Skocz do zawartości

GTX280 - Stara ale jara :D


Recommended Posts

Siemanko, przyleciałem do was na forum z bardzo istotnym dla mnie pytaniem i zarazem problemem, zakupiłem sobie gtx280 i wszystko ładnie pięknie, karta jak nowa, pasta nałożona itp.

 

Odpalam komputer - wszystko ok.

Odpalam gre (TDU2) - karta łapie powyżej 105 stopni i wyłącza sie monitor, raz tak miałem, drugi raz wolałem nie próbować. W stanie spoczynku 62C i nie spada, przy włączeniu przeglądarki już skacze powyżej 70C.

Gtx od Gigabyte.

 

I moje pytanie brzmi, czy wymiana zasilacza pomoże?

 

Aktualnie mam 400w modecom feel II, wiem, że to czarna lista, wiem, że bardzo mało W na tą karte, ale nie jestem pewien czy to jest główna przyczyna.

 

Myślałem nad Fortronem 750w, jeżeli w ogóle już miałbym kupować, chyba że doradzicie mi jakiś inny zasilacz w przystępnej cenie. Myślałem też nad jakimś mniej prądożernym zasilaczem, ale nie wiem czy z kolei 500w starczy i czy karta dalej będzie sie tak wygrzewała.

 

Z góry dzięki za pomoc :)

 

@Edit

Dodam jeszcze, że mając starego poczciwego 9600gt na tym zasilaczu, który ponoć wymaga min. 450w, w stanie spoczynku ma koło 40C, przy graniu może coś koło 70.

Edytowane przez l1pskee
Link to post
Share on other sites

Zasilacz tu nie pomoże, a przynajmniej nie z temperaturą. 

Prawdopodobnie, źle zamontowałeś chłodzenie na karcie lub nałożyłeś za dużo pasty. Pasta ma wypełniać luki i nierówności na IHS, a nie tworzyć kilku milimetrową warstwę między chłodzeniem a rdzeniem. 

 

Karty pokroju GTX200series są tragicznie skonstruowane, i wysokie temperatury to standard. Ale 70*C na przeglądarce to już przesada. 

Pamiętam jak miałem kiedyś 9800GTX+, podczas grania we Wot'a  (jakieś 3 lata temu) przez dłuższy czas w lato, podkręcona, sięgała nawet 102*C, to był mój maks. Lecz nigdy nie doszła do TJ MAX, tam było chyba 115*C ale głowy nie dam. Normalnie podczas gry, w chłodny dzionek, było jakieś 90*C.

Edytowane przez lok1995
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

SpeedFan i HWMonitor
Zaraz po odpaleniu komputera:
http://scr.hu/29r7/tm5yx

Odrazu po odpaleniu firefoxa:
http://scr.hu/29r7/ncn4q

I zauważyłem że jak już odpaliłem przeglądarke i wszystko się włączyło załadowało etc to temperatura sie ustabilizowała:
http://scr.hu/29r7/cvdt0

Ale dalej za bardzo grzeje..

Karta ogólnie wygląda tak:
http://scr.hu/29r7/eb9fk
.
Pełną specyfikacje karty nie wiem za bardzo jak podać..
Gigabyte GeForce GTX280 1GB GDDR3 Bios: 62.00.0E.00.02

Co do pasty na karcie to ja jej nie zmieniałem, zmienił ją pan od którego kupiłem karte :) Myślałem że tego nie zrobił, dlatego miałem zamiar sam się do tego zabrać, zauważylem że pasta w środku jest bielusieńka, a moja którą kupiłem srebrna.
Myślałem też nad zmianą biosu, bo bios mam pod 9600gt, ale to chyba jest zła droga :D

A no i chłodzenie, to tylko ten wentylatorek gigabyte w karcie, żadnych dodatkowych w budzie nie mam z tego względu, że poprzednia karta i inne podzespoły tego nie potrzebowały :) Oczywiście jest jeszcze jeden wiatrak, w procesorze :D

@Edit
A no i co do wentylatora, to kręci sie, przy włączeniu gry zaczęło coś mi szumić w słuchawkach dosyć głośno, po zdjęciu okazało sie że ten wentylator tak zasuwa, zlałem to, po chwili wyłączył sie monitor :D Potem ostrożnie przy grze sprawdzałem tylko temp, żeby mi sie drugi raz nie wyłączył i tak jak pisałem, dochodzi do 105C.

Jeszcze jedna rzecz, może istotna, może nie. Musiałem kupić przejściówke dwa molexy na 8pin bo mój zasilacz nie posiadał takowego :)

@Edit2
Rozebralem karte, pasty nawalonej tam od uja, czesc juz wyczyscilem ale dalej mnie zastanawia czy aby napewno pasta zostala nalozona w odpowiednich miejscach przez tego goscia.. Jakbys ktos mogl zaznaczyc gdzie powinienem nowa paste nalozyc a gdzie zostawic suche, bo tych miejsc jest tam duzo. Bylbym wdzieczny :) Zdj:
http://www.postimg.org/image/lmz5of7vb/

 

@Edit3

Wyczyściłem, posmarowałem, temperatura spadła, przy wlaczonym firefox 59-62C, na czysto 52-53C. Zobacze w grze :)

Bez zmian :/ Dalej widziałem 105C, screen podczas gry:

http://scr.hu/29r7/8sqvr

 

W speedfan spadło z 105 na 94 odrazu jak zminimalizowałem do pulpitu, czyli chyba karte bede musial odłozyć do półki i odpokutować zmarnowane pieniądze wydane na ten syf :/

Dodam jeszcze, że grając w tą samą gre na tych samych ustawieniach graficznych na 9600 temp nie przekracza 67C


Czyli nikt nie pomoże ?

Edytowane przez l1pskee
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze to pasta termo odzie tylko na rdzeń karty, w pozostałe miejsca styku idzie termopad(pewnie grubości 1mm) Nawalona pasta zamiast termopadu nie polepszy przewodności ciepła a tylko je pogroszy

 

Po drugie jak wygląda chłodzenie w środku ? Nie jest przypadkiem zawalone kurzem ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna rzecz, może istotna, może nie. Musiałem kupić przejściówke dwa molexy na 8pin bo mój zasilacz nie posiadał takowego

nie ma nic do tego 

 

 

 

PatrykT

 

Mistrzowsko to ujął!

 

W speedfan spadło z 105 na 94 odrazu jak zminimalizowałem do pulpitu, czyli chyba karte bede musial odłozyć do półki i odpokutować zmarnowane pieniądze wydane na ten syf

Termopady masz uwalone z pasty zaschniętej żle przewodzą ciepło. Wymień na nowe .Po za tym beka z tą kartą i z tą pastą. Grzeje się  pamięć karty. Nałóż na nowo termopad i mosfety i pamięci.  

Link to post
Share on other sites

Tylko że paste nie ja nakładałem, więc to nie było odemnie zależne. Póki co smarnąłem cienką warstwe, naprawde bardzo cienką swoją pastą po przeczysczeniu i w poniedziałek podejde po termopady do sklepu i zdam relacje czy sie poprawiło, czy nie.

Dzięki :)

Link to post
Share on other sites

Tylko że paste nie ja nakładałem, więc to nie było odemnie zależne.

  To jakiś (łeb) faktycznie ją musiał mieć.

 

Póki co smarnąłem cienką warstwe, naprawde bardzo cienką swoją pastą

Paste, ktora nakladasz na gpu ma byc co najmniej wydajnosci AS 5, STG-2 lub lepsza.

To nie jest jakis scalaczek, ktory sie tam nagrzewa tylko bardzo grzejacy sie kloc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...