Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć! Komputer to:
- Procesor: i7 3770k
- RAM: 2x4GB Corsair Dominator GT 1866 MHz oraz 2x4GB Corsair Dominator 1600 MHz
- Płyta: Asus MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3
- Obudowa: Parvum Systems S2.0

- Grafika: Club3D Radeon HD7850 2GB

- Wentylatory: BitFenix Spectre Pro LED 120 mm - jeden z przodu, drugi na górze obudowy.

 

Sprawa wygląda tak... Wiatraki chodzą na full obrotach. W FAN Expert 2 da się zmieniać jedynie obroty wentylatora CPU. Gdy ustawię na "SIlent" po ponownym uruchomieniu komputera, zaraz po włączeniu pulpitu, wentyle BitFenix się wyłączają.

 

Co zrobić? W BIOSie mogę to kontrolować, ale jakoś nie słyszę, żeby to działało:
 

Link to post
Share on other sites

Hmmm, zobacz w SpeedFan. Tam jak dobrze odczyta Ci czujniki z mobasa to możesz się pobawić RPM. Inne rozwiązanie to przejściówka molex - 2 x 3PIN 7V na stałe. Tyle mogę powiedzieć od siebie. Nie mam pojęcia jak wygląda regulacja RPM na tej płycie. Sam temat przeniosę do płyt głównych, tam może ktoś coś więcej doradzi. 

Link to post
Share on other sites

Hmmm, zobacz w SpeedFan. Tam jak dobrze odczyta Ci czujniki z mobasa to możesz się pobawić RPM. Inne rozwiązanie to przejściówka molex - 2 x 3PIN 7V na stałe. Tyle mogę powiedzieć od siebie. Nie mam pojęcia jak wygląda regulacja RPM na tej płycie. Sam temat przeniosę do płyt głównych, tam może ktoś coś więcej doradzi. 

 

Już pobieram SpeedFan. Póki co, ak to wygląda w FAN Expert 2 i BIOSie:

http://share.pho.to/9OeOj

http://share.pho.to/9OePO

 

 

EDIT: SpeedFan nie chce się uruchomić... "brak odpowiedzi".

EDIT: Wersja programu 4.45 śmiga.

 

W SpeedFan mogę kręcić wentylatorami. Chciałbym tylko otrzymać jakieś wskazówki, ile rpm powinien mieć wiatrak na CPU i GPU itd. Póki co, wygląda to tak:

http://share.pho.to/9Oemb

 

Zauważyłem, że Speed01 to wiatraki BitFenix, zaś Speed02 to CPU, a Speed03 to GPU. Do czego służy Speed03?

 

Dlaczego temperatura CPU wynosi -60?

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

 

 

Dlaczego temperatura CPU wynosi -60?
Bo obniżyłeś RPM wentylatorów CPU...

Xpert 2 masz ale czy zrobiłeś w nim wykrywanie wentylatorów, bo masz w obudowie poza chłodzeniem CPU jeszcze dwa wentylatory. Tak pokazuje Xpert2. Na końcu wykrywania masz wybór przypisania wentylatora do lokalizacji [góra, bok, dół obudowy]. Pozatym płyta ma kilka możliwości podpięcia wentylatorów:

CPU

Cpu Optional

Chassis 1,2 i 3.

Razem daje 5 podłączeń wentylatorów. Sprawdź odpowiednio każdy z nich  i ustaw krzywe dla wentylatorów.


O Fan Xpert2 doczytasz tu: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/technologie-w-plytach-glownych-asusa-w-praktyce.html

Link to post
Share on other sites

Bo obniżyłeś RPM wentylatorów CPU...

Xpert 2 masz ale czy zrobiłeś w nim wykrywanie wentylatorów, bo masz w obudowie poza chłodzeniem CPU jeszcze dwa wentylatory. Tak pokazuje Xpert2. Na końcu wykrywania masz wybór przypisania wentylatora do lokalizacji [góra, bok, dół obudowy]. Pozatym płyta ma kilka możliwości podpięcia wentylatorów:

CPU

Cpu Optional

Chassis 1,2 i 3.

Razem daje 5 podłączeń wentylatorów. Sprawdź odpowiednio każdy z nich  i ustaw krzywe dla wentylatorów.

O Fan Xpert2 doczytasz tu: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/technologie-w-plytach-glownych-asusa-w-praktyce.html

 

Dziwne, że temperatura jest -60, według mnie powinna być bez "minusa" :)

Co do wykrywania w Fan Xpert 2 to kliknąłem na Fan Auto Tuning i nic... nie wyszukuje tych 2 wentyli:

http://share.pho.to/9Oh8t

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

-60 pokazuje Speed Fan, Asus pokazuje dobrze 52 stopnie. Ai Suite też pokazuje Chassis Fan 2 i 3, ale dla czego nie masz opcji map prędkości do temperatury tego nie wiem. Może coś jest nie tak z wentylatorami, przepinałeś je w inne łącze dla wentylatorów w płycie głównej? Są to wentylatory z 3 cz 4 kablami czy dwoma czarnym i czerwonym?

Według Fan Xpert 2 http://share.pho.to/9OeOj masz możliwość wykazu pod Chassis fan 1, ale nie masz tam wentylatora, coś musi źle odczytywać, lub źle przypisujesz wentylatory.

 

Według strony producenta Twoja płyta obsługuje Fan Xpert "1" nie "2"

 

ASUS AI Suite II V1.02.25 i dalej inne oprogramowanie...

ASUS FAN Xpert V1.00.47 for Windows 32/64bit.

 

Na mojej płycie Asus FanXpert 2 [oprogramowanie daje tylko 1] działa i daje więcej opcji od 1 ale może w Twoim przypadku tylko 1 może działać prawidłowo.

Jeszcze przepnij wentylatory pod inne wejścia dla nich i sprawdź, u mnie nie każde jest obsługiwane przez Fan Xpert, czyli mapy prędkości można przypisać samemu do 2,3 wtyczek z 5, pomijając CPU bo tu działa wyśmienicie, Fan Xpert 2 daje opcje wyłączenia wentylatorów jeśli temperatura spadnie poniżej mojej ustawionej jako startową dla nich.

Edytowane przez Mariusz21_21
Link to post
Share on other sites

Na mojej płycie Asus FanXpert 2 [oprogramowanie daje tylko 1] działa i daje więcej opcji od 1 ale może w Twoim przypadku tylko 1 może działać prawidłowo.

Jeszcze przepnij wentylatory pod inne wejścia dla nich i sprawdź, u mnie nie każde jest obsługiwane,

W takim razie najpierw zainstaluję FanXpert 1, a potem ew. rozkręcę obudowę i będę sprawdzał. Poczekaj chwilkę :)

Link to post
Share on other sites

Najpierw zmień wpięcia wtyczek wentylatorów, to musi zadziałać.


Włącz wykrywanie i przypisz wentylatory do pozycji, nie ważne gdzie on fizycznie się znajduje.


Wysłałbym Tobie swoje pliki map, ale płyta poszła na gwarancję, działam teraz na starym laptopie.

Link to post
Share on other sites

Najpierw zmień wpięcia wtyczek wentylatorów, to musi zadziałać.

Włącz wykrywanie i przypisz wentylatory do pozycji, nie ważne gdzie on fizycznie się znajduje.

Wysłałbym Tobie swoje pliki map, ale płyta poszła na gwarancję, działam teraz na starym laptopie.

 

Dzięki za zaangażowanie, ale kurde problem w tym, że nie ma jak ich przypisać... Nic się nie dzieje, wykrywa tylko chłodzenie CPU. Zainstalowałem v1 tego oprogramowania, właściwe dla mojej płyty i coś się dzieje w FAN Xpert. Wentylatory reagują, ale znowu obsługa "jedynki" jest bardziej skomplikowana. Jakiś poradnik? :) Jestem początkujący w kręceniu wiatrakami (:D) i nie chcę nic skopać, procesor niech chłodzi żeby było dobrze, GPU tak samo, zależy mi na mniejszych obrotach tych 2 wiatraków tylko i wyłącznie.

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

Zmieniałeś wpięcia wentylatorów na płycie? Spróbuj z jednym wentylatorem [pomijając te CPU te zostaw jak są] po kolei w każdej wtyczce na płycie, plus wykrywanie.

Jakie masz dokładnie wentylatory, ja miałem ostatnio przygodę z Phanteksami, miały wtyczkę 3pin a oprogramowanie nie zmieniało prędkości, nie pokazywał ich Xpert, działały cały czas na 100%, może masz to samo.

Jeśli Xpert 1 skomplikowany, to zmień na 2, chyba w Fan Xpert przyczyny problemu nie ma.

Stawiam na wentylatory niestety.


Tu podesłałem http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/technologie-w-plytach-glownych-asusa-w-praktyce.htmlinformację o Xpert 2.

Ja bym się nie poddawał i zrobił testy z jednym wentylatorem. Skopać nie możesz za dużo, ostrożnie tylko z płytą żeby czegoś nie uszkodzić fizycznie, po swojej wiem że nie zawsze ręka ma dostęp do wtyczki na płycie.

I tak jak miałem z Phanteksami, może wentyle nie dają się regulować....


Jak za miesiąc dostanę płytę i do tego czasu nic nie zdziałasz to spróbować warto wkleić pliki, o tym później pogadamy. Nie mam dostępu do dysku.

Edytowane przez Mariusz21_21
Link to post
Share on other sites

Zmieniałeś wpięcia wentylatorów na płycie? Spróbuj z jednym wentylatorem [pomijając te CPU te zostaw jak są] po kolei w każdej wtyczce na płycie, plus wykrywanie.

Jakie masz dokładnie wentylatory, ja miałem ostatnio przygodę z Phanteksami, miały wtyczkę 3pin a oprogramowanie nie zmieniało prędkości, nie pokazywał ich Xpert, działały cały czas na 100%, może masz to samo.

Jeśli Xpert 1 skomplikowany, to zmień na 2, chyba w Fan Xpert przyczyny problemu nie ma.

Stawiam na wentylatory niestety.

Tu podesłałem http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/technologie-w-plytach-glownych-asusa-w-praktyce.htmlinformację o Xpert 2.

Ja bym się nie poddawał i zrobił testy z jednym wentylatorem. Skopać nie możesz za dużo, ostrożnie tylko z płytą żeby czegoś nie uszkodzić fizycznie, po swojej wiem że nie zawsze ręka ma dostęp do wtyczki na płycie.

I tak jak miałem z Phanteksami, może wentyle nie dają się regulować....

 

Model wiatraków to BitFenix Spectre Pro LED 120 mm. Dziwne, bo w Speed Fan dały się regulować, w Xpert 1 też reagują. Muszę przepinać? Problem jest w tym, że po pokazaniu się pulpitu, wyłączają się, a bez programów śmigają na 100%. Chcę żeby non stop chodziły na 40-50%, od samego włączenia.

Link to post
Share on other sites

 

 

Model wiatraków to BitFenix Spectre Pro LED 120 mm. Dziwne, bo w Speed Fan dały się regulować, w Xpert 1 też reagują. Muszę przepinać? Problem jest w tym, że po pokazaniu się pulpitu, wyłączają się, a bez programów śmigają na 100%. Chcę żeby non stop chodziły na 40-50%, od samego włączenia.

Xpert nie działa od samego początku, więc od razu nie działają na 30-40 a z większą prędkością, potem zwalniają, Xpert jest przydatniejszy jak już się ustawi mapy.

Pokazuje się pulpit i wyłączają się może tak ma być, jeśli nie pokazuje ich program, nie dają się przypisać, a jeśli zwiększy się temperatura to i one "ożyją".


Tak to powinno wyglądać w Xpert 2:

Link to post
Share on other sites

Zobacz, teraz gdy zainstalowałem właściwą wersję Xperta (v1) dla mojej płyty to wentyle się nie wyłączają po ukazaniu się pulpitu. Chodzą cały czas i zwalniają same z siebie jak trzeba.

Oto screeny moich ustawień:

http://share.pho.to/9OtTs#fullscreen-modal

 

Czy wszystko jest dobrze? Monitorowałem temperatury i podczas gry w LoLa dochodziło do 70 stopnii CPU. Niestety, program nie pokazuje temp. GPU.

 

Jeszcze jedna, ważna kwestia - czy skoro wszystko działa, zostać przy pierwszej wersji Xperta czy przepinać wiatraki i kombinować, żeby przesiąść się na Xpert 2, warto?

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

1. jest dobrze, wentylator chodzi przy 50 stopniach 50% a już przy 70 -100%, zawsze można to zmienić, teraz masz "cisze",

2. ten program nie pokazuje nigdy temperatur GPU, chyba że jestem w błędzie,

3. najważniejsze, działa wszystko jak potrzeba więc ja bym nie ruszał tego. [Ale jeśli coś Cię podkusi to skopiuj folder ustawień Xperta w razie czego tylko przerzucisz pliki i będzie znowu śmigać jak trzeba]. O Xpert 2 już pisałem dość obszernie co daje, ale i tak trzeba samemu popatrzeć, pobawić się nim.


http://img.pandawhale.com/post-36867-good-job-gif-Hancock-Will-Smit-8fLm.gif

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Przytrzymaj wiatraki kiedy się kręcą po kolei sprawdzając każdy i znajdziesz ten który hałasuje. Zmieniłeś chłodzenie procesora czy działasz na tym od Intela?

Wciąż box'owy... A nie lepiej w Speed Fan powyłączać po kolei? Od proca się pewnie nie wyłączy, ale wyłączę te od obudowy i podkręcę ten od grafiki. Jak dam ten od grafy na 100% to się nic nie stanie?

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

wyje... ale ono hałasuje czy to nie to? Szukaj dalej, zwiększaj prędkość stopniowo bo może przy pewnej prędkości łapie drgania i dla tego jest ten hałas.

Jestem pewien, że to GPU. Od ok. 1800 RPM zaczyna coś brzęczeć, a od 2100 to już wyje. Wentylatory od obudowy przy 700 RPM chodzą praktycznie bezgłośnie. CPU przy 1400 jest cicho, od jakiś 1900 RPM lekko buczy.

Link to post
Share on other sites

Ja mam ze swoją kartą podobnie, jeden wentylator brzęczy ale przy około 3/4 obrotów, przy 100% już nie, ale mam wrażenie że skala ta się powiększa. Zresztą to strasznie irytuje, więc jeśli masz możliwość aby to zostało naprawione to skorzystaj z tego. wiadomo pewien czas będziesz bez karty, więc od gier trochę odpoczniesz :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam ze swoją kartą podobnie, jeden wentylator brzęczy ale przy około 3/4 obrotów, przy 100% już nie, ale mam wrażenie że skala ta się powiększa. Zresztą to strasznie irytuje, więc jeśli masz możliwość aby to zostało naprawione to skorzystaj z tego. wiadomo pewien czas będziesz bez karty, więc od gier trochę odpoczniesz :D

 

Dzięki za info, odsyłam!

Tak w ogóle, podczas gry w Dying Light wyskoczyło mi czerwone okienko z ostrzeżeniem o temperaturze 73 stopnie...

Co robić?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...