Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Państwa,

 

Chciałbym poprosić o pomoc specjalistów w doborze swojej pierwszej lustrzanki.

Jestem zainteresowany kupnem używanej lustrzanki do 2000zł z obiektywem (nie kitowym). Będzie to amatorsko używana lustrzanka do:

·         krajobrazów (nie musi być obiektyw szerokatny),

·         portretów

·         przysłowiowych „imienin”.  

 

Kupie tylko jeden dla mnie „uniwersalny” obiektyw, jeżeli chodzi o parametry to ok. 17-70mm, f 2.8. Chciałbym mieć ciut lepsza jakość zdjęć niż w kitowym obiektywie.  Interesuje mnie tylko Canon albo Nikon.

 

 

Czytałem dużo o Nikonie D90, ale koleżanka która miała taki aparat proponowałaby raczej coś prostszego.

 

Nie zależy mi na filmach, na wadze troszeczkę tak bo mam problemy z kręgosłupem.

Proszę was o konkretne modele jakie w tej cenie byłbym wstanie zdobyć (nie będę przekraczał 2000zł bo nie mam większego budżetu, mogłoby być nawet 1800zł żeby jeszcze wystarczyło na statyw ;) ). 

Link to post
Share on other sites

Myślę,że zbliżeni bardziej z fotografią odezwą się. Ja zadam tylko pytanie.Dlaczego lustrzanka do amatorskiego użytku? Żeby wykorzystać możliwości lustrzanki trzeba temat ustawiania  trochę poznać. Pomyśl....Pstrykanie lustrzanką na auto da takie same efekty jak niedrogim kompaktem (który też warto bliżej poznać)..

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że chodzi Ci o korpus do 2 tyś złotych ? Nikon D90 to legenda wśród aparatów formatu DX. Problem w tym, że już jest trochę przestarzała. Jeśli chcesz dobry aparat w cenie do 2 tyś za używkę najlepiej wziąć Nikona D7000, który dość znacznie lepiej wypada przy wyższych czułościach. Ale jako pierwszą lustrzankę poleciłbym Ci kupić Nikona D3100 i do tego obiektyw Sigma 17-50 2.8 który nie odstaję jakością od systemowej 17-55 2.8. Może jeszcze się uda wyskrobać na jakąś lampę, która bezsprzecznie przyda się przy zdjęciach do kotleta. Natomiast jeśli Nikon D90 jest za skomplikowany, to każda lustrzanka taka będzie i wtedy warto zainteresować się jakimś bezlusterkowcem. Robiłeś kiedyś zdjęcia lustrzanką ? Jeśli tak, to nie ma znaczenia. Ja przechodziłem z D90, D5100, D7100, D610, D750 i każdy trochę inaczej leży w ręku i tak do tematu będzie podchodzić osoba która wie jak obchodzić się z trybem M czy jakimś półautomatycznym. Jeśli planujesz trochę się rozwijać w tym kierunku czyli robić lepsze zdjęcia na wakacjach czy na imieninach zapisz się na jakiś kurs, przeczytaj jakąś książkę o ekspozycji. Kupowanie lustrzanki pod tryb auto to trochę głupota, a jeszcze większa to obiektyw ze światłem 2.8. Nie istnieją też uniwersalne obiektywy. W lustrzance nie zmienisz sobie pokrętłem na tryb macro itp. Im przedział w zoomie jest większy tym jakość takiego obiektywu jest gorsza. Do krajobrazu przyda się zoom 14 - 24 i 70 - 200 mm. Do kotleta najlepszym wyborem będzie coś szerszego np wspomniany zoom Sigmy, który i tak warto wspomóc lampą. Światło stałe 2,8 nie zawsze załatwi sprawę w ciemnym pomieszczeniu (mówimy tu oczywiście o formacie DX). Warto też rozważyć dłuższy KIT i absolutny budżetowy killer wśród obiektywów Nikona 35 mm 1.8. Cenowo wyjdzie tyle co zoom, a może okazać się bardziej uniwersalnie (kit + 35 mm).

 

Moim zdaniem warto rozważyć takie konfiguracje:

 

D3100 + S 17 - 50 2.8

D3100 + N 18 - 105 + N 35 1.8 bądź N 50 mm 1.8 (sprawdzi się w portrecie) choć warto pobawić się kitem, a później zobaczyć jakich ogniskowych się najczęściej używa i wtedy wybrać odpowiednią stałkę 

Ewentualnie później kupić lampę np coś z Yongnuo choć z TTL może okazać się za drogo, a manualnej trzeba się nauczyć i mieć cierpliwość. 

Edytowane przez bimbasek01
Link to post
Share on other sites

@jarrino 

 

Jarrino nie napisałem wszystkich informacji o sobie. Jestem takim pozytywnym zapaleńcem jeżeli chodzi o zdjęcia. Aparat który mam teraz używam tylko na manualach i tylko w Rawach, a Lightrooma to mam opanowanego na wysokim poziomie, ale widzę że ta jakość nawet z dobrego kompaktu to nie jest lustrzanka stąd mój wybór. Miałem już parę lustrzanek w ręce i wdziałem potem ich jakość w LR stąd mój wybór padł na coś takiego.

 

 

2000zł = aparat + obiektyw (liczę że ktoś będzie sprzedał w zestawie jakiś niekitowy obiektyw który w miarę będzie dobry dla mojego użytku). Nie jestem jakoś wybitnie wymagający i ę ą więc to nie musi być wysoka półka. Po prostu pomyślałem że może lepiej kupić coś używanego niż Canona d1200 w kicie za tą kasę. Jeżeli błędnie uważam to poprawcie mnie. 

 

 

bimbasek01

 

Manuala umiem obsługiwać już bawiłem się sporo aparatami (jak na nowicjusza), książek przeczytałem już parę m.in. Scotta Kelby'iego, Nikon Polska itp. Oglądałem masę tutoriali na youtubie, wiec podstawy jak na kogoś kto jeszcze nie ma lustrzanki mam duże.

 

Przeglądnąłem setki swoich zdjęć i na kompakcie i praktycznie wszystkie moje zdjęcia mieszczą się w 28-60 mm (długość ogniskowej dla formatu 35mm) 

 

Panowie jak się przelicza ogniskową z cyfrówki na lustrznakę?

 

Canon x1,6

Nikon x1,5

 

Czyli jak mam obiektyw Canona 17-85mm to tak jakbym w cyfrówce miał 27 - 136mm ?

Edytowane przez m4rtin
Link to post
Share on other sites

Już cię rozumiem,wiem o co chodzi.Przeliczenia prawidłowe. O jakimś konkretnym modelu nie wypowiem się bo nie mam takiej wiedzy czy doświadczenia. Dla mnie dobrze spisywał się Canon550d nawet z kitowym obiektywem ale po jakimś czasie przeszedłem na używany 5d najstarszy model.

Link to post
Share on other sites

Autorze, jeżeli mamy 2000 na lustro i obiektyw, to trudno wyjść poza trzy cyfrową serię canona, ew. D5200 nikona (najlepsza opcja z lustrzanek w tym budżecie) biorąc pod uwagę zakup jednego z czołowych obiektywów typu sigma 17-50. Przemyśl także bezlusterkowce - mniejsze gabaryty, podobna jakość. Za okolice 2000 z obiektywem można znaleźć już coś od Fuji na X-Transie bądź Olympusa E-M5. Lada moment ma być E-M5 MK II, to podstawową piątkę będzie można dorwać jeszcze taniej :)

 

Co do przeliczenia, to tak jak napisałeś, mnożniki APS-C w lustrzankach to Nikon 1.5, Canon 1.6. Kompakty mają zazwyczaj mniejsze matryce więc najłatwiej przeliczyć sobie ekwiwalent dla pełnej klatki. I to co napisałeś dalej (27-136mm) to właśnie jest ekwiwalent.

 

Możesz też jeszcze się wstrzymać - lada moment Canon ma pokazać 750D i 760D. Pewnie będą droższe ale wpłyną na ceny innych modeli na rynku wtórnym, a wtedy może uda się dostać coś lepszego ;)

Link to post
Share on other sites

Ja zawsze będę tłukł każdemu, kto chcę wejść w cyfrowy świat fotografii. Najtańszy korpus i jak najlepszy obiektyw ... Na temat systemu Canona nie będę się wypowiadał, bo nigdy z nim nie miałem styczności ale wiem, że to kwestia własnych preferencji ... Używana sigma 17 - 50 2.8 + używany D3100 bądź jakiś odpowiednik Canona. Można też rozważyć dwie stałki 35 mm i 50 mm ze światłem 1.8 które są na prawdę świetne optyczne. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i później będziesz gonić za głębią ostrości ... Ja bardzo długo byłem zadowolony z zestawu D5100 + sigma 17 - 50 2.8 + sb910. Tym zestawem bardzo długo się bawiłem. D3100 jest dość lekki i mały jak na lustrzankę ... 

No i znając dobrze LR czy PS to bym się w ogóle nie zastanawiam i brał lustrzankę ... 

Link to post
Share on other sites

Ja zawsze będę tłukł każdemu, kto chcę wejść w cyfrowy świat fotografii. Najtańszy korpus i jak najlepszy obiektyw ... Na temat systemu Canona nie będę się wypowiadał, bo nigdy z nim nie miałem styczności ale wiem, że to kwestia własnych preferencji ... Używana sigma 17 - 50 2.8 + używany D3100 bądź jakiś odpowiednik Canona. Można też rozważyć dwie stałki 35 mm i 50 mm ze światłem 1.8 które są na prawdę świetne optyczne. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i później będziesz gonić za głębią ostrości ... Ja bardzo długo byłem zadowolony z zestawu D5100 + sigma 17 - 50 2.8 + sb910. Tym zestawem bardzo długo się bawiłem. D3100 jest dość lekki i mały jak na lustrzankę ... 

No i znając dobrze LR czy PS to bym się w ogóle nie zastanawiam i brał lustrzankę ... 

 

Masz sporo racji, jednak głównie w portretach :). Też zaczynałem od 400D, przez długi czas focąc nawet heliosem 58mm f/2 ;). Problem w tym, że skoro mamy 2 tysiące, to niegłupim wyborem jest jednak bezlusterkowiec z stajni Fujiego - ich matrycy mają na prawdę świetne osiągi, poza tym w tym segmencie lustrzanki zazwyczaj niestety mają przeciętny AF. A to w reporterce ("imieniny") podobnie jak i wysokie użyteczne ISO się przydaje. W Canonie na ten moment warto się wstrzymać, jak pisałem - niedługo ma być 750 i 760D, a to wpłynie na ceny używanych 650D i 700D. A kto wie czy też nie na 60D... w końcu 750/760D ma mieć lepszą matrycę, także już wyświetlacz na górze, generalnie ergonomicznie mocno zbliży się do dwucyfrówek.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poczytałem wiele waszych rad na tym i innym forum i mój wybór ukierunkował się na Canon 550D + kit + Canon 40mm 2,8

 

Przemyśl jeszcze zmianę kita i 40mm 2.8 na proponowaną tutaj SIgmę 17-50 2.8. Nic nie tracisz ze światła, a masz bardzo dobry i uniwersalny obiektyw.

Link to post
Share on other sites

Wy jesteście tutaj specjalistami, ja narazie mam tylko wiedzę teoretyczną.

 

@Deathstar a to nie jest tak że stałka 40mm będzie robić lepsze zdjęcia niż Sigma z zoomem?

 

Jak się nie zmieszczę z ceną za 550D to kupie 500D

Edytowane przez m4rtin
Link to post
Share on other sites

Wy jesteście tutaj specjalistami, ja narazie mam tylko wiedzę teoretyczną.

 

@Deathstar a to nie jest tak że stałka 40mm będzie robić lepsze zdjęcia niż Sigma z zoomem?

 

Jak się nie zmieszczę z ceną za 550D to kupie 500D

 

W teorii stałka powinna być lepsza od zooma ;), aczkolwiek w wypadku tego naleśnika 40mm i 17-50 2.8 EX DC OS HSM, to się nie sprawdza. Dla porównania: http://www.optyczne.pl/265.4-Test_obiektywu-Canon_EF_40_mm_f_2.8_STM_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html

http://www.optyczne.pl/197.4-Test_obiektywu-Sigma_17-50_mm_f_2.8_EX_DC_OS_HSM_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html

 

Jak widać Sigma daje dużo lepszą ostrość ;). Oczywiście w niektórych aspektach nie jest idealna, aczkolwiek da się do skorygować, a uniwersalność obiektywu znacznie bardziej Ci się przyda.

Link to post
Share on other sites

@Deathstar bardzo dziękuje za zainteresowanie. Przemawia do mnie sprawa taka że body z kitem kupie używane za ~1300zł Canon 500-550D i kupie nowy Canon 40mm 2,8 http://canon.strefamarek.allegro.pl/canon-ef-40-mm-f-2-8-stm.html

 

 

a Sigme będzie mi ciężko nawet za 1k używkę kupić.

 

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=t&string=sigma+17-50+2.8+canon&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-4-e-0402&price_from=50&price_enabled=1

Edytowane przez m4rtin
Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu :). Wiesz, z drugiej strony możesz zrobić tak, że kupisz body z kitem, kita sprzedasz i dorzucisz do tej sigmy. Używka chodzi około 1000-1200 zazwyczaj, czasami zdarzają się okazje i da się kupić za ca. 800 zł.

 

Decyzja oczywiście należy do Ciebie, weź jednak pod uwagę, że 40mm 2.8 nie daje Ci praktycznie żadnego atutu poza swoimi wymiarami, bo to naleśnik. Jeżeli chcemy światło 2.8 to jednak szukałbym jakiegoś zooma aby był podstawowym obiektywem, natomiast jeżeli chcemy coś jaśniejszego to pokusiłbym się o 50mm 1.4, bądź nawet 50mm 1.8. Tego drugiego nawet można wziąć od Yongnuo - koszt około 200-300 zł, aczkolwiek niska cena jest skutkiem obudowy, która jest typowym plastikiem i nie należy do najmocniejszych. Optycznie jednak jest to całkiem niezły obiektyw, zresztą jeden z najbardziej popularnych i nazywanych "nifty-fifty" ;).

Link to post
Share on other sites

Czytałem opinie bardzo wielu użytkowników że Canona 50mm 1,8 II robi naprawdę dobre zdjęcia ale ten plastik potrafi się poluzować bądź rozsypać za 2 miesiące. 

 

Panowie mam pytanie jeszcze, na co zwracać uwagę przy zakupie używki lustrzanki?
 
 
1. Komentarze sprzedawcy na Allegro
2. Ogólne zużycie wizualne
3. Przebieg ok 10-15k (czy patrzy się na to czy można przebieg manipulować?)
4. ... ?
 
Jak sprawdzić aparat po zakupie?
Edytowane przez m4rtin
Link to post
Share on other sites

Patrząc na to co napisałeś w pierwszym poście absolutnie nie szedłbym w obiektywy o stałej ogniskowej, wskazany zoom to dobre wyjście a body za resztę.

 

Jeśli chodzi o używki to dla mnie wyznacznikiem jest na przykład czy ktoś posiada pełen komplet fabryczny. To zazwyczaj wskazuje na pedanta szanującego sprzęt. Albo na kogoś kto go głównie trzymał w kartonie a nie używał ;)

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Tak jak cooger napisał - komplet fabryczny, albo bliski fabrycznemu. Do tego przebieg też jednak ma znaczenie, kręcenie licznika w aparatach nie jest aż tak powszechne, a migawki mają swoją deklarowaną wytrzymałość. Do tego dobrze znać historię - jak był używany, do czego, czy sprzedający jest fotoreporterem. Sprawdzenie po zakupie? wizualnie czy jest czysto, podnieść lustro w aparacie i zobaczyć czy matryca nie ma jakichś wypaleń. Do tego zrobić kilka zdjęć w różnych warunkach... ciężko coś więcej polecić.

 

Z 50mm 1.8 II/YN 50mm 1.8 jest tak, że jak ktoś nie obchodzi się ostrożnie to faktycznie szybko zniszczy. Aczkolwiek ktoś kto dba o sprzęt raczej długo będzie miał z niego uciechę. Przy czym nadal, tak samo jak cooger, wnioskuję że bardziej odpowiednim dla Ciebie jest zoom.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...