Skocz do zawartości

Karty dźwiękowe - wszystkie równe?


Recommended Posts

Pytanie może wydawać się prozaiczne, ale prawdę mówiąc czasy Visty i rezygnacji z koncepcji dźwięku sprzętowego troszkę mi uciekły. Nie chodzi mi o kwestie jakości dźwięku, bo wiadomo jakość i rodzaj użytych (ogólnie pojętych) podzespołów + głośniki robią różnicę, a do tego dochodzi jeszcze subiektywny gust i odbiór słuchacza itp...

 

W starych czasach możliwość włączenia sprzętowego dźwięku była równoznaczna z o wiele 'lepszymi' efektami dźwiękowymi. Bez względu czy było to DirectSound3D, EAX, A3D, DS3D z HRTF i różne inne cuda jakie istniały jeszcze w erze WindowsXP, otrzymywaliśmy różne bajery mające dodać realizmu. W chwili obecnej każdy ma kodek wlutowany w płytę, a wszystkie obliczenia wykonuje CPU. I teraz główne pytanie - czy bez względu na to czy mamy Realteka, Via, czy X-Fi/Xonara za 1000zł i tak usłyszymy to samo? Czy w związku z OpenAL wszystkie karty generują taki sam, pod względem efektów, dźwięk? Do czego są w takim wypadku ALchemy czy DX GX od Asusa?

 

Pytam, bo zastanawiałem się nad zakupem zewnętrznej karty ale zastanawiam się nad sensem. Dodatkowo, jestem dość stary, żeby pamiętać jak brzmiał np. Thief 2 z EAX i prawdę mówiąc większość nowych gier brzmi tragicznie. Albo mam coś ze słuchem, albo rzeczywiście w nowych tytułach nie ma pozycjonowania dźwięku, deformacji w związku ze środowiskiem i innych sztuczek ze starych czasów.

Link to post
Share on other sites

Haaaa, widzę że nie tylko mnie to dziwi, kiedyś prawie każda lepsza gra miała EAX'a i naprawdę gra dostawała niezłego kopa, oczywiście przy odpowiednim systemie nagłaśniającym.Painkiller czy Quake IV z włączonym Eaxem to była poezja.A teraz??Chyba z ponad rok nie grałem w grę w której można było go włączyć.Dla mnie to jest du*a zbita, albo blada jak kto woli, warto wejść na stronę Creative EAX i zobaczyć listę nowych gier, żenada.Nie wiem czy odstąpili od rozwijania tej technologi ale jestem z tego powodu niepocieszony.

Link to post
Share on other sites

@Ostrowin

 

Cóż, znam ten ból i stąd pytanie. Kiedyś elementem decydującym o ogólnie pojętej jakości była karta dźwiękowa. Teraz okazuje się, że najważniejsze są słuchawki lub inny zestaw pr0-audio natomiast chipy dźwiękowe są całkowicie pomijane. C-Media czy Realtek, z których przed laty drwiono, teraz nie mają żadnego wpływu na to co słyszysz. Ciekawe. Dodatkowo OpenAL nie jest już chyba wolnym i darmowym oprogramowaniem, ostatni update jest z połowy 2009 roku. Poza tym jest jeszcze 'OpenAL Soft', płatny Rapture3D itd.

 

Szkoda tylko, że nikt do tej pory nie odpowiedział na moje pytanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...