5 w połączeniu z poleconą przez Ciebie kartką grafiki. Czy w takim układzie warto pomyśleć o innym zasilaczu? Np. taki Thermaltake Smart SE Modular 530 W?

Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz od SilentiumPC jest akurat wystarczająco mocny dla pojedynczej karty i posiada wtyczki 1 x 6pin i 1 x 8pin (6+2) więc będzie wystarczający. Ewentualnie jeśli chodzi o zasilacz "lepszej" firmy to ja osobiście używam Be Quite! Pure Power L8 w wersji 600W, Tobie wystarczy 500W ale w tedy cena zasilacza wzrasta a jeśli myślisz o innej płycie głównej i ewentualnym SLI lub CF to cena jeszcze bardziej wzrasta.

Więc powtórzę, z opinii po internetach ten SilentiumPC to bardzo dobry produkt i do tej konfiguracji w zupełności wystarczy.

 

Oczywiście moja konfiguracja nie musi być finalną i można w niej coś zmienić czy to lepszy procesor, czy lepsza karta, bądź jedno i drugie lub też na czymś jeszcze zaoszczędzić.

Konfiguracje zestawu komputerowego w określonej kwocie mogą być przeróżne i trzeba wyznaczyć sobie priorytety i do nich w pewien sposób dopasować resztę części nie przepłacając na żadnej z nich.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Od dwóch dni intensywnie myślę nad doborem sprzętu. Zmieniłem swój zestaw po przeanalizowaniu kilku udzielonych mi porad. Jest drożej, ale przekonywano mnie, że warto. Jestem w stanie wyłożyć więcej gotówki (choć to bardzo boli moje skąpe serce i skromne oszczędności) jednak, dla istotnej poprawy tzw. stosunku jakość/cena czyli oferowanej wydajności w stosunku do wydanej złotówki jestem w stanie to przeboleć. Chciałbym jeszcze tylko mieć pewność, że nie wybieram też w tej półce cenowej konfiguracji o jakimś podniesionym współczynniku awaryjności. Dlatego będę zobowiązany jeśli np. "okrutnie doświadczeni" przez sprzętowy los forumowicze lub np. osoby składające zestawy częściej, a w gruncie rzeczy każdy kto ma jakieś przemyślenia na ten temat i zechciałby się nimi podzielić, wyrażą swoją opinię na temat zrewidowania mojego zestawu, który przedstawiam poniżej.

 

Procesor:

Core i5-4460

 

Chłodzenie:

referencyjne

 

Płyta główna:

Gigabyte B85M-D3H (wiem, pisałem, że zraziły mnie do tego modelu machlojki producenta z aktualnie dostępną rewizją  tego modelu, ale jednak sporo dołożyłem do procesora, a ta płyta oferuje chyba jedyna w tym przedziale cenowym chłodzenie sekcji zasilania, co jest dla mnie istotne, no i dwie kości BIOSU to fajny dodatek) Ktoś posiada ten model? Może polecić lub odradzić?

 

Karta graficzna:

ASUS Radeon R9 270X 2048MB 256bit DirectCu II

 

Pamięć RAM:

Crucial Ballistix 8 GB (2 × 4 GB) DDR3 1600 MHz (polecano mi nasze rodzime kości GoodRam 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Play Black, które są droższe od cruciali choć niewiele. Które są lepszym wyborem wg Was? Czym w zasadzie się różnią? Wiem, że np. na stronie producenta płyty głównej goodramy nie widnieją wśród wspieranych modeli, choć przeczytałem, że powinny działać bez problemu w komentarzach na jednym ze sklepów.

 

Nośnik danych:

Crucial MX100 256 GB

 

Obudowa:

Wymyśliłem, że w kwocie oscylującej w granicach 200zł, Zalman Z3 PLUS to warty rozważenia kandydat (posiada w zestawie aż 4 wentylatory, choć nie wiem, czy wszystkie jego filtry przeciwkurczowe są łatwe w czyszczeniu, mam na myśli frontową siateczkę…)

 

Zasilacz:

Pierwotnie był to SilentiumPC Vero L1 500W, ale zastanawiam się nad bequiet! PurePower L8 500W 80+ Bronze 120mm. Jak sądzicie? Warto dołożyć 100 zł?

 

Napęd optyczny:

Chyba sobie daruję…

 

Co byście zmienili w takim zestawie?

Edytowane przez warehard
Link to post
Share on other sites
 









Razem 2619zł  +  kod na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Zakup Radeona 270X jest nieopłacalny, za niewiele więcej masz 280 z 3GB vram. Podkręcając 270 w MSI Afterburner zbliżasz się do wydajności 270X. W zestawie znalazł się bardziej opłacalny i nieco szybszy dysk SSD, a także zasilacz Corsaira z jedną mocną linią +12V i rok dłuższą gwarancją.

 

Gigabyte B85 D3H pomimo dwóch kości biosu oferuje również pełen komplet złącz audio i jest obecnie jedną z lepszych płyt biorąc pod uwagę format microATX.

 

Z tego co widzę zwiększyłeś budżet do ~2700 i tutaj możesz go w pełni wykorzystać idąc w Club3D Radeon R9 280 Royal King 3GB DDR5 384bit (960/5000)

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Upek kartę brałbym 

http://www.komputronik.pl/product/215150/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Radeon_R9_280X_Sapphire_DUAL_X_3GB_DDR5_DVI_HDMI_DP_PCI_E_.html

mocy nigdy za wiele (choć do i5 to i tak mogła by być jeszcze szybsza)

 

To jednak używka :0

 

Pozostaje zestaw wyżej z r9 280, w 1366 x 768 powinno wszystko latać :)

Edytowane przez Maniak_Cpu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 
Razem 2619zł  +  kod na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa
 
Zakup Radeona 270X jest nieopłacalny, za niewiele więcej masz 280 z 3GB vram. Podkręcając 270 w MSI Afterburner zbliżasz się do wydajności 270X. W zestawie znalazł się bardziej opłacalny i nieco szybszy dysk SSD, a także zasilacz Corsaira z jedną mocną linią +12V i rok dłuższą gwarancją.
 
Gigabyte B85 D3H pomimo dwóch kości biosu oferuje również pełen komplet złącz audio i jest obecnie jedną z lepszych płyt biorąc pod uwagę format microATX.
 
Z tego co widzę zwiększyłeś budżet do ~2700 i tutaj możesz go w pełni wykorzystać idąc w Club3D Radeon R9 280 Royal King 3GB DDR5 384bit (960/5000)
 
 
 
 

 

Dałeś mi do myślenia z tym zestawem. Jednak w przypadku wybrania  Club3D Radeon R9 280 Royal King 3GB DDR5 384bit (960/5000) ,jak głosi opis produktu, wymagany zasilacz to minimum 600W, a więc jeśli dobrze rozumuję Corsair VS 450W 80+ 120mm może okazać się niewystarczający, czy tak? Trochę boję się prądożerności zaproponowanej przez Ciebie karty. Sam płacę swoje rachunki i wizja tych paru złotych w kieszeni więcej na koniec miesiąca jest bardzo miła. A może nie ma to aż takiego przełożenia na rachunki? Komputer włączam mimo wszystko codziennie, czasem chodzi pół dnia, a lata życia ze starym komputerem wyleczyły mnie z podążania za najnowszymi tytułami. Może można dobrać coś energooszczędniejszego?

Pomyślałem o tym radeonie 270 z iksem bo tutaj kartę wyceniono bardzo korzystnie: http://www.x-kom.pl/p/160287-karta-graficzna-pci-e-asus-radeon-r9-270x-2048mb-256bit-directcu-ii-top.html

Edytowane przez warehard
Link to post
Share on other sites
,jak głosi opis produktu, wymagany zasilacz to minimum 600W, a więc jeśli dobrze rozumuję Corsair VS 450W 80+ 120mm może okazać się niewystarczający, czy tak?

 

VS450 ma 408W na linii +12V, taki zestaw z 280 zakręci się w granicach ~300-320W więc będzie jeszcze spory zapas mocy.

 

 

 

A może nie ma to aż takiego przełożenia na rachunki? 

Dokładnie tak.

 

 

Pomyślałem o tym radeonie 270 z iksem bo tutaj kartę wyceniono bardzo korzystnie: http://www.x-kom.pl/...tcu-ii-top.html
Dopłata 90zł do 270X nie ma żadnego sensu.
 
Co do GTX960 akurat teraz mamy wersję ITX w promocji. Pobór prądu będzie niższy, ale tutaj mamy już do dyspozycji tylko 2GB vram co przy rosnącym zapotrzebowaniu gier w pamięć staje się średnio rozsądnym wyborem.
Edytowane przez Sadek.0
Link to post
Share on other sites

Z góry przepraszam jeśli moje posty się zdublują, ale z jakichś powodów moje wypowiedzi nie wyświetlają się u mnie poprawnie.

Moja poprzednia wypowiedź była nieco dłuższa, ale nie wiem, dlaczego nie została wyświetlona w pełni.

Oto jej reszta:

 

A co powiecie na taki http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_73&products_id=24264 ?

Jak oceniacie tę kartę? Czy szyna danych 128 bit przy tej cenie torzeczywiście (jak gdzieś przeczytałem) kpina?

Tutaj chyba z prądożernością jest lepiej a jest to raczej karta o półkę wyżej przy zaledwie kilkudziesięciozłotowej różnicy w cenie. Przyznam, że zaczynam się gubić w tak bogatej ofercie, a gdy spojrzeć na pierwszą kartę z którą startowałem, to odbiegłem już od niej całkiem spory kawałek pod względem ceny.

Co do płyty głównej to nie obstaje przy formacie microATX. Zamierzam kupić standardową obudowę midiTower, więc jeśli do 300 zł mogę Twoim zdaniem wybrać lepiej (np. w formacie ATX), to będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.

 

Dzięki za zwrócenie mi uwagi na nieco szybszy dysk. Nie zauważyłbym nawet, że seria bx w końcu staniała. Co prawda mx ma odrobinę więcej pojemności ale to już szczegół.

 

Pozdrawiam


Co do płyty głównej to nie obstaje przy formacie microATX. Zamierzam kupić standardową obudowę midiTower, więc jeśli do 300 zł mogę Twoim zdaniem wybrać lepiej, to będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.

Dzięki za zwrócenie mi uwagi na nieco szybszy dysk. Nie zauważyłbym nawet, że seria bx w końcu staniała. Co prawda mx ma odrobinę więcej pojemności ale to raczej nieistotne przy różnicy zaledwie 6GB.

 

(nie widzę całości swojego poprzedniego postu tylko 3 pierwsze jego zdania. Nie bardzo wiem co jest tego przyczyną, dlatego pozwalam sobie dokleić kolejną wypowiedź)


Naprawdę nie wiem, dlaczego moje poprzednie posty nie wyświetlają się w pełni. Być może przekraczam dopuszczalną długość, ale w takim wypadku mój pierwszy post również powinien zostać ucięty. Chciałem dodać jedynie, że jeśli chodzi o płytę główną Gigabyte GA-B85M-D3H /intel B85, LGA1150/ to nie mam ciśnienia na format microATX z uwagi, że i tak rozglądałem się za standardową obudową midi tower, więc jeśli możecie polecić również coś sensownego w formacie ATX, to będę wdzięczny. Chyba że powinienem poszukać jakiejs mniejszej obudowy, ale tutaj od razu mam pytanie, bo ciekawiło mnie to już od dawna. Jak wygląda kwestia temperatur w takiej mniejszej obudowie? Czy mniej miejsca w skrzynce nie oznacza większej koncentracji cieplnej wewnątrz? Ktoś jest dumnym posiadaczem kompaktowej obudowy? Może się wypowiedzieć? Czy jeśli miejsce przy/na biurku nie gra roli to lepiej wybierać konstrukcje większe?

Chciałem też spytać co myślicie o tej karcie? http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-960-oc-2gb-gddr5-128-bit-hdmi-2xdvi-dp-gv-n960ixoc-2gd-691000/Idealna do małej obudowy, ale przecież i w rozmiarze midi można taką zamontować.

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites

GTX 960 i R9 280 to bardzo równi rywale. W zależności od gry, raz wygrywa jeden, raz drugi. Niemniej, R9 280 posiada 3 GB vram, które to w niektórych grach dają znaczącą różnicę. Dodatkowo, R9 280 można dostać z lepszym chłodzeniem w podobnej cenie, co ten GTX 960 ITX

 

Sapphire Radeon R9 280 Dual-X Boost 3GB DDR5 384bit (940/5000)

 

 

 

Co do płyty głównej to nie obstaje przy formacie microATX. Zamierzam kupić standardową obudowę midiTower, więc jeśli do 300 zł mogę Twoim zdaniem wybrać lepiej, to będę wdzięczny za jakąś podpowiedź.

 

Dopłata do pełnego ATX nie jest potrzebna. Lepiej pieniądze te zainwestować w GPU  

Link to post
Share on other sites

GTX 960 i R9 280 to bardzo równi rywale. W zależności od gry, raz wygrywa jeden, raz drugi. Niemniej, R9 280 posiada 3 GB vram, które to w niektórych grach dają znaczącą różnicę. Dodatkowo, R9 280 można dostać z lepszym chłodzeniem w podobnej cenie, co ten GTX 960 ITX

 

Sapphire Radeon R9 280 Dual-X Boost 3GB DDR5 384bit (940/5000)

 

 

 

 

Dopłata do pełnego ATX nie jest potrzebna. Lepiej pieniądze te zainwestować w GPU  

Cena identyczna - trudny orzech do zgryzienia. Czy naprawdę nie warto oglądać się na pobór mocy w tym wypadku? Niektórzy wyjaśniają, że więcej pobranego prądu = większa temperatura, którą trzeba odprowadzić, a to w efekcie znowu więcej watów pobranych na wzmożoną prace wiatraczków. Jakie macie opinie na ten temat?

Jeśli zaś mówimy o r9 280, to czy jest tutaj jakiś producent, który króluje obecnie na rynku pod względem kultury pracy/chłodzenia?

Edytowane przez warehard
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy naprawdę nie warto oglądać się na pobór mocy w tym wypadku? Niektórzy wyjaśniają, że więcej pobranego prądu = większa temperatura, którą trzeba odprowadzić, a to w efekcie znowu więcej watów pobranych na wzmożoną prace wiatraczków. Jakie macie opinie na ten temat?

 

Heh, niezła teoria spiskowa. Przy 100 godzinach grania na miesiąc dojdzie Ci jakieś 6 zł więcej do rachunku mając R9 280.

 

 

 

Jeśli zaś mówimy o r9 280, to czy jest tutaj jakiś producent, który króluje obecnie na rynku pod względem kultury pracy/chłodzenia?

 

 Chłodzenie Dual-X jest wydajne ale z kulturą pracy trochę gorzej. Sam osobiście jestem zdziwiony takimi wynikami w testach. 

 

W podobnej cenie masz jeszcze MSI Radeon R9 380 Gaming 2GB DDR5 256bit (1000/5600)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy gtx 960 z 4 GB pamięci na pokładzie za 1000 zł wart jest swojej ceny? Mówi się, że karta generalnie wyceniona jest za wysoko, bo nie oferuje szczególnego skoku wydajnościowego w stosunku do swojej poprzedniczki gtx'a 760. który zresztą chyba 

Myślicie, że 960 będzie w stanie spożytkować te dodatkowe 2GB pamięci? Szyna 128 bit wydaje się trochę słaba jak na 2015 rok.

Tak sobie pomyślałem, że procesor, który upatrzyłem ma zintegrowaną grafikę, więc mógłbym trochę poczekać z kupnem oddzielnej karty graficznej. Chciałbym Was jednak zapytać, czy takie działanie ma sens? Czy karta (ta lub może konkurencji) może w bliskiej przyszłości stanieć? Czy wiadomo coś o szykowanych premierach nowych modeli, które mogłyby ewentualnie zamieszać na rynku cenowym?

Będę wdzięczny za Wasze opinie nt. ww. karty oraz tego, czy wstrzymanie się z zakupem nowego układu grafiki w sytuacji pewnego zastoju w przedziale kart do ok 800zł ma jakikolwiek sens.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy gtx 960 z 4 GB pamięci na pokładzie za 1000 zł wart jest swojej ceny?

 

Nie ...

 

 

 

Myślicie, że 960 będzie w stanie spożytkować te dodatkowe 2GB pamięci?

 

Wszystko zależy od optymalizacji / wymagań danej gry ...

 

 

 

Tak sobie pomyślałem, że procesor, który upatrzyłem ma zintegrowaną grafikę, więc mógłbym trochę poczekać z kupnem oddzielnej karty graficznej. Chciałbym Was jednak zapytać, czy takie działanie ma sens? Czy karta (ta lub może konkurencji) może w bliskiej przyszłości stanieć? Czy wiadomo coś o szykowanych premierach nowych modeli, które mogłyby ewentualnie zamieszać na rynku cenowym?

 

Premiery nowych modeli właśnie się już odbyły. Nie ma nic nowego na horyzoncie.

 

 Jedyne rozwiązanie które brałbym tutaj pod uwagę, to szukanie R9 290 z małą dopłatą na allegro. 

Link to post
Share on other sites

Nie ...

 

 

 

 

Wszystko zależy od optymalizacji / wymagań danej gry ...

 

 

 

 

Premiery nowych modeli właśnie się już odbyły. Nie ma nic nowego na horyzoncie.

 

 Jedyne rozwiązanie które brałbym tutaj pod uwagę, to szukanie R9 290 z małą dopłatą na allegro. 

Rozumiem, że masz na myśli zakup używanej karty, czy tak?

Trochę obawiam się brać radeona. W tym filmie ->

pewien użytkownik opisuje, jak jego r9 280x wyrzucał artefakty podczas rozgrywki w BF4 i BF3 na różnych wersjach sterowników i ustawieniach. Ponadto doświadczał okazjonalnie poważnych spadków w fps'ach ( z 55+ do 15) oraz wskazuje na minimalny acz częsty brak w płynności rozgrywki (szarpnięcia "constant hitching/stuttering every second or so...").

Kartę zwrócił, jednak nie otrzymał pełnego zwrotu pieniędzy (poniósł koszty przesyłki i zapewne procedury RMA) - tłumaczy to tym, że karta nie dawała opisywanych przez niego usterek we wszystkich tytułach (mowa jedynie of BF4 i 3 oraz Metro)i najwyraźniej podczas weryfikacji takowe nie miały miejsca. Przesiadł się na 780 od Nvidii (co prawda jest to karta z półki wyższej od r9 280) jednak komfort rozgrywki, jak twierdzi, uległ poprawie. Żadnych artefaktów we wspomnianych tytułach, zero jąkania czy wstrząsania obrazem, a nawet przy identycznym fps'ie w tych samych tytułach, jak pisze, rozgrywka wydaje się być płynniejsza.

Wiem, że należy brać poprawkę na subiektywne odczucia, ale mimo wszystko filmik nie kłamie. Widać na nim artefakty i migające glitche.

Czy moje obawy o artefakty od radeonów są nieuzasadnione i to była jedynie kwestia trafienia niepełnosprawnego modelu?

Autor filmiku konkluduje, że jednak czuć, że jest to lepszy produkt (karta od zielonych) i że chyba zostanie fanboyem nvidii.

Co uważacie?

Edytowane przez warehard
Link to post
Share on other sites

Ale gdy spojrzeć na komentarze pod filmem, ludzie się skarżą. Inni podają możliwe rozwiązania sytuacji, co wskazywałoby na to, że są to realne problemy jeśli powstają już sposoby ich zniwelowania. A może warto poszukać używanego gtx'a 770?

Link to post
Share on other sites

Ogromne dzięki wszystkim, którzy postanowili podzielić się swoją wiedzą w tym wątku.

 

Chciałbym trochę go odświeżyć, gdyż moja sytuacja uległa pewnej zmianie (otóż nabyłem używaną kartę ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC). Czy zasilacz, który wybrałem wystarczy do komfortowego użytkowania poniższego zestawu? Karta wymaga podłączenia dodatkowego zasilania 6 i 8 pin więc nie jest to szczyt energoszczędności. Kręcenia nie przewidywałem, jednak dopuszczam możliwość przesunięcia suwaka w GPU Tweak bez ruszania napięć.

 

Procesor: Core i5-4460

Chłodzenie: referencyjne

Płyta główna: Gigabyte B85M-D3H

Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 770 DirectCU II OC

Pamięć RAM: Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

Nośnik danych: Crucial BX100 250 GB

Obudowa:  Zalman R1

Zasilacz: bequiet! PurePower L8 500W 80+ Bronze 120mm

Napęd optyczny: LG GH24NSC0 SATA

 

Będę wdzięczny za opinie.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...