Skocz do zawartości

Pocharatany rdzeń GPU kupionej używanej karty - co robić?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez silentmichal,

Recommended Posts

  • Rozwiązanie

No ta karta to już nie mój problem, więc teraz tylko czekać na tą nówkę - mam nadzieję, że będę zadowolony.

 

EDIT
 

Dobra, panowie, wszystko się już ładnie rozwiązało.

 

Kartę porysowaną odesłałem, a co do nowej - ostatecznie sklep zaproponował mi MSI R9 270 (bez X) za 600zł (R9 270X za 649zł był - jak przewidywałem - pomyłką). Karta przyszła i śmiga super wszystko ładnie - zrobiłem OC oczywiście. Ostatecznie stanęło na:

 

Power Target: +15

GPU: 1120MHz
VRAM: 1500MHz.

 

Czyli po prostu mam MSI R9 270X z lekko podniesionym zegarem pamięci bez jednej wtyczki zasilania.

Temperatury - tak średnio bym powiedział, 80 stopni w FurMarku - trochę sporo. Ale prędzej czy później założę chłodzenie od Accelero, więc problem zniknie.

 

 

Podsumowując, dziękuję Wam bardzo i temat wyczerpany ;) .

 

PS. Ta czcionka na 1 kwietnia to coś okropnego.
 

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

No to jeszcze trochę zaoszczędziłeś bo to karty na tym samym rdzeniu, tym bardziej jak masz tak samo MSI to żadna strata.

Temperatury nie są złe, pamiętaj że normalnie nie ma takich temperatur jak w jakichś furmarkach. Może jak poprawisz trochę wentylację w obudowie to będzie jeszcze lepiej.

 

Moim zdaniem masz dobre chłodzenie od MSI i zakładanie jakichś accelero mija się z celem, temperatury są dobre i masz 3 lata gwarancji producenta to korzystaj.

Link to post
Share on other sites

Hmm, obawiam się jednak, że założenie lepszego chłodzenia ma sens. W karcie po OC coś się przegrzewa i przez to zawiesza się komputer. Jest to na pewno kwestia temperatury, bo jak ustawię wiatraki na stałe 40% to już nic się nie zawiesza. Podejrzewam o to sekcję zasilania. Bo co inne mogłoby się przegrzewać? Pamięci? Niestety wiatraki od MSI przy 40% to już dla mnie suszarki. A że Accelero Xtreme III leży i się kurzy - czemu by nie skorzystać.

 

Nie wiem może coś pokombinuję i zrobię optymalną krzywą chłodzenia - może pomoże.

Link to post
Share on other sites

W karcie po OC coś się przegrzewa i przez to zawiesza się komputer.

 

Albo karta za bardzo przekręcona. Na takiej temperaturze nie ma nic się prawa dziać, jak się wiesza to na gwarancję.

Rób jak chcesz, tylko przy zmianie chłodzenia z 3 letnią gwarancją możesz się raczej pożegnać. Poza tym póki co nie ma raczej sensu żyłować karty z resztą zestawu jaką wcześniej podałeś.

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

Jakie temperatury VRM ma ta karta? Ograniczając przewiew ograniczasz chłodzenie tego co nie jest pokryte radiatorem czyli części pamięci i układów zasilania.

Power target ustaw tak żeby TDP wynosiło 150W czyli +20%.

Jakie ustawiłeś napięcie? 270X mają coś ponad 1,2V. W tym musi się zawierać rezerwa dla jakości chipu.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Właśnie nie można odczytać temperatury VRM - nie ma w programach do odczytywania takiej pozycji. Nie wiem czy nie ma tam czujników, czy co. Power target - im większy tym więcej energii może być dostarczonej do rdzenia - tak to rozumiem. Czy ustawię na 10% czy na 20% - efekt jest taki sam w moim przypadku. Napięcie jest domyślne - nie można go zmieniać w tej karcie i wynosi 1.188V.

Ustawiłem własną łamaną wentylatora w MSI Afterburner i koniec końców działa - jest cicho i chłodniej niż zwykle, czyli jak chciałem.

 

 

 

poHaratany przez "samo H" się pisze

 

Kurczę rzeczywiście, wieśniak ze mnie XD.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...