Skocz do zawartości

podkręcanie i5-2500k, prośba o sprawdzenie


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,

pierwszy raz bawię się w OC i prosiłbym o sprawdzenie kilku rzeczy.

Sprzęt:
Mobo: Asrock P67 Pro 3 B3
i5-2500k
8GB Ram
GTX970
zasilacz: Corsair TX650

planuję podkręcić procesor do 4.5GHz.

Tutaj sa moje obecne ustawienia w biosie:
1
2
3

I tutaj screen z OCCT i CPU-Z

http://imgur.com/qAxA0lN

WIEM, że tylko moment było testowane, ale bardziej mi chodzi o poczatkowe ustawienia, żebym czegoś nie schanił.

Czy przy obecnym Offset Voltage -0.045V napięcie na rdzeniu nie jest trochę za duże? CPU-Z pokazywał maksymalnie 1.344V.

 

Natomiast CPUID HWMonitor pokazuje mi przy napięciu procesora: VID: 1.406V - maksymalnie.

 

Dlaczego są takie różne wyniki i który jest prawdziwy?

 

edit: jeszcze temperatury procka: Core #0 52 / Core #1 55 / Core #2 58 /Core #3 56 - są to temperatury po 30 minutach w prime95.

Dodatkowo, jak widzicie moje ustawienia w BIOSIE, coś byście zmienili/właczyli/wylaczyli?

Dzięki i pozdrawiam.

Edytowane przez Topek
Link to post
Share on other sites

ściągnij IntelBurnTest ustaw 4 rdzenie i wartość na maximum (jeżeli przejdzie test pomyślnie to jestes na dobrej drodze),po 2 pobierz real temp do spr. temp. uruchom cpu-z do kontroli napięć jaki i mnożnika a hw monitor używaj tylko do kontroli.

 

occt nie obciąży cpu mocno chyba że zaznaczysz opcje linck pack

 

ale jak nie masz dobrego chłodzenia jak i psu to daruj sobie.

Link to post
Share on other sites

ściągnij IntelBurnTest ustaw 4 rdzenie i wartość na maximum (jeżeli przejdzie test pomyślnie to jestes na dobrej drodze),po 2 pobierz real temp do spr. temp. uruchom cpu-z do kontroli napięć jaki i mnożnika a hw monitor używaj tylko do kontroli.

 

occt nie obciąży cpu mocno chyba że zaznaczysz opcje linck pack

 

ale jak nie masz dobrego chłodzenia jak i psu to daruj sobie.

Pordkrecilem dzisiaj swojego 2500k. W spoczynku 35-40*C, napięcie od 0.941V. Przy maksymalnym obciążeniu intelburntest'em temperatura powoli stopniowo rosła pod koniec testu sięgneła 95*C !!?!czemu aż tyle? prawie 3 razy większa temp. niż w spoczynku. Proc podkręcony tylko do 4Ghz. Dodam, że mam chłodzenie silentiumpc spartan pro he924W obciążeniu napięcie max 1.361V.

Czy może być taka rozbieżność w napięciu?

Co z tą temperatura? 

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Hamma zapewne nie pisał do mnie, niemniej dam odpowiedzi i może ktoś jeszcze się wypowie.

 

W Intel Burn Test dałem Maximum i 10 przejść - przeszedł bez kłopotu, nie wyrzucił żadnych błędów. Temperatura wynosiła maksymalnie 71 stopni na jednym rdzeniu. Chłodzenie - Noctua DH-15 (nie mam idalnie przewiewnej obudowy + wydaje mi się, że odrobinę za dużo pasty nałożyłem).

 

PSU jak w OP - Corsair TX650.

 

W grach, np. GTA V temperatura dochodzi do około 52 stopni.

 

Jak ktoś jeszcze ma jakieś komentarze to proszę o napisanie ich. :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Pordkrecilem dzisiaj swojego 2500k. W spoczynku 35-40*C, napięcie od 0.941V. Przy maksymalnym obciążeniu intelburntest'em temperatura powoli stopniowo rosła pod koniec testu sięgneła 95*C !!?!czemu aż tyle? prawie 3 razy większa temp. niż w spoczynku. Proc podkręcony tylko do 4Ghz. Dodam, że mam chłodzenie silentiumpc spartan pro he924W obciążeniu napięcie max 1.361V.

Czy może być taka rozbieżność w napięciu?

Co z tą temperatura? 

 

A kolega zna podstawowe prawa fizyki?

Jeśli nie to kolege zaraz nauczę... tak łapotologicznie :D

Ilość pobieranej energii elektrycznej zależy od napięcia, zatem im wyższe napięcie tym więcej pobranej energii.

Jeśli układ lub chip pobrał 120W energii elektrycznej to i musi oddać 120W w postaci ciepła, bo jak wiemy z praw fizyki w "przyrodzie nic nie ginie"

Tak na Twoim przykładzie:

Stockowe napięcie na i5 2500k intel ustawiał max 1.25v z tego co sie orientuje. Max pobór mocy 110-120W

Podniosłeś napięcie do ponad 1.35v a więc procesor pobiera znacznie więcej energii elektrycznej ok.160-180W a wiec tyle też ciepła musi oddać.

Stąd takie różnice temperatur.

Różnice napięc są normalne, w idle ten procesor pracuje z taktowaniem 1600MHz i średnio przy napięciu 0.950v.

Poprzez dymnamiczną zmiane mnożnika wzrasta taktowanie i zarazem napięcie które jest potrzebne do stabilnej pracy na wyższym taktowaniu.

 

Kolejną rzeczą jest to że Intel Burn Test katuje procesor (średnio o 8-10 stopni wiecej) i w grach nie ma szans żeby procesor osiągną aż tak wysoką temperaturę

 

Przy OC 4GHz większość i5 2500k pracuje na stockowym napięciu, jeśli Ci nie przejdzie testów to podnieś nieco napięcie np. do 1.27v

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

A kolega zna podstawowe prawa fizyki?

Jeśli nie to kolege zaraz nauczę... tak łapotologicznie :D

Ilość pobieranej energii elektrycznej zależy od napięcia, zatem im wyższe napięcie tym więcej pobranej energii.

Jeśli układ lub chip pobrał 120W energii elektrycznej to i musi oddać 120W w postaci ciepła, bo jak wiemy z praw fizyki w "przyrodzie nic nie ginie"

Tak na Twoim przykładzie:

Stockowe napięcie na i5 2500k intel ustawiał max 1.25v z tego co sie orientuje. Max pobór mocy 110-120W

Podniosłeś napięcie do ponad 1.35v a więc procesor pobiera znacznie więcej energii elektrycznej ok.160-180W a wiec tyle też ciepła musi oddać.

Stąd takie różnice temperatur.

Różnice napięc są normalne, w idle ten procesor pracuje z taktowaniem 1600MHz i średnio przy napięciu 0.950v.

Poprzez dymnamiczną zmiane mnożnika wzrasta taktowanie i zarazem napięcie które jest potrzebne do stabilnej pracy na wyższym taktowaniu.

 

Kolejną rzeczą jest to że Intel Burn Test katuje procesor (średnio o 8-10 stopni wiecej) i w grach nie ma szans żeby procesor osiągną aż tak wysoką temperaturę

 

Przy OC 4GHz większość i5 2500k pracuje na stockowym napięciu, jeśli Ci nie przejdzie testów to podnieś nieco napięcie np. do 1.27v

Dzięki za odp. :)

Którym program pokaże mi rzeczywiste napięcie? bo w cpu-z podaje mi ok. 1.260 a w hwmonitor 1.360.

Link to post
Share on other sites

Podaj na ile masz ustawiony offset oraz LLC oraz napięcie z cpu-z oraz HW Monitor, to Ci wyliczę rzeczywiste napięcie.

Na p67 pro3 przy offsecie -0.075v LLC lvl2 jest napięcie 1.272v.

Każde 0.005v offsetu daje 0.008v rzeczywistego napięcia na CPU.

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Proszę, może mi ktoś odpisać?

Pobawiłem sie jeszce i nagle przy 4.5 i offsecie -0.55 (czyli poprzednim) nie przechodzi testu Intela a wcześniej przechodził.

Zszedłem z zegarami do 4.3 i offset mam na -0.095 (przy -0.100 Windows odpala narzędzie do naprawiania systemu, więc podejrzewam, że to granica).

Zapusciłem Intel Burn Test - maximum i 10 passów, przeszedł bez kłopotu. Napięcia wahały sie od 1.264 do 1.312 (maksymalnie, nigdy więcej nie miał). Zazwyczaj napięcie było na poziomie 1.288/1.296.

Temperatury wynosiły maksymalnie 69 stopni. (61, 69, 69, 65 / package 69).

Uważacie, że taki wynik jest akceptowalny i może być używany 24h/7? Zaznaczam, że nie mam w biosie opcji Load Line Calibration - uważacie, że gdybym ją miał to pomogłoby to coś przy OC?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

 

(przy -0.100 Windows odpala narzędzie do naprawiania systemu, więc podejrzewam, że to granica).

WTF, pewnnie byl BSOD i windows uruchomil naprawe systemu btw nastepnym razem spr. nr. BSOD wygląda miej więcej tak 0x0000000124

 

a co do napięć to jak na 4.3 są w porządku ja mam na 4,3 max 1.28

Link to post
Share on other sites

 

 Zaznaczam, że nie mam w biosie opcji Load Line Calibration - uważacie, że gdybym ją miał to pomogłoby to coś przy OC?

 

Podaj wersję biosa.

 

"Fabryczny" bios w wersji bodajże 1.60 albo 2.0 (nie pamiętam) miały problem z ustawieniem opcji CPU Load Line Calibration (LLC).

Gdy się wybrało kontrolę napięcia poprzez offset, to opcja LLC znikała i nie można było jej ustawić.

Wersje biosu z dostępną/ naprawioną opcją LLC lecpiej sobie radzi w zarządzaniu napięciami, wg. mnie ma to wpływ na OC.

Poza tym najnowszy bios (3.30) wprowadza aktualizację kodu CPU oraz kompatybilność z nowymi pamięciami ram.

 

Napięcia dla 4.3GHz masz w porządku, mój chodzi z takim taktowaniem przy 1.32v

Edytowane przez Hezen
Link to post
Share on other sites

WTF, pewnnie byl BSOD i windows uruchomil naprawe systemu btw nastepnym razem spr. nr. BSOD wygląda miej więcej tak 0x0000000124

 

a co do napięć to jak na 4.3 są w porządku ja mam na 4,3 max 1.28

 

Zapomniałem sprawdzić, bardzo możliwe, że był BSOD i stąd narzędzie do naprawiania systemu.

 

Podaj wersję biosa.

 

"Fabryczny" bios w wersji bodajże 1.60 albo 2.0 (nie pamiętam) miały problem z ustawieniem opcji CPU Load Line Calibration (LLC).

Gdy się wybrało kontrolę napięcia poprzez offset, to opcja LLC znikała i nie można było jej ustawić.

Wersje biosu z dostępną/ naprawioną opcją LLC lecpiej sobie radzi w zarządzaniu napięciami, wg. mnie ma to wpływ na OC.

Poza tym najnowszy bios (3.30) wprowadza aktualizację kodu CPU oraz kompatybilność z nowymi pamięciami ram.

 

Napięcia dla 4.3GHz masz w porządku, mój chodzi z takim taktowaniem przy 1.32v

 

Płyta główna to AsRock P67 Pro3 (b3) - wersja biosu P1.90.

 

Na stronie AsRocka jest wersja do 3.30, jednak szczerze mówiąc trochę obawiam się aktualizacji biosu, bo jak coś pójdzie nie tak to jest po zawodach. Będę musiał albo kupić nową płytę, albo kupić kostkę do biosu, żeby go zresetować.

 

Z tego, co wyczytałem to mogą różne dziwne rzeczy wyjść, jeżeli zaktualizuje bios pod ivy bridge a mam sandy bridge.

 

Support AsRocka przesłał mi pliki do flashowania biosu w wersji 3.30 z poziomu pena jeżeli mam rewizję b3, ale cały czas się waham z tym.

 

Siedzenie na 4.3 mi nie przeszkadza jednak, gdy czytam, że 99% procków kręci się spokojnie na 4.5 przy niskim napięciu, to trochę mnie to kłuje, bo mój chyba potrzebuje więcej.

 

Ewentualnie to Load Line Calibration może pomóc.

 

Dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...