Skocz do zawartości

Radeon R9 280 czy GTX 960


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez maly_wrobelek,

Recommended Posts

Ciekawe czy bys tak gadal gdyby twoj gtx780 mial 2GB vram ;)

 

280 pozwala na wiecej niz 960 i nie widze powodu zeby inwestowac w karte z 2gb vramu, ale kto co lubi.

 

960 z 2gb to cwany marketing nvidii i powinna sie nazywac 960 GTS a nie GTX

Edytowane przez phx1990
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
ale dolicz sobie do niego Wiedźmina 3 i te karty nie będą już na podobnym pułapie cenowym.

Bardzo dziękuje za zabranie głosu, widzę że potrafisz spojrzeć na sprawę szerzej i potrafisz spojrzeć na nią tak jak ja. Bo już zaczynałem wątpić w to co piszę, że mam skrajnie złe poglądy.

960 z 2gb to cwany marketing nvidii i powinna sie nazywac 960 GTS a nie GTX

Generalnie @@phx1990, podkreślę jeszcze raz ja nie rozprawiam nad wyższością 960 nad 280 lub 280 nad 960, chodzi mi o dopasowanie karty graficznej do potrzeb/opłacalności. I moim zdaniem 960 wypada dużo lepiej, co zaraz podsumuje stosownymi wyliczeniami.

W niektórych przypadkach wystarczy obniżyć AA, jakieś cienie czy światło i już masz zdecydowanie wyższy fps a różnica w jakości grafiki jest znikoma.

Od razu przypomniał mi się artykuł http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dying-light-recenzja/strona/23473.html, zabijcie mnie, ale robiłem z bratem blind testy włączaliśmy sobie screeny w różnej kolejności i nie byliśmy w stanie ułożyć w kolejności zależnie od detali. Ważne że każdy screen oglądaliśmy bez możliwości porównania bezpośredniego z innymi screenami i w odstępach czasowych 2-3 minutowych między screenami. Wniosek? Albo jesteśmy ślepi, albo to co wydaje nam się lepsze wg grafików jest gorszym detalem graficznym, albo różnice w detalach są naprawdę małe, a tylko zarzynają PC. Niepotrzebne skreślić.

 

Co do wyliczeń opłacalności cena podstawowa GTX-899zł, AMD-889zł

Perspektywa korzystania karty w tym roku z uwzględnieniem zakupu wiedźmina (chyba jedyna nowa gra jaką kupię w tym roku). Dlatego podkreślam że zakup doradztwo powinno być dostosowane do użytkownika.

899-119=780zł <-tyle realnie  kosztuje dla mnie GTX960 po odliczeniu wiedźmina. W takim układzie powinienem go zestawić z R9 270x. Doliczmy do tego zużycie prądu na pozostałe 8 miesięcy tego roku i tu niestety kwotę dodam do 280 bo ona pobiera więcej.

8*7,2=57,6zł           57,6+889=946,6zł         946,6-780=166,6

Czyli jakbym wybrał 280 to w tym roku wydałbym więcej o 166,6 zł.

Perspektywa 3 lat tylko gorzej dla AMD:

36*7,2=259,2zł za prąd więcej. Zakup Wiedźmina 119+259,2=378,2 zł. Tyle teoretycznie dla mnie droższy byłby układ AMD w ciągu 3 lat. Piszę teoretycznie bo przy 3 latach jest w tym sporo gdybania.

Do tego są jeszcze wartości niemierzalne jak kultura pracy, temperatury. A że nie będę mógł uprawiać autoerotyzmu bo gram na ustawieniach ultra we wszystkich grach to nawet na korzyść dla mnie, bo moja żona mogłaby się czuć odrzucona ;-)

 

Uważam że to wszystko broni mój wybór nawet w oczach @@phx1990.

Teraz byłbym wdzięczny gdybyśmy przenieśli dyskusję do innego tematu http://forum.benchmark.pl/topic/174172-modernizacja-pc-do-gry-2100-100-z%C5%82-wycena-pozosta%C5%82o%C5%9Bci/Czytajmy od EDIT***********. Ponieważ tam nikt nie chce podjąć ze mną tematu, a też potrzebuje doradztwa.

 

Pozdrawiam  i dziękuję  za wszystkie posty te sprzyjające mojej opinii i tym sprzecznym. Dzięki temu można popatrzeć na temat z różnych perspektyw a nawet zauważyć promocje których się nie widziało jak np http://promocje.msi.com/regulamin-mbvga-gratisy/która uciekłaby mi gdyby nie post nr. 9 pana @@phx1990.

Edytowane przez maly_wrobelek
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chce używanej bo po 1. Nie wiem jak się poprzeni właścicie z nią obchodził 2. Może kopała BitCoiny i jest już zdezelowana?

 

Jak ktoś sprzedaje na raz kilka sztuk to pewnie była kopana, a jak ktoś sprzedaje 100% sprawną z gwarancją na ponad rok, to nie ma czym się martwić. Jak poszukasz to kupisz R9 280/7950 za 500 zł, do tego wiedźmin za około 100 zł i zostanie Ci jeszcze z 200-300 zł.

Edytowane przez phillix
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Właśnie wymieniłem 280x na gtx 960 od Gigabyte

Byłbym wdzięczny jakbyś po jakimś tygodniu używania podzielił się jakimiś spostrzeżeniami. Napisał w jakich grach testowałeś, jak wyglądają FPSy, lub chociaż subiektywnie jak płynność gry w porównaniu do 280x. Jak prezentuja się kultura pracy, czy jest zauważalnie lepiej, czy po prostu lepiej ale nie zwróciłbyś na to uwagi gdybym nie zapytał. Dałbyś radę coś tam opowiedzieć?

Swoją drogą jestem zdziwiony, że przeszedłeś z 280x na 960. Jednak 280X jest chyba wydajniejsza o jakieś 10-15% wg testów. Czym się kierowałeś?

Link to post
Share on other sites

Hej, podoba mi się część twojego uzasadnienia (szczególnie ta z wiedźminem) i również uważam to za dobry wybór w "twoim wypadku". Aczkolwiek ceny zużytego prądu to Ty nie umiesz liczyć, lub robiłeś to w oparciu o jakieś dziwne dane ;)

 

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/GTX_960_STRIX_OC/27.html

(r9-280 to HD7950)

http://pclab.pl/art61530-25.html

W ciągu miesiąca (dziennie 2h grania + 5h normalnego korzystania) wyszło mi ~2zł różnicy na korzyść GTXa, czyli różnica żadna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

To już lepiej brać gtx 960 4 GB.

Uważam, że nie. Po pierwsze cena z rośnie o około 170 zł. Po drugie Tracę myszkę która jest w gratisie do MSI GTX 960 2G, 4G już by nie obejmowała. Po trzecie benchmark jaki znalazłem http://www.gamersnexus.net/guides/1888-evga-supersc-4gb-960-benchmark-vs-2gb/Page-2jakoś nie przekonuje mnie, że warto dopłacać. Widać dużą różnicę w Asasins Creed Unity, ale reszta gier przy FHD praktycznie minimalne zmiany. Wolę wyłączyć w tej grze AA niż przepłacać. Po czwarte w tej cenie raczej decydowałbym się na R9 280 X.

 

 

 

W ciągu miesiąca (dziennie 2h grania + 5h normalnego korzystania) wyszło mi ~2zł różnicy na korzyść GTXa

Szkoda że nie upubliczniłeś swoich obliczeń, widzielibyśmy gdzie mamy rozbieżność ;-)

Podejrzewam że przy ustaleniu ile watów więcej pobiera karta w spoczynku i obciążeniu. Wg. PClaba spoczynek 14W, obciążenie 91W. Podawany jest pobór całej platformy z procesorem i7-4770k. W związku z tym że ja będę grał na i5-4460 to różnica w poborze pod obciążeniem wynosi 22W. (http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2014/haswell_refresh/charts/def/energia_cine_a.png), spoczynek bez zmian. Dane z techpowerup są mniej przychylne dla GTX'a, tylko tam są podane dane dla referenta 7950, czyli trochę zawsze inny pobór. Tu znalazłem coś życiowego http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Radeon_HD_7950_-_premiera,_test,_cena_i_opinie-4381/strona/16669.html.

Stosując obliczenia do moich zastosowań (komputer średnio pracuje 9h, z czego 4,5 gry, 4,5 internet/filmy/muzyka/spoczynek) i bazując na danych z PClaba mam następujące wyliczenia:

W powyższych 91W wliczony jest również narzut procesora który też swoje dokłada  do poboru prądu, dlatego odejmiemy od tego wartość jakbym korzystał z mojej i5 91-22=69W <=taka jest różnica poboru prądu tych kart pod obciążeniem.

Licząc dalej pod obciążeniem: 0,069*4,5*30*0,6666667=6,21zł/miesięcznie różnicy pod obciążeniem.

Różnica w spoczynku: 0,014*4,5**30*0,6666667=1,26zł/miesięcznie różnicy w spoczynku

Łącznie 7,47zł na korzyść GTX w moich zastosowaniach.

Wskaż miejsce gdzie popełniam błąd który znacząco wpływa na końcowy wynik.

Skąd wziąłem że mój komputer pracuje średnio 9h dziennie napisałem wcześniej (dane SMART dysku).

4,5h na gry oszacowałem, brat do wieczora dziennie minimum 2-3 partie LoL czyli ~1,5h no i moje nocne granie z reguły między 23-2 czyli mamy 4,5h. Resztę czasu tak jak napisałem internet/filmy/muzyka/spoczynek/praca office.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sorki, jednak liczysz dobrze i już widzę skąd tak duża rozbieżność.

Jak właśnie wspomniałeś, Ty liczyłeś dla obciążenia w grach przez 4,5h i spoczynku przez 4,5h przy cenie 0,66zł/kWh

kiedy ja liczyłem dla 2h + 5h (co wydawało mi się dużą liczbą, widać są tacy co siedzą dłużej bo jest ich więcej ;)) przy cenie ~0,52zł/1kWh (bo tyle mam wg rachunku) i do tego wg mniejszej różnicy, troszkę zwiększonej "average" (by uwzględnić niewielkie fabryczne OC) wziętej z techpowerup. To by się wtedy wszystko zgadzało.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
2 GB VRAM to będziesz miał dropy do 10 klatek. 2 GB VRAM to już prehistoria i dramat.

Może będę miał ale póki co nie mam. Wiem natomiast ze mam nowa kartę za cenę używanej i nie widzę różnicy w wydajności. :-)

Gram w cs go, Bf4, max payne 3, dota2 a wkrótce project cars. A jak pokazują testy 960 duzo lepiej radzi sobie z project cars w full HD na ultra od 290x. Za max rok sprzedam i kupię 970 albo 980. Jeśli chodzi o kulturę pracy jest lepiej, szczególnie ze w filmach czy necie działa pasywnie i wentylatory są wyłączone. Jeśli chodzi o wygląd karty również jest lepiej, ładnie prezentuje się przez okno w budzie podświetlany napis windforce jak i obudowana karta od góry z logo Gigabyte.

 

Edytowane przez ziobrovski
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...