Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Przyszedł czas na upgrade mojego PC (8 lat stażu to całkiem przyzwoity wynik), początkowo miałem jakiegoś GTXa, zaczęły się pojawiać artefakty po zakończeniu gwarancji, wymieniłem na GTX460 historia się powtorzyła- podobno płyta główna mogła być winna uszkodzeniu obu kart... Chwile podziałałem na zastępczej GT8500, ale i ona poległa - bluescreen. W zasadzie to może i jest do odratowania, więc jeśli warto na coś poczekać/wstrzymać się z upgradem to mogę jeszcze się przemęczyć. Zaznaczam, że tylko karta graficzna była wymieniana, pozostałe podzespoły mają już po 8 lat.
 

  • Zastosowanie komputera: biuro, programy (solidworks, adobe premiere), gry (wiedzmin 3!), wideo
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 3k
  • Których części potrzebujesz?: buda
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? nie mam pojęcia- nigdy się tym nie interesowałem
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: 24" 1920x1200, modelu nie pamiętam- obecnie nie będę wymieniać
  • Specjalne wymagania: cichy zestaw, gtx 970
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?
    Obudowa - SopranoRS
    Zasilacz - BeQuiet BQT E5-700W
    Dysk twardy - WD3202ABYS-01B7A0
    Karta dzwiękowa - ASUS Xonar DX Audio Device

    Prawdopodobnie nie do wykorzystania:
    Płyta główna (niedawno lutowana) - ASUS P5Q-PRO
    Procesor - E8500 @3,16GHz
    Pamięć - 4x1GB (nie mam pojęcia co to za kości, ale 1ej jakości to one nie są
     
  • Własna propozycja zestawu:
  • Inne: Głównie to zastanawiam się czy do obudowy będzie pasować płyta główna pod GTX970. Zasilacz i dysk twardy powinny jeszcze trochę posłużyć.
    Widziałem ciekawą promocję MSI - zwrot gotówki przy zakupie płyty głównej i karty graf. Czytałem też, że MSI może się pochwalić największym odsetkiem reklamacji... Zależy mi na żywotności sprzętu, pierwsza nVIDIA była od ASUSA i padła zaraz po końcu gwarancji, GTX460 Cyclone od Gigabyte przetrwał zdecydowanie dłużej.
    Bardzo proszę o pomoc w wyborze producenta - czy faktycznie MSI są awaryjne? Warto dopłacić do karty innego producenta? Gdzie stosunek jakość/cena będzie najlepszy?

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Zastosowanie komputera: biuro, programy (solidworks, adobe premiere), gry (wiedzmin 3!), wideo

Praca, gry uwzględnij w %.

Rozumiem, że montaż wideo w premierze ? filmy FHD czy coś więcej ? z czego więcej korzystasz solid czy premiere ?

Link to post
Share on other sites

Praca, gry uwzględnij w %.

Rozumiem, że montaż wideo w premierze ? filmy FHD czy coś więcej ? z czego więcej korzystasz solid czy premiere ?

 

praca/gry 60/40. Wychodzę jednak z założenia, że sprzęt, który pozwala na grę w 'full detalach', poradzi sobie bardzo dobrze w innych czynnościach. Pracowałem w solidzie na opisanej powyżej konfiguracji (z GT8500) i nie odczuwałem braku mocy, nawet przy wielu oknach otwartych. Tak więc mimo tego, że więcej pracuję aniżeli gram (stety lub niestety) to priorytetem jest dobra wydajność w grach.

W premierce montuję bardzo rzadko.

Filmy FHD, nie bardzo rozumiem co kryje się pod stwierdzeniem 'coś więcej'. Jestem "wzrokowcem", dlatego zależy mi na płynnej rozgrywce w wysokich detalach (ostatnie WOW doświadczyłem 8 lat temu, kiedy z rivy tnt2 przesiadłem się na nowy sprzęt i odpaliłem bioshocka- po intrze czekałem jeszcze dobre 2 minuty aż coś się wydarzy, po czym zorientowałem się, że gra już się rozpoczęła...:) )

Link to post
Share on other sites

Intel Core i5-4460 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Crucial 8GB (2x4GB) 1600MHz CL9 Ballistix

ZOTAC GeForce GTX 970 4GB DDR5 256Bit (1216/7010)

SilentiumPC Fera 2 HE1224

Gigabyte GA-B85-HD3 /intel B85, LGA1150/

 

3017 zł 

 

Zestaw bez możliwości OC CPU na dobrze wyposażonej płycie głównej. GTX 970 od ZOTAC z wydajnym oraz kulturalnym chłodzeniem. Po rejestracji karty na stronie producenta dostaniesz aż 5 lat gwarancji. Chłodzenie na CPU dla poprawy kultury pracy oraz 8 GB DDR3 w dwóch kościach. Przy zakupie GTX 970 dostaniesz dodatkowo kod na grę Wiedźmin 3

 

OC CPU oraz zakup MSI z promocji jest tutaj raczej poza budżetem

Link to post
Share on other sites

 

Zestaw bez możliwości OC CPU na dobrze wyposażonej płycie głównej. GTX 970 od ZOTAC z wydajnym oraz kulturalnym chłodzeniem. Po rejestracji karty na stronie producenta dostaniesz aż 5 lat gwarancji. Chłodzenie na CPU dla poprawy kultury pracy oraz 8 GB DDR3 w dwóch kościach. Przy zakupie GTX 970 dostaniesz dodatkowo kod na grę Wiedźmin 3

 

OC CPU oraz zakup MSI z promocji jest tutaj raczej poza budżetem

 

Warto kosztem dodatkowego chłodzenia CPU, zakupić Gigabyte Gaming G1 lub dopłacić jeszcze parenaście zł do Zotac Omega, który ma troszkę gorsze osiągi od G1 ale za to 5 lat gwarancji (powiem, że gwarancja jest kusząca, jestem niemal pewny, że karta padnie w ciągu 5 lat)

 

@co do MSI, zdaje się, że promocja i tak już się zakonczyła

Edytowane przez pandanielak
Link to post
Share on other sites

 

 

Warto kosztem dodatkowego chłodzenia CPU, zakupić Gigabyte Gaming G1

 

G1 jest dość głośne, zarówno w idle jak i w obciążeniu.

 

 

 

ub dopłacić jeszcze parenaście zł do Zotac Omega

 

 Nie nie, dopłata 250 zł nie ma tutaj żadnego sensu. Jeżeli już, celuj w EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0 z możliwością rozszerzenia gwarancji do 10 lat

Link to post
Share on other sites

 

 Nie nie, dopłata 250 zł nie ma tutaj żadnego sensu. Jeżeli już, celuj w EVGA GTX 970 FTW ACX 2.0 z możliwością rozszerzenia gwarancji do 10 lat

 

Porównałem kilka kart i na papierze EVGA FTW wypada b. dobrze, więc chyba na nią się zdecyduję. Stworzyłem na morele taki o to zestaw:

 

1. Procesor: Intel CORE i5-4460 3.20GHz LGA1150 BOX BX80646I54460 - Haswell Refresh  819,00zł

2. Karta graficzna EVGA GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0, 4GB GDDR5 (256 Bit), 2xDVI, HDMI, DP (04G-P4-2978-KR) 1619,00zł

3. Płyta główna Gigabyte GA-B85-HD3, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, GBLAN, ATX (GA-B85-HD3) 1 299,00zł

4. Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)  269,00zł

5. Pamięć HyperX Savage 2x4GB 1866MHz DDR3 CL9 (HX318C9SRK2/8)  295,00zł

6. Pamięć Crucial Ballistix Tactical DDR3-1600 CL8 - 8GB (BLT2CP4G3D1608DT1TX0CEU) 289,00zł

 

Proponowana przez Ciebie pamięć nie była dostępna, dlatego zawarłem trzy opcje (4., 5. i 6.). Pytanie 1sze: która z nich jest najwydajniejsza? Czy lepiej wybrać CL 8 (6.), 1866MHz (5.) czy może najtańszą spośród nich (4.) z 1600MHz i CL9?

 

Pytanie 2gie: Zastanawiam się nad tym dodatkowym chłodzeniem CPU, co zyskam decydując się na jego zakup? Czy jego brak może powodować, nadmierne temp.? Czy może zyskam 'jedynie' trochę wyższą wydajność?

 

@EDIT

wybór 5. nie wiązałby się przypadkiem z koniecznością wymiany płyty głównej?

 

Link do kolejnej konfiguracji z jedną kościa 8GB: http://www.morele.net/inventory/info/3aQxXm/

 

Czytam, czytam i skłaniam się ku G1, chociaż z drugiej strony FTW posłuży mi tyle samo a i różnicy w osiągach diametralnej nie ma. Pewnie obie równocześnie polegną za jakiś czas przy bardziej wymagających tytułach. Nawet jeśli FTW jest mniej wydajny od G1, to przeżyję i nie zauważę, że jedno z ustawień grafiki mam na low zamiast high. Nie będę wtedy biadolić, że "gdybym miał G1, to cienie byłyby ładniejsze..."

Kończąc komentarz, w którym zacząłem od tego, że składniam się ku G1, dochodzę do wniosku, że chyba jednak FTW :D przynajmniej ciszy trochę zaznam ... :D

 

Ech, za duży wybór to nic dobrego :/

Edytowane przez pandanielak
Link to post
Share on other sites

B85 obsługuje maksymalnie 1600 MHz. Tutaj wybieraj sobie pomiędzy Crucial 1600 MHz CL 8 oraz CL 9. Różnicy w wydajności nie doświadczysz. 

 

 

 

FTW jest mniej wydajny od G1

 

Marginalne różnice zależące od wysokości taktowań rdzenia oraz pamięci.  

Link to post
Share on other sites

B85 obsługuje maksymalnie 1600 MHz. Tutaj wybieraj sobie pomiędzy Crucial 1600 MHz CL 8 oraz CL 9. Różnicy w wydajności nie doświadczysz. 

 

 

 

 

Marginalne różnice zależące od wysokości taktowań rdzenia oraz pamięci.  

 

Dziękuję bardzo kajtek, zasięgnę jeszcze opinii na innych forach i zobaczymy na co się zdecyduję :) Jakby nie patrzeć tylko Ty się tutaj wypowiedziałeś :)

 

@Edit

Lepiej dołożyć do i5-4590, czy kupić proponowane chłodzenie do i5-4460?

Edytowane przez pandanielak
Link to post
Share on other sites

Kupione z FTW. Mam jednak problem... zmieniłem podzespoły (płytę, kartę graf., procesor) i.. dostaje bluescreena zaraz po ekranie z logiem windowsa (jakieś 5s po odpaleniu kompa), nie mogę zrobić pauzy, nie mogę wejść do safe mode. Widzę, że na bluscreenie jest coś o sterownikach ale nie mam pojęcia co...

Win podpowiada, że może to być związane z nowym hard/softwarem.

Nie odinstalowałem wcześniejszych sterowników (może tutaj leży problem, tylko jak to zrobić nie mogąc wejść do safe mode'a..?)

Możliwe jest, że źle coś podłączyłem?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Bardziej zakładam, że niezbędne jest tutaj wgranie świeżej wersji systemu. 

 

Tak też musiałem zrobić, kupując przejściówkę SATA->USB (nie mogłem uruchomić ubuntu, żeby zrobić backup danych).

 

Zestaw próbę już przeszedł. Metro: Last Light Redux na full śmiga aż miło :)

 

Dzięki kajtek.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...