Skocz do zawartości

SSD - wisi na fazie POST


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cru5h,

Recommended Posts

Witam,

mam problem, przy którym moja wiedza wysiadła.

W piątek wieczorem wyłączyłem komputer, wyłączyłem również listwę zasilającą - wyjeżdżałem na weekend. Dzisiaj wieczorem włączam go i w fazie POST, kiedy na ekranie pojawia się "Press F2 or DELETE to enter setup" wszystko wisi.

Dysk to SSD Plextor M6S z firmware 1.07 (najnowsze), kupiony nowy w grudniu (jak zresztą prawie cały zestaw ze stopki).

- dioda pracy dysku świeci się ciągle
- z reguły mogę wejść do BIOSu (ale trwa to ok. minuty od pojawienia się "entering bios...") (dioda pracy dysku gaśnie)
- BIOS nie widzi SSD
- jeśli nie wchodzę do BIOSu, komputer ok. 3-4 minuty wisi na wspomnianym etapie i w końcu albo się zawiesza (dioda świeci kilkanaście sekund, gaśnie na parę sek i tak cały czas), albo pojawia się typowy komunikat "Reboot and select proper Boot device" (dioda dysku gaśnie), albo pojawia się tylko migający kursor zamiast "Reboot..."
- po odpięciu SSD wszystko śmiga bezproblemowo (ale nie mam innego dysku z systemem).

Próbowałem zmienić taśmy i porty.
Zmieniałem SATA na IDE / AHCI.
Resetowałem domyślne ustawienia BIOSu.
Włączałem ErP.
Włączałem Power Loading (obie funkcje w kontekście podobnego tematu

Nic z tego. Może po prostu padł?

Z góry dzięki za każdą pomoc.

Link to post
Share on other sites

Taki jest plan dzisiaj.

 

Przełączyłem z ciekawości na RAID i dysk jest widoczny wtedy... Zarówno w BIOS jak i IRST, ale w Configuration Utility IRST już nie http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/sad.gif Ale dalej nie bootuje systemu. Jak przełączę z powrotem na AHCI, dysk znika...

 

Włączyłem natomiast samo IRST, wtedy na AHCI dysk jest widoczny, ale poza tym nic się nie zmienia - dalej jest zwiecha.

Edytowane przez czachor
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Sprawdź czy nie masz czasem ustawione FastBoot jeśli płyta ma funkcje dla Windows 8 oraz zobacz czy masz tryb legacy czy UEFI. Czasami UEFI nie widzi napędów.

Jak to nie pomoże to pozostaje zrobić aktualizacje BIOS/UEFI , następnie odłącz wszystko i podłącz sam dysk (ten SDD) i zrób restet ustawień BIOS/UEFI do domyślnych potem wyłącz RAID i włącz AHCI. Teraz restart kompa. Jak Ci wykryje SSD to sielanka :) i podpinasz po kolei resztę napędów.

Jak to nie pomoże to sprawdź dysk na innym kontrolerze (komputerze) i jak będzie to samo to serwis....

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Update, niestety nie mogę wyedytować poprzedniego postu.

 

Sprawdziłem przed chwilą na starszym kompie na Asusie P5K Pro, za pierwszym razem BIOS wykrył dysk (Windows - zainstalowany na innym HDD - zawiesił się przy uruchamianiu), ale więcej to się nie powtórzyło - na etapie wykrywania urządzeń AHCI zwiesza się i koniec.

 

@cru5h - dzięki, sprawdzę to jeszcze raz, choc mam niejasne wrażenie, że już to robiłem, ale tyle rzeczy próbowałem, że... :)

Edytowane przez czachor
Link to post
Share on other sites

Może być jakaś niekompatybilność płyty (a dokładniej kontrolera) z dyskiem. Miałem podobnie na laptopie firmowym.

U mnie pomogło zresetowanie BIOS i start tylko z dyskiem żeby kontroler zapamiętał sobie urządzenie, pewnie były problemy z przerwaniem urządzenia...

Może też być jeszcze kwestia napięcia. Próbuj dysk podpiąć na osobnej fazie zasilania (osobnym kablu napięcia z zasilacza), tzn jak masz 2 wtyczki na kablu to dysk SSD daj na tej pierwszej bliższej zasilacza i jak ci go wykryje to dopiero wtedy drugi napęd zasilaj a jak masz możliwość to podpinaj tylko SSD na jednej fazie zasilania (wtedy na tej wtyczce najdalej od zasilacza). Czasami BIOS opóźnia start napędu SSD, bo taki dysk jest niskonapięciowy i najpierw odpala napędy pozostałe mechanine (hdd, dvd) i wtedy nie starcza napięcia dla SSD albo jest za późno... Może ci siadać po prostu zasilacz :) 

Sprawdź jeszcze kable SATA bo może jest padnięty i są błędy transmisji... Jak ci sie uda to sprawdź SMART na SSD jakimś programem np HD Tune bo może ma jakieś błędy...

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy nie masz czasem ustawione FastBoot jeśli płyta ma funkcje dla Windows 8 oraz zobacz czy masz tryb legacy czy UEFI. Czasami UEFI nie widzi napędów. Jak to nie pomoże to pozostaje zrobić aktualizacje BIOS/UEFI , następnie odłącz wszystko i podłącz sam dysk (ten SDD) i zrób restet ustawień BIOS/UEFI do domyślnych potem wyłącz RAID i włącz AHCI. Teraz restart kompa. Jak Ci wykryje SSD to sielanka :) i podpinasz po kolei resztę napędów. Jak to nie pomoże to sprawdź dysk na innym kontrolerze (komputerze) i jak będzie to samo to serwis....

@crush, dzieki. FastBoot by wyłączony, ale Boot Mode Selection był ustawiony na domyślny "UEFI and Legacy". Zmieniłem na "Legacy only" i SSD wystartował, Windows wstał. Co ciekawe, potem przywróciłem "UEFI and Legacy" i dalej wszystko działa. Nie do końca to rozumiem, muszę poczytać coś o tym.

Dzięki tak czy inaczej.

Link to post
Share on other sites

Ja miałem problem z moim mobo + ssd kingston v300 60GB, gdy zmieniłem coś w biosie, odrazu zwis na logu fatal1ty, 3x reset i system wstał. Teraz mam SSD Crucial MX100 ładowanie systemu z UEFI i póki co jest ok.

Edytowane przez neo88
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...