Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

 

jako że, zaliczyłem właśnie drugą "osiemnastkę" w życiu postanowiłem zrobić sobie prezent i złożyć komputer na który nie było mnie stać w po pierwszej, w 1997 roku :) (tak, tak wtedy też powstał benchmark.pl - którego zawsze byłem czytelnikiem a w pierwszym okresie aktywnym userem - czasy Wojciecha Kiełta).

 

Zatem plan jest taki, żeby złożyć najbardziej "wypasioną" konfigurację jaką się da z pewnymi założeniami:

 

1. Podzespoły musiały mieć datę premiery w okresie od 16.03.1997 do 15.03.1998 (+/- 1 miesiąc) :)

2. Sprzęt dla użytkownika domowego - pomijam opcje serwerowe.

3. Monitor nie będzie potrzebny :)

 

Z częściami oczywiście nie będzie łatwo ale dla chcącego .... :) Być może ktoś z Was ma coś w rupieciach - chętnie odkupię :)

 

Niemniej, moja propozycja podstawy poniżej, jeżeli macie fajniejsze pomysły na zestaw chętnie poczytam i skorzystam z waszych doświadczeń.

 

PROCESOR: Pentium II (Deschutes) - 450 MHz (FSB 100 MHz)

PŁYTA GŁÓWNA: ABIT BH6 (440BX) - premiera na początku kwietnia - uffff....lub coś podobnego :)

KARTA GRAFICZNA: RIVA 128 ZX 8 MB

AKCELERATOR: 3DFx VooDoo2 12 MB SLI x2 (np. Diamond Monster 3D II - miałem :))

KARTA DZWIĘKOWA: Sound Blaster Awe64 Gold (Live! wyszedł niestety w sierpniu 1998 :))

PAMIĘĆ: 3x256 MB (PC133 - lepiej jeżeli trafię PII które pójdzie na FSB 133 lub około tego - o ile będzie działał dzielnik AGP :) 

KARTA SIECIOWA: coś na 100 Mb się znajdzie

HDD: tu będzie problem ale coś na ATA33 może się znajdzie :)

FDD: pewnie NEC :)

CD: wykopie :)

BUDA: Zrobię na zamówienie z dedykacją dla syna :)

 

Co Wy na to :)?

 

Pozdrawiam

Jacek

 

 

Link to post
Share on other sites

Tak, przychodzi taka chwila :menda:  że chce się mieć coś z młodości :rotfl:

 

Do BXa to riva128zx to nie pasuje-wg mnie.  R128 miała premierę w 97r, a ZX to tylko refresh z początku 98r. Tu raczej do TNT skłoniłbym się.
W połowie 98r BX i pII 400/TNT to był klasyczny high end. A, jak wiadomo - balerony 300A-466A wtedy królowały.

Co do HDD to myślę, że można już olać dysk 8GB-20GB i zastąpić go kartą CF. Wiem, że to nie klasycznie/konserwatynie/oldskulowo,ale ja tak robię. Wymiata to to.


Choć to tylko do NT4/W95, bo na w98/2000 to jadę na velociraptorach 10k i kontrolerze silicon 3512a(ma stery do w98)

OT:

Zgrzytów starego dysku słucham na 486 dx4 z w95 osr2.5, jest tam prawie nieużywany ST3630A :o 630MB (ponad 20 letni).

Edytowane przez harry_callahan
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdzieś miałem SDRAM. Niestety będzie z '99+ jeżeli to problem. SB niestety pewnego dnia padł.

 

Ja mam w kolekcji ze starych CPU Intela na półce SL2Z4.

http://www.cpu-world.com/sspec/SL/SL2Z4.html

 

Znalazłem nawet to pudełko. W środku fajna płyta jak na swoje czasy Asus CUSL2-C. Ramy też są.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

 

 

Piszę się na to :)

Jakbym miał 2 to bym z chęcią oddał.

 

 

 

Pentium MMX 266 nigdy nie istniał ;)

zdjęcia zaraz wrzucę.

 

 

 

http://oi60.tinypic.com/v5xqh0.jpg

http://oi57.tinypic.com/aw8dvk.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Pentium MMX 266 nigdy nie istniał ;)

Nie był powszechnie dostępny ale istniał. Ta wersja to hybryda mobilnego Pentium MMX z klasycznym MMX.

http://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium/Intel-Embedded%20Pentium%20MMX%20266%20-%20FV80503266.html

 

@@galandracos

Zestaw ogólnie fajny ale radzę rozważyć wymianę HDD na kartę SD lub CF tak jak to proponował wcześniej harry_callahan, stare dyski są naprawdę bardzo głośne i awaryjne. Druga rzecz która co prawda nie jest retro ale ułatwia przenoszenie software to karta z USB 2.0. Wszystko zależy czy koniecznie chcesz zachować pełną oryginalność starego sprzętu czy budujesz bardziej użyteczny zestaw.

Link to post
Share on other sites

Nie był powszechnie dostępny ale istniał.

 

A zauważyłeś " ;)" ? :menda:

Jakbym miał 2 to bym z chęcią oddał.

 

Fajna zabawka. Tego typu procesory zawsze wychodziły za późno (no i były zbyt drogie). Większość ludzi wolała (i słusznie) wybrać już następną generację sprzętu.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...