Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Wakacje tuż za rogiem, więc pomyślałem aby złożyć sobie komputer do starych gierek. Interesują mnie takie tytuły jak: Diablo 1,2, TES Arena i Daggerfall, Hexen, Soul River 1,2, Thief 1, jakieś dosowe gierki z cd-a z roku '97 i '98, oczywiście to nie wszystkie. Chciałbym prosić was o pomoc jakie podzespoły będą odpowiednie. Zależy mi głownie aby siedział tam jakiś 3dfx, złącze isa też mile widziane.  System Widnows 95 lub 98, proszę też o poradę jak będzie wyglądała sytuacja z emulacją dosa na 95 i 98. Ja jestem zielony w tych sprawach (młody rocznik). Wszelkie propozycję mile widziane. Części będę szukał głównie na giełdzie. 

Link to post
Share on other sites

Kup komputer pod Windows XP. Nawet najtańsze karty graficzne obsłużą Diablo 2 bez problemu. Radeon R7 240 to aż nadto. Do tego jakiś najtańszy Intel, nawet Celeron i masz zestaw jak z muzeum. Np. G1620. W trybie zgodności nie miałem nigdy problemów ze starszymi grami.

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to aby w tym komputerze były stare części. Nie wiem jakie wtedy były procki, wiem że był wtedy 3dfx i go się łączyło z inną kartą. Proszę proponować części z lat 1997-2002 (procek, ram grafika). Chciałbym aby części były starsze od : sempron 2200+, radeon 9200. Narazie czekam na propozycję, składać zacznę na początku lipca.

Link to post
Share on other sites

z tego co pamiętam to 3dfx 2,3 były juz chyba osobnymi akceleratorami 

a bodajże te 1 były jako dopalacze i wtedy dało sie połączyć 

dla pewności trzeba poszukać na necie stare dobre piękne czasy i quake 1,2 masakra jak się załączało OpenGL grafika wtedy kopa dostawała 

Edytowane przez wojciechpiwo
Link to post
Share on other sites

 

 

z tego co pamiętam to 3dfx 2,3 były juz chyba osobnymi akceleratorami 

Voodoo 2 były ostatnimi kartami 3D łączonymi z podstawową kartą graficzną 2D. Voodoo 3 i nowsze to już karty 2D/3D.

 

 

 

3dfx tak w górę poszły???? Niedawno jeszcze po parę dych chodziły.

Na karty 3dfx'a jest spory popyt a ilość sprawnego sprzętu maleje z każdym rokiem.

 

 

 

na ścianie mam jakiegoś s3 trio 3d. Da się go z 3dfx połączyć? Ma piny, chyba do taśmy.
 

Połączenie nie jest taśmą tylko kablem D-SUB. S3 trio 3d będzie działać z kartami 3dfx'a.

http://www.pc-erfahrung.de/fileadmin/Grafikchips/VoodooVerbunden.jpg  http://images.bidorbuy.co.za/user_images/340/1987340_110929214317_A0210500.jpg

Link to post
Share on other sites

Jakby ktos bylby zainteresowany to mam kompa z 1999 roku - kosztowal wtedy kupe kasy :)

Podzespoly:

Intel Pentium 2 350 Mhz

128 MB SDRAM

64 MB SDRAM

32 MB SDRAM

Gigabyte intel 440 BX

Seagate 3.2 GB

Riva TNT 2 M64 32 MB

Riva 128 4 MB

Apac VooDoo 2 12 MB

Sound Blaster AWE 64

Modem 56 KB

Obudowa i zasilacz no name

 

Wszystkie podzespoly raczej sprawne aczkolwiek plyta glowna nie reaguje na przycisk power na obudowie - trzeba ja wlaczac bezposrednio poprzez listwe antyprzepieciowa.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

A mi się trafiła w niedziele na olx w moim mieście Voodoo 3 2000 za 12 zł :) 

Już zamontowana w moim zestawie + dodatkowo wentylatorek na radiatorze jej założyłem.

 

Z moich doświadczeń kup coś do max 550 MHz pamięci RAM nie więcej niż 512MB i Windows 98SE.

Ten z pierwszego linka w temacie idealny + do tego kartę VooDoo.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

W niedziele idę na giełde. Podczas letnich porządków w szafie znalazłem stary dysk Maxtor 7850RV o pojemności AŻ 800MB :D. Na plombie pisze, że jest z listopada 1995 r. Jak myślicie starczy na dosowe gierki + windows 95 czy szukać jakiejś 40/80gb?

 

Edit: a zasilacz jaki?

Stare komputery podobno wymagały linii -5V. Dzisiaj takich linii się już nie stosuje. Jaki zasilacz to starego pc, tylko nie AT, tzn czy linia -5V jest konieczna i co ona właściwie zasila?

Edytowane przez Damian47PL
Link to post
Share on other sites

 

 

Stare komputery podobno wymagały linii -5V. Dzisiaj takich linii się już nie stosuje. Jaki zasilacz to starego pc, tylko nie AT, tzn czy linia -5V jest konieczna i co ona właściwie zasila?

 

Niektóre stare płyty miały problem z wystartowaniem gdy brakowało linii -5V w zasilaczu.  Podobno była ona wykorzystywana do zasilania gniazd ISA... Sam ostatnio zmieniłem zasilacz w komputerze z płytą na Socket A która niby wymaga -5V na nowy bez tego napięcia i działa, ale tam nie miałem slotów ISA..

Link to post
Share on other sites

Socket A nie wymaga (prawdopodobnie)  -5v, odpalałem asrock k7vt4a+ z sempronem 2200+ na modecomie 520W bez -5V.

 

Więc co kupiłem:

Zasilacz Pentium 4 350pp 350W  version 2.03

-5V 0,5A

-12V 0,5A

+3,3V 16A

+5V 22A

+12v 14A

+5VSB 2A

 

Zasilacz IT Schalt Netzteil 300W

-5V 0,5A

-12V 0,8A

+3,3V 14A(max 20A)

+5V 20A(max 25A)

+12V 6A(max 13A)

+5VSB 2A

 

Za 2 dałem 10zł. Dziwne, bo zawsze na lokalnej giełdzie roiło się od starych płyt głównych i komputerów a dzisiaj znalazłem te 2 zasilacze i kila kart graficznych (5) na agp (nie kupiłem). Do zasilenia posłuży pentium 4 350W, gdyż trzyma stabilniej napięcia. Chyba, że ostatecznie jest jakiś  markowy zasilacz z linią -5V? do 20zł? Za tydzień jadę znowu na giełdę.

Edytowane przez Damian47PL
Link to post
Share on other sites

Socket A nie wymaga (prawdopodobnie)  -5v, odpalałem asrock k7vt4a+ z sempronem 2200+ na modecomie 520W bez -5V.

 

 

 

Ja też uruchomiłem bez tego napięcia, ale to jeszcze nic nie znaczy, na Socket A były też płyty z ISA np Abit KT7 ..  Zobacz jak w mojej płycie głupieje odczyt napięć gdy jest podłączony zasilacz bez -5v ..

http://i57.tinypic.com/2q322hh.jpg

Edytowane przez tomek11
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

-5V odpuszczono dopiero w atx 2.0.

To napięcie było potrzebne do baaardzo starych kart ISA. Dzisiaj nie spotkasz takich kart... dawno zmielone i w Chinach. Te, które pozostały są już pnp i działają bez -5V choć używam z kartami isa zasilacza atx 1.0.
Monitoring nie głupieje tylko odczytuje najniższe znane sobie napięcie. Jakby pokazał "0" na linii -5V to znaczyloby, że jakieś przebicie.

A ten zasilacz to masz taki sobie...rozbiegany z lekka.

Link to post
Share on other sites

Na giełdzie dalej biednie, ale w domu znalazłem kolejną ciekawą rzecz, a mianowicie armada e500. Pentium 3 700mhz 192mb ram, ati rage mobility 8mb (jest moc, blood omen 2 nawet płynnie chodzi ale nie ma tekstur na budynkach bo karta ma za mało pamięci) oryginalny windows 98 se, dysk 12gb. Shadow warrior, doom, nfs, tes arena, blood omen 2 śmigają, że aż miło. Niestety dysk posiada bad sectory. Stacjonarka oczywiście dalej w planach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...