Skocz do zawartości

Słuchawki, ok. 500 zł, do Audiotrak Prodigy


Recommended Posts

Czołem! 

 

Stoję przed dylematem słuchawkowym. W ostatnim czasie wymieniłem Xonara DG na Audiotrak Prodigy HD2 (2 standardowe OPAMP-y + jeden wymieniony na LM4562NA). 

 

Obecnie na stanie mam w zasadzie tylko Superlux HD681 EVOII (z welurowymi padami). Szukam czegoś lepszego do Audiotraka, gry - 60 proc. (RPG), muzyka w formacie FLAC lub CD (The Cure, Suicide, Dead Can Dance, Cocteau Twins, Tangerine Dream, Melvins, PJ Harvey, Tool) - 40 proc.

 

Moje typy:

 

- Sennheiser 518 - ok. 350 zł (odsłuchałem na denonie m39 i yamaha pianocraft, dół na pierwszym planie, sporo basu)

- Sennheiser 558 - ok. 519 zł (bardziej zrównoważone, więcej detali i przestrzeni)

- Beyerdynamic DT 990 - ok. 600-800 zł (nie mam pojęcia, która wersja - ile ohm - bazuję tylko na recenzjach; są lekko poza budżetem)

- Brainwavz HM5 - ok. 500 zł (bazuję tylko na recenzjach, niepokoi brak welurów i zamknięta konstrukcja względem w/w otwartych)

 

Bardzo ważna jest dla mnie wygoda - np. moim zdaniem te EVOII po kilku godzinach trochę cisną (noszę okulary). Do bassheada - jak sądzę - mi daleko, ale lubię, gdy trochę brzmienie schodzi w dół, w EVOII momentami już tego basu jest nawet za dużo (choć te słuchawki moim zdaniem mocno odżyły z w/w audiotrakiem).

 

Jakieś sugestie? Doświadczenia z w/w modelami? Inne propozycje pod Audiotraka? Dzięki z góry!

Link to post
Share on other sites
OK, skorygowałem listę, póki co wygląda to tak (w kolejności od obecnego faworyta w dół):

 

1. Beyerdynamic DT990Pro

2. AKG K612 Pro

3. Sennheiser 558

4. Brainwavz HM5

 

Rezerwa: SHP9500, AudioTechnica ATH-AD700X/AD500X (muszę o nich poczytać)

Odpadły: Sennheiser 518

 

Jestem otwarty na wszelkie wskazówki :) 

Link to post
Share on other sites

wybór bym zaokrąglił do

 

AKG K612 Pro

Beyerdynamic DT990Pro

AudioTechnica ATH-AD700X/AD500X

 

HM5 jak dla mnie za nudne w graniu, gdyby to jeszcze miało fajną dynamikę, power jak DT150, to jeszcze, aczkolwiek jak najbardziej polecam dla fanów zrównoważonego grania. Sennheiser 558 w wielu aspektach dźwiękowych odstaje od tych powyższych wymienionych ale za to wielu chwali ich komfort. Philipsów nie poznałem dobrze, to się nie wypowiadam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obecnie moja lista wygląda podobnie, czyli:

 

1. AKG K612 Pro

2. Beyerdynamic DT990Pro

3. AudioTechnica ATH-AD700X/AD500X

4. Sennheiser 558

 

W najbliższych dniach będę decydował (postaram się jeszcze oczywiście odsłuchać niektóre modele i będę wpadał na forum - jeśli komuś coś jeszcze przyjdzie do głowy lub jeśli macie jakieś pozytywne lub negatywne doświadczenia z w/w modelami, piszcie!). Dzięki! :) 

Link to post
Share on other sites

na pewno Senki i AudioTechniki są łatwiejsze do napędzenia od pozostałych słuchawek.Wzmacniacz w audiotraku nie jest jakiś wysokich lotów.W dodatku lepszy dźwięk osiągniesz na wyjściach RCA ale to musiałbyś dokupić oddzielny wzmacniacz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@adivxv5 - zastanawiam się jeszcze nad tymi HD518 - słuchałem ich trochę (porównując z 558 i 598) i co ciekawe - one wcale nie odstają od tych modeli, a są o ok. 150-180 zł tańsze (od 558). Można się trochę przyczepić do - momentami - zbyt ciemnego/ciepłego brzmienia względem starszych sióstr z rodziny 5xx - dźwięk jest w nich też minimalnie ciaśniejszy niż w 558. Zastanawiam się po prostu, czy do tego Audiotraka warto inwestować w coś lepszego - mając budżet ok. 500-600 zł. Inna rzecz - że czasami na pewno będę podłączał te słuchawki do Denona M39, a ten z kolei jest i tak ciepły brzmieniowo - to jedyny argument, który przekonuje mnie do postawienia jednak na HD558 (mają mniej basu niż 518). No i - niby szczegół, ale jednak: pady w 558 są znacznie wygodniejsze, miękkie - jeśli ktoś jest okularnikiem i narzeka na docisk i "efekt imadła" różnych modeli słuchawek - powinien potestować sennki z tej rodziny.  

Link to post
Share on other sites
@adivxv5 - zastanawiam się jeszcze nad tymi HD518

naprawdę nie warto, gdyby je tak porównać do podanych już modeli. Nie są złe ale są lepsze.

Zastanawiam się po prostu, czy do tego Audiotraka warto inwestować w coś lepszego

Lepiej wyjdziesz na tym, że kupisz lepsze słuchawki do HD2, które zagrają jeszcze bardziej spektakularnej jeśli wymienimy na lepszy układ. W przypadku 518/558 zmiana sprzętu już nie wiele da, w dodatku i tak zagrają gorzej jak te polecane. Mam nadzieje, że zrozumiałeś.

Inna rzecz - że czasami na pewno będę podłączał te słuchawki do Denona M39, a ten z kolei jest i tak ciepły brzmieniowo - to jedyny argument, który przekonuje mnie do postawienia jednak na HD558 (mają mniej basu niż 518)

ciepło-ciemne słuchawki ,w dodatku z taką se dynamiką +ciepły wzmak, to nie najlepsze rozwiązanie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@adivxv5, dzięki raz jeszcze - skutecznie odwiodłeś mnie od tych 518 ;)

 

Użytkownik innego forum mój wybór Beyerdynamic 990pro podsumował tak: "po 681 EVO to zdecydowanie nie DT990 i zdecydowanie nie do Audiotrak bo Ci uszy potnie"

 

Gdzieś na zagranicznych forach/stronach znalazłem też info, że wysokie tony potrafią być uporczywe na niektórych źródłach - to prawda i rzeczywiście może być z tym aż taki problem? (aż mi się wierzyć nie chce :) Z tego, co wiem, to słuchawki mają nieco dociążony środek i dół - z opisów wynika, że brzmią podobnie do tych Senn 558 i wszystko jest w nich wyważone, a bas i średnie tony po prostu "się czuje".  

 

No i istotna dla mnie rzecz (ze względu na okulary): czy 990pro są porównywalnie wygodne do np. senn 558? Na innym forum użytkowniczka, która posiada w/w z mojej listy, wygodę poszczególnych modeli określiła tak:

 

K612 >> HD558 = DT990 > HD9500 >> HM5

 

Co o tym sądzisz i jakie są Twoje odczucia?

Edytowane przez gramofon23
Link to post
Share on other sites
Użytkownik innego forum mój wybór Beyerdynamic 990pro podsumował tak: "po 681 EVO to zdecydowanie nie DT990 i zdecydowanie nie do Audiotrak bo Ci uszy potnie"

tak ,może coś takiego nastąpić ale należy pamiętać, że to zależy również od słuchanej muzyki, to, czy dla ciebie również będzie dużo wysokich tonów  , bo nie każdemu to przeszkadza.W dodatku jeszcze jest coś takiego jak Equalizer ,w razie czego trochę skorygujesz . Myślę, iż bezpieczniej pod tym względem będzie w AKG 612 pro.

Gdzieś na zagranicznych forach/stronach znalazłem też info, że wysokie tony potrafią być uporczywe na niektórych źródłach - to prawda i rzeczywiście może być z tym aż taki problem?

j.w

Z tego, co wiem, to słuchawki mają nieco dociążony środek i dół

DT990 grają V-ką, czy tez coś w kształcie U.Podbita góra i dół. W zależności od wersji może się to trochę różnić.

No i istotna dla mnie rzecz (ze względu na okulary): czy 990pro są porównywalnie wygodne do np. senn 558? Na innym forum użytkowniczka, która posiada w/w z mojej listy, wygodę poszczególnych modeli określiła tak:

To już musisz sam ocenić, wygodne są według mnie jedne jak i drugie.

K612 >> HD558 = DT990 > HD9500 >> HM5

Musiałbyś sprecyzować na czym Ci najbardziej w dźwięku zależy. 

Szczerze mówić najgorzej dźwiękowo wyglądają właśnie HD558 :( ale to nie znaczy, że również dla ciebie , choć myślę w 90% .HM5 z pewnych względów nie przyrównywałbym do nich.

 

http://forum.mp3store.pl/topic/100912-test-sluchawek-sennheiser-hd518-i-hd558/

Edytowane przez adivxv5
Link to post
Share on other sites

@adivxv5, dzięki raz jeszcze - skutecznie odwiodłeś mnie od tych 518 ;)

 

Użytkownik innego forum mój wybór Beyerdynamic 990pro podsumował tak: "po 681 EVO to zdecydowanie nie DT990 i zdecydowanie nie do Audiotrak bo Ci uszy potnie"

 

Zacznij więcej słuchać a mniej czytać bo się z różnych bzdur nie wykopiesz. Na pewnym poziomie wszystko jest kwestią gustu. W tej chwili na biurku mam ATH-A900X i DT990Pro. Te pierwsze miały zastąpić te drugie. Niestety nie udaje im się i w większości (90:10) nadal używam DT990Pro i chyba się to już nie zmieni i AT będą musiały poszukać nowego właściciela.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

@cooger - problem jest ze słuchaniem właśnie, bo o ile Senn558 czy modele pokrewne dostępne są między lodówkami a pralkami w większych sklepach z elektroniką, o tyle AKG 612PRO czy Beyerdynamic 990PRO to już rzeczy rzadziej występujące w przyrodzie (na szczęście istnieje opcja 14 dni na zwrot w przypadku zakupu drogą internetową, z czego pewnie skorzystam, zamawiając 2-3 modele).

 

ALE: dzięki czytaniu + forum i tak udało mi się ograniczyć wstępną listę ok. 10 modeli - najpierw do ok. 5, a teraz do 3, więc rady są przydatne. Oczywiście - zgadzam się z Tobą i później te wszystkie odczucia koryguję podczas odsłuchów, gdyby jeszcze między robotą a domem rozciągnąć czas - wówczas na pewno by było więcej okazji do odsłuchu :) Tak czy owak - przeglądanie starych wątków i dopytywanie przynosi ciekawe rezultaty, np. AKG 612 PRO wcześniej nie brałem pod uwagę, a od jakiegoś czasu bacznie się im przyglądam.

 

Z ciekawości: pod jakie źródło podłączone masz swoje DT990Pro i jakiej muzyki słuchasz? 

Link to post
Share on other sites

Źródło to laptok ;) Przetwornikiem jest Shiit Modi a napędem Shiit Asgard. Muzyki słucham bardzo różnej, ale w większości takiej po mrocznej stronie rzeczywistości, zarówno rockowo/metalowo/folkowej jak i elektronicznej, choć często też instrumentów klasycznych jak skrzypce czy wiolonczela (Agnes Obel na ten przykład). W sumie tak patrzę na to co napisałeś i to nieco podobne klimaty. Dead Can Dance też się u mnie pojawia. Choć u mnie dochodzi sporo mocniejszego uderzenia (często metal-folkowego). Przy pracy natomiast słucham często czegoś spokojnego jak Asbestoscape. Czasami jak mnie coś najdzie to wpadam w mroczne klimaty jak Tenhi czy Atrium Carceri. W takich wynalazkach docenia się analityczność tych słuchawek a braki na wokalu (dość matowa/jednorodna średnica) przestają przeszkadzać.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, cooger, na marginesie: polecam nową Lisę Gerrard (choć ostrzegam, że na tle np. nowej płyty DCD jest ciężkostrawna). Chyba temat słuchawek skończy się tak, że po urlopie zamówię gdzieś DT990PRO i posłucham ich na tym moim HD2. Jeśli mi nie podpasują - to będzie zwrot + wymiana na coś innego. Przy okazji postaram się opisać moje wrażenia w tym wątku - dla potomnych :)   

 

_______________________

Udało się! Dziś dorwałem na mieście Beyerdynamic DT 990 - tyle, że nie w wersji PRO, tylko Premium (ale też: 250 Ohm). Dużo czasu na odsłuch niestety nie było i musiałem zadowolić się podłączeniem tych słuchawek do kilku miniwież. Wnioski? Przede wszystkim to zupełnie inna konstrukcja niż Senn558 - ma się wrażenie obcowania z czymś profesjonalnym i już na dzień dobry czuje się dobre wibracje od tego sprzętu.

 

Góra jest bardzo detaliczna, ale nie bolą od niej uszy - wręcz przeciwnie, przyjemnie się tego słucha. W ogólnym brzmieniu da się wykryć duże znaczenie dolnych partii - średnica jest w tym wszystkim jakby wycofana. Najważniejsza różnica względem Senn558 jest moim zdaniem taka, że słuchając tych DT990 miałem wrażenie bardzo dużego oddalenia od dźwięku. Wrażenie jak na jakimś kameralnym koncercie - z DT990 siedzę w drugim, trzecim rzędzie i słucham tego, co gra zespół. Senn558 w tym względzie to raczej tak, jakby zespół grał w moim salonie, a sceną by była moja kanapa. Poza tym uważam, że są to bardzo zrównoważone słuchawki - w Senn558 na pierwszym miejscu była średnica/bas (nie były to partie mulące, ale po prostu od razu czuje się że to słuchy ciepłe), w DT990 nie miałem takiego wrażenia. Wszystko było na swoim miejscu, ale dźwięk nie wędrował prosto do uszu (jak w tych sennkach, które miały znacznie węższą scenę przy niezłej separacji dźwięków). Między instrumentami w DT990 jest naprawdę dużo więcej powietrza - takie miałem wrażenie...

 

Teraz pytanie zasadnicze: czym różni się wersja DT990 Premium od PRO? (na pewno ceną i konstrukcją - ta premium miała chyba więcej aluminiowych elementów, w PRO - z tego, co wiem - więcej jest plastiku). Z wygodą było bardzo dobrze - może nie tak dobrze jak z Senn558, ale na pewno porównywalnie (chociaż zdziwiły mnie trochę jakby zmechacone pady - a słuchy były wyjęte z pudła, jeszcze pachnące nowością - czy te pady nie rozlecą się za szybko?).   

Edytowane przez gramofon23
Link to post
Share on other sites

Pro czy Edition, plastiku podobna ilość :) W Edition ten "grill" też jest plastikowy.

 

Wersja Pro zagra mniejszą sceną i bardziej bezpośrednio, wrócisz do pokoju :P Pro mają nieco więcej basu niż Edition, nie są też aż tak jasne.

Link to post
Share on other sites

fexxer - cholera, nie chcę wracać do pokoju! Zgodzę się co najwyżej na pierwszy rząd zamiast trzeciego na tym kameralnym koncercie z Edition :)

 

OK, czyli padami się już nie przejmuję - a czy te DT990 da się w razie czego lekko rozciągnąć metodą nałożenia ich na opakowanie na noc? :) 

Link to post
Share on other sites

DT990Pro mają fajną przestrzeń. Przestrzeń budowana jest głównie przez selektywność i wysokie tony a to w Bayerach jest dobre, w końcu to słuchawki studyjne. Pałąk jest elastyczny i wątpię żeby chciał się trwale odkształcić. Nie mniej na mojej nie małej głowie nie powodują one jakiegoś dużego ucisku - sprawa jest jednak oczywiście totalnie subiektywna.

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą - zastanawiam się, czy ten mój Audiotrak jest w stanie napędzić wersję 600ohm -> póki co wciąż powątpiewam, że poradzi sobie bez problemów z wersją 250ohm i że DT990 nie będą wołać o coś więcej. Ale z drugiej strony przeczytałem wczoraj na stronie producenta Audiotraka, że w/w model, czyli HD2 Advance obsługuje słuchawki do 600ohm - zalatuje mi to trochę marketingowym bełkotem :) 

Link to post
Share on other sites

Każda karta, czy cokolwiek, co ma wyjście audio pod które podepniesz słuchawki obsłuży 600Ohmowe modele, bo to będzie grało, (czemu nie) pytanie tylko, jak to będzie grać? :)

 

DT990Pro mają też fajną scenę, ale Edition są nieco dalej w tym aspekcie, przy czym są trudniejsze synergicznie. Dobrać im tor jest raczej ciężko, aby załagodzić ich jasny charakter oraz nieco uwypuklić średnicę.

 

Według mnie DT990Pro to bardzo uniwersalne słuchawki, które świetnie grają. Miałem obydwie pary tj. Edition 600Ohm oraz Pro i teraz, gdybym miał któreś kupić to bardziej chyliłbym się ku Pro. Tańsze, bardziej uniwersalne, można zrobić full open moda i jeszcze poprawić przestrzeń (ciężko jednak wyjąc plastikowe krążki, należy uważać). Lepiej leżały mi na głowie niż Edition.


DT990Pro takich wielkich potrzeb, co do mocy źródła nie mają, grają już dobrze ze sprzętów pokroju Audiotraka. Z resztą DT990 Edition 600Ohm wbrew pozorom mają podobnie jak Pro, tylko, że synergicznie są według mnie ciężkie i nie każdemu uda się dobrać coś odpowiedniego pod nie.

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą - zastanawiam się, czy ten mój Audiotrak jest w stanie napędzić wersję 600ohm -> póki co wciąż powątpiewam, że poradzi sobie bez problemów z wersją 250ohm i że DT990 nie będą wołać o coś więcej. Ale z drugiej strony przeczytałem wczoraj na stronie producenta Audiotraka, że w/w model, czyli HD2 Advance obsługuje słuchawki do 600ohm - zalatuje mi to trochę marketingowym bełkotem :)

 

Ta obsługa wynika z napięcia, karta sobie poradzi, nie mniej mocowo to nie jest szatan (wzmacniacz na opampie) więc ja osobiście wolałbym pozostać przy 250OHm.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...