Skocz do zawartości

MSI 970A-G43 i jej grzejący się chipset


Recommended Posts

Witam.

Zakupiłem niedawno nowe części do komputera, a w zasadzie prawie całą jednostkę. Problemem jest to, że grzeje mi się chipset na płycie głównej, dochodzi nawet do 90 stopni. Nie mam pojęcia co może być winą. Mam dwa wentylatory na obudowie, jeden z przodu a drugi na plecach działające na maksymalnych ich obrotach. Jedyną rzeczą odbiegającą od normy są napięcia. na +12V mam ok.14V a na +5V 3.15V. Jeżeli macie jakieś pomysły co z tym zrobić prosiłbym o jak najszybsze odpisanie.

 

Sprzęt:

-MSI 970A-G43

-AMD FX 8350 z chłodzeniem grandis xe1236 v2

-2x 4GB RAM 1333mhz

-WD BLUE 1TB

-Radeon r9 290 z chłodzeniem Accelero Xtreme III

-Zasilacz VS650 Corsair

-Obudowa Brutus m25

 

Z góry dzięki za wszelkie porady, te trafne jak i te nietrafne :)

Link to post
Share on other sites

Gwarantuję, że wyniki będą zgoła odmienne od tych które napisałeś. Na chipset możesz mać wentylatorek(takie małe są zazwyczaj głośne :/) lub zmienić chłodzenie. Możesz też zmniejszyć mu napięcie(może być niestabilny, trzeba przetestować).

Link to post
Share on other sites

Skąd wiesz że temperatura chipsetu dochodzi do 90C ?

Te chipsety grzeją się dosyć mocno, to że radiator parzy nie jest niczym niezwykłym. O ile system działa stabilnie to nie ma co doszukiwać się problemów.

Link to post
Share on other sites

Gwarantuję, że wyniki będą zgoła odmienne od tych które napisałeś. Na chipset możesz mać wentylatorek(takie małe są zazwyczaj głośne :/) lub zmienić chłodzenie. Możesz też zmniejszyć mu napięcie(może być niestabilny, trzeba przetestować).

Niestety, w budzie nie mam już miejsca przez chłodzenie do tego raedona;/ Musiałem nawet wyjąć kieszenie na dyski i trzymać go na górze(tak jak tutaj http://www.purepc.pl/files/Image/news/2014/06/silentiumpc_brutus_m25_6.jpg)Mogę jedynie załozyć jakies radiatory ale nie sądze żeby do pomogło.

 

 

Skąd wiesz że temperatura chipsetu dochodzi do 90C ?

Te chipsety się grzeją dosyć mocno, to że radiator parzy nie jest niczym niezwykłym. O ile system działa stabilnie to nie ma co doszukiwać się problemów.

Chipset grzeje się w stresie, sprawdzałem programem OCCT oraz po wyłączeniu BF4 CPUID HWMonitor'em. Wyżej poprostu się już bałem grać:(

 

Dodam że jakąś godzinę temu komputer sie zwiesił. Chyba. Zgasł ekran ale diody na dysku się świeciły. Na nic nie reagował tylko na "uduszenie" przyciskiem power.

Link to post
Share on other sites

Jest tam jeszcze trochę miejsca :D ew. turbinkę http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1858841162_6/50-pcs-lot-GDT-DC-12V-6028-Dust-Centrifugal-Turbine-Blower-Exhausting-Fan-for-Laptop-Notebook.jpgPs. Ogarnij kable, zwiększy to przepływ powietrza i zmniejszy temperaturę. :)

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

Tylko jak to zamontować? taka turbina może i by weszła ale ósmy wiatrak w komputerze to chyba trochę za dużo :D

Chciałbym jeszcze dodać że podczas włączania komputera, gdy już wejdzie do windowsa zaczyna świszczeć. Nie wiem dlaczego, przed wymianą chłodzenia na karcie graficznej nie było czegoś takiego. 

 

 

Kabli bardziej nie ogarne, z tyłu ledwo juz domykam budę.

 

Po 42 sekundach stresowania cpu temp wyglądają tak:

http://images.tinypic.pl/i/00639/ytttkomyk9ql.jpg

Edytowane przez gunieq
Link to post
Share on other sites

Zmieniłem chłodzenie bo poprzednie nie dawało rady, karta się grzała. Nie jest to referent, ale czytałem że ludzie zakladają Accelero na ta karte i im działa. Cięzko jest mi powiedzieć czego ją pozbawiłem. Czy ma to coś wspólnego z grzejącym się chipsetem?

Link to post
Share on other sites

Co do grzejącego się chipsetu to po prostu ten typ tak ma.

Mam aktualnie drugą płytę z tym chipsetem, kumpel ma jedną i wszędzie jest tak samo.

Można jajka na nim smażyć, jedyny mankament to to że podnosi temperaturę w obudowie.

Przykład: u mnie w kompie przy wyłączonych wentylatorach od obudowy komp potrafi się zawiesić bądź wgl wyłączyć po 15 min gry w bf4. A przy włączonych wentylatorach i odpowiedniej cyrkulacji powietrza - zero bsoda, zwiech itd.

 

Także radziłbym zaopatrzyć się w dodatkowe wenty od wydechu, ew. wdechu :)

Link to post
Share on other sites

Co do grzejącego się chipsetu to po prostu ten typ tak ma.

Mam aktualnie drugą płytę z tym chipsetem, kumpel ma jedną i wszędzie jest tak samo.

Można jajka na nim smażyć, jedyny mankament to to że podnosi temperaturę w obudowie.

Przykład: u mnie w kompie przy wyłączonych wentylatorach od obudowy komp potrafi się zawiesić bądź wgl wyłączyć po 15 min gry w bf4. A przy włączonych wentylatorach i odpowiedniej cyrkulacji powietrza - zero bsoda, zwiech itd.

 

Także radziłbym zaopatrzyć się w dodatkowe wenty od wydechu, ew. wdechu :)

Skoro tak to pokombinuje coś, dzięki!

Mam pytanie co do tego chłodzenia na r9 290, wszystko działa? Nie przegrzewa się pamięć? Słyszałem różne opinie a chciałem takowe zamontować.

Wszystko działa tylko zwróć uwagę na wielkość karty, u mnie ledwo się zmieściła do budy.

 

Podłączyłem starą kartę graficzną, radeon hd 5770 i jest jeszcze gorzej niż z r9 290. Nie wiem co może być problemem.

 

Zauważyłem też że piszczy karta graficzna, może źle założyłem accelero?

 

Pozatym nie wyskakują mi bsody, tylko wyłącza się obraz i nie mogę nic zrobić. W sluchawkach słychać przycinanie dźwięku, ale nie wyslakuje niebieski ekran i komputer sam się nie restartuje.

Edytowane przez gunieq
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Dziś grając w far cry 4 znów zaciął mi się pc ale tym razem juz nie wstaje. Problem tkwi w karcie graficznej, gdyż zmienilem na swoją starą kartę i wystartował.

Wiecie może o co może chodzić tym razem?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sprawdź tego radeona na innym sprzęcie.

 

Co do twojego pierwszego opisywanego problemu z temperaturą to błędne założenia miałeś bo nie jest to temperatura chipsetu tylko VRM. Zakup płyty z gołą sekcją zasilania do FX'a to nie jest dobry pomysł.

 

Z innego forum o twojej płycie:

"(the auxiliary temperatures are the vrm temperatures. before i added the vrm heat sinks and fan these would go up to over 90 degrees C)"

 

"well, without modding the g43 and g46 boards are a really bad idea for a 8350.

if you add proper heavy cooling to the VRMs and undervolt your cpu like i did everything should be fine though.
without modding the vrms reach temperatures above 90 degrees celcius.. no wonder that board cooks cpus. my vrms stay around 60 degrees max at heavy load."

 

Tutaj jeszcze co nieco o niechłodzonym VRM

http://www.overclock.net/t/1471774/970a-g43-is-vrm-temperatures-the-only-issue/10#post_21920363

A tutaj o throttlingu

http://linustechtips.com/main/topic/255048-need-help-with-throttling-problem-on-pc/

Link to post
Share on other sites

Sprawdź tego radeona na innym sprzęcie.

 

Co do twojego pierwszego opisywanego problemu z temperaturą to błędne założenia miałeś bo nie jest to temperatura chipsetu tylko VRM. Zakup płyty z gołą sekcją zasilania do FX'a to nie jest dobry pomysł.

 

Z innego forum o twojej płycie:

"(the auxiliary temperatures are the vrm temperatures. before i added the vrm heat sinks and fan these would go up to over 90 degrees C)"

 

"well, without modding the g43 and g46 boards are a really bad idea for a 8350.

if you add proper heavy cooling to the VRMs and undervolt your cpu like i did everything should be fine though.

without modding the vrms reach temperatures above 90 degrees celcius.. no wonder that board cooks cpus. my vrms stay around 60 degrees max at heavy load."

 

Tutaj jeszcze co nieco o niechłodzonym VRM

http://www.overclock.net/t/1471774/970a-g43-is-vrm-temperatures-the-only-issue/10#post_21920363

A tutaj o throttlingu

http://linustechtips.com/main/topic/255048-need-help-with-throttling-problem-on-pc/

Dzięki za info, niedługo coś założę:)

 

Poszła na zielona łaki?

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

Karta graficzna wróciła z serwisu. Powiedzieli mi że karta jest sprawna, ale nie wyświetla obrazu i nie wiedzą jaka może być przyczyna. Wiecie albo znacie takie przypadki i jak to można naprawić?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...