Skocz do zawartości

UNIWERSALNA REGUŁA w porównywaniu procesorów?


Recommended Posts

Dwa procesory Intel i AMD nie koniecznie odpowiadają wydajnością przy takiej samej cenie. Jaka jest więc reguła w wyborze procesora? Tu mam stronkę, która rzekomo ma dać mi odpowiedź na problem - ujednolicony wynik, ale czy aby na pewno? Czy mam po prostu znaleźć przelicznik jednostki wydajności na dolara, i kupować wedle pożądanego wyniku, albo według budżetu, czyli "najlepszy punktowo za tę cenę"?

 

Celem moim jest zaspokojenie swego "perfekcjonistycznego wścibstwa", w najbliższym czasie nie przymierzam się do zakupów, niemniej, chcę podejść do tego dylematu na poważnie. Niech więc pytania amatora wyda się pytaniem profesjonalnym.

 

 

Edytując:

Proszę. Co oznacza, że procesor poniżej jest kiepski akurat w grach? Chodzi może o ilość rdzeni i tylko o to?

 

http://www.benchmark.pl/produkt/amd-fx-8370e

Edytowane przez arystotelefones
Link to post
Share on other sites

raczej o to ze jak chcesz grac to napewno nie na amd 

 

chcesz do grania kupujesz i5 i koniec tematu

 

Wyłóż mi jeszcze, dlaczego nie na AMD. Chcę to porządnie zrozumieć, a nie "koniec tematu". Bo widzisz, ja nic nie kupuję, ja potrzebuję wiedzy - dla wiedzy. A więc, jestem dociekliwy.

Edytowane przez arystotelefones
Link to post
Share on other sites

Kolego, nikt poza załogą Intel/AMD nie odpowie Ci dokładnie dlaczego :) My, zwykli użytkownicy i pasjonaci polegamy tylko na testach praktycznych, które jednogłośnie wskazują na to, że i5 (a nawet podkręcone i3) deklasuje procesory AMD jeśli chodzi o gry.

 

Za niewiele większe pieniądze masz super procesor i5 4690k - elegancko możesz jeszcze go przyspieszyć, chyba że tego nie potrzebujesz to zostaje jakaś tansza wersja.

Edytowane przez JCown
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja tam mogę  wyjaśnić dlaczego.

Otóż podany przez Ciebie procesor AMD FX 8370E jest procesorem 8 rdzeniowym i np w teście Cinebench uzyskuje 19,5 tyś punktów gdzie np. mój 2 rdzeniowy procesor Intel Pentium G3420 (kupiony za 229 zł półtora roku temu) osiąga w tym samym teście tylko 11,9 tyś punktów czyli jest ok. 2 razy słabszy wydajnościowo. Tylko należy zwrócić uwagę że mówimy tutaj o potencjale wydajnościowym całego procesora 8 rdzeni kontra dwa.

Jeśli porównamy wydajność tylko jednego rdzenia to dowiemy się, że ten AMD wyciąga tylko 3.9 tyś punktów, gdzie Pentium aż 6,2 tyś.

Jeśli więc mamy grę która obsługuje tylko jeden rdzeń to Pentium będzie prawie 2 razy lepszy od AMD. Jeśli gra obsługuje 2 rdzenie Pentium będzie lepszy od AMD też prawie 2-krotonie. Jeśli gra obsługuje 3 rdzenie to Pentium będzie odrobinę leszy od AMD. Procesor AMD wprzedzi Pentiuma dopiero przy grach które obsługują 4 lub więcej rdzeni. 

 

Biorąc pod uwagę i5 tutaj ten AMD wyprzedzi Intela dopiero przy grach obsługujących co najmniej 8 rdzeni.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jest kwestia architekury

Intel dzieki mniejszej technologji litografi pobiera mniej prondu mniej sie grzeje.

 

Oststnio wyszlo gta ktore bardzo lubi 4 rdzenie i jak popatrzysz na testy wudajnosci procesorow w tej grze to zobaczysz ze i3 daje wiecej klatek niz jakikolwiek amd.

Dlatego pisalem ze do grania intel i koniec tematu poniewaz to wszystko weryfikuja testy

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja tam mogę  wyjaśnić dlaczego.

Otóż podany przez Ciebie procesor AMD FX 8370E jest procesorem 8 rdzeniowym i np w teście Cinebench uzyskuje 19,5 tyś punktów gdzie np. mój 2 rdzeniowy procesor Intel Pentium G3420 (kupiony za 229 zł półtora roku temu) osiąga w tym samym teście tylko 11,9 tyś punktów czyli jest ok. 2 razy słabszy wydajnościowo. Tylko należy zwrócić uwagę że mówimy tutaj o potencjale wydajnościowym całego procesora 8 rdzeni kontra dwa.

Jeśli porównamy wydajność tylko jednego rdzenia to dowiemy się, że ten AMD wyciąga tylko 3.9 tyś punktów, gdzie Pentium aż 6,2 tyś.

Jeśli więc mamy grę która obsługuje tylko jeden rdzeń to Pentium będzie prawie 2 razy lepszy od AMD. Jeśli gra obsługuje 2 rdzenie Pentium będzie lepszy od AMD też prawie 2-krotonie. Jeśli gra obsługuje 3 rdzenie to Pentium będzie odrobinę leszy od AMD. Procesor AMD wprzedzi Pentiuma dopiero przy grach które obsługują 4 lub więcej rdzeni. 

 

Biorąc pod uwagę i5 tutaj ten AMD wyprzedzi Intela dopiero przy grach obsługujących co najmniej 8 rdzeni.

 

Czyli postulujesz wydajność rdzenia, ok. Ale dlaczego podany przeze mnie procesor osiąga, wg. ciebie, 3, 9 tys. pkt na rdzeń, gdy z logicznego dzielenia 19,5/8 (rdzeni) wychodzi mi ledwie 2, 5 tys. pkt.?

 

Idąc dalej:

 

Tutaj specyfikacja przykładowego procesora za 170 złotych od AMD:

AMD Athlon II X4 640

 

Producent
  • AMD
Gwarancja
  • 3 lata 
typ procesora
  • AMD Athlon II
typ gniazda
  • Socket AM3
ilość rdzeni
  • 4 szt.
częstotliwość taktowania procesora
  • 3000 MHz
pojemność pamięci cache L2
  • 2048 kb
maksymalny pobór mocy
  • 95 W
 
 
 
A tutaj 4 rdzenie od Intela za 900 złotych:
 
 
Producent
  • Intel
Gwarancja
  • 3 lata w serwisie zewnętrznym
typ procesora
  • Intel Core i5
typ gniazda
  • Socket 1155
ilość rdzeni
  • 4 szt.
częstotliwość taktowania procesora
  • 3000 MHz 3.2 w trybie Turbo
pojemność pamięci cache L2
  • 6144 kb
maksymalny pobór mocy
  • 77 W
zintegrowana karta graficzna
  • tak Intel HD Graphics 2500
taktowanie grafiki
  • 650 MHz
dołączony wentylator
  • tak
rozszerzenia instrukcji
  • SSE3
  • SSE2
  • SSE
  • SSE4
dodatkowe informacje
  • Intel Anti-Theft Technology | Intel My WiFi Technology | Intel Turbo Boost Technology

 

 

 

Drogi autorze. Gogle naprawdę nie potrafiło ci odpowiedzieć na to pytanie ?

 

 

Widocznie nie. Rozumiem, że niektórzy mają nadprzyrodzony zmysł do znajdywania każdej informacji na danym forum ( a niech znają jeszcze języki obce), przyjm jednak, iż większość ludzi tej zdolności nie posiada, jakkolwiek innym może wydawać się ona prozaiczna. Stwierdziłem niebezpośrednio w pierwszym poście, iż ktoś sugerował (podczas mego googlowania) benchmarki jako źródło porównywania, ale nie rozwiązało to tej kwestii, że nie rozumiem, na czym różnica w wydajności polega. Są bowiem różnice w cenach za ten sam przedział punktowy....

Link to post
Share on other sites

Nie ma uniwersalnej reguły, procesory mogą się bardzo różnić między sobą, zarówno od budowy jak i zastosowanych "instrukcji", co diametralnie wpływa na ich wydajność.

Patrzenie na ilość rdzeni i taktowanie, to jak patrzenie w samochodzie na ilość napędzanych kół i pojemność silnika, kompletnie nic nam to nie daje jeśli chcemy znać jego przyspieszenie i prędkość maksymalną.

Tak samo rdzeń, rdzeniowi nie jest równy, przykładowo fx-8xxx nie ma 8 rdzeni tylko 4 moduły, dzięki którym obsługuje 8 wątków, więc ich wydajność "nie wynosi" 8x wydajność pojedynczego rdzenia, to zależy za równo od programu jaki będzie ich używał jak i od samego procesora i nawet w procesorze z "pełnymi rdzeniami" nie jest to nigdy "liczba rdzeni" x "wydajność pojedynczego rdzenia" bo to zależy od zbyt wielu czynników.

http://blog.pclab.pl/stefan999/Rdzenie.czy.nie.rdzenie,300

 

Jak chcesz kupić procesor, to zarządzasz jaki budżet chcesz przeznaczyć na platformę, patrzysz na testy

http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd

i porównujesz cenowe "platformy" (płyta główna + procesor) i ich wydajność w interesujących Cię zastosowaniach (gry, internet, multimedia, rendering itp) i sprawdzasz która platforma jest wydajniejsza i tą wybierasz.

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Procesory_x86_-_architektura_wspolczesnych_ukladow-4388.html

itp

http://lmgtfy.com/?q=budowa+procesora

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma uniwersalnej reguły, procesory mogą się bardzo różnić między sobą, zarówno od budowy jak i zastosowanych "instrukcji", co diametralnie wpływa na ich wydajność.

Patrzenie na ilość rdzeni i taktowanie, to jak patrzenie w samochodzie na ilość napędzanych kół i pojemność silnika, kompletnie nic nam to nie daje jeśli chcemy znać jego przyspieszenie i prędkość maksymalną.

Tak samo rdzeń, rdzeniowi nie jest równy, przykładowo fx-8xxx nie ma 8 rdzeni tylko 4 moduły, dzięki którym obsługuje 8 wątków, więc ich wydajność "nie wynosi" 8x wydajność pojedynczego rdzenia, to zależy za równo od programu jaki będzie ich używał jak i od samego procesora i nawet w procesorze z "pełnymi rdzeniami" nie jest to nigdy "liczba rdzeni" x "wydajność pojedynczego rdzenia" bo to zależy od zbyt wielu czynników.

http://blog.pclab.pl/stefan999/Rdzenie.czy.nie.rdzenie,300

 

Jak chcesz kupić procesor, to zarządzasz jaki budżet chcesz przeznaczyć na platformę, patrzysz na testy

http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd

i porównujesz cenowe "platformy" (płyta główna + procesor) i ich wydajność w interesujących Cię zastosowaniach (gry, internet, multimedia, rendering itp) i sprawdzasz która platforma jest wydajniejsza i tą wybierasz.

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Procesory_x86_-_architektura_wspolczesnych_ukladow-4388.html

itp

http://lmgtfy.com/?q=budowa+procesora

 

Okej, porównuję wydajność i wybieram najlepszy procesor do konkretnego zastosowania w kwocie, jaką mogę na niego przeznaczyć. To zdaje się logiczne. Rozumiem tym samym, iż benchmarki punktowe nie wskazują tego szczegółu, jakim jest konkretne zastosowanie procesora? Teoretycznie chodzi mi akurat o sprzęt do gier - mam szukać testów "fps-owych" dla procesorów?

Link to post
Share on other sites

Wszystkie i3 można podkręcić, jedne generacje mniej, inne więcej.

HW też da się podkręcić, tylko bardzo mało. Ale to nie zmienia faktu, że się da :D

 

 

Autorze, w wyżej wymienionym przeze mnie linku z pure pc masz test 100 procesorów, również w różnych grach.

Masz jeszcze test procesorów z innej strony http://pclab.pl/art50000.html

Jak chcesz innych gier, to szukaj testów w konkretnych tytułach, np http://www.purepc.pl/karty_graficzne/jakie_sa_wymagania_sprzetowe_gta_v_test_wydajnosci?page=0,10

Nie przejmuj się rozbieżnością wyników tych samych procesorów na różnych stronach, bo wystarczy inne miejsce testowe w grze czy ustawienia, ale relacje zazwyczaj się zgadzają.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja też się może wypowiem. Osobiście też stoję przed wyborem między amd, a intelem. Zamierzam kupić procesor pod koniec wakacji i zmieniam zdanie co kilka dni. Mam wybór między i5-4690/4690k, a FX-8350. Za takiego i5-4690K muszę zapłacić około 1000zł, a za FX-8350 około 700zł. Więc w cenie tych 300zł mogę sobie dołożyć dobre chłodzenie, a i tak zostanie mi około 150zł, które mogę dołożyć na coś innego.

 

A co do temperatur, to byłem 3 dni temu u kolegi, który ma właśnie procesor z AMD i przekonywał mnie do AMD (sam mam obecnie procesor od Intela i wszystkie wcześniejsze były też od intela). Pokazywał mi on temperatury na procesorze i średnio podczas grania w GTA5 + kopiowanie danych na pendrive miał temeraturę ok. 34C, a w czasie spoczynku ok. 19C, przy wysokiej temperaturze w pokoju (na własnej skórze czułem gorąco u niego w pokoju). A ustawienia gry miał PRAWIE wszystko na max, ale raczej nie w rozdzielczości full hd(ale nie jestem pewien).

 

I jeszcze dwa filmiki porównawcze:



Na pierwszym różnica przez większość czasu wacha się w granicach 2-4fps, za to na drugim gdzie jest GTA5 to już wyniki się różnią bardziej.

I jeszcze sprawa wymagań rekomendowanych do wiedźmina 3. Od intela podany jest i7-3770, a od AMD FX-8350. Dlaczego taka duża rozbierzność w cenie ? Taki i7 kosztuje około 1400zł, a FX niedużo ponad 700zł.

Proszę o komentarz i ewentualnie poprawienie mojego toku myślenia. Obecnie się waham między amd, a intelem. Amd nigdy nie miałem, a intela miałem i nigdy problemów z nim nie miałem ;d
Link to post
Share on other sites

 

 

żeby wybrać procesor trzeba obie odpowiedzieć na jedno pytanie do jakich celów ma służyć.

 

 

 

Gogle naprawdę nie potrafiło ci odpowiedzieć na to pytanie ?
 

 

I to tyle w temacie, który wałkowany był dziesiątki razy.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...