Skocz do zawartości

Oc gtx 970 gigabyte g1, czy dobrze robię?


Recommended Posts

Witam dostałem tą kartę w swoje paluszki i postanowiłem ją podkręcić , ściągnąłem msi afterburner i ustawiłem tak:
Power limit: 112
Tem. limit: ustawiłem na 75 stopni
Core clock: +150
Memory clock: +200
Ostatecznie zegar wynosi w programie gpuz: http://gpuz.techpowerup.com/15/05/31/33r.png poczas valley.gry , obciążeniu gpu wynosi 1529 MHz. No i tak testowałem w programie valley w benchmark i nie zauważyłem żadnych artefaktów , biał kropek i tym podobne. Maksymalna temperatura była tam 64 stopni. Testowałem również z 10 min w gta v też nie było problemów z obrazem i temperatura wynosiła ok 64 stopni. Czyli wszystko jest ok z podkręceniem ? 
Teraz pytanie czy warto kręcić dalej czy 1529 to jest optymalna żeby zaspokoić przeciętnego overclockera jak np z procku 4,5 Ghz ? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Edytowane przez kobaba
Link to post
Share on other sites

Jak podniesiesz napiecie mozesz wycisnac wiecej, zwlaszcza na pamieci (jaki masz rodzaj pamieci?). Przesun suwak vcore do konca (nic sie nie stanie, bo wiecej jak 1.25v i tak karta w tym programie nie osiagnie) i krec dalej. Do testowania polecam rowniez benchmark FireStrike Performance (darmowy), jest wedlug mnie lepszy niz Engine Valley.

Link to post
Share on other sites

Jednak wszystko szlak trafił. Podczas grania np w cs go po 10 min czy po 15 wywala sterownik graficzny i jest tak zwany brown screen i zaraz wszystko wraca do normy i pojawiają się standardowe zegary. Obniżyłem już core clock na 140 i dalej.. Teraz pytanie czy jeżeli podniosę vcore to możliwe że zniknie ten błąd? I czy w tym FireStrike Performance pokaże mi problem z tym sterownikiem czy znowu muszę grać i czekać czy 20 min czy 10 na brown screena ? Bo niby w Valley wszystko gra a tu du*a. A z tym firestrike to tobie chodzi o 3d mark 11 ?

Edytowane przez kobaba
Link to post
Share on other sites

Nie, Fire Strike to 3dmark z 2013 roku chyba. Tutaj link:

 

http://www.futuremark.com/benchmarks/3dmark

 

Co do napiecia, to oczywiscie moze poprawic Ci stabilnosc. Wyzsze OC zazwyczaj wymaga wiekszego napiecia. Generalnie przy OC przez programy typu MSI AfterBurner przesuwamy oba suwaki do konca i wtedy krecimy karte. Sa dwie metody:

Najpierw szukasz max OC Core (rdzenia) a potem dopiero krecisz pamieci, lub odwrotnie. Ja preferuje ta druga metode. 

Poza tym jest jeszcze alternatywna, lepsza metoda OC kart. Poprzez ingerencje w Bios karty. Daje to wieksza kontrole nad zmianami w karcie, co za tym mozna miec wyzsze OC i lepiej mozna ustabilizowac karte. Niestety to nie ejst latwy sposob i wymaga dziesiatek jak nie setek testow. 

 

Tutaj link do tematu OC w Biosie:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/177840-jak-flaszowac-karty-maxwell-gtx-970980-%E2%80%93-poradnik/?do=findComment&comment=1854310

Link to post
Share on other sites

Ok podniosłem suwak vcore na maxa. 3d mark nie chciał się odpalić , to włączyłem wiedźmina 3 :D Maksymalna temperatura to 71 stopni, grałem grałem z 10 , 15 min i nic. Mam nadzieję że tak pozostanie. Jeżeli tak szybko w cs go złapało to myślę że w wiedźmin 3 jest bardziej zasobożerny i by wywaliło szybciej. Ale myślę że jest ok. Czy taka temperatura 71 stopni nie będzie powoli niszczyć karty i czy to podkręcenie nie będzie jej niszczyć w sensie że za miesiąc będzie wolniejsza? 

Link to post
Share on other sites

Te karty moga pracowac w temp nawet 90 stopni. Podkrecanie w programie jest tzw, metoda bezpieczna. Nie mozesz w ten sposob zepsuc karty, bo max wartosci na suwakach sa dobrane tak, by ciagle to byly bezpieczne wartosci dla karty. Dopiero ingerencja w bios moze to zmienic. Swoja droga 15 minut gry to zdecydowanie za malo by miec pewnosc co do stabilnosci.

Link to post
Share on other sites

Ja mam Zotaca (tego krótkiego) 970-tke, to też mogę wziąć Core Voltage na maxa suwak w AfterBurnerze ? Na maxa mam +37 mV. 

Czy to może zwiększyć stabilność OC ? Bo czasem jak gram w Wieśka czy też GTA to mi wywala do pulpitu i muszę restartować grę... To dlatego że za duże takty ustawiłem ?

 

http://zapodaj.net/images/cf800eba677b8.png

Link to post
Share on other sites

Tak, jak najbardziej mozna suwaki przesunac do konca. Te karty sa zabezpieczone odpowiednimi ustawieniami w Biosie wiec nic zlego sie im nie stanie. Wyzsze OC potrzebuje wiekszego napiecia, wiec jak najbardziej moze to ustabilizowac Twoje OC. Niestety robienie OC poprzez programy takie jak MSI Afterburner nie jest tak dobre jak poprzez ingerencje w Bios. Wiaze sie to z ograniczeniami wynikajacymi ustawieniami w Biosie (tablicy zegarow, tablicy napiec, poboru pradu, itd).  Dlatego w programie trudniej ustabilizowac karte a samo OC nie jest tak wysokie jakby moglo byc poprzez ingerencje w Bios.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jesteś w tym ogarnięty kolego, może miałbyś chwilę czasu, żeby stworzyć jakiś poradnik dla początkujących? :)

Gdzieś widziałem programik RivaTuner, którym można wykonywać różne tweaki w biosie (chyba). Można nim coś zdziałać w sprawie OC ? :]

Link to post
Share on other sites

Jeden poradnik, dotyczacy jak flaszowac Bios kart gtx970/980 juz stworzylem i jest na tym forum. ;)

 

Oto link:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/177840-jak-flaszowac-karty-maxwell-gtx-970980-%E2%80%93-poradnik/?do=findComment&comment=1854310

 

Niestety nie dysponuje taka iloscia czasu by tworzyc poradniki do kazdego programu OC (zreszta nie testowalem pewnie wiekszosci, tylko te podstawowe). Poza tym taki MSI AfterBurner sprowadza sie praktycznie do przesuwania suwakow co skomplikowane przeciez nie jest, wiec wystarczy tylko testowac by znalezc stabilnosc.

Moja rada jak robic OC w MSI Afterburner jest taka:

Jezeli robisz OC swojej karty w programie to:

1.Ustaw max TDP, ustaw max napiecie (+mv) czyli przesun te suwaki do konca.

2.Jezeli masz pamieci Hynix ustaw zegar pamieci na 1900mhz (wartosc jaka zobaczysz w programie GPU-Z na pierwszej stronie, pomnoz razy dwa to bedzie wartosc jaka pokaze Ci msiafterburner orazdruga zakladka GPU-Z, a pomnoz razy 4 i to bedzie rzeczywista wartosc zegarow pamieci), jak masz pamieci Samsunga mozesz ustawic 1950-2000mhz z tym ze 2000mhz potrzebuja wiekszego napiecia i nie jestem pewny czy bariera +87v nie jest zbyt niska i tak.

3. Nie zmieniajac wartosci zegara rdzenia (zostaw na stockowym), pusc test firestrike i zobacz czy karta pracuje stabilnie.

Na tych ustawieniach powinna, tylko pamietaj sprawdz rodzaj pamieci jakie masz bo pamieci Hynix nie kreca sie tak dobrze jak Samsunga (jak Ci nie przejdzie pomyslnie tego testu, to zmniejsz zegar pamieci o 25mhz i tak do skutku az przejdzie). Jak przejdzie Ci ten test pomyslnie to wtedy zwiekszaj zegar rdzenia, zacznij od +50 i zwiekszaj co +25 jak dojdziesz do +100 to wtedy zwiekszaj o +10-15, jak bedzie niestabilnie, to wracasz do ostatniego stabilnego i zwiekszasz o +5-7 itd.

 

Wiecej o tym znajdziesz w tym temacie:

http://forum.benchmark.pl/topic/175763-oc-gtx-970-evga-ssc-acx/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tym "spokojnie mozna ustawic" nie jest prawda. Po pierwsze +500 na pamieci (czyli +250mhz w GPU-Z) zalezne jest od tego jakie pamieci mamy. Samsungi owszem, kreca sie i ponad ta wartosc przy odpowiednio wysokim napieciu, natomiast Hynixy juz nie (nie mowiac o gownianych Elpidach). Ponad to, kazda karta jest inna, roznia sie chociazby wartoscia ASIC. Dlatego to co mozna osiagnac na jednej karcie, niekoniecznie jest do powtorzenia na drugiej (nawet przy tym samym modelu). Do tego jeszcze dochodza ograniczenia wynikajace z zapisow w Biosie, przez co programy do OC sa ograniczone wartosciami max Volt, max TDP, itd. oraz relacjami w tablicach zegarow i napiec.  

Link to post
Share on other sites

Wlasnie probowalem zrobic to w MSI Aft. i Valley bench. co ciekawe im wyzsze ustawienia to spada mi score jak to mozliwe, czy to wina temp.? Robilem 3 bench. po kolei

Karta najprawdopodobniej zbija taktowania zegara/napiecia byc moze z powodu zbyt wysokich temperatur i dlatego masz slabsze wyniki.

 

Kurcze, akurat mam Hynixy...

 

Jak w grach zaczyna wywalać po jakimś czasie sterownik to znaczy, że zegary czy pamięci za dużo podkręcone ?

Tego dokladnie nie wiem, ale z pewnoscia OC nie jest stabilne. Fakt Hynixy kreca sie slabiej. 

 

Pamietajcie tez, ze przy robieniu OC wskazane jest ustawienia wysokiej wydajnosci w zarzadzaniu energia oraz w panelu NVIdii, w zakladce 3d settings ustawienie wartosci - high performance. 

Link to post
Share on other sites

Te wszystkie benchmarki czy programy do testowania czy wystepuja artefakty sa nic nie warte, daja one efekt tylko kiedy jest juz cos konkretnie zlego z grafa, np gdy jest uszkodzona. Inaczej mozna caly dzien testowac i nie dadza ani jednego artefaktu, gdy po 30 minutowej grze w battlefielda 4 lub inna nowa gre wywali ci bluescreena.

Link to post
Share on other sites

Te wszystkie benchmarki czy programy do testowania czy wystepuja artefakty sa nic nie warte, daja one efekt tylko kiedy jest juz cos konkretnie zlego z grafa, np gdy jest uszkodzona. Inaczej mozna caly dzien testowac i nie dadza ani jednego artefaktu, gdy po 30 minutowej grze w battlefielda 4 lub inna nowa gre wywali ci bluescreena.

Nie zgodze sie. Przede wszystkim oszczedzaja czas. Nie sposob jest testowac kazdego ustawienia w grze. Test benchmarka to kilka minut a niekiedy rezultat zlego OC otrzymujemy po kilku sekundach. Nalezy tylko wiedziec i pamietac o tym, ze ostatecznie stabilnosc sprawdzamy w grze, bo to w niej karta musi pracowac bez zarzutu. Za pomoca benchmarka dochodzimy jednak zdecydowanie szybciej do odpowiednich rezultatow. Poza tym benchmark-benchmarkowi nie jest rowny. Najlepszym jaki testowalem jest Firestrike Ultra @4k ale za dostep do niego niestety trzeba zaplacic. Jednak oddaje on najblizsza prawdy odpowiedz na stabilnosc, oczywiscie i tak ostatecznie musimy przetestowac w grze ale powiedzmy, ze jezeli przejdzie ten benchmark karta bezblednie to jest bardzo duze prawdopodobienstwo, ze OC jest stabilne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...