Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mój i7 3770K został odkupiony od gościa, który miał przy nim chłodzenie wodne. Ja mam to box'owe, więc nie ma super niskich temperatur, ale ta mnie trochę martwi.

Podczas gry w Dying Light wyskoczyło ostrzeżenie:

"Warning! CPU 72 Centigrade"

 

Z przodu obudowy jest wiatrak zasysający powietrzne, na górze wypuszczający ciepłe powietrze. Chłodzenie CPU jest box'owe jak wspomniałem.

Czy to zbyt wysoka temperatura?

Na stronie Intela wygląda na to, że tak:

"TCASE 67.4°C"

 

Co zrobić? Procesor odkupiłem ze 2 tygodnie temu, nałożyłem nową pastę (1 raz w życiu sam to robiłem, ale myślę, że dobrze i była tania za 5 zł, innych nie było). Wątpię, że to wina pasty, prędzej chłodzenia, a może stery? Doradźcie co robić.

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Zainstaluj program HWMonitor i zobacz jakie masz temperatury w spoczynku i pod obciazeniem. Mozliwe, ze zle nalozyles paste (skoro robiles to pierwszy raz) lub zle dokreciles cooler. Warstwa nie moze byc ani za gruba ani za cienka. Jest tez prawdopodobienstwo, ze processor mogl byc po OC i to ze stalym wysokim napieciem. Jezeli dlugo tak byl uzytkowany, a zwazywszy na fakt ze te procki maja slabej jakosci gluta pod IHSem, to mozliwe ze to jest przyczyna. Najpierw jednak pokaz nam jakie masz temperatury, zrob screeny z tego programu ktory podalem i sugeruje ponowne nalozenie pasty, tym razem znajdz metode (np, na youtube) wedlug ktorej pasta jaka nakladasz ma byc nalozona.

Link to post
Share on other sites

Zainstaluj program HWMonitor i zobacz jakie masz temperatury w spoczynku i pod obciazeniem. Mozliwe, ze zle nalozyles paste (skoro robiles to pierwszy raz) lub zle dokreciles cooler. Warstwa nie moze byc ani za gruba ani za cienka. Jest tez prawdopodobienstwo, ze processor mogl byc po OC i to ze stalym wysokim napieciem. Jezeli dlugo tak byl uzytkowany, a zwazywszy na fakt ze te procki maja slabej jakosci gluta pod IHSem, to mozliwe ze to jest przyczyna. Najpierw jednak pokaz nam jakie masz temperatury, zrob screeny z tego programu ktory podalem i sugeruje ponowne nalozenie pasty, tym razem znajdz metode (np, na youtube) wedlug ktorej pasta jaka nakladasz ma byc nalozona.

 

Hmm, dałem trochę pasty i rozprowadziłem równomiernie najpierw kartą, a potem palcem (wygodniej) :P

Najzwyklejsza pasta za 5 zł. Tutaj screen z HWMonitor:

http://share.pho.to/9Rg6W

 

Na górze pod obciążeniem - instalacja GTA V oraz gra w Dying Light. Temperatury skakały cały czas, ale bywało 73 st.

Na dole w stanie spoczynku - instalacja GTA V włączona :)

 

 

 

Zrób to co kolega wyżej napisał.

Trochę dziwnie brzmi to ostrzeżenie, szczególnie jeśli przetłumaczyć je na nasze.

 

"Uwaga! CPU 27 stustopniowe" ??    WTF ? Mój ponglisz taki bad ?

 

Mój błąd, chodzi o 72 stopnie. Poprawione, dzięki za czujność.

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Ta maksymalna temperatura to pic na wodę, Za górną granicę powinno się przyjmować okolice 80 stopni w Linpacku z AVX, sprawdź jakie temperatury tam osiągniesz (program OCCT)

No, ale procesor nie podkręcany, także coś musi być nie tak. Zastosuj się do porad wyżej :)

Edytowane przez Whiskas
Link to post
Share on other sites

Ta maksymalna temperatura to pic na wodę, Za górną granicę powinno się przyjmować okolice 80 stopni w Linpacku z AVX, sprawdź jakie temperatury tam osiągniesz (program OCCT)

No, ale procesor nie podkręcany, także coś musi być nie tak. Zastosuj się do porad wyżej :)

 

Poprzedni właściciel kręcił, ale miał chłodzenie wodne - proc. był na niskich temp.

Ja nie kręcę ;)

Jak przeprowadzić ten test?

Link to post
Share on other sites

Tempin3 jest za wysoka. To temperatura polnocnego mostka  (northbridge) zdaje sie, nie moze przekraczac 67,5 C (o tym jest mowa na stronie Intela) dlatego masz ten Warning. Zmien paste i naloz jeszcze raz dla pewnosci (nie rob tego palcem tylko tak jak nalezy). Poza tym upewnij sie, ze masz dobra wentylacje w obudowie, przyloz reke do tylu obudowy i zobacz czy cieple powietrze jest wydmuchiwane a zimne z przodu (boku?) wdmuchiwane. Sprawdz czy wentylatory dzialaja prawidlowo. Jak juz zmienisz paste, nalozysz cooler jeszcze i wszystko posprawdzac to zrob nowe testy i screeny. Podaj tez nazwe obudowy jaka masz i plyte glowna.

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Tempin3 jest za wysoka. To temperatura polnocnego mostka  (northbridge) zdaje sie, nie moze przekraczac 67,5 C (o tym jest mowa na stronie Intela) dlatego masz ten Warning. Zmien paste i naloz jeszcze raz dla pewnosci (nie rob tego palcem tylko tak jak nalezy). Poza tym upewnij sie, ze masz dobra wentylacje w obudowie, przyloz reke do tylu obudowy i zobacz czy cieple powietrze jest wydmuchiwane a zimne z przodu (boku?). Sprawdz czy wentylatory dzialaja prawidlowo. Jak juz zmienisz paste, nalozysz cooler jeszcze i wszystko posprawdzac to zrob nowe testy i screeny. Podaj tez nazwe obudowy jaka masz i plyte glowna.

 

Sprzęt:

- Procesor: i7 3770k + box'owe chłodzenie

- RAM: 2x4GB Corsair Dominator GT 1866 MHz oraz 2x4GB Corsair Dominator 1600 MHz

- Płyta: Asus MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3

- Obudowa: Parvum Systems S2.0

- Grafika: Club3D Radeon HD7850 2GB

- Wentylatory: BitFenix Spectre Pro LED 120 mm - jeden z przodu (wciąga), drugi na górze obudowy (wydmuch.uje)

 

Zrobiłem test po swojemu w tym programie, ustawienia tak jak widać. Potrzymałem ponad 3 minuty:

http://share.pho.to/9RgFz

 

Na 1 rdzeniu było aż 82 stopnie!

 

PS. jak zdjąć starą pastę i czym wyczyścić proca? Nie za bardzo mam jakieś specjalne alkohole czy środki czyszczące, a dziś raczej nie kupię.

 

Rozumiem, że przy takich temperaturach wstrzymać się od grania?

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Czy wentylator coolera zamontowanego na procka dmucha w strone wentylatora na gorze, wyciagajacego powietrze?

 

Zaraz... odkręcę obudowę i sprawdzę ;) Czekam na wszystkie odpowiedzi.

 

EDIT. nie czuję, żeby dmuchał ale tego coolera się inaczej nie zamocuje

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Na 1 rdzeniu było aż 82 stopnie!

 

PS. jak zdjąć starą pastę i czym wyczyścić proca? Nie za bardzo mam jakieś specjalne alkohole czy środki czyszczące, a dziś raczej nie kupię.

 

Rozumiem, że przy takich temperaturach wstrzymać się od grania?

Dokladnie tak, wstrzymaj sie od grania dopoki nie zrobisz tych zmian:

 

Znajdz filmik demonstracyjny na youtube jak pozbyc sie pasty jak nie wiesz jak, (ja czyszcze paste zwykla sciereczka, pozniej nawilzona sciereczka najlepiej alkoholem izopropylowym przecieram IHS procka, oczywiscie przed tym wszystkim wyciagam processor z socketu a nie robie tego nad plyta glowna!). Nie dotykaj powierzchni palcami bo mozesz zostawic tluste plamy. Po wyczyszczeniu, naloz paste wedlug instrukcji, zamontuj procka i cooler prawidlowo. 

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Dokladnie tak, wstrzymaj sie od grania dopoki nie zrobisz tych zmian:

 

Znajdz filmik demonstracyjny na youtube jak pozbyc sie pasty jak nie wiesz jak, (ja czyszcze paste zwykla sciereczka, pozniej nawilzona sciereczka najlepiej alkoholem izopropylowym przecieram IHS procka, oczywiscie przed tym wszystkim wyciagam processor z socketu a nie robie tego nad plyta glowna!). Nie dotykaj powierzchni palcami bo mozesz zostawic tluste plamy. Po wyczyszczeniu, naloz paste wedlug instrukcji, zamontuj procka i cooler prawidlowo. 

 

Najwyżej jutro nałożę pastę, bo nie mam tego alkoholu. Znowu problem, bo nigdy procka nie wyciągałem...

Wentylator z przodu obudowy wciąga powietrze do wewnątrz, wentylator na górze obudowy wypuszcza na zewnątrz, więc te są OK. Podkręciłem cooler procka na maxa i jak się okazało, przyciąga kartkę...

Może wystarczy przekręcić cooler na właściwą stronę? Wydaje mi się, że się nie da...

Link to post
Share on other sites

Wyciaganie procka to zadna filozofia, znow polecam filmiki na youtube jak robisz to po raz pierwszy. W ogole zastanawiales sie nad tym, by zainwestowac w porzadny cooler do tego procka, dajacy mozliwosci jego OC? Zal trzymac taki processor na stokowych zegarach. ;) Ten boxowy cooler jest slaby i na nim OC nie zrobisz. Wowczas jednak inwestycja w lepsza paste tez by sie przydala. 

Link to post
Share on other sites

Wyciaganie procka to zadna filozofia, znow polecam filmiki na youtube jak robisz to po raz pierwszy. W ogole zastanawiales sie nad tym, by zainwestowac w porzadny cooler do tego procka, dajacy mozliwosci jego OC? Zal trzymac taki processor na stokowych zegarach. ;) Ten boxowy cooler jest slaby i na nim OC nie zrobisz. Wowczas jednak inwestycja w lepsza paste tez by sie przydala. 

 

Paste kupiłbym dobrą, ale w sklepie była tylko ta co mam. Wymienię na dobry cooler, ale póki co chcę żeby wszystko działało tak czy siak. Dziwne, bo tego chłodzenia co mam nie da się odwrócić na 2 stronę, więc też wydaje się OK. Zrobiłem zdjęcia wszystkiego i dodatkowo pasty - tego jak została przeze mnie nałożona 1 raz, sprawdź:

http://share.pho.to/9Rgiu

 

Spirytus + husteczka nadadzą się do oczyszczenia procka i coolera ze starej pasty? Co do nakładania poasty i zdejmowania procka, podeślij proszę przydatne filmiki. Samych sposobów na nałożenie pasty jest strasznie dużo...

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Wpisz model pasty w youtube, powinny wyswietlic sie Tobie filmiki demonstracyjne.

Z tego zdjecia trudno wywnioskowac czy pasta byla za grubo nalozona, mozliwe jednak ze tak. Zobaczymy jakie temperatury beda po zmianach. 

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Pasta wymieniona, zrobiłem X i rozprowadziłem kartą plastikową. Wcześniej wymontowałem proc i wyczyściłem spirytusem.

Dziwne, odłączyłem tylko proc i ramy, no jeszcze parę kabelków, wpiąłem wszystko i nie wyświetla się nic na monitorze, a komputer chodzi. Nie wykrywa sygnału... Nie mówcie, że będę musiał instalować system po demontażu procka?

Link to post
Share on other sites

Na boxowym taki procek trzymać i dziwić się że są wysokie temperatury?

 

Zmień go na coś wydajniejszego przedział cenowy 100-150 pln jest spory wybór a temp. spadnie znacznie.

Link to post
Share on other sites

Dobra, przepiąłem raz jeszcze wszystko i śmiga komputer. Robię test... zaraz będą screeny.

Skoro procesor mam 3.5 GHz to oznacza, że to jest taktowanie do 3.5 GHz? Rozumiem, że nie jest to "stała" wartość. Pasta zarówno teraz, jak i poprzednio była nałożona cienko równomiernie po całej powierzchni. Trochę mi schodzi z nałożeniem (pasty też), jeszcze słabo mi to idzie :P

Wybór chłodzenia jest spory, ale ciężko się na coś zdecydować...

 

Poniżej wyniki z programu OCCT na ustawieniach:

czas trwania - 7 min

okresy bezczynności - 1 min na początku i 5 min na końcu

pamięć 90% 12408 mb

64-bity

 

http://share.pho.to/9RiAP

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Tempin3 dalej taka sama a wiec to nie wina pasty czy montazu. Radze Ci zmienic chlodzenie na lepsze (bardziej wydajne). Mozesz poczytac forum, na pewno znajdziesz odpowiedz jakie sa polecane do procesorow z mozliwoscia OC lub zalozyc temat i z pewnoscia znawcy udziela Ci odpowiedniej rady. Ja mam ten procesor podkrecony do 4,7ghz i moje chlodzenie Dark Rock Pro 2 spisuje sie znakomicie. Jestem pewny, ze jego nastepca Dark Rock Pro 3 jest rownie skuteczny ale z pewnoscia mozesz wybrac tez inne tez wydajne i do tego tansze chlodzenie. :)

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, nic się nie zmieliło. W takim razie to normalne przy box'owym chłodzeniu? Też tak miałeś? Upewniam się, żeby nie było czegoś z pastą czy gorzej, z prockiem.

Jeśli nie, w grę wchodzi tylko wymiana coolera. Dark Rock Pro 3 jest drogi, myślałem nad Fera 2 - to w końcu bestseller na morele.

 

Muszę mieć na uwadze też obudowę. Nie wszystko może do niej wejść, chociaż jest szeroka.

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...