Skocz do zawartości

Zasilacz w jakim wieku, powinno się wymienić na nowy ?


Recommended Posts

Witam,

 

  aktualnie jestem w posiadaniu zasilacza Tagan TG700 BZ z serii pipe rock, i ma on już ponad 6 lat. Zastanawiam się czy powinienem się o niego martwić wymieniając podzespoły komputera na nowe, ale zostawiając ten sam zasilacz. Dodam że wybieram podzespoły pobierające raczej małą ilość energii (Asus Z97 pro gamer, gtx 960, i5 4460) Zasilacz nigdy nie sprawiał problemów, i nigdy nie używałem w nim "trybu turbo". Do tej pory zasilał i7 920, gtx 460, Asus P6T Deluxe.

 

Z góry dziękuje za pomoc ;)

Edytowane przez Gvalchca
Link to post
Share on other sites
Gvalchca

 

 

 

 

Zasilacz jak każda rzecz zużywa się Kondensatory na starość wysychają, mogą puchnąć i tracą pojemność  , transformator, układy filtrów , klej wysycha a gumki i tak dalej .  Tagan to ( stara i jara firma)  %-)    Nie które modele tak jak  tg600/500 u33 to legendarne zasilacze.

No ale patrząc teraz to pomijamy tagany. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje wam bardzo za odpowiedzi !

 

 

Gvalchca

 

 

 

 

Zasilacz jak każda rzecz zużywa się Kondensatory na starość wysychają, mogą puchnąć i tracą pojemność  , transformator, układy filtrów , klej wysycha a gumki i tak dalej .  Tagan to ( stara i jara firma)  %-)    Nie które modele tak jak  tg600/500 u33 to legendarne zasilacze.

No ale patrząc teraz to pomijamy tagany. 

 

Czy w takim razie istnieje sposób na jego sprawdzenie ? Mam na myśli to czy uda mi się uzyskać taką usługę w serwisie raczej, aniżeli jakiegoś typu stress-testy.Czy powinienem się obawiać o nowe podzespoły ? I co masz na myśli mówiąc że teraz pomijamy Tagany? :)

Wybaczcie tyle pytań na raz ale wole być spokojny :D.

EDIT: literówki.

Edytowane przez Gvalchca
Link to post
Share on other sites

Teraz Tagan to raczej średnia firma jeśli chodzi o nowe zasilacze. Są znacznie lepsze i tańsze konstrukcje.

Zawsze możesz po prostu otworzyć zasilacz, przeczyścić i spojrzeć na kondensatory, czy nie są wybrzuszone, ale szczerze wątpię czy coś zobaczysz. Najlepiej tylko odkurz :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy w takim razie istnieje sposób na jego sprawdzenie ? Mam na myśli to czy uda mi się uzyskać taką usługę w serwisie raczej, aniżeli jakiegoś typu stress-testy.Czy powinienem się obawiać o nowe podzespoły ? I co masz na myśli mówiąc że teraz pomijamy Tagany?

 

Nie robią teraz tak dobrych zasilaczy jak kiedyś. Są dużo lepsze :)  Osobiście jeśli masz miernik zmierzyłbym napiecia w zapuszczonym ( OCCT) no i w idlu jeśli są okey nie ma co się martwić.

Kondensatory co do których ma się wątpliwości (a brak dobrego miernika pojemności ) najlepiej wymienić.Wbrew pozorom można dużo zaoszczędzić(kosztują niewiele a bywa ,że przez wyschnięty elektrolit wymieni się scalaka za kilkadziesiąt złotych) Można też je sprawdzać przyrządem uniwersalnym wychyłowym ale tu określenie pojemności wymaga praktyki. Sprawdzamy odpowiednim miernikiem do pojemności kondensatorów może być ( uni-t ut601)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jestem w podobnej sytuacji, co autor. Posiadam Tagan-a T700-U25. Zasilacz ma już swoje lata, jednak nigdy nie był męczony (pracował z C2D E8400 i R7 260, a teraz procesor zmieniłem na i3-4160).

 

Zastanawiam się, czy jest sens go wymieniać, jako, że w przedziale do 250zł urządzenia mają podobne certyfikaty. Martwi mnie jedynie jego żywotność i fakt, czy ewentualnie istnieje szansa na to, by zasilacz mógł spowodować uszkodzenia innych podzespołów.

 

 

 

P.S.

Czy jedyną nowością w zasilaczach zgodnych z Haswell-ami, jest niższy pobór energii, gdy komputer jest nie używany?

Link to post
Share on other sites

Mam TAGANA z podpisu już dłuższy czas i jedyny jego minus to brak odpinanych kabli. Zasilacz ma swoje lata lecz przepracował może łącznie 500h z czego 90% u mnie. Wymieniłem w nim wentylator i jest to drugi najlepszy zasilacz jaki miałem po Enermax Modu 525w 82+. Mimo swoich lat działa normalnie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki. W takim razie się wstrzymam.

 

Czekam na premierę nowych Radeonów i ewentualnie będę zmieniał GPU. O ile nie będzie pobierał znacznie więcej energii, rozumiem, że zmiana zasilacza również nie jest uzasadniona?

Link to post
Share on other sites

Dziękuje jeszcze raz autorom postów za pomoc, w miare możliwości sprawdze czy wszystko w nim gra, ale przypuszczam że faktycznie lepiej będzie dmuchać na zimne i wymienić zasilacz również. Niemniej bardzo mi Panowie pomogliście :).

Temat w zasadzie można uznać za rozwiązany i można go zamknąć, mimo kilku rozwiązań podanych, skorzystam najpewniej ze wszystkich, bo póki co i tak muszę zaczekać jeszcze z kupnem nowego zasilacza.

 

Dziękuję ponownie !

 

EDIT: Prosiłbym jeszcze jedynie o polecenie któregoś zasilacza do mojej konfiguracji lub tylko informacji ile powinien mieć Watów, i których firm są warte kupienia :).

Edytowane przez Gvalchca
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...