Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba firmy Noctua nikomu nie trzeba przedstawiać - słynie ona bowiem z innowacyjnych rozwiązań w swoich produktach, charakterystycznego wyglądu oraz bardzo wysokich cen. Dziś przetestujemy wentylator NF-S12A PWM i zobaczymy czy jest on wart kupna.

 

Wyposażenie

 

SAM_0201.JPG

Jak na firmę Noctua przystało otrzymujemy bardzo bogate akcesoria dołączane do wentylatora. W opakowaniu znajdziemy:

-Wentylator  

-4 gumowe kołki do zamontowania wentylatora w obudowie

-4 śrubki montażowe

-przedłużka kabla zasilającego 4 pin (30 cm)

-reduktor, który zmniejsza obroty z 1200 do ok. 900

-rozgałęźnik z 4-pin na 2x 4-pin

-podziękowania od firmy Noctua

 

Wszystkie przewody są bardzo dobrze oplecione.

 

Budowa i jakość wykonania

SAM_0179.JPG

Pierwsze co się rzuca w oczy to kolorystyka - jest to już standard u tej firmy. Beżowa ramka oraz brązowe łopatki nie każdemu mogą przypaść do gustu lecz mi osobiście takie kolory odpowiadają.

 

Jakość wykonania wentylatora stoi na najwyższym poziomie. Do jego budowy użyto naprawdę dobrej jakości plastiku. Na narożnikach po obu stronach są założone gumowe nakładki, które zapobiegają przenoszeniu wibracji z wentylatora na obudowę komputera. Możemy je w bardzo łatwy sposób zdemontować i z powrotem założyć.

 

SAM_0194.JPG

 

Wewnętrzna strona ramki pokryta jest mikro wcięciami. Maja one za zadanie oddzielić powietrze zasysane od tego, której jest wydmuchiwane. Dzięki temu otrzymamy większy przepływ powietrza oraz zmniejszony poziom hałasu.

 

SAM_0195.JPG

Wcięcia na rogach pozwalają wentylatorowi zassać większą ilości powietrza.

 

SAM_0197.JPG

 

Noctua NF-S12A jest wyposażona w 7 łopatek. Są one małe i ustawione pod ostrym kątem. Można zauważyć po 3 wypustki na każdej łopatce, które mają za zadanie zwiększyć ciśnienie statyczne, niwelować turbulencje, zwiększyć przepływ powietrza oraz ograniczyć hałas. 

 

SAM_0199.JPG

 

Za napędzanie wentylatora odpowiada najwyższej jakości łożysko SSO2. Zawiera ono w sobie dodatkowy magnes, który stabilizuje pracę osi. Łożysko jest ciche w pionie jak i w poziomie oraz nie powoduje żadnych wibracji.

 

SAM_0193.JPG

Długość przewodu zasilającego wynosi ok 21cm i zakończony jest 4-pinową końcówką. Jakość oplotu stoi na najwyższym poziomie.

 

SAM_0191.JPGSAM_0186.JPGSAM_0203.JPG

 

Dane techniczne

 

Rozmiar(mm): 120 x 120 x 25

Przepływ powietrza(m3/h): 107,5

Ciśnienie statyczne(mm/H2O): 1.29

Głośność(dB(A)): 17,8

Prędkość obrotowa(rpm): 300-1200

Typ łożyska: SSO2

Przewód: 4-pin, 21cm

Napięcie zasilania(V): 12

Żywotność (h / 25°C): 150.000

 

Platforma testowa

 

Intel i5 4690K @4,5GHz 1,185V

MSI Z97 Gaming 5

MSI GTX 970 Gaming 4G

SilentiumPC GRANDIS XE1236

HyperX Savage 2400MHz

Corsair RM650

Corsair Obsidian 450D

 

Głośność

Pierwszy test polegał na zmierzeniu poziomu głośności wentylatora. Prędkości obrotowe były ustawione na 2 wartości - 800 i 1200. Hałas mierzyłem sonometrem Voltcraft SL-100. Poziom głośności otoczenia wynosił 33dB a sonometr był ustawiony w odległości 15 cm od wentylatora.

 

800 obr/min

800m.jpg

 

1200 obr/min

1200m.jpg

 

Noctua pod względem głośności wypadła trochę gorzej od be quiet! Przy 800 obr/min wentylator jest niesłyszalny lecz przy 1200 już tak. Trzeba wziąć też pod uwagę to, że Noctua przy tych samych obrotach co be quiet jest sporo wydajniejsza (przepływ powietrza)

 

Wydajność - chłodzenie CPU

 

Drugi test polega na pomiarze temperatur. Wentylator zamontowałem po środku chłodzenia SileniumPC Grandis XE1236 i ustawiłem na maksymalne obroty. Procesor był obciążany przez 10 minut przez program OCCT Linpack z AVX. Obudowa była otwarta a temperatura otoczenia wynosiła 24°C. CPU podkręcone do 4,5GHz z napięciem 1,185V. Podawane wartości to średnia z 4 rdzeni.

tempm.jpg

 

procdeltam.jpg

 

Wentylator na radiatorach nie sprawdza się najlepiej. Tego było można się spodziewać, ponieważ Noctua NF-S12A jest kierowana na chłodzenie obudów. Jak widać przepływ powietrza to nie wszystko (81 m3/h be quiet vs 107.5 m3/h Noctua). Liczy się także budowa wentylatora.

 

Wydajność - obudowa

 

Ostatni test polegał na zamontowaniu wentylatora jako wyciągający powietrze z tyłu obudowy. Za wtłaczanie odpowiadał zamontowany na froncie Corsair AF140L ustawiony na 50% obrotów. Inne wentylatory były wyłączone. Procesor był niepodkręcony oraz chłodzony pasywnie (SilentiumPC Grandis XE1236). Za obciążanie procesora odpowiadał program OCCT Linpack uruchomiony na 10 minut. Obudowa była zamknięta.

 

obudm.jpg

 

obuddetlam.jpg

 

Noctua w tym teście pokazuje swoją mega wydajność. Różnica między NF-S12A a Pure Wings 2 to prawie 4 stopnie. Widać, że ten wentylator stworzony jest właśnie do obudów a nie na coolery CPU.

 

Podsumowanie

 

Noctua NF S12A PWM okazał się świetnym wentylatorem do obudowy. Jest cichy, dobrze wykonany, wydajny i bardzo drogi... Cena, którą przyjdzie nam zapłacić za ten świetny wentylator to ponad 80 zł. Jak widać w tym przypadku za jakość/wydajność się płaci i to nie mało. Zapewne większość osób widząc taką cenę od razu dyskwalifikuje ten produkt. Cenę może usprawiedliwiać jednak bardzo dobra jakość wykonania, dużo akcesoriów oraz technologie, które czynią ten produkt tak wydajnym. Według mnie jedyna wada to właśnie cena. Gdyby była troszkę niższa... Czy jest wart kupna? Decyzje pozostawiam Wam.

 

+

- wysoka jakość wykonania

- kultura pracy

- liczne akcesoria

- bardzo wysoka wydajność

- bardzo dobre wsparcie techniczne

- 6 lat gwarancji !

 

-

- wysoka cena...

 

Moja ocena to 4,5/5

 

Cena - ok. 85 zł

 

wideorecenzja:

 

Ceny: http://www.ceneo.pl/22578631

Strona producenta: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=57&lng=en&set=2

 

Następny wentylator, który będzie testowany to Corsair SP120 Quiet Edition PWM. szczerze powiem, że jego wyniki mnie zdziwiły ale o tym w najbliższym czasie.

 

Proszę Was, jeśli macie jakieś pomysły w jaki sposób mogę jeszcze testować wentylatory - piszcie.

Edytowane przez solaris557
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...