Skocz do zawartości

Poziome paski Sapphire 280x Toxic


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Xeinaemm,

Recommended Posts

Witam forumowiczów,

chce Was poprosić o pomoc w sprawie problemu jaki pojawił się u mnie 2 dni temu.

 

Pojawiają mi się białe/czarne (w sumie to ciężko wyczuć i zależy od sytuacji)  poziome pasy na monitorze. Co ciekawe problem ten występuje tylko i wyłącznie w grach i w momentach kiedy generowana jest duża ilość FPS. Na pulpicie czy podczas oglądania filmów tego problemu nie ma.

 

Trochę poczytam i potestowalem kartę w FurMarku, i jeżeli dobiorę ustawienia tak aby było generowane +/- 100 klatek efekt jest widoczny, jeżeli jest ich mniej (30-50) to efektu nie ma lub jest mniej widoczny (w grach jest jeszcze bardziej widoczny). Dodam, że temperatury raczej są w normie około 76 stopni na karcie, ale mogę to jeszcze dla pewności potwierdzić. Na procesorze w okolicach 50.

 

W MSI Afterburner zmniejszałem taktowanie, i faktycznie problem w pewnym sensie ustępował ale wydaje mi się że było to spowodowane mniejszą ilością klatek.

 

Sprzęt jaki posiadam to:

i5 4460 + zmienione chłodzenie

MSI Z97 - G45

Sapphire 280x Toxic

EVGA SuperNOVA 750 W

Monitor Dell 2414h.

 

Na początku myślałem że to wina systemu, miałem problem z odpaleniem Borderlands 2 i trochę nagrzebałem w systemie. Po przeinstalowaniu (Win 8.1) problem nadal występuje. Sprawdzałem na innym monitorze i jest ten sam efekt. Zmiana sterowników nie pomogła.

 

Kartę mam podłączoną przez kabelek VGA (monitor) i dalej przejściówka pod DVi przy karcie.

 

Dzisiaj jeszcze chcę spróbować podłączyć przez DisplayPort, nie miałem przejściówki wiec idę kupię.

 

Ogólnie kartę kupiłem używaną i na początku nie miałem z nią żadnych problemów.

Same paski wyglądają mniej więcej tak

(nie jest to mój filmik ale użytkownika z tego forum).

 

Jeszcze jedna rzecz która mi się rzuciła w oczy, to sterowniki wykryły monitor jaki model mający 75 Hz, a ma 60. Natomiast wcześniej nie było z tym problemu wiec nie wiem czy to jest istotne. Zmieniając w sterach na 60 nic to nie pomogło.

 

Za każdą pomoc i poświęcony czas z góry dziękuje.

Edytowane przez pryiwumek
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Zakładam, że to zakłócenia elektromagnetyczne . Dzieje się tak kiedy masz przebicie i widocznie pod dużym obciążeniem monitor łapie sygnał który go zakłóca. Sprawdź kabel od monitora , listwę oraz dodatkowo czy ten problem występuje na integrze bo jeśli tak to jak wyżej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Wcześniej na integrze tego problemu nie było, ale tak jak pisałem na radeonie tez nie. Więc w sumie wydaje się to być logiczne.

Czy odizolowanie (puszczenie kabli jak najdalej od siebie) Twoim zdaniem będzie dobrym sposobem na sprawdzenie tego przypadku?

A może sprawdza się to w inny sposób?

Link to post
Share on other sites

Częsta przypadłość w Radeonach (mam to samo) - winą jest właśnie podłączenie i przejściówka VGA-DVI,

Vsync ON daje mierną poprawę, a to jedyne zalecane rozwiązanie, oczywiście poza podłączeniem np. przez HDMI (na TV tego nie zauważyłem).

Edytowane przez chrisplbw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Częsta przypadłość w Radeonach (mam to samo) - winą jest właśnie podłączenie i przejściówka VGA-DVI,

Vsync ON daje mierną poprawę, a to jedyne zalecane rozwiązanie, oczywiście poza podłaczeniem np. przez HDMI

Rozumiem że zmiana kabla rozwiązała problem w Twoim przypadku? Postaram się dzisiaj dorwać przejściówkę na DisplayPort, myślę ze nie powinno byc różnicy między DP a HDMI, w tym sense że jeżeli HDMI by pomogło to i DP też.

 

BTW: ten monitor nie ma HDMI  :roll:

Link to post
Share on other sites

 

 

Rozumiem że zmiana kabla rozwiązała problem w Twoim przypadku? Postaram się dzisiaj dorwać przejściówkę na DisplayPort, myślę ze nie powinno byc różnicy między DP a HDMI, w tym sense że jeżeli HDMI by pomogło to i DP też. BTW: ten monitor nie ma HDMI :roll:

 

Mój monitor również nie posiada HDMI i niestety muszę z tym grać :) - obawiam się, że użycie kolejnej przejściówki (DisplayPort) również niewiele Ci pomoże. Być może jak napisano powyżej pomoże lepszej jakości kabel sygnałowy - tego nie sprawdzałem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do zakłóceń elektromagnetycznych. Skoro wcześniej ich nie miałem (przy tym samym sprzęcie) a teraz są, wydaje mi się, że może któreś z kabli się ze sobą zaczęły stykać bądź zbliżyły się do siebie (chociaż nie wiem czy stykające się kable mogły by wywołać ten efekt).

 

Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje mi się podłączenie samego komputera i monitora (bez głośników, skrętki itd) i oddalenie od siebie kabli i tak z ciekawości zrobię jak wrócę do domu. A dopiero później pomyśle nad kablami. 

 

Powiem szczerze że wolałbym mieć podpięty monitor pod DP, a przejściówki bądź całego kabla DP -> miniDP potrzebuję bo karta ma własnie mini DP a monitor DP.

 


Odkopie jeszcze.

 

Winowajcą jednak nie okazała się listwa a kable. I to nie jeden a dwa. Zasilający monitor i sygnałowy. Sprawdzałem rożne konfiguracje i tylko zmieniając dwa kable tego efektu nie było. W razie jak by ktoś też miał taki problem niech spróbuje go rozwiązać tak jak ja.

Edytowane przez pryiwumek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...