Skocz do zawartości

Tani komputer do obróbki materiałów video


Recommended Posts

Witam serdecznie przychodzę prosić o poradę

 

  • Potrzebny jest mi sprzęt do renderowania filmów w Full HD sporo już sie naczytałem o tym ale nie dokładnie rozumiem.Czytam,że komputery z procesorem intel core i5 są bardzo dobre i wydaje.

Niestety mój sprzęt staruszek który ma juz około10 lat z tego co sie orientuje będzie miał problemy z montażem 720p a co dopiero mówić o Full HD 1080p

AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ + Grafika Nvidia 9600GT 1GB + RAM 2GB DDR2 jednak dokładając jedna kość ramu myślę,ze ten komputer wystarczy mi do użytku codziennego jeszcze ze 2 lat. Jednak wróćmy do rzeczy...

 

Moje pytanie jest następujące.

  • Proszę o kilka przykładów sprzętu,który poradzi sobie z renderingiem i amatorskim montażem filmów w Full HD nie musi być to super szybki sprzęt ważne jest by był tani oraz radził sobie z programami typu Vegas
  • Ważne jest by był to komputer typu laptop
  • Czy komputer DELL E6420 spełniłby swoją funkcje?

Dziękuję za pomoc i jestem ciekawy co  napiszecie :)

Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że tani komputer jest w sprzeczności z montażem filmów FHD

No tak ogólnie to po 4-5k ale to juz bardziej dla profesjonalnych ludzi, ja jestem full amator i takiego sprzętu też potrzebuję. Filmy jakie będzie montował komputer to max do 45 minut... najczęściej jednak będą to filmy do minut 15

Z tego co czytałem to najważniejszy jest procesor i pamieć ram grafika jest do podglądu (cokolwiek  to znaczy) aha oczywiście mówimy o sprzęcie używanym nie nowym. Ponieważ duże koszta nie wchodzą u mnie w grę.

Link to post
Share on other sites

Przykład montażu filmu na Phenomie 945 BE +  GTX 260 Sp216 + 8 GB ramu

Specyfikacja: MKV, HQ, 1080p 
Czas filmu: 47 min
Effects: CC, NBM, i kilka pobocznych ale dosyć mało
Program: SV
Czas renderowania: 51 godzin. 
<< całość z 4 lata temu jak kupiłem ten sprzęt :) 

Jeżeli użyjesz na movieclipie  CC to czas wydłuża się x-krotnie

Odpowiedzi do pytań: 
AD. 1 >> Czy tylko SV? Jeżeli również potem AAE/AP/PS/AI/C4D/X/itp. to już inną specyfikacje należy wybrać, SV lubi karty AMD, a adobe GF. Ogółem dobry sprzęt do renderu to mocny procek, mocna grafika << w zależności co chcesz renderować dużo rzeczy można przez kartę ułatwiając zadanie, dużo ramu, mega dużo powierzchni na pliki wyjściowe + ssd, sam mam zamiar składać w tym roku zestaw ( o ile nie wypadną niespodziewane wydatki, jak to w życiu często bywa ) do 5/6k na budę ( głównie pod pracę grafik/animator/motion/performance ) i 2k na monitory, ale czekam aż wyjdą nowe procesory od intela i jakaś konkurencja dla GF'a dzieki czemu zbije to mocno ceny. Sam osobiście przymierzam się do Xenon'a/i7, 16/32 gb ramu, GTX 970, ssd 256 + 2x 1TB 

Ad. 2 >> Zapomnij, to utrudni ci pracę 

Ad. 3 >> laptok za 1000 zł do filmu? To chcesz oglądać czy montować ? Ogółem za pieniądze które masz wydać na laptopa to wydaj je na stacjonarkę, do tego praca na 1 monitorze to męczarnia. No chyba że filmy będziesz robić raz na rok, i dla rodziny a nie coś pokazowego. 


Musisz wybrać czy faktycznie chcesz pracować w programach do edycji wideo i mieć z tego zarobek, czy nie chcesz na tym zarabiać. Jeżeli nie masz zamiaru na tym zarabiać to spoko, możesz się pomęczyć na słabym sprzęcie bo to wszystko zależy od ograniczonego budżetu który masz. Ale jeżeli to będzie dla ciebie praca to biorąc gorszy sprzęt zablokujesz sobie możliwość dorobku/zarobku/rozwoju przez tracenie czasu na słowa "NOSZ KU**A ZNOWU SIĘ ZAWIESIŁO" i faktyczne słabe działanie programów graficznych/edytoriali które będą się wydłużać . 

Edytowane przez Jozio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No własnie wszyscy odradzają mi laptopa jak popytałem trochę znajomych co sie znają na komputerze. Mówią,ze to do tego nie słuzy do tego służy stacjonarny komputerek. Pytanie tylko co zrobię z tym komputerem, dajmy na to uzbierałbym na jakąś używkę za 1500-1600zł. Popróbuje podziałać na tym sprzęcie przeczyszczę gnoja tak konkretnie ogarnę jeszcze jeden wentylator by chłodziło jeszcze lepiej przeinstaluje system i moze nie będzie w full hd ale 720 myślę,że ogarnie(musi wierzę w niego)

 

Chyba,że macie chłopaki inne pomysły,to Ja zamieniam się w słuch.

 

A tak poza tym to nigdy nie spodziewałbym sie,ze zrobienie prostego filmu na youtube

jest takie problematyczne i kosztowne. Dzięki tamu mam jeszcze większy szacunek do youtuberów.


Dziś w nocy narodził mi się kolejny pomysł w głowie i chciałbym jego skonfrontować z rzeczywistością.

 

 

GIGABYTE GA-MA770-S3 - to jest nazwa mojej płyty głównej

i teraz tak o co sie rozchodzi o to aby kupić mocny używany procesor z serii Phatona aby miał np 4 rdzenie bo mój ma tylko dwa a wtedy komputer byłby 50 procent wydajniejszy z tego co rozumiem i myślę ,ze już z solidnym HD by sobie radził no FHD pewnie nie :( Nooooo ale czego tu wymagać od komputerka który ma tyle lat już.

 

Moja prośba to czy poszukacie mi takiego solidnego procka aby też nie zżerał duzo wiecej prądu bo z tego co czytałem to ta płyta główna nie lubi bardzo duzych napięć. Ogólnie to oddaję sie z łapy fachowców i czekam na konfrontacje..

Edytowane przez bluro
Link to post
Share on other sites

ja nie widze sensu ładowania się w ddr II i am2+, odłóż 2500/3000 i dopiero zmień maszynę na coś podstawowego. A jak chcesz coś z używek do 1500 zł to złóż sobie podobną maszynę: http://forum.benchmark.pl/topic/170228-sprzedam-komputer-phenom-965-4gb-ram-gts-450-500-gb-hdd/, 

 


Phenom x4 965BE
Jakaś płyta AM3/+
8/12 gb ramu ddr3
Jeżeli jedynie SV to coś od Radeona, 

Możliwe że zaraz jakiś ekspert tu zajrzy i ci pomoże  szczegółowo, bo nie wiem czy za 1500 jest jakiś sens ładowana się w i5 czy wgle da się za tą kasę złożyć  :P  Chyba że zrobisz taki myk jak i5, mobo, ram, psu, dysk z starego kompa i grafika też, a jak uzbierasz potem więcej to grafikę kupisz 

Phenom x4 965BE
Jakaś płyta AM3/+
8/12 gb ramu ddr3
Jeżeli jedynie SV to coś od Radeona, 

Możliwe że zaraz jakiś ekspert tu zajrzy i ci pomoże  szczegółowo, bo nie wiem czy za 1500 jest jakiś sens ładowana się w i5 czy wgle da się za tą kasę złożyć  :P  Chyba że zrobisz taki myk jak i5, mobo, ram, psu, dysk z starego kompa i grafika też, a jak uzbierasz potem więcej to grafikę kupisz.

Edytowane przez Jozio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@Jozio,  okey pomysł masz dobry tylko ,ze ja potrzebuję ulepszyć sprzęt teraz a pieniędzy tak duzych nie posiadam..

dlatego kombinuje i kręcę głową co by można było pokombinować. W końcu życie polega na kombinowaniu...

Edytowane przez bluro
Link to post
Share on other sites

no to jak nie chcesz czekać to na tym sprzęcie co masz to też możesz "edytować" krótkie filmy w hd i fhd, jedynie przeszkadzać ci będzie czas renderowania :)

 

Wystarczy ze odpalisz view na mniejszym rozmiarze i tyle, a render to render zamiast 2 godzin potrwa 10 godzin i mimo że maszyna nowsza będzie niby pobierać więcej prądu bo będzie 10x czy tam 20 x razy mocniejsza to i tak zje mniej prądu bo tą samą liczbę klatek przetworzy dużo szybciej niż mniej prądożerny PC. 

Edytowane przez Jozio
Link to post
Share on other sites

czyli mówisz,że nic sie na chwile obecną konkretniejszego nie da zrobić...

Ja np myslałem o procku

Phenom II X4 940

 

 czy jakimś podobnym ogólnie na wejściu AM2+ bo takie obsługuje moja płyta z tego co jest napisane na opakowaniu jest to rodzaje procesora AMD Phenom FX,AMD Phenom,AMD 64 Athlon x2.Jednak nie wiem czy cos takiego będzie działać tzn według strony http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2739to działałby jako najsilniejszy procek, no ale to co piszą a to co jest dostępne i realne to dwie rożne rzeczy.

Tutaj potrzebne własnie są fachowcy którzy obadają mi czy to zadziała bo kupić to nie sztuka a co potem z tym dalej robić? Dlatego tak pytam usilnie i sam coś myślę ale aż tak dokładnie to sie na tym nie znam i potrzebna jest mi wasza pomoc.

Edytowane przez bluro
Link to post
Share on other sites

już chłopaki udało się złożyć sprzęt.

Niestety kurcze wyszło trochę ponad mój budżet ale moze uda sie za kilka złotych sprzedać co mam w pc obecnie.

Oto specyfikacja co osiągnąłem: 

 

Procesor:i5-2300

Płyta główna: Asus P8H61M 3.0USB

4GB DDR3 

 

Czarów niema ale oczekiwania powinno spełnić :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...