Skocz do zawartości

Radeon R9 280 czy GTX 960


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez maly_wrobelek,

Recommended Posts

-Kiedy dokonujesz zakupu i jaką kwotą dysponujesz: Upgrade najpóźniej do 10 maja, ~900zł ale im mniej tym lepiej (tylko nowa wchodzi w grę)

-Zastosowanie: Zmiana głównie pod Wiedźmina 3, później League of Legends, Crysis 3, Diablo III, Batman Arkham City, BF3, Dragon Age Origins, Risen 2. Generalnie gram w gry z opóźnieniem około 2 lat. Czekam aż potanieją i później kupuje w granicach 40zł najlepiej nawet 20zł.

-Model i moc zasilacza: Tacens Radix V 550W

-Reszta specyfikacji komputera: i5-4460, Asrock B85M PRO3 lub MSI B85M-E45, Ram DDR3 2x4GB, Obudowa no name z odkręconym bokiem, prawdopodobnie będzie zmieniona na SilentiumPC Brutus M25
-Rozdzielczość monitora w której grasz: 1920x1080

-Dodatkowe wymogi: Kolejność nieprzypadkowa

1. Dobre dopasowanie do potrzeb

2. Dobry stosunek cena/jakość

3. Im ciszej tym lepiej oc bez znaczenia

 

-Własne propozycje: Nvidia: Palit AMD: Club3D, Sapphire, MSI

 

Więcej szczegółów co do mojej modernizacji PC pod linkiem: http://forum.benchmark.pl/topic/174172-modernizacja-pc-do-gry-2100-100-z%C5%82-wycena-pozosta%C5%82o%C5%9Bci/

Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod temat, bo mam podobny dylemat.

Też szukam karty do 900zł i raczej wybrał bym R9 280 z uwagi na 3GB ramu, jednak obawiam się trochę hałasu i wydzielana ciepła. Sam mam obecnie Asusa HD 7790 Direct Cu2 i karta po podkręcrniu trochę hałasuje, mimo że ma ponad 2 razy mniejsze TDP od R9 280 przy praktycznie tym samym chłodzerniu, a obudowę mam dużą Chiefteca serii BX.

Reszta sprzętu to i5 4440, mobo H81M-HD3, 2x4GB Hyper X 1866, zasilacz Chieftec CTG-600-80P.

Gram w 1080p.

Edytowane przez dimmu
Link to post
Share on other sites

Jestem za R9 280. 3 GB vramu jak najbardziej się przyda, konstrukcja obu kart jest dobra, jednak cena... za około 600 zł można kupić HD 7950 z gwarancją na ponad rok ( R9 280 jest dogrzewanym kotletem i niczym się nie różni od 7950 ).

 

Testy z gier pokazują, że R9 280/7950 prowadzi http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/nvidia-geforce-gtx-960-vs-radeon-hd-7950

 

Wg zapowiedzi ten Radeon dostanie DX12.

Link to post
Share on other sites

Co do wydajności... nie byłbym taki pewny która karta lepsza.

Zależy od przeprowadzanych testów:

http://www.techpowerup.com/reviews/Palit/GeForce_GTX_960_Super_JetStream/29.html

 

Wiem, że na przedstawionym przeze mnie teście porównujemy niereferenta do referenta, więc w rzeczywistości różnica mogłaby być mniejsza.

 

Nie zmienia to faktu, że 3GB jest zdecydowaną przewagą nad 960tką, jednak zależy jak często autor wymienia GPU. Jeśli wymienia co rok co dwa, a gra w gry z dwuletnim opóźnieniem, to 960tką również może wystarczyć (dodatkowo autor wspomniał, że tylko nowa karta wchodzi w grę, więc różnica w cenie sięgać będzie max kilkudziesięciu złoty).

Edytowane przez vincent88
Link to post
Share on other sites
Jeśli wymienia co rok co dwa, a gra w gry z dwuletnim opóźnieniem, to 960tką również może wystarczyć

No tu właśnie jest inaczej, bo mam nadzieję że po modernizacji PC nie będe musiał niczego zmieniać przez około 5 lat. Sądzę że taka karta jak się ją kupi wystarczy na conajmniej dwa lata na nowe gry, dodając moja 2 letnie opóźnienie w grach to wychodzi że powinno być spokojnie 4+ lat spokoju. Do tej pory używam trzyleniego Gigabyte Radeona 6770 który w dniu zakupu kosztował ~450zł i jescze w tym roku przeszedłem na nim Crysisa 3 w FHD. Więc raczaej nie będę często zmieniał grafiki.

Co do wydajności wg benchamrków na różnych stronach wydaje mi się, że 280=960 z błędęm ~5% z przewagą zmienną zależnie od serwisu testującego, zgodzicie się?

Dla mnie chyba przewagę ma 960 w związku z wiedźminem 3 w cenie za około 910zł mam to co mi potrzeba. Jeżeli wybrałbym 280 np od MSI to mój koszt wyniesie 890zł+ W3 119zł =1010zł

Sytuację 280 dla mnie podtrzymują modele Club3D 800+119=920 zł lub Sapphire 950zł z pierwszego postu. Tylko ja nic nie wiem o tych firmach, warto im zaufać? Jakie macie opinie?

Od Nvidii wpadł mi nowy model w oko mianowicie Zotac podoba mi się w nim 5 letnia gwarancja, ale w jakimś teście widziałem że jest bardzo gorący. Ale chyba nie powinienem się tym przejmować?

 

 

za około 600 zł można kupić HD 7950 z gwarancją na ponad rok

Nie chce używanej bo po 1. Nie wiem jak się poprzeni właścicie z nią obchodził 2. Może kopała BitCoiny i jest już zdezelowana?

Edytowane przez maly_wrobelek
Link to post
Share on other sites

jesli mozesz to doloz do:

 

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=54034

 

 

jak nie to:

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r9-280-3gb-ddr5-384-bit-dvi-i-hdmi-displayport-r9-280-gaming-3g-638804/

 

 

280x>280>960

 

na dzien dzisiejszy nie rozumiem polityki wydawania kart graficznych z 2GB vram, kiedy standardem do grania jest 1080p które zjada 2gb na dzień dobry w tytulach AAA. Jak potrzebujesz grafiki i chcesz miec jeszcze na piwo to bierz 280. Jest tak samo wydajna jak 960 ale ma 3GB vramu. A jak nie pijesz to bierz 280x :D

Edytowane przez phx1990
Link to post
Share on other sites

@@phx1990,  280x zadecydowanie poza zasięgiem finansowym.

 

Zauważyłem teraz, że przy zakupie karty R9 280 GAMING 3G jest też fajny gratis w postaci myszki Interceptor DS100 ~120zł,

Podniosło to atrakcyjność oferty z 280 na pokładzie i oddaliło pomysł zakupu Club3D R9 280 bo w porównaniu do MSI rok krótsza gwarancja i brak myszki.

 

Czyli generalnie mój koszyk zakupowy powinien wyglądać tak:

http://www.morele.net/inventory/info/f33D9/2216zł + Interceptor DS100 gratis + Gry intel

A jakbym brał 960 to

http://www.morele.net/inventory/info/yPu68k/2235,31zł + Wiedźmin 3 gratis + Gry intel

Oczywiście jedną kostkę 4GB ramu, dyski i napęd DVD mam.

Czy można jeszcze na tych zestawach na czymś zaoszczędzić?

 

Jakbym zdecydował ostatecznie na MSI to jak podłączę zasilanie (Tacens Radix V 550W), wymagane jest 8+6 pin, zasilacz posiada tylko jedną 6+2 z czego te 2 są czarne przewody?

Edytowane przez maly_wrobelek
Link to post
Share on other sites

Oczywiście jedną kostkę 4GB ramu, dyski i napęd DVD mam.

z RAMem problemu nie będzie.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że GPU wymieniasz w dużym odstępie czasu to tak jak napisał Braxi, bierz 280. Nic lepszego z nowych kart nie złapiesz.

 

Jak nie musisz grać na wysokich detalach to na parę lat może styknie.

Link to post
Share on other sites
Jesteś świadom że 4GB ramu to trochę mało do grania ?

Jedną kostkę 4GB mam już w swoim PC, dokupuje drugą więc będzie 8GB.

Chyba jednak zdecyduję się na coś takiego z GTX960:

http://www.morele.net/inventory/info/6xQ0rg/ 2276zł + Wiedźmin 3 gratis + Gry intel Gratis + Interceptor DS100 gratis

Biorę jeszcze pod uwagę pobór prądu i kulturę pracy. Z danych SMART dysku twardego który posiadam od 393 dni wynika że jest on włączony już przez 142 dni.

(150/393)*24h=9h i 9 minut => tyle średnio dziennie w okresie 393 dni pracuje mój komputer. Przyjmę że średnio z tego w ciągu dnia gram(z bratem na zmianę) 4,5 godziny

Z benchmarków w internecie szacuję, że realna różnica w poborze prądu podczas gry między 280 a 960 wynosi 80W=0,08kW (może nawet więcej?)

4,5h*0,08kW*30dni=10,8kWh => taka różnica w poborze "prądu grania" w ciągu miesiąca.

Z ostatniego rachunku za prąd wynika że 1kWh kosztuje u mnie 0,66666667

10,8*0,66666667=7,20 zł <= tyle miesięcznie zaoszczędzę na rachunku za prąd wybierając GTX960 to daje ~86 zł rocznie. A pomijam inne zastosowania niż gry gdzie gtx też wypada korzystniej.

Do tego będzie cichszy a wydajny porównywalnie co 280 z szerszą szyną pamięci i większą ilością VRAM. Wskażcie mi benchmark przy rozdziałce FHD w ustawieniach wysokich/ultra gdzie widać taką przepaść i korzyść z tego 3 GB vram.

 

Jeżeli się mylę proszę poprawcie mnie.

Edytowane przez maly_wrobelek
Link to post
Share on other sites
Wskażcie mi benchmark przy rozdziałce FHD w ustawieniach wysokich/ultra gdzie widać taką przepaść i korzyść z tego 3 GB vram.

 

Proszę bardzo:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/01/geforce_gtx960/charts/som_1920.png

 

EDIT

 

Tu kolejne 2 przykłady:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/01/geforce_gtx960/charts/acu_1920.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/01/geforce_gtx960/charts/wd_1920.png

 

 

Komentarz słowny chyba zbędny.

Edytowane przez silentmichal
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przykłady zapodane jak najbardziej prawidłowo.

Trzeba jednak mieć na uwadzę, że spadki wynikają przede wszystkim z konkretnych ustawień graficznych (nie potrafię niestety wskazać jakich konkretnie - głównie wiem, że wygładzanie krawędzi). Są benchmarki w FullHD z wyłączonymi tymi ustawieniami (reszta textur itp na high) i 960 hula aż miło w Shadow of Mordor - pytanie więc jakie oczekiwania ma autor tematu.

 

http://tpucdn.com/reviews/Palit/GeForce_GTX_960_Super_JetStream/images/som_1920_1080.gif

 

Nie zmienia to oczywiście faktu, że 280 sprawia się zdecydowanie lepiej w tej grze.

 

Pozostaje jednak pytanie co będzie za rok, dwa lub trzy... na pewno wykorzystanie vram będzie rosło. Ale oczywiście w jakim stopniu to już raczej trudne do przewidzenia.

Edytowane przez vincent88
Link to post
Share on other sites

też miałem dylemat gtx 960, czy 280x , wybrałem 960 i nie żałuje , przesiadłem się z amd hd5770,  za MSI gtx 960 oc dałem 880 zł, a nowy 280x gigabyte kosztował  1085 zł , wiem te 3 gb amd , ale tyle naczytałem się o piszczących cewkach , a zależało mi na cichym sprzęcie , a 960 do 60 stopni na pasywnym, w nocy cisza jak makiem zasiał , amd wiatraki minimum na 30 procent słyszalne jak cholera, a poza tym gram na monitorze fhd na maksa, ogólnie wszystkie gierki na maksa , jestem zadowolony i czekam jak stanieje 970 :) 

Link to post
Share on other sites

 

 

Fakt jest tutaj sporo słabiej. Ale udało mi się również dotrzeć do wideo recenzji gdzie faktycznie minimalne zmniejszenie jakości obrazu powodowało zrównanie FPS z 280, w Watch Dogs wystarczy bodaj zmniejszyć MSAA z 4 na 2 i nawet GTX wychodził na prowadzenie.

 

 

też miałem dylemat gtx 960, czy 280x

Tutaj dyskutujemy o nieco niższej półce czyli R9 280 bez x. Ale bardzo dziękuję za opinię bo przesiadam się z bliźniaka Twojej byłej karty, mianowicie z AMD HD6770, teraz wiem jaki przyrost mocy może nastąpić w moim blaszaku :-) I przekonujesz mnie do ciszy, to jest jednak dla mnie ważne.

Chyba podąłem decyzję i jednak MSI 960 GAMING 2G wygrywa w dopasowaniu do moich potrzeb.

+Niższy pobór prądu ~90zł rocznie w perspektywie korzystania 3-5lat robi wrażenie, tym bardziej że sam płacę rachunki za prąd

+gwarancja 3 lata

+Wiedźmin 3 gratis

+Myszka Interceptor DS100 gratis do 8 maja

+Ciche chłodzenie

+podatność na OC w razie braku mocy po 3 latach

+porównywalne wyniki do  MSI Radeon R9 280 Gaming 3GB w większości benchmarków

-Radzi sobie gorzej w grach gdzie wykorzystywane jest więcej niż 2GB vram

-jest z reguły minimalnie droższa niż odpowiednik z R9 280 na pokładzie ale mi akurat rekompensuje to darmowy wiedźmin którego zamierzałem kupić

 

Generalnie dochodzę do wniosków po przejrzeniu wielu forów i testów, że karty z tego przedziału cenowego są stworzone do grania na detalach wysokich. Widzę to tak dla rozdzielczości Full HD:

do 600 zł - Detale niskie/niższe rozdzielczości/starsze gry

600-800 zł - detale średnie, jak uda się więcej to super ale nie można mieć pretensji że nie

800-1000 - detale wysokie z z włączonymi pojedynczymi wodotryskami

1000-1300 - detale ultra, czyli musi działać na grywalnej ilości FPS z wszystkimi opcjami na full

1300+    - Wyższe rozdzielczości niż FHD

Patrząc na ten mój wymyślony podział uważam że 960 i 280 spełniają role w swoich przedziałach, ale dopasowanie do potrzeb powoduje że dla mnie jest 960, co nie znaczy że jest lepszy od 280 dla każdego.

Link to post
Share on other sites
Fakt jest tutaj sporo słabiej. Ale udało mi się również dotrzeć do wideo recenzji gdzie faktycznie minimalne zmniejszenie jakości obrazu powodowało zrównanie FPS z 280, w Watch Dogs wystarczy bodaj zmniejszyć MSAA z 4 na 2 i nawet GTX wychodził na prowadzenie.

 

Z cyklu: Wybiore slabsza karte graficzna, najwyzej zjade z detalami zeby dorownac tej polecanej przez wiekszosc uzytkownikow :D

 

Dla mnie ten temat wlasnie sie zamknal :D

Link to post
Share on other sites

Bo różnica pomiędzy wysokimi ustawieniami a ultra jest tak niesamowicie widoczna... szczególnie MSAA, które zarzyna fps. W niektórych przypadkach wystarczy obniżyć AA, jakieś cienie czy światło i już masz zdecydowanie wyższy fps a różnica w jakości grafiki jest znikoma. Taki BF4 będzie chodził na GTX 960 przy mądrych ustawieniach w 60 klatkach. To samo tyczy się innych gier, nie biorąc pod uwagę tych słabo zoptymalizowanych typu Ubishit Assasin's Creed czy inny Watch Dogs.

Jasne, że można wziąć mocniejszego R9 280x z 3 GB pamięci, co jest akurat sporym plusem, ale dolicz sobie do niego Wiedźmina 3 i te karty nie będą już na podobnym pułapie cenowym. Do tego trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie gorszą kulturę pracy i pobór prądu, który przekłada się też na dużo wyższe temperatury. Decyzja należy do autora tematu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...