Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w podkręceniu Radeon R9 290


Recommended Posts

Witam. Od dosyć niedługiego czasu jestem posiadaczem karty graficznej od Sapphire, a dokładniej modelu R9 290 i zastanawiam się nad podkręceniem jej. Z premierą Wiedźmina 3 chciałbym wyciągnąć z niej jak najwięcej, niestety trochę się boję.

Specyfikacje komputera to :

intel core i5 4590

zasilacz Corsair CX Series 750W

 

Aktualne ustawienia to te "firmowe" czyli : 

Taktowanie pamięci 1300MHz

sterowanie wentylatorem ustawione na 55%

 

sterowanie zasilaniem oraz gpu nie ruszalem, jest 0%

 

Chciałbym się dowiedzieć jakie ustawienia są "bezpieczne" tzn do ilu mogę ruszyć suwakiem, żeby nic się nie stało :D

 

Oprócz tego jakie ustawienia wideo w AMD CCC będą najlepsze do gier komputerowych ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Zainstaluj ASUS GPU Tweak

Pamięci na razie nie ruszaj. Wentylator zostaw na automacie.

Jaką obecnie masz max temperaturę w stresie? Sprawdź programem furmark.

 

Podnieś taktowanie rdzenia o 50MHz, ustaw power target od razu na 120%,

sprawdź temperaturę po 2-3 minutach obciążenia Furmarkiem,

pograj trochę w jakąś bardziej obciążającą grę, jeśli nie ma artefaktów/zawiech, podnieś o 25MHz itd.

Jak się komputer zawiesi/pojawią się artefakty to nie panikuj tylko po prostu zresetuj i powróć do wartości o te 25MHz mniejszej.

Wykonaj Heaven Benchmark 4.0

jak nie wiesza się i nie ma artefaktów to możesz zacząć podnosić taktowanie pamięci co 50MHz, jak coś będzie się dziwnego działo - wracasz do ostatniej stabilnej wartości, testujesz w różnych grach po minimum pół godziny + benchmark albo ze 2 różne (ten niebiański dobrze się sprawdza). Jeśli przez kilka dni komputer zachowuje się stabilnie - brawo udało Ci się podkręcić dobrze kartę. Jeśli nie chcesz podbijać napięci rdzenia - możesz dopicować taktowania podnosząc je o 5-10MHz i tak jak wcześniej sprawdzając, ta by było stabilnie.

 

Jeśli chcesz dalej podkręcać - podnieś napięcie rdzenia. Poszukaj na anglojęzycznych stronach jakie jest maksymalne bezpieczne napięcie dla tej karty. Ja rzuciłem tylko okiem i ludzie pisali, że 1300mV z kawałkiem. Nie wiem jakie masz standardowe, ale jak coś to podbijasz o do tych 1200mV i sprawdzasz temperatury furmarkiem i jak nie ma zbyt wysokich to kręcisz rdzeń dalej, jeśli nie chce ruszyć podbij więcej i znów sprawdź temperatury (jak za mocno rośnie - zmniejszasz napięcie!), ale jeśli wcześniej nie podkręcałeś grafik to zostaw napięcia na później. Zwiększenie napięcia znacznie zwiększy wydzielanie ciepła, miej to na uwadze.

 

Myślę, że jak Furmarkiem nie przekroczysz tych 90*C to luz (nie wiem jakie masz obecnie ja pamiętam bez podkręcania na HD4870 miałem nawet 105*C i to tylko w Call of Duty 4, boję się myśleć jakbym mu Furmarka zapuścił...). Normalnie w grach nie powinieneś wyciągnąć więcej niż 70-75*C, ale monitoruj temperaturę programem GPU-Z.

 

Nic nie powinieneś zepsuć jak będziesz pilnował temperatur i nie dasz "kosmicznego" napięcia (trzeba górnej wartości poszukać), ale i tak pewnie go nie osiągniesz, bo zanim t nastąpi Twoje chłodzenie zacznie niedomagać...

 

Jak to mówi Marco Kubiś - "Nie ma się czego bać, chyba..."

Tak czy inaczej jak nie bawisz się napięciem to bez obaw - kręć :)

Edytowane przez KIciulek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Bardzo dziękuję za odpowiedzi ! 

Podkręciłem do 1450MHz i sprawdzając Funmarkiem z ustawieniami 1920x1080, anty-aliasingiem 4x msaa maksymalną temperaturą w stresie była 80stopni (program działał 3-4 minuty, od około 2-3 temperatura nie rosła.) 

Strasznie dziękuję za opdowiedź, szczególnie Tobie Kiciulek, bo spodziewałem się "jak sie nie znasz, to sie za to nie bierz".

 

Powiedz mi jeszcze proszę. Jeżeli zwiększyłbym prędkość wentylatorów, to teoretycznie mógłbym zwiększyć do 1500MHz - myślisz, że warto ?

 

#Edit

Użyłem tego Heaven benchmark, z włączoną tesselacją, anty aliasingiem 4x i ustawieniami szczegołów na high średnia liczba klatek to 73, był 1 spadek do 29, max to 150

Edytowane przez mazuurX
Link to post
Share on other sites

 

 

Powiedz mi jeszcze proszę. Jeżeli zwiększyłbym prędkość wentylatorów, to teoretycznie mógłbym zwiększyć do 1500MHz - myślisz, że warto ?

Po przekroczeniu pewnej granicy temperatury one i tak wskoczą na 100% co raczej nie byłoby miłe dla ucha. ;) Moim zdaniem bawienie się z regulacją obrotów to tylko by karta zachowała odpowiednią kulturę pracy, zostaw na automacie.

 

Podkręciłeś rdzeń do 1450MHz? Czy pamięci? Bo to różnica... Bo jakoś ta wartość zbyt duża mi się wydaje. Daj screena z programu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pamięci podkręcił do 1450 rdzeń na tyle nie pójdzie na powietrzu, rdzeń możesz dać śmiało 20% więcej w amd CCC a stereowanie zasilaniem daj + 50% karta itak nie dostanie tyle papu to jest tylko maksymalna granica jaką może dostać karta moja r9 290 bez x dochodzi na rdzeniu do 1150mhz a pamięć trzymam na 1400 jak ty wyciągnełeś 1450 to masz bardzo dobre kostki i dobrze chłodzone bo u mnie artefaktami pluje przy wyższej częstotliwości ramu 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Nie miałem dostepu do komputera, więc pisze teraz :D

Tak, znoobiłem i cieszyłem sie, że podkręciłem taktowanie pamięci do 1450 :)

Pobrałem TRIXX do OC aktualnie 1100/1400, planuję dojść do 1200/1500 może

Ganster mógłbyś pochwalić się czy po zmianie na 1200/1600 są zauważalne zmiany ?

 

http://scr.hu/0j6d/e1kje

Edytowane przez mazuurX
Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Hej właśnie wziąłem się za podkręcenie swojego egzemplarza Sapphire R9 290 Tri-X OC 4GB DDR5.

Robię dokładnie tak jak napisał Klciulek tylko przy pomocy Sapphire Trixx.

Co 50Mhz w górę i sprawdzam to FurMarkiem oraz Heaven Benchamrk 4.0.

Chciał bym tylko dowiedzieć się czy Memory Clock również mogę podnieść jeśli tak to co ile?

I czy przy zmianie Memory Clock muszę zwiększać napięcie czy próbować cały czas na standardowym?

W GPU-Z która wartość to moje napięcie wyjściowe żebym wiedział do ilu mogę je zwiększyć?

 

Test 1: GPU Clock 1050Mhz GPU Voltage +0mV Power Limit 20% Memory Clock 1300Mhz Wynik pozytywny w FurMarku maksymalna temperatura w 1920x1080 z Anti-aliasing 4xMSAA to 77°C przy 5min pracy.

 

Heaven Benchamrk 4.0: FPS: 81 Score: 2025 nie było żadnych problemów.

 

Test 2: GPU Clock 1075Mhz GPU Voltage +0mV Power Limit 20% Memory Clock 1300Mhz Wynik chyba negatywny w FurMarku maksymalna temperatura w 1920x1080 z Anti-aliasing 4xMSAA to 77°C przy 5min pracy. Ale zdarzały się pojedyncze artefakty.

 

Heaven Benchamrk 4.0: FPS: 82 Score: 2060 niestety ale tu również pojawiły się artefakty w trakcie testu.

 

Test 3: GPU Clock 1100MHz GPU Voltage +50mV Power Limit 20% Memory Clock 1400Mhz Wynik pozytywny w FurMarku maksymalna temperatura w 1920x1080 z Anti-aliasing 4xMSAA to 80°C przy 5min pracy.

 

Heaven Benchamrk 4.0: FPS: 86 Score: 2155 nie było żadnych problemów.

 

Tak więc chyba osiągnąłem metodą prób i błędów to co chciałem, jeśli przez najbliższy miesiąc nic się nie stanie to ogłoszę sukces :P

Padł mi sterownik po resecie jednak :/

I teraz nie wiem czy to dla tego że w nim zmieniłem wartości czy dla tego że za mocno podkrecone ktoś wie?

Edytowane przez Po1nter
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...