Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam 
Mam pytanko odnośnie kabla..

na ze względu na lokalizacje w mieszkaniu w bloku chcę rozprowadzić kabel na dłużej w sumie na stałe.

max dł do 30 metrów jedna linia. bez wymian za rok czy dwa czy pięć. 

tak jak w temacie myślałem aby założyć ekranówkę.. 
tylko prosiłbym o objasnienie, ze względu na zakłucenia jakie mam czyli micro inne sieci wifi wiem że warto zainwestować w ekranówkę bo sa mniejsze zakłucenia.

czy jest ktoś kto moze mi to doprecyzować ponieważ mam małe dylematy odnośnie tego. bo tą samą sytuacje (rozprowadzenia pod tynkiem lub ścianach) mam w domu jednorodzinnym. 

proszę bez zbędnych komentarzy.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie będą to długie odcinki to wystarczy 5e dobrej firmy np. 3m, Molex, Legrand, R&M, chyba, że wiele przewodów będzie przechodziło obok siebie albo będą w długich odcinkach położone razem z prądowymui. Pamiętaj o tym, że przewód ekranowany powinien być uziemiony.

Link to post
Share on other sites

tak będą one koło kabli od prądu, kabli od anteny, do tego dochodzi fakt że jak bym je zamontował to wolałbym już na stałe minimum 5 lat (albo nawet minimum 10 lat) dlatego zastanawiam się nad cat. 6 lub 7. 
I owszem Pamiętam o uziemieniu kabla z jednej strony a najlepiej z dwóch,

Ponieważ patrzę na router z wtykami metalowymi, bo w przypadku drugiej strony będą to komp stacjonarne z metalową końcówką (obudową) rj 45 (czyli uziemioną) 

przykładowy router
http://allegro.pl/router-wifi-5g-asus-rt-ac56u-5ghz-vpn-usb-3g-4g-i5124141701.html

http://allegro.pl/nowy-router-zyxel-nbg6716-n-ac-wi-fi-sklep-fv-gw24-i5086260143.html

Link to post
Share on other sites

W zwykłym mieszkaniu używanie kabli FTP pozbawione jest sensu - to są kable do przemysłu, gdzie pracują duże maszyny czy płyną spore prądy. IMO kabel UTP cat6 w zupełności jest wystarczający, cat7 nie jest w pełni ustandaryzowany i wyłożone na taką instalację pieniądze mogą pójść w błoto. Pamiętaj też, że kable >cat5e mają wewnątrz prowadzący rdzeń plastikowy o przekroju krzyża - są one bardzo sztywne, te kable powinny być porządnie zakończone gniazdami z jednej a patchpanelem z drugiej a nie tak jak wiele osób robi czyli zagniata sobie wtyczki bezpośrednio na kablu.

Link to post
Share on other sites

no akurat tutaj koszta nie grają roli chodzi tylko o to, ze w przyszłości sięć może być rozbudowana i podłączona z dwoma domami dodatkowymi, czyli też będę musiał pamiętać o tym żeby nie tracić szybkości bez stawiania wzmacniaczy. Wiem że wydaje się to dość dziwny pomysł ale jednak wolę położyć cat 6 lub 7 ekran, aby w przyszłości nie mieć zakłóceń. bo te kable pójdą w ściane na stałe a na razie jest u mnie wifi internet radiówka a potem ma być kabel albo światłowód. dlatego nad cat 6 lub 7 myślę.

Link to post
Share on other sites

Chcesz to rób, przecież Ci nie zabronię, Twoje pieniądze, Twoja broszka. Tylko pozakańczaj odpowiednio gniazdami i patchpanelem bo jak ekran będzie wisiał w powietrzu to Ci najwyżej humor poprawi. Natomiast nie porównuj WiFi do kabla bo to nie ma sensu.

Link to post
Share on other sites

Przedewszystkim łączenia między budynkami to przewód w żelu bądź odpowiednio zabezpieczony w inny sposób. Połóżenie kategorii 6 bądź 7 ma sens kiedy zastosujesz jak kolega wspomniał patchpanel + moduły w gniazdach. Jeśli chcesz wszystko oprzeć na rj to oszczędź sobie pieniędzy i połóż 5e. Spotykałem się z sytuacjami gdzie w korytach z dużą ilością przewodów prądowych (maszyny przemysłowe itd) szła skrętka 5e bez ekranu pod kamery ip odcinki po 60-70 m i wszystko działało.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Ja bym jednak zainwestował w kat 7, lepsza jakość miedzi, bo może działać na wyższych częstotliwościach, więc mniejsze tłumienie czysty przesył. Do tego mocne wielokrotne ekranowanie. 

Skoro to ma być na lata, to może za parę lat wymienisz komputery i rytery na szybsze niż Gigabitowe i co? Będziesz kable rwać? 

Link to post
Share on other sites

O ile mi wiadomo to miedź jest taka sama, różni się geometrią, grubością przewodnika i ekranowaniem. Bardzo istotne są też wtyki i keystony - zobacz sobie jak jest zbudowany wtyk GG45 żeby zredukować crosstalk. 7-ka prawdopodobnie będzie taką kategorią przejściową - na 40Gbit na większe odległości za słabe, 10Gbit daje już 6A. A zanim będziemy mieli w domu 10 Gbit to jeszcze kilka remontów przed nami. W tej chwili najtańszy switch pod 10GB to bodajże 650-700EUR.

Link to post
Share on other sites
  • 4 lata później...

O ile mi wiadomo to miedź jest taka sama, różni się geometrią, grubością przewodnika i ekranowaniem. Bardzo istotne są też wtyki i keystony - zobacz sobie jak jest zbudowany wtyk GG45 żeby zredukować crosstalk. 7-ka prawdopodobnie będzie taką kategorią przejściową - na 40Gbit na większe odległości za słabe, 10Gbit daje już 6A. A zanim będziemy mieli w domu 10 Gbit to jeszcze kilka remontów przed nami. W tej chwili najtańszy switch pod 10GB to bodajże 650-700EUR.

 

Odkopię temat. No i kolega bardzo się pomylił. W 2019/2020 roku sieć LAN 1Gbit to żaden wyczyn, raczej standard. I położenie kabli co najmniej kat 6 przez autora wątku miało jak najbardziej sens.

Ale wyśmiewaczy i super specjalistów na forum co nie miara :)

Edytowane przez daxusek
Link to post
Share on other sites

Często jest tak, że laik patrzy na cyferki przy kablu i myśli, że większa cyferka to lepszy kabel i net szybciej śmiga.

 

Jeśłi masz problem z WiFi, to kable go nie rozwiążą. Cat 7 jest strasznie gruby, ciężko to układać i pochować w listwach. Poza tym jest mało producentów keystonów. Leoni np stosuje moduły pośredniczące i dopiero w nie wpina się kostki z gniazdami RJ45. W efekcie masz  więcej punktów gdzie są łączenia (czyli większe ryzyko, że coś nie styka), wyższą cenę, więcej problemów z montażem i brak standardu bo co producent to ma swoje rozwiązania :https://leoni-kerpen.pl/file/pdf/catalog/EN-LEONI-Megaline-connect-100.pdf

 

Nad ekranem również radzę się zastanowić. Musisz mieć porządne uziemienie. Jak podepniesz masy na obu końcach pod różne fazy to możesz mieć na masie jakieś prądy wirowe generujące zakłócenia. Może to paradoks, ale czasami dobry kabel działa lepiej......bez ekranowania. Tak było u nas z jedną kamerą na super kablu Cat 7. non stop były problemy z komunikacją, które się skończyły jak instalator odciął uziemienie.

 

Generalnie proponuję dobry kabel Cat 6 lub jak chcesz już koniecznie coś lepszego to Cat6a, dobre keystony np R&M i tyle. No i nie koniecznie ekran. W mieszkaniu masz raczej krótkie odległości, nie ma co się ładować w Cat7.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Witam,

Mam bardzo nietypowe pytanie, czy użycie kabla kat. 7 z metalowymi wtykami w przypadku komputera stacjonarnego może poza ewentualnymi zakłóceniami wywołać bardziej niepożądane efekty np. uszkodzenie portu LAN płyty głównej? Dodam, że płyta główna posiada metalową obudowę portu LAN, router zaś plastikową, odległość ok. 1m. Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że taki kabel w domowym zaciszu nie ma praktycznego zastosowania, chodzi jednak wyłącznie o kwestie estetyczne pod konkretną specyfikację komputera. Zwyczajnie podobają mi się metalowe wtyki w kablach kat. 7. Bardzo proszę bez zbędnych komentarzy.

Link to post
Share on other sites
Dodam, że płyta główna posiada metalową obudowę portu LAN, router zaś plastikową,

 Czyli nie ma to sensu, bo musisz mieć po obu stronach, aby to cokolwiek dawało... 

kup po prostu ekranowany patchcord niższej kategorii z metalową obudową i tyle, tak jak @@cooger, wspomniał. 

Ewentualnie możesz się pokusić o miedziany patchcord, zamiast aluminiowego pokrytego miedzią, ale na odległości 1 metra nie powinno to zrobić żadnej różnicy.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...