Skocz do zawartości

OC i5 2500k + Asrock P67 PRO3


Recommended Posts

Witam, postanowiłem podkręcić moją i5 do ~~4,5 GHz przy chłodzeniu SilentiumPC Fortis 2. Płytą główną jest Asrock p67 pro3 i to w nim tkwi cały problem. Gdy zmieniam CPU Ratio Settings na "Manual" , znika mi opcja CPU Load-Line Calibration. 

 

Gdy podkręcam w trybie offset -0,020 V i bez wyżej wymienionej opcji, procesor osiąga takie same napięcie (1,4V) w teście OCCT co przy offsecie -0.005 V. Temperatury w stresie są rzędu 70-75 stopni. Mam wrażenie, że napięcie w ogóle się nie zmniejsza jakkolwiek bym nie ustawił offsetu.

 

Wyczytałem, że winą skopanego offsetu jest stary bios płyty który posiadam (v2.0) oraz na wersji nie oficjalnej v2.0b takiego problemu nie ma. 

 

Problem w tym, że Bios v2.0b to bardzo stary bios, a posty które o nim mówią są z 2011 roku. Najnowszy bios do tej płyty jest już oznaczony v3.20. Tylko czy na tym najnowszym biosie nie uświadczę tego problemu co na starym ? Czy instalacja nowszego biosu jest bezpieczna ? I czy jest sens bawienia się w update biosu czy lepiej ustawić napięcie na sztywno ? Nie ukróci to życia procesorowi ?

 

Proszę o pomoc :)

 

Pozostałe podzespoły:

XFX Core 550W

Gigabyte ATI Radeon HD7950 3GB DDR5/384bit

Goodram DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Play CL9

Link to post
Share on other sites

Z kolei teraz wyczytałem, że niektórym osobom którzy aktualizowali bios do 3.20 zablokował się mnożnik na max 37 i RAM na max 1333 Mhz. :C

 

Jest też nowszy bios v3.30 tylko nie mam pewności czy i w nim nie ma tego problemu,

Edytowane przez macwie
Link to post
Share on other sites

Wrzucaj 3.30

Ja dalej śmigam na 3.20 i nie mam na nim żadnych problemów.

Aktualizacje biosu robisz z poziomu windowsa, najlepiej wtedy nic nie robić na kompie oraz wyłączyć zdędne programy oraz antywirusa.

 

Biosy w wersji 3.xx dają wsparcie dla procków Ivy Bridge, dodają wsparcie dla nowych pamięci ram oraz aktualizują kod cpu - tutaj dokłądnie nie wiem o co chodzi, ale jak to ma proprawic zarządzanie prockiem to tylko się cieszyć.

Dodatkowym atutem jest dopracowanie funkcji Load Line Calibration.

LLC w biose 2.00 było zbudowane :>

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Nie będzie zadnych problemów.

Twoja płyta główna z biosem 2.xx obsługuje tylko Sandy Bridge, po aktualizacji biosu bedziesz mógł włożyc do niej procesory Ivy Bridge.

Po prostu nowy bios rozszerza kompatybilność procesorów o te oparte na architekturze ivy bridge

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Okej, jest już bios v3.30 :)

 

Teraz mam pytanie, jakie max napięcie powinno być przy 4,5 Ghz w stress teście ? 1,35 V to dużo za dużo ?

 

I czym zbijać napięcie ? Offsetem na - czy LLC ? (Mam lvl 3)


Wstępnie udało mi się ustawić na 4,4 Ghz przy napięciu 1,32-1,352 V przy temperaturach 70-78 stopni.

 

Napięcie nie jest za duże ?

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/go/o2/5s/3bl8as.jpg

Edytowane przez macwie
Link to post
Share on other sites

4.5GHz przy 1.35 jest w normie.

Moja ciepła sztuka 2500k 4.5GHz robi przy 1.38v, to tak dla porównania.

 

Mozesz zbijać offsetem, ale te mobo ma pewien zakres napięć i czasami się zdarza że przekracza się granice stabilnego napięcia w idle dlatego jest jeszcze opcja "Additional Turbo Voltage" którą można zbic napięcie w stressie.

Np. ja podkręcając swojego cpu, jak zejde ponizej 0.888v w idle to jest niestabilny a w/w funkcja pozwala na zmniejszenie max. napięcia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...