Skocz do zawartości

Szybki Router o sporym zasięgu.


Recommended Posts

Cześć!

 

 

Mam problem, totalnie nie znam się na routerach, potrzebuje Waszej pomocy.

 

 

Zrobię to w bardziej przystępnej formie

 

 

Ilość urządzeń podłączonych do sieci: 2xiMac, 2xSmart Phone, iPad, Laptop z Windows, PS4, Xbox360, 2xSmart TV.

​Powierzchnia: 350m2 na 3 pietrach + Taras, Ogród.

Wymagania specjalne: Możliwość podłączenia dysku przez port USB, Współpraca z OSX/iMac

Dostawca internetu: Internet Radiowy 10mb/s

 

 

Wiem, ze mój dostawca internetu zaopatrzy mnie w router którego wartość rynkowa wynosi ok 60-80zl. Zakładam, ze to nie wystarczy.

Nie wiem czy wystarczy jeden router, nie wiem czy "przedłużacze" zasięgu to dobry pomysł.

 

Generalnie, nic nie wiem.

 

 

 

 

Co do budżetu, miałem nadzieje zamknąć ten "projekt" w 1 000zl 

Link to post
Share on other sites

 

 

pociągnąć kable

 

 

Wole tego nie robić.

 

 

Nie mam problemu z zakupem access point-ow, nie chce jednak aby jakosc połączenia na tym ucierpiała (tzn nie chce stracić np 40%, wiem ze na pewno ucierpi),

 

Nie wiem dokładnie jakie modele, nie znam się na tym zupełnie. 

 

Posiłkując się sugestia Biafry (pozdrawiam) wyszukałem coś takiego:

 

 

 

TP Link Archer C8 (model C9 ma procesor, nie wiem czy będzie jakaś różnica)

TP Link AC750 RE200

Link to post
Share on other sites

Gdy ja szukałem routera dla kuzyna chłopacy doradzili mi właśnie Asusa, ja również go i jestem w niego zadowolony (mam RT-AC68U). Zobacz na RT-AC66U. Ma 2 porty USB do których możesz podłączyć zarówno dysk jak i modem 3G/LTE w razie gdyby coś sie stało z głównym dostawcą.

Osobiście jednak polecałbym Ci kupno nawet najtańszego NASa i podpięcie go po kablu, wydajność będzie niebo a ziemia (wydajność dysku podpiętego pod USB3 w AC68U sięga 20-25MBps zarówno po FTP jak i SMB).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

wydajność będzie niebo a ziemia

 

Tam będzie jakiś mały USB 32GB na dokumenty, i male pliczki, 20MBps mi w zupełności wystarczy. Mogłem sprecyzować.

 

 

Najważniejszy jest zasięg, szybkość i jakosc połączenia.

Link to post
Share on other sites

Co byś nie wziął to na taki metraż i tak będzie za małe (tym bardziej, że tu 3 poziomy jeszcze są). Router spokojnie powinien ogarnąć 1 piętro, dalej szukałbym access pointów podłączonych mimo wszystko po kablu (repeater też ma swoje ograniczenia i przez gruby strop też będzie miał problemy) lub nawet takich samych routerów przełączonych na funkcje AP.

 

Ubiquity Unifi?

Cena routera. To raczej rozwiązania outdoorowe.

Link to post
Share on other sites

Pytanie pomocnicze:

1. Czy w przyszłości Twój operator planuje przejście na medium kablowe patrz: ftth?

 

Jeśli nie i te 10 Mbps to max co dostaniesz to wrzucasz np. TP-linka 1043nd v2 + repeatery sygnału lub dodatkowe AP i tyle.

 

Jeśli tak i te 10 Mbps to tymczasowo a docelowo dostaniesz np. 100/100 po ftth to tylko UBNT Unifi. 

 

Co do 1szego rozwiązania to można pójść w stronę Mikrotika np. rb2011 tylko tam wydajność USB może być mało zadowalająca ale za to jest możliwość regulacji mocy radia(nawet do 1 W!, gdzie w Polsce norma mówi o 100mW dla 2.4 GHz). 

 

U siebie mam MT RB951, z _obniżoną_ mocą radia i 1 poziomowe mieszkanie ogarnia w 100%. Oczywiście virtualAP, czyli możliwość wydzielenia sieci WiFi dla gości, porty 1G, kilka urządzeń Appla + smartTV działa + wielkie możliwości konfiguracyjne. Minus taki, że trzeba co nieco "się znać". 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
możliwość regulacji mocy radia(nawet do 1 W!, gdzie w Polsce norma mówi o 100mW dla 2.4 GHz). 

 

 

Dlaczego miałbym to regulować? 

 

 

 

 

Na dzień dzisiejszy maksymalnie co mogę mieć to 10 ale w ciągu 24 miesięcy sytuacja powinna ulec zmianie. Nie jestem jednak w stanie na dzień dzisiejszy potwierdzić jakie będzie maksimum.

 

 

 

PS Maki maja sieciowki ac

Edytowane przez dodo
Link to post
Share on other sites

Delikatna regulacja mocy poprawi zasięg bez używania innych sprzętów :-)

 

Tak wiem z tym, że ac ale to jest zgodne z b/g/n. Do łącza 10-150 Mbps nie potrzebny standard ac. Chyba, że budujesz super wydajną sieć WiFi ale to do budżetu musisz dorzucić jedno "0". 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

TP Link Archer C8 (model C9 ma procesor, nie wiem czy będzie jakaś różnica) TP Link AC750 RE200

 

Mam rozumieć, ze ten zestaw nie jest wart wydanych pieniędzy? 

 

 

 

super wydajną

 

Jak mówiłeś, zasięg i jego jakosc to priorytety. 

Link to post
Share on other sites

C8 i C9 to bardzo ciekawe routery, nad którymi warto się zastanowić. Niewątpliwą zaletą w/w TPlinków jest pasmo 5x, które jest mniej zaszumione. W skrócie chyba wszedłbym na Twoim miejscu w C8 + ten RE. Moje doświadczenia z tplinkami są bardzo dobre i to nie tylko rozwiązania SOHO ale również m.in. switche L2. 

 

Boję się nieco o metraż bo ogród brzmi dla mnie trochę jak: "wstawienie anteny dookólnej" 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest duża różnica miedzy C8 a C9?

 

 

 

 

PS Bardzo doceniam Twoje zaangażowanie.


 

 

Dodo a czy nie ma tam godnej oferty lte non limit?

 

Matula ma obecnie z Play na USB i chodzi to jak krew z nosa, u mnie ciężko o zasięg 3G.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Analizując pobieżnie noty katalogowe to jak na mój gust poza nieco wyższą przepustowością w 5x na papierze(450 Mbps vs 600 Mbps) i procesorem 2 rdzeniowym 1 GHz w C9(C8 ma 2 rdzeniowy 800 MHz) niczym się nie różnią. Z tych dwóch wziąłbym tańszy bo imo sprawdzi się tak samo dobrze. 


Broadcom może być minusem. Alternatywne oprogramowanie ciężko współpracuje z tymi chipami. Archer C8 też jest na Broadcomie..

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wystarczy, że dekodery będą podpięte do tej samej sieci LAN?

 

No tak ale trzeba je jakoś podłączyć. Dekodery są na rożnych pietrach. 


 

 

jeśli dobrze rozumiem to związane jest to z multiroomem?

 

Tak/ 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...