Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Wczoraj został usunięty mój temat bez podania przyczyny. Wstawiam więc ponownie swoją prośbę o pomoc w skompletowaniu zestawu dla architekta do pracy przy modelach 3d, rysowaniu 2d i niewielkiej ilości renderingu.

Wstawiam zgodnie ze wskazówkami tematu jak poprosić o pomoc w tym dziale, jeśli to było problemem.

 

  • Zastosowanie komputera : praca, modele 3d, rysunki 2d, w Zwcad Architecture
  • Maksymalna kwota : 2500
  • Których części potrzebuję : tylko skrzynka
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: BENQ, rozdzielczość 1920x1080, później dokupie kolejny
  • Specjalne wymagania : skupienie się na możliwej płynności pracy z modelem, możliwej do pracy z modelem
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : --
  • Własna propozycja zestawu : http://www.morele.net/inventory/info/kEaEjy/
  • Inne :

ZWCad podobnie jak inne programy cadowskie pracuje na jednym rdzeniu, ale zależy mi na tym, żeby zestaw był możliwie uniwersalny.

Mam pytanie jaką płytę główną w podobnej klasie cenowej można dostać z 4 portami na pamięć - tak jak mi wczoraj radzono.

EDIT: Dodatkowo proszę oczywiście o ocenę tego zestawu.

Pozdrawiam

Edytowane przez aga_g89
Link to post
Share on other sites

Nie wiem "KTO" Ci ten zestaw składał, ale wiem z którego forum i totalna klapa. 8GB RAM w dwóch kościach i do tego płyta na H81 po prostu pięknie. 

Przyda się mocniejszy procesor i przy takim budżecie nastawiłbym się na cykliczne doinwestowywanie w sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Wszystkie silniki przekształceń geometrycznych działają jednowątkowo. Można kupić program za 20k zł i dalej będzie dusił ten jeden rdzeń. Są oczywiście też moduły wielowątkowe, ale dominujący wpływ na komfort pracy mają te pierwsze.

Masz w tym zestawie przesadnie drogie GPU i słaby procesor. Zrezygnowałbym z GPU całkiem i dorzucił do mocniejszego procka i5 4670k.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Do maksymalnego komfortu do pracy z modelem możesz ustawić tego procka na 4,5GHz, a do w managerze procesów ustawić program tak, by korzystał tylko z jednego rdzenia, poza pierwszym. Tam zazwyczaj jest dużo systemowych procesów, które spowalniają pracę. Warto też wybrać windowsa 7. Windows 8 powoduje problem z responsywnością sprzętowych viewportów przy większyc projektach.


Intelowskie integry akurat zaskakująco dobrze współpracują do pakietami do projektowania CAD, CAM, DCC. Do 2 -5 Mpoly dają rady.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Moje wątpliwości to:

1. Czy naprawdę GPU nie gra żadnej roli w pracy z tymi programami? Co jeśli będę chcieć zainstalować 2-3 monitory? Nie chciałabym rezygnować całkiem z karty, może być słabsza. Być może będę pracować też na innych programach, które będą jej używać.

2. W takim razie jaką pamięć wybrać?

3. Jaką płytę główną z 4 miejscami na kości ram?

4. A jaką obudowę byście polecili skoro ta jest mała?

5. Wybiorę Windows 7, bo jestem już przyzwyczajona.

Czy moglibyście mi złożyć taki zestaw, który nie jest, jak to kolega Sadek napisał, totalną klapą?

Link to post
Share on other sites

1. Kwestia GPU sprowadza się do priorytetów. Najwyższy to procesor, a nowe integry są całkiem niezłe do małych i średnich projektów. Tanie GPU nie ma sansu, bo będzie niewiele mocniejsze od integry, a z 300 zł trzeba wyskoczyć, co nie ma sensu z takim budżetem. Kartę graficzną zawsze można dokupić i dołożyć niezależnie od reszty podzespołów.

2. Ram może być najtańszy. Jakieś kostki 1600MHz wystarczą.

3. Na płytach pod S115x niestety w ogóle się nie znam. Zawsze pomijałem te platformy.
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Intel Core i5-4690K /3.5GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/ http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

SilentiumPC Grandis XE1236

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

Zalman R1 USB3.0 (b/z)

Razem 2515zł +  kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Więc i5 4690K 3,9GHZ w trybie Turbo, do tego wydajne chłodzenie, 8GB standardowo taktowanej pamięci w jednej kości do łatwej rozbudowy, płyta główna wystarczająca ma wszystko co potrzeba, SSD 128GB dobry dysk od Plextora, zasilacz z zapasem mocy 396W na linii +12V 5 lat gwarancji po rejestracji produktu na stronie producenta, wszystko w częściowo wyciszonej obudowie Zalmana z trzema wentylatorami 120mm filtrami przeciw kurzowymi oraz usb 3.0. Na początek iGPU HD 4600 wystarczy.

Edytowane przez Sadek.0
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać. Ale widze, że Sadek wybrał dodatkowe chłodzenie, to chyba w tym celu. Czy to się podkręca w BIOSie przy starcie? Czy komputer może być stale "podkręcony" czy podkręcać go tylko do jakichś zadań, w stylu render czy duży model do obsługi. Dziękuję za pomoc z góry.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Zestaw wyżej jest gotowy pod OC. Podkręcanie procesora przeprowadza się w biosie choć można i też z softu pod Windowsa. Podkręcasz raz i masz spokój. Mając zestaw możesz zawsze poprosić o pomoc na forum. 

 

Pytam dlatego bo jeżeli nie poszłabyś w stronę OC CPU to na start dajemy tutaj 16 GB DDR3 które to też się przydadzą. 

Link to post
Share on other sites

Hmm, no to zagwozdka. W takim razie jaki alternatywny procesor bez możliwości podkręcania? + jak rozumiem 2 kość ramu z tych co polecił Sadek.

W sumie 16gb ramu to bardzo dużo jak do zastosowań cadowskich modeli 2d. 3d z pewnością są cięższe. Ciężko mi się odnieść do tego bo pracuję na kilkuletnim laptopie z 3gb  ramu i dwurdzeniowym procesorem 2,3ghz. Więc przesiadka na stacjonarny sprzęt na pewno będzie luksusem. Kwestia tylko w co inwestować.

Link to post
Share on other sites

hdd na sata (bo ma złącze esata), nagrywarka raczej też - szczerze to nie wiem. Będzie wymontowana z kompa z 2007 roku, modelu nie podam bo jest hen daleko ode mnie obecnie. Generalnie widzę, że te nagrywarki są niedrogie, może później się zdecyduje na nagrywarkę bluray - tu też nie będzie problemu z zasilaniem?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Pozwolę sobie na kontynuację tematu, który idealnie pasuje do moich potrzeb.

Rozpocząłem temat gdzei indziej, ale chcę go tutaj kontynuować. Mam nadzieję, że nikt nie będzie mi miał tego za złe.

Komputer (Intel) z szybkim jednym rdzeniem do 2500.

Zarówno w tym temacie jak i w podlinkowanym przeze mnie wyżej proponujecie procesor i5 4690K i do tego płytę MSI Z97 co w sumie kosztuje prawie 1500 zł.

Ja myślę nad OC do ok. 4,5 GHz procesora G3258 na płycie MSI H81M-P3 za niewiele ponad 300 zł

Jeśli programy CAD, o których tutaj mowa wykorzystują tylko jeden rdzeń to jaka jest przewaga i5 nad Pentiumem?

Poniżej przedstawiam porównanie tych dwóch procesorów m.in. w zastosowaniach jednowątkowych - różnica jest niewielka.

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2284&cmp[]=2267

Co da mi w CAD i5 czego dać mi nie może Pentium?

Link to post
Share on other sites

Penium to jeden z najbardziej wykastrowanych procesorów intela. Różnica (zegar w zegar) z i5 bierze się z tego, że ma do dyspozycji dużo mniej zasobów wewnętrznych. Na dodatek system też ma swoje procesy. Pomimo tego, że ich obciążenie jest znikome wciąż mogą wymagać czasochłonnej zmiany kontekstu na danym rdzeniu. Przy 4 rdzeniach masz więcej jednostek, które mogą się zająć procesami systemowymi.


Z tym i5 4670k nie daj się robić z balona. Na tym forum dużo gejmerów, bez pojecia o temacie, żebrze o punkty reputacji i spamują non-stop o tych i5. Co nie zapytasz, to polecają "hiper wydajnego i5k".

Link to post
Share on other sites

Przyznam, że nie do końca zrozumiałem Twoją wypowiedź. W pierwszej części piszesz, że i5 jest lepszy, bo Pentium jest jego biedniejszym krewniakiem (i to nie podlega dyskusji), a w drugiej, żebym i5 4670K dla moich potrzeb sobie głowy nie zawracał.

Zakładając, że G3258 jeden rdzeń zarezerwuje dla CAD'a, to czy drugi i zarazem jedyny wolny nie będzie wystarczający do obsługi procesów systemowych?

Zastanawiam się też nad pozostałymi "ficzerami", których brakuje w tym procesorze względem i5: pamięć podręczna, dodatkowe instrukcje itp. Czy ich mniejsza ilość lub brak w G3258 bardzo będzie CAD'a ograniczać przy założeniu, że taktowanie dla obydwu procesorów będzie na podobnym poziomie?

CAD został wypuszczony na rynek w połowie pierwszej dekady XXI wieku i nie mam pojęcia, czy dodatkowe instrukcje, które pojawiły się w procesorach od tego czasu, będą mogły zostać wykorzystane przez takiego staruszka?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...