Skocz do zawartości

i5 4670k / Asrock Fatality h87 - niepokojące temperatury po "fabrycznym" OC.


Recommended Posts

Witam,

 

Chcąc w końcu wykorzystać fakt, że kupiłem odblokowany procesor i korzystając z ustawień BIOSu Asrocka (OC Tweaker) włączyłem dzisiaj opcje 4,2 GHz, czyli najwyższą zaznaczoną jako "stabilna".

Testy prowadziłem InterBurn Testem (stress level: standard i maximum), na początku wszystko wyglądało poprawnie (wiatrak jakby przyspieszył, ale nic poza tym), stress testy wypadły poprawnie.

Dopiero kiedy sprawdziłem temperatury przy pomocy OCCT (wersja 4.4.1) wyszło na to, że temperatury dla core #0-4 wystrzeliwują pod sufit i sięgają od 96 do 100 stopni. Wszystko to przy zastosowaniu wydajnego wydawałoby się chłodzenia - Be Quiet BK014, w obudowie Fractal Design define r4 (wentylatory puszczone na 12V).

Czy jest to wynik blędu w konfiguracji zapisanej w BIOSie (zbyt wysokie napięcia?), albo może nieprawidłowo nałożonej pasty przewodzącej? Jest może jakaś możliwość sprawdzenia gdzie jest wąskie gardło (i przez co procesor grzeje się tak mocno)?

Link to post
Share on other sites

Ja bym ci radził podkręcić sobie samemu w biosie [ wydaje mi się że płyta podała jakieś kosmiczne napięcie  powyżej 1,35V ] ale to trzeba sprawdzić podczas testu ]  W zasadzie 4,2ghz większość tych procków robi  bez zmiany napięcia [ mój też]  wejdź do biosu  i zmień tylko mnożnik na 42  ewentualnie podbij napięcie procesora  do 1,2V, gdyby dalej było niestabilnie  to podbij napięcie VCCIN  z 1,8V na 1,92V   przy tak niskim napięciu nie ma szans na dobicie do 90 stopni chyba że coś z chłodzeniem jest nie halo  to też należało by sprawdzić czy radiator dobrze przylega do procesora [ mam nadzieje że dobrze nałożyłeś pastę ] 

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem fabryczne ustawienia profilu dla 4,2 GHz i z wychodzi na to, że napięcie nie jest kosmicznie przesadzone: 1.230 V,

dokładniej: CPU Vcore voltage mode: override mode; Vcore override voltage: 1.230.

Przed chwilą sprawdziłem profil pod 4,0 GHz i w nim jest już różnica: CPU Vcore voltage mode: adaptive mode; Vcore adaptive voltage: 0,020.

Stress test (IntelBurn, level maximum) wykazał od 76 do 79 stopni na rdzeniach tym razem.

 

Zresztą, może screen z OCCT z obu testów pomoże:

https://imgur.com/RVlfj4I&iXqG3fp#0

https://imgur.com/RVlfj4I&iXqG3fp#1

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...