Skocz do zawartości

GTX 960 4GB vs 2GB - czy potrzebne do 1680×1050?


Recommended Posts

Witam,

 

Czy ktoś potrafi wskazać zależności (bądź linki na sieci), które mówią o przyroście FPS przy rozdzielczości 1680 x 1050 w stosunku do 1920 × 1080?

 

Dlaczego tak dziwne pytanie?

 

Składam w miarę "budżetowego" kompa (nie modernizuję), ale buduję od zera.

Pomimo ostrego ścinania na podzespołach ("tylko" i5 4460, "tylko" GTX 960, itd.) cenę zestawu sporo gniecie zakup monitora. Najrozsądniejszym zakupem jest od strony (ekonomicznej oczywiście) monitor rzędu 21,5 - 22 cale i... nasuwa się pytanie, czy praca na takim maluchu wymaga aż FullHD? Moim zdaniem - nie zupełnie. Sporo w życiu (zanim monitory FullHD przestały kosztować krocie) spędziłem przy monitorze 22' i 1680 x 1050 i cieszyło wtedy oko granie nawet bez AA, itd :). Wiem, czasy i apetyty się zmieniają, 4K, itd :)

 

Mobo, proca i grafikę wymienia się rzadko...

 

Żal IMO pchać się w 960kę z "jedynie" 2GB (gdy tyle czyta się o tym, że 2GB potrafi się zapchać, a jednak kupowana dziś karta powinna pociągnąć choć ze 2 lata) i zastanawiam się nad wersją 4GB. Tylko czy przypadkiem nie przekombinowuję - zakładając zejście z rozdzielczością gry na małym (21'5 - 22') monitorze do 1680 x 1050 ULTRA / V High.

 

Jak uważacie?
Czy przy 1680 x 1050 można zapchać 2GB grafiki?

 

I czy ktoś zna ewentualny przyrost / zysk FPS przy 1680 x 1050 vs 1920 x 1080
(bo dziś testy robi się raczej od min. FullHD -> w górę - a nie odwrotnie).

 

Będę wdzięczny za wskazówki.

 

pozdrawiam

 

-----------------------

JeRRy

------------------------

Edytowane przez JeRRyF3D
Link to post
Share on other sites

W GTA V przykładowo na prawie maksymalnych ustawieniach, schodząc tylko na cieniach na wysokie i msaa wyłączone masz zapchane już ~3GB przy tej rozdzielczości. Wg mnie jak ma być karta na dłużej to lepiej wziąć 4GB wersję.

Link to post
Share on other sites

 

 

troche ponad 10% wiecej fps masz na 1680x1060 .do tego 22 cale 16:10 jest równe 24 16:9

Jest równe, ale na wysokość, 24 będzie troszkę szerszy.

 

 

W GTA V przykładowo na prawie maksymalnych ustawieniach, schodząc tylko na cieniach na wysokie i msaa wyłączone masz zapchane już ~3GB przy tej rozdzielczośc

Mam nadzieję, że to nie są dane z gry, bo są kilkukrotnie zawyżone.

Ja grając na HD7850 na mixie wysokich/bardzo wysokich z przewagą pierwszych, max dystansie rysowania i FXAA przy 1680x1050 pokazuje w grze, że ciągnie 2,5GB. Zużycie w MSI natomiast nie jest cały czas na 1024mb, a spada do 850mb. Nie ma nawet większych chrupnięć i gra trzyma w większości 50-60 klatek.

Link to post
Share on other sites

W Wiedźminie 3 z kolei 2gb wystarczają do tekstur na wysokich przy FHD. Zależy od gry.

Moim zdaniem powinieneś kupić radka r9 280x z 3gb pamięci i masz problem z głowy i lepszą kartę. Cenowo podobnie.

Cenowo - fakt - choć to nadal będzie 3GB vs 4GB. Jak jednak czytam o cyrkach z kartami AMD, sterownikami, itd. zaczynam się bać (choć kilka radków miałem). Nie ukrywam, że starzeje się :) i zaczyna dla mnie mieć znaczenie kultura pracy (cisza) i enerooszczędność o połowę przyjemniejsza w nv960.

Link to post
Share on other sites

robiłem sam niedawno bardzo duży reserch na temat tych kart. Gtx 960 4gb jest kompletnie nieopłacalny, ma zbyt mało mocy żeby robić użytek z 4gb vram. Różnica w wydajności między wersją 2gb jest znikoma. Aktualnie karta posiadająca 3gb w zupełności wystarczy, o ile ja bardzo sceptycznie i niechętnie spoglądam w stronę amd to w tym budżecie r9 280x zdaje się być bardziej rozsądnym wyjściem.

W każdym razie gtx 960 4gb odradzam.

Edytowane przez Efeljot
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...