Skocz do zawartości

wentylatory 120 i 140 na obudowę


Recommended Posts

Witam,

postanowiłem usprawnić chłodzenie piecyka, głównie z uwagi na hałas i rozpoczynające się lato. Temperatury przy przeciętnym wykorzystaniu (praca + internet + muzyka) to 45-50 dla CPU i  50-55 dla GPU (przy prawie 30 w pokoju niestety). Liczę. że usprawnienie przepływu powietrza zbije kilka stopni, a i czeka mnie pewnie wymiana pasty. 

 

Specyfikacja:

MSI B75A-G43 (MS-7758) z i3770 (bez k) + BOX

Radeon 7900 Series (niekręcony)

Antec Three Hundred

 

Aktualnie:

IN: przód (120mm) (jakiś noname)
OUT: tył (120mm) i góra (140mm) (oba stockowe z obudowy)

 

Nie gram w najnowsze tytuły na Ultra, ani nie renderuję 1,5h animacji. Chciałbym przede wszystkim wymienić tył i górę, bo są wysłużone i hałaśliwe, ale jak budżet pozwoli to i przód.

 

Zapoznałem się z wątkiem z polecanymi wentylatorami jak i innymi zasobamu Internetu, ale przyznam, że pogubiłem się w dostępnym modelach np. dla Noctua P14, S12A/B, F12, A14, do tego są rereleasy z Redux... część poleca BeQuiet, inni piszą, że ma słaby wyciąg w poziomie. 

 

Proszę więc o radę w sprawie tej 3ki z budżetem do 200zł, aby było cicho i wydajnie.

Link to post
Share on other sites

Z własnego doświadczenia mogę Ci polecić na górę Noiseblockera z serii PK od 1-3. Ja w starej obudowie Lancoola miałem PK-3 ( 1700obr./min) pod kontrolą panela obrotów. W poziomie jeden z najlepszych wentylatorów choć moim zdaniem z szum tłoczonego powietrza jest przyjemniejszy z BeQuiet Silent Wings i BQ Shadow Wings to z wentylatorów 140mm na top. Na tył znów NB z serii PL i tu zależy czy chcesz mieć go pod kontrolą panela czy z PWM. Z PWM to 120-tka PL-PS. Z BQ Silent lub Shadow. Miałem przez pewien czas NB PL-PS a w tej chwili ze względu na to o czym wspomniałem wyżej mam BQ Silent Wings pod kotrolą PWM. Ze 140-tek jeszcze Noctua NF-A14 PWM lub NF-A14 FLX bardzo dobre i wydajne wentylatory może nie brzmią tak przyjemnie ale są bardzo wydajne.Warto może jeszcze wpomnieć o tańszych Alpenfohnach, podobno rewelacyjne ale niestety nie miałem okazji ich wypróbowania. Myślę że ich użytkownicy się odezwą i powiedzą coś więcej na ich temat. Na stronach testowych zależnie czy to portal niemiecki czy z innego kraju wyglada to tak, że na niemieckich same ochy i achy a na innych już nie tak entuzjastycznie. I to by raczej było na tyle z mojej strony ;-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niezła okazja, zwłaszcza przy aktualnym kursie walut, tylko brać przy założeniu, że wszystko zgodne z opisem.

Jak by co to dziś doszła moja zamówiona sztuka. Wszystko w jak najlepszym porządku, także śmiało można brać

Link to post
Share on other sites

Ma być pod kontrolą panela czy PWM ? Jak pod PWM to np. ten http://proline.pl/?p=BQT+BL054

jeżeli byłbyś skłonny dołozyć 20 zł. Chyba, że na allegro taniej by się  znalazło. Do 40 zł jakiś Enermax np. T.B, Silence lub Everest nie to samo co BQ czy Noiseblocker ale w okolicach tej ceny niezły. Jest jeszcze tańszy BQ Pure ale jak z jego wydajnością i kulturą pracy, powiem szczerze, nie wiem. Sadząc co potrafi BQ Silent czy Schadow powinno być nieźle a i na tym forum znajdzie się kilku zadowolonych użytkowników.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

@up - przecież ten BQ nie jest pod PWM ;)

Aaaaa, pomyliłem linki ;)  To ma być ten : http://proline.pl/?p=BQT+BL026

Może być na 3pin. Musi dobrze wiać :)

No to odpowiedniki bez PWM pod kontrolą jakiegoś kontrolera obrotów ;)  Jeżeli chcesz, żeby wiał to za cichy on nie będzie ;) Kompromis wydajność/cisza/cena to moim zdaniem BQ Shadow, później to już drożej albo taniej i zdecydowanie głośniej.

Link to post
Share on other sites

A Shadow lepszy od Silent? :)

Jak dla mnie obojętnie, różnice w budowie ramki wentylatora a wydajność i kultura pracy na tym samym poziomie czyli tylko przyjemny szum tłoczonego powietrza. Zadnych niespodzianek ze strony łożyska - ciche. Noiseblockery serii PL to samo tyle, że szum powietrza już nie jest tak miękki, jeżeli tak to można określić.

Link to post
Share on other sites

Shadow jest sprzedawany w trzech opcjach wydajności. Low mid i high. Proporcjonalnie różnią się ceną ,i wydajnością, aczkolwiek wszystkie są ciche i dobrze wykonane. Pure to najniższa liga essential, shadow Premium i tu już jest pwm, silent to już high end pwm, bardzo ciche i drogie :)

Dodatkowo

Pure zwykłe wkręty montażowe

Shadow już posiada komplet antywibracyjny do montażu a silent dodatkowo przejściówki, czy rozdzielacze Ale to do sprawdzenia

 

Edytowane przez gonsior666
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...