Skocz do zawartości

Nowy PC nie włącza się jeżeli nie przełożono pamięci do innych gniazd


Recommended Posts

Witam,

Ostatnio (w czwartek 18.06) złożyłem swój wymażony komputer. Konfiguracja:

 

- i5-4690K

- 2x 4GB Kingston HyperX Savage 2400MHz CL11

- Gigabyte Z97X Gaming 3 rev. 1.1

- XFX TS550W

- MSI GT 730 2GB

- Windows 8.1 Pro

- chłodzenie SilentiumPC Fortis 2

- dysk WD Black 1TB

- Nagrywarka CD/DVD

 

Pierwsze uruchomienie normalne, zainstalowałem system + sterowniki i wyłączyłem (co ważne: nie zrestartowałem) komputer.

 

Przy próbie uruchomienia płyta nie wydała pisku (oznaczającego jeśli dobrze rozumiem zakończenie POST-u), ekran pozostał czarny, mysz i klawiatura nie zaświeciły się. Za to karta graficzna zaczęła co kilka sekund rozkręcać wiatrak (normalnie robi to tylko raz, przy uruchomieniu), a z brzęczyka zaczęły się, w takim samym interwale jak rozkręcanie wiatraka przez kartę, wydobywać pyknięcia zwykle towarzyszące załączeniu zasilania.

 

Pozmieniałem kartę graficzną (kilka prób na gt220 i na zintegrowanej grafice procesora) niestety bez żadnych efektów.

Zmieniłem zasilacz na pożyczony od kumpla (OCZ fata1ty 550W), również bez efektu.

Zmieniłem ramy na no-name 1600 MHz (włożone do tych samych gniazd co wcześniej moje savage), bez efektu.

 

Po przełożeniu ram-u do innych gniazd komputer się zbootował, jakby nigdy nic, niezależnie od ramów (w sensie działało to na moich savage i na no-name). Po wyłączeniu komputera problem się powtórzył, i znowu, przełożenie ramu do innych gniazd pomogło.

 

Czy ktoś już się spotkał z podobnym zjawiskiem i wie co je powoduje i jak to naprawić, albo jaka część jest odpowiedzialna?


Dodam, że temperatury procesora raczej niskie (najwyższa jak dotąd to ~42 stopni Celcjusza przy odłączonym wentylatorze coolera), obecnie wyciąga ~37 stopni Celcjusza przy działającym wentylatorze, wykonuje drugi przebieg memtestu.

 

Chipsetu i ramów, na które nic nie dmucha da się spokojnie dotknąć dłonią, są lekko ciepłe.

Link to post
Share on other sites

Kurde mnie dopadł podobny problem wczoraj tylko ze na asus z97 pro-gamer i pamięć gskill tridentx 2400mhz (nie wiem czy dobrze napisałem) teraz działają na single channel bo w dualu za chiny komp nie startuje a działał do tej pory bez zarzutów i się właśnie zastanawiam co wyslac na gwarancję mobo czy ram

Edytowane przez wariat89
Link to post
Share on other sites

Twoje kości są na liście obsługiwanych modłów. Powinny działać bez problemu. Sprawdź czy masz włączone profile pamięci X.M.P. Jeśli są włączone sprawdź czy timingi są właściwe dla Twoich kości lub wypróbuj inny profil jeśli takowy będzie dostępny. Jeśli bios oferuje zapis ustawień bios i użytkowania w dodatkowym profilu OC to dokonaj takiego zapisu.  

Link to post
Share on other sites

Zdemontuj chłodzenie. Sprawdź piny w podstawce CPU czy nie są wygięte. Na czas testów załóż fabryczny cooler. Odłącz dyski, napędy, zewnętrzną grafikę, USB obudowy i piny przycisków. Zresetuj bios. Zostaw zasilacz, ram, płytę i testuj rozruch zwierając piny start wkrętakiem. Gdyby okazało się, że piny są jednak ok, ale płyta nadaj sprawia problemy sprawdź aktualność bios i reklamuj płytę. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...