Skocz do zawartości

Wentylatory do obudowy i kontroler obrotów


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez greg857s,

Recommended Posts

Witam potrzebuję wentylatorów 140 mm do obudowy Fractal Design ARC Midi R2 obecnie mam standardowe Fractale R2 140 mm i chce zmienić na coś cichszego przy zachowaniu podobnej wydajności. Wentylatory będą pracować zarówno w pionie jak i poziomie. Cena do 70zł za sztukę.

zastanawiam się nad tymi:

 

http://www.komputronik.pl/product/147670/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/be_quiet_wentylator_Shadow_Wings_SW1_140mm_PWM.html

 

http://www.komputronik.pl/product/208248/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Akasa_Apache_PWM_czarny_140mm.html

 

http://www.komputronik.pl/product/249696/Elektronika/Sprzęt_komputerowy/Noctua_NF_P14S_redux_1500_PWM.html

 

http://www.komputronik.pl/product/208320/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Enermax_T_B_Silence_PWM_9_dBA_czarny_140mm.html

 

http://www.komputronik.pl/product/124420/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/NoiseBlocker_Black_Silent_Pro_PK3_140_mm_BOX.html

 

Co do kontrolera to myślę na Scythe Kaze Master Flat II.

Jak macie inne propozycje to też się chętnie z nimi zapoznam. Z góry dzięki za pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

Moje propozycje kontrolera obrotów, obie działają na zasadzie obniżenia napięcia. Dzięki temu współpracują ze wszystkimi wentylatorami.

Pierwsza to NZXT Sentry 3 dotykowy panel, monitoruje i wyświetla 5 miejsc pod względem temperatury (5 czujników do dowolnego rozmieszenia), umożliwia sterowanie 5-cioma wentylatorami o mocy do 10W na kanał, każdy w trybie automatycznym lub manualnym w zakresie 40-100% prędkości lub 0%. Można sterować wszystkimi wentylatorami na raz

Montowany w zatoce 5,25"

Drugi to NZXT LXE oferuje to samo co poprzednik, a ponadto, posiada zewnętrzny panel sterujący (zasilany kablem) do dowolnego rozmieszczenia na biurku, montowany w miejscu kart rozszerzeń, nie wymaga slotu 5,25" wyświetla dodatkowo datę i czas oraz dzięki dużemu wyświetlaczowi pokazuje parametry wszystkich wentylatorów jednocześnie

 

Sam korzystam ze starszej wersji NZXT Sentry 2 i mogę Ci z pełną odpowiedzialnością polecić tę linię.

 

Jedyny znany minus tej serii, dotyczy pracy z wentylatorami PWM w zakresie maksymalnych obrotów, w takiej sytuacji może się okazać, że wentylatory są głośniejsze niż w sytuacji kiedy pracują bez sterownika. Jest to jednak, rzadka sytuacja ponieważ większość osób kupuje sterowniki nie po to żeby wentylatory pracowały z maksymalną prędkością :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycje kontrolerów, chyba kupię tego NZXT Sentry. Możecie jeszcze coś doradzić w sprawie wentylatorów?

 Z mojego doświadczenia BeQuiet w pionie i poziomie łożysko praktycznie bezgłośne,przyjemny odgłoś tłoczonego powietrza, jak dla mnie numer 1. Apacha bym unikał, bo głośny, łożysko trze, może nie jest tragicznie ale kiedy jest cicho może zirytowałać, z jego wydajnością zdecydowanie przesadzają. Enermaxy znam dobrze dwa, Cluster i Everest. Te z PWM mają głośniejsze łożyska ale nie tak jak Akasa Apache w każdym bądź razie dużo ciszej, można powiedzieć średniaki z wyższej półki ;) . Noctua wydajna, nawet bardzo ale szum tłoczonego powietrza nie brzmi tak przyjemnie jak BQ przy porównywalnej prędkości. A i jeszcze jedno, w Noctua łożysko potrafi czasami niezbyt przyjemnie zabrzmieć niskim tonem, buczeniem. Przyznam, że nie wiem dlaczego. Noiseblocker seria PK od 1 do 3, w zasadzie łożysko na poziomie BQ czyli praktycznie bezgłośne, dobre do pracy zarówno w pionie i poziomie, wydajność porównywalna do BQ przy tych samych predkościach, szum tłoczonego powietrza do pewnej prędkości wentylatora jak w Notule czyli dobrze ale nie tak miękko jak BQ. Może miałbym pewne zastrzeżenia do kultury pracy PK-3 w okolicy 1500 obr/min, nie chodzi o łożysko a szum tłoczonego powietrza,  wydaje przy tym zbyt wysokie dźwięki. W każdym bądź razie Noctua przyjemniej brzmi przy tej samej prędkości. Pozwolę sobie jeszcze na małą dygresję na temat kontrolera Scythe ma w miarę stonowaną stylistykę a to na dłuższą metę nie jest bez znaczenia ;)

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

BeQuiet! Silent Wings 2 będzie zdecydowanie dobrym wyborem, oprócz tego mogę Ci polecić jedne z najcichszych, na rynku wentylatorów, które spokojnie mogą konkurować z BQ, a przy tym są tańsze

Corsair AF140 Quiet Edition

lub 120mm, które są jeszcze cichsze

Corsair AF120 Quiet Edition - podana cena jest za parę.

Ponadto zapoznaj się z tym testem, autor przetestował kilkadziesiąt wentylatorów od ponad dwudziestu producentów, pod kątem wydajności, jakości wykonania i generowanego hałasu

 

Tutaj jest bardziej szczegółowy test tego Corsair'a AF140

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Są dwie wersje tych wentylatorów, Performance i Quiet, porównywałeś bezpośrednio czy tylko "hate'ujesz"?


Obie wersje różnią się prędkością maksymalną wentylatora, AF120 Performarnce kręci się do 2200 RPM, i taki wentylator nie będzie cichy na maksymalnych obrotach. Dla obrotów 500-600 BeQuiet i Corsair AF generują podobny hałas, a ten drugi jest tańszy o 30 %.

 

@up

Na przyszłość podawaj fakty, a nie emocjonalne, zdawkowe uwagi, bo to jest forum komputerowe, a nie kącik wróżbity Michała

Twój post zasługuje na moderację

 

Tutaj filmiki nagrane przez tę samą osobę w porównywalnych warunkach

dla wentylatorów

oraz wentylatora

Porównajcie ich hałas na minimalnych obrotach odpowiednio 500 i 900 RPM

 

Jeszcze tylko dodam, że wersja Corsair AF120 Quiet Edition pracuje w zależności od kontrolera w zakresie od 500-600 do 1400 RPM i dla najwolniejszych obrotów generuje podobny hałas jak BQT

 

A teraz uwaga, najważniejsze, jeśli generowany hałas porównamy z przebiegiem krzywej wydajności, to okaże się, że Corsair AF miażdży BQT, który jest cichy właśnie dlatego, że ma niski przepływ powietrza.

Widać to idealnie, na wykresie wydajności w podanym wcześniej przeze mnie teście

tutaj bezpośredni link, gdzie AF120 Quiet na 950RPM ma 20% większą wydajność od BQT Silent Wings 2 na 1500 RPM !!!

Dla takich obrotów, pierwszy generuje 38 dBA, natomiast drugi już 44 dBA, pytanie retoryczne, który więc tak naprawdę jest cichszy?

 

BQT w wolniejszych trybach ledwo co przepycha powietrze, na wykresach zamyka wtedy tabelę z jakimiś ułamkami wydajności w porównaniu do konkurencyjnych modeli.

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Widać to idealnie, na wykresie wydajności w podanym wcześniej przeze mnie teście

tutaj bezpośredni link, gdzie AF120 Quiet na 950RPM ma 20% większą wydajność od BQT Silent Wings 2 na 1500 RPM !!!

Dla takich obrotów, pierwszy generuje 38 dBA, natomiast drugi już 44 dBA, pytanie retoryczne, który więc tak naprawdę jest cichszy?

 

 

Czytałem ten test jakiś czas temu, no ewentualnie można polegać na tego typu publikacjach ale tylko żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Tak naprawdę zalety i wady wentylatorów poznajemy na żywym organiźmie ;)  Tu akurat mam na mysli między innymi Akasa Apache, może i worek na śmieci zapełni stosunkowo szybko ale wystarczy, że ma coś na przeszkodzie typu radiator, koszyk z dyskami i nie jest tak dobrze. Dajmy na to ciśnienie statyczne, które w tym akurat teście nie było brane pod uwagę, w wyżej wymienionej nijak ma się do tego co na pudełku, wolniejszy i teoretycznie mniej wydajny BQ SW lepiej sobie radzi,o kulturze pracy nie wspomnę. Noiseblocker PK podobna wydajność do BQ ale głośniejszy szumk powietrza przy tych samych obrotach -1000obr./min. To wiem z własnego doświadczenia nie z testów w sieci bo na nich niejednokrotnie można się "przejechać". Nie krytykuje testów bo są potrzebne ale nie można ich jako wyroczni ;)  Co do filmików ja tam słyszę, że Corsairy mniej przyjemnie brzmią ale to odczucie subiektywne. Czekam na 140 Alpenfohna Win Boosta a jak mnie najdzie zobaczę co to za diabeł ten Corsair AF Quiet ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites
Co do filmików ja tam słyszę, że Corsairy mniej przyjemnie brzmią

W filmie jest Corsair w wersji Performence i jego minimalne obroty to 900 RPM, BQT pracuje zaś na 500RPM, oczywiście, że jest różnica, ja też ją słyszę, ale nie jest to dramatyczna różnica.

Ponadto pomiar jest z bliska i wentylator Corsair obraca się prawie dwa razy szybciej

 

Oczywiście wszystkich niuansów nie wychwycisz w takim nagraniu, np. delikatne wibracje, które da się usłyszeć na żywo, w takim nagraniu z pewnością zostaną zagłuszone przez tło.

 

 

 

Dajmy na to ciśnienie statyczne, które w tym akurat teście nie było brane pod uwagę,

Producent podaje wartość podobną do BQT, ale oczywiście zgadzam się z Tobą, że takie dane nie zawsze są miarodajne.

 

Nie ma wentylatorów do wszystkiego, zawsze są dobierane do linii technologicznej.

Tak samo jest w komputerze, są odpowiednie wentylatory do obudowy i zupełnie inne do radiatorów i chłodnic. W tym drugim przypadku ciśnienie statyczne ma istotne znaczenie i właśnie dla takich zastosowań Corsair ma wersje (static pressure) SP120/140.

 

Jednakże nasz autor szuka wentylatorów do obudowy, dlatego poleciłem mu wentylatory (air flow) AF140.

 

Nie upieram się, że Corsair to najlepszy wybór.

Nie powiem w ten sposób, bo za mało wentylatorów przerobiłem (osobiście nie używam ich w ogóle), jednakże proponowany Corsair wydaje się stanowić dobrą alternatywę dla droższych modeli BeQuiet.

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

 

Nie upieram się, że Corsair to najlepszy wybór.

Nie powiem w ten sposób, bo za mało wentylatorów przerobiłem (osobiście nie używam ich w ogóle), jednakże proponowany Corsair wydaje się stanowić dobrą alternatywę dla droższych modeli BeQuiet.

 A ja się nie upieram, że akurat BQ to najlepszy wybór bo w grę wchodzą również subiektywne odczucia ;)  Między innymi dlatego są testy i fora żeby można było wybrać i być może Corsair będzie dobrym wyborem.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pierwsza to NZXT Sentry 3 dotykowy panel, monitoruje i wyświetla 5 miejsc pod względem temperatury (5 czujników do dowolnego rozmieszenia)

Piszesz o 5 czujnikach a wg producenta jest jeden... Powiedz mi czy tym jednym czujnikiem można niezależnie określić temperaturowy zakres każdego z 5 wentylatorów? 

Link to post
Share on other sites

Są dwie wersje tych wentylatorów, Performance i Quiet, porównywałeś bezpośrednio czy tylko "hate'ujesz"?

Obie wersje różnią się prędkością maksymalną wentylatora, AF120 Performarnce kręci się do 2200 RPM, i taki wentylator nie będzie cichy na maksymalnych obrotach. Dla obrotów 500-600 BeQuiet i Corsair AF generują podobny hałas, a ten drugi jest tańszy o 30 %.

 

@up

Na przyszłość podawaj fakty, a nie emocjonalne, zdawkowe uwagi, bo to jest forum komputerowe, a nie kącik wróżbity Michała

Twój post zasługuje na moderację

 

Tutaj filmiki nagrane przez tę samą osobę w porównywalnych warunkach

dla wentylatorów

oraz wentylatora

Porównajcie ich hałas na minimalnych obrotach odpowiednio 500 i 900 RPM

 

Jeszcze tylko dodam, że wersja Corsair AF120 Quiet Edition pracuje w zależności od kontrolera w zakresie od 500-600 do 1400 RPM i dla najwolniejszych obrotów generuje podobny hałas jak BQT

 

A teraz uwaga, najważniejsze, jeśli generowany hałas porównamy z przebiegiem krzywej wydajności, to okaże się, że Corsair AF miażdży BQT, który jest cichy właśnie dlatego, że ma niski przepływ powietrza.

Widać to idealnie, na wykresie wydajności w podanym wcześniej przeze mnie teście

tutaj bezpośredni link, gdzie AF120 Quiet na 950RPM ma 20% większą wydajność od BQT Silent Wings 2 na 1500 RPM !!!

Dla takich obrotów, pierwszy generuje 38 dBA, natomiast drugi już 44 dBA, pytanie retoryczne, który więc tak naprawdę jest cichszy?

 

BQT w wolniejszych trybach ledwo co przepycha powietrze, na wykresach zamyka wtedy tabelę z jakimiś ułamkami wydajności w porównaniu do konkurencyjnych modeli.

 

Mistrzu... Zgłaszaj do moderacji - bo już nie można mieć własnej opinii  :D  Twoja racja jest najtwojsza i nie ma zmiłuj!

 

Miałem zarówno AF120 Quiet, jak i obecnie posiadam BQ SW2 120 PWM. Co ja Ci będę tłumaczył swoje wrażenia - przecież się nie znam...

 

Poczytaj : http://www.silentpcreview.com/article1342-page4.html, a nie jakieś infobity :) Różnica temperatury rzędu 2 stopni, a kultura pracy... bez porównania i nie bazuję na nagraniach na "jutubie" 

 

Przy 140stkach - 0-2 stopnie różnicy

 

http://www.silentpcreview.com/article1346-page6.html

 

Sam kiedyś polecałem Korsarze, ale teraz wolałbym nawet Alpenfohny.

Edytowane przez Captain_Hook
Link to post
Share on other sites

Nie jestem "Mistrzu"

Proponuję Ci skupić się na technicznej stronie wypowiedzi, poczytaj komentarza ne elektrodzie, gdzie moderatorzy dbają o wysoki poziom wypowiedzi i staraj się do niego zbliżyć, będzie się wtedy miło czytało Twoje wypowiedzi, a tak ..no cóż pozostaje niesmak.

 

Okazuje się, że wiesz jednak coś o tych wentylatorach i wywołany do tablicy potrafisz poświęcić chwilę na uzasadnienie swojego komentarza.

 

 

 

Piszesz o 5 czujnikach a wg producenta jest jeden... Powiedz mi czy tym jednym czujnikiem można niezależnie określić temperaturowy zakres każdego z 5 wentylatorów?

Najmocniej przepraszam, rzeczywiście czujnik jest tylko jeden, sam posiadam NZXT Sentry 2 i on ma 5 czujników, NZXT Sentry 3 jest rozwinięciem serii drugiej i ma wiele usprawnień względem niej, ale nie zwróciłem uwagi, że ograniczyli się do jednego czujnika.

 

NZXT Sentry LXE ma jednak już 5 czujników

Link to post
Share on other sites

"Na przyszłość podawaj fakty, a nie emocjonalne, zdawkowe uwagi, bo to jest forum komputerowe, a nie kącik wróżbity Michała


Twój post zasługuje na moderację"


 


A jakie Ty podałeś fakty, przed moim postem? Dopiero potem wysiliłeś się i dałeś jakieś linki. Jeśli nie odpowiadają Ci moje wypowiedzi - raportuj, omijaj je, albo przenieś się na elektrodę :)


 


Dodam jeszcze, że szkoda że Noiseblocker nie robi E-loopów w rozmiarze 14cm... 12stki - są świetne.


Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...