Skocz do zawartości

MSI GeForce GTX 960 GAMING 4G czy 2G - co wybrać?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez igli88,

Recommended Posts

Witam,

Jestem w małej kropce bo zastanawiam się nad GTX 960 ze stajni MSI a dokładniej

MSI GTX 960 GAMING 2GB GDDR5 HDMI, DVI-I, 3xDP (GTX 960 GAMING 2G)

http://www.benchmark.pl/produkt/msi-geforce-gtx-960-gaming-2g

 

Jednak dzisiaj zobaczyłem ten sam model, niewiele droższy ale z podwojoną ilością pamięci:

MSI GTX 960 GAMING 4GB GDDR5 HDMI, DVI-I, 3xDP (GTX 960 GAMING 4G)

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/msi-geforce-gtx-960-gaming-4g-podkrecona-karta-backplate-cena.html

 

I stąd moje pytanie: Czy lepiej dołożycz te pare złotych do tej karty i kupić tą z większą ilością pamięci, czy jest to tylko chwyt marketingowy, a wydajność karty niezauważalnie wzrasta.

Dzięki za rzucenie okiem i pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Twoje rozterki pogodziła by 280x 3GB. Jest jakieś 5% szybsza od 960. Dodatkowo 3GB Ramu na szynie 384bit będzie działało lepiej niż 4GB 128bit. Szyna 128bit to mina, w którą lepiej nie wdepnąć. Taką szynę posiadały karty pokroju 9000series oraz 200 series, a było to 7-8lat temu. 

 

Żadnej 2GB do grania bym nie brał. Są one już teraz niewystarczalne, a dodatkowo na pewno nieprzyszłościowe. 

Edytowane przez lok1995
Link to post
Share on other sites

 

 

Żadnej 2GB do grania bym nie brał. Są one już teraz niewystarczalne, a dodatkowo na pewno nieprzyszłościowe. 

 

Hm taki wiedźmin spokojnie oscyluje przy 1,5GB, nie wykorzystuje 2GB nawet przy bardzo wysokich rozdzielczościach.. więc to że już teraz jest niewystarczalne to bym polemizował.

 

Dużo zależy kiedy autor planuje ponowną wymianę karty. Jeśli karta ma starczyć na parę lat, to oczywiście że lepiej 4GB. Jeśli karta ma być wymieniana np za rok (wraz z nadejściem Pascala) to 2GB myślę, że styknie.

 

Dużo jeszcze zależy w jakich rozdziałkach autor gra. Jak w niższych niż FHD to spokojnie 2GB powinno wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

gtx 960 jest kartą nierówną jeśli chodzi o wydajność, są tytuły gdzie wypada bardzo dobrze (Wiedźmin 3), są tytuły gdzie jest gorzej np. od 280x (bf4). Ze spadkiem cen tego układu opłacalność zaczyna być coraz lepsza, dodatkowo mamy Wieśka gratis.

A wypowiadanie się na temat karty gtx 960 jedynie na podstawie tego że ma 2 gb ramu i 128 bit jest czystą niekompetencją doradzających. Na chwilę obecną jedynie w kilku grach jest różnica między 2 a 4 gb ramu. W tych tytułach które lubią więcej ramu to jest znacząca różnica. 

Jak się nie śpieszy to poczekaj chwilkę, za rogiem gtx 980ti, nowe radeony - powinno być ciekawie. A ha na 4 lata z grafą to się raczej nie nastawiaj, 2 lata może tak. Ja mam gtx 560 ( 3,5 roku) i jest Panie bieda w niektórych nowych grach.

Link to post
Share on other sites

Trzeba pamiętać, że od premiery GTX 960 ich ceny trochę zdążyły już spaść (100-150zł) gdzie ceny 280x trzymają poziom. Różnica jeśli chodzi o nówki sztuki jest więc większa co w pewnym sensie niweluje największą wadę 960 czyli jej nieopłacalność.

 

To prawda, że w wielu grach 280x jest nieco wydajniejszy (powiedzmy 10%) ale tez GTX 960 jest teraz około 10% tańszy (oczywiście porównując ceny nowych kart).

 

Wszystko więc zależy od budżetu i ewentualnie indywidualnych preferencji.

Korzystając jeszcze z promocji na Wieśka, to uważam że GTX 960 jest bardziej opłacalny niż 280x.

 

Co innego idąc w wersję 4GB, gdzie cena jest wyższa (powiedzmy że oscyluje w granicach 280x). 4GB vs 3GB vRAM nie jest już kolosalną różnicą, a jednak wydajność przemawia po stronie 280x.

 

Ja osobiście ostatnio kupiłem 960 2GB. Przekonał mnie do tego Wiesiek pokazujący, że taka gra jest w stanie nie przekraczać zużycia 2GB vRAM. Co prawda po wyjściu Pascala będę znów zmieniał kartę, więc nie musiałem patrzeć aż tak perspektywicznie jak autor tematu.

 

Dodatkowo trzeba pamiętać, że tam gdzie 2GB vRAM łapię zadyszki, można delikatnie zejść w dół z niektórymi ustawieniami graficznymi i można uzyskiwać dużo więcej FPS (patrz Shadow of Mordor).

Jest to już jednak kwestia kompromisu, czy wolimy zaoszczędzić parę złoty kosztem jakości w kilku tytułach, czy odwrotnie.

Oczywiście nie wiadomo co będzie za 2-3 lata. Czy technologia pójdzie w przód na tyle, że 2GB wciąż będzie wystarczające, czy wręcz odwrotnie, wszystkie nowe karty nie będą schodzić poniżej 3GB a więc i deweloperzy nie będą się starać o wielką optymalizację pod tym kątem..

Edytowane przez vincent88
Link to post
Share on other sites

Też bym poczekał na premierę nowych radeonów a co do wąskiej szyny pamięci w gtX 960 to nie jest akurat wielka wada bo konstrukcja maxwella jest inna niż keplerów czy patformy GCN tak samo jak wielkość pamięci w planowanych radeonach - te topowe maja mieć 2 gb RAM ale pamięci HBM.

Link to post
Share on other sites

to nie jest tak kilka zł tylko około 240 :D

 

jeśli na wieelee lat planujesz korzytać z tej karty to jak najbardziej wersja 4gb bo za tych parę karty 2gb faktycznie mogą zacząć odchodzić do lamusa. Jednak jeśli zależy Ci na budżecie to wersja 2gb będzie jak najbardziej ok :) Odpowiednio manipulując ustawieniami graficznymi spokojnie można cieszyć się jakością full hd i stałych klatkach aktualnie we wszystkich produkcjach :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Działa dobrze, w grach sprawia się wyśmienicie. Wiedźminie 3 działa na 1920x1080 z ustawieniami UBER, ale musiałem zmniejszyć cieniowanie i trawy na wysokie. Shadow of Mordor na full. Twierdze, że warto dopłacić za kartę i kupić 4G jeśli się gra w gry z otwartym światem. Pomaga bo jak widzę pożerają one dużo pamięci karty :P

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

wiedźmin na uber nie wykorzystuje nawet 2gb vram... Pamięć to żaden wyznacznik wydajności. Może w jakimś gta V wykorzystasz to 3gb i bedzie śmigać ale w bardziej wymagających tytułach w których będzie potrzeba więcej niż 3gb karta się zadławi :) moim zdaniem przepłaciłeś. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...