Skocz do zawartości

Procesory AMD i Intel - zabezpieczenia termiczne


Recommended Posts

Witam.Chciałbym poruszyć temat zabezpieczeń termicznych w procesorach Intel i AMD.Chciałbym się dowiedzieć , które procesory posiadają takie zabezpieczenia , a które nie oraz co się dzieje podczas zadziałania zabezpieczenia termicznego w danym CPU.Dobrze by było gdybyśmy zrobili sobie taką listę procesorów AMD i Intela na temat tego , które procesory posiadają ochronę przed przegrzaniem , jak ona działa i przy jakiej temperaturze się aktywuje.Od siebie dodam , iż na moim Phenomie II X6 1055T temperatura krytyczna według programu CoreTemp wynosi 80 stopni Celsjusza , a jak mi wpadł przypadkowo jeden z przewodów od zasilacza do wentylatora od CPU to temperatura skoczyła do 83 stopni Celsjusza i wzrosłaby jeszcze bardziej zapewne gdybym nie wyłączył komputera.Czy zatem procesory AMD nadal nie posiadają ochrony przed przegrzaniem ? Co ciekawe po aktualizacji BIOS-u do najnowszej wersji na mojej płycie głównej MSI 970a-g46 temperatura krytyczna według wspomnianego wcześniej programu CoreTemp wynosiła dla mojego Phenoma II X6 1055T zaledwie 52 stopnie Celsjusza !! To o 10 stopni Celsjusza mniej niż zaleca producent ! Jak to zatem jest z tymi zabezpieczeniami termicznymi na procesorach obu producentów ? Przepraszam , że piszę tak późno , lecz pracuję w dosyć późnych godzinach i dopiero teraz miałem czas coś napisać.Możecie odpisać o jakiej godzinie chcecie , a ja będę śledził temat.

 

- a tu jest link , który pokazuje jak sprawuje się Phenom II X4 965 w ekstremalnych temperaturach podczas gry w Grand Theft Auto IV.Swoją drogą ciekawe co by się stało gdyby temperatura wzrosła jeszcze bardziej.Czy CPU by się spalił , zawiesił , obniżył zegary , dalej działał , wyłączył , wywalił BSOD-a , a może zrestartował ? Edytowane przez Marox885
Link to post
Share on other sites

Nie odpowiem na pytanie bo nie posiadam wiedzy fachowej w tym kierunku.Natomiast są rzeczy,które wiem na pewno. Jest nią maksymalna temperatura, przy jakiej może bezpiecznie pracować procesor,podawana przez producenta ,oraz BIOS (UEFI) płyty głównej,gdzie użytkownik jest w stanie ustawić zabezpieczenie termiczne na odpowiednim poziomie,które reaguje po przekroczeniu ustalonej,bezpiecznej temperatury....

Link to post
Share on other sites

To by były (dla mnie) ciekawe przypadki. Śmigałem na Phenomach II blisko dekadę, niezależnie od zasilacza, płyty głównej czy czego tam jeszcze chcesz, z OC czy bez ZAWSZE przy przekroczeniu zalecanych 65 oC włączały się zabezpieczenia termiczne i następował zawias, BSOD lub restart. Długo walczyłem by 965 podkręcona do 4,2GHz w upalne dni nie przekraczała 550C

 

Więc na moje oko autor powyższego filmu ma uwalony czujnik temperatury, a procek chodzi na stockowych zegarach, nawet jeśli nie to długo się tym prockiem nie nacieszy, gdyż jego degeneracja nastąpi bardzo szybko.

 

I przede wszystkim nie wszystkie programy wskazują dobre temperatury :)

Link to post
Share on other sites

Skoro autor tego filmu ma uwalony czujnik temperatury to ok , ale jeśli nie to ileż ten jego Phenom 965 jest w stanie jeszcze pociągnąć jeżeli chodzi o jego temperaturę ? 95 , 100 , 110 , a może 120 stopni Celsjusza ? Ciekawe przy jakiej temperaturze momentalnie spaliłby się mu się ten CPU ? 130 do 140 stopni Celsjusza ? Gdzieś na jakimś forum czytałem , że w jakimś serwisie komputerowym jakiś Pentium 4 osiągnął 160 stopni Celsjusza !!! Zapewne ten Pentium 4 miał bardzo starą pastę termoprzewodzącą albo jej brak i wentylator zapchany kożuchami., który oczywiście pewnie nie kręcił się w ogóle.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...