Skocz do zawartości

Komputer do CAD/CAM do ok 3000zł - propozycja


Recommended Posts

Cześć,
Próbuję złożyć komputer do następujących zastosowań:
~60% CAD/CAM - Inventor, AutoCad, SolidWorks, NX itp
~20% amatorska obróbka filmów z kamerki sportowej 1080p 60p w Adobe lub Sony

~20% internet, odtwarzanie filmów 1080p
Komputer będzie podłączony do TV 32" 1920x1080.

Dodatkowe, mile widziane cechy: możliwie mały i cichy.

Póki co staneło na takim zestawie:
1. Procesor: Intel Xeon 1231v3 - 1098zł
2. Płyta: MSI H81M-P33 - 169zł lub MSI H81I 266zł
3. Pamięć: Crucial 8GB Ballistix w jednej kości - 299zł (w przyszłości dołożenie drugiej takiej)

4. SSD: Crucial MX100 256GB - 429zł
5. Karta graficzna: MSI GTX 750Ti Gaming - 649zł

6. Zasilacz: Antec VP 500 - 159zł

7. Obudowa: coś w stylu Brutus Q20 lub Gladius Q50 w zależności od płyty głównej

8. Jeśli się zmieści do obudowy to chłodzenie Fera 2 - 95zł
Powiedzmy, że budżet jest trochę elastyczny - mogę dopłacić jeśli naprawdę warto, ale chętnie przytnę koszty jeśli można na czymś zaoszczędzić kosztem niewielkiego spadku wydajności.

 

Póki co podpiąłbym stary dysk HDD 256GB Sata, w przyszłości dokupię jakiegoś HDD 1TB. Poza tym w przyszłości planuję dokupić: drugie 8GB RAM i dobrą kartę dźwiękową.

Teraz wątpliwości:
Czy to w ogóle dobrze dobrany zestaw?

 

Poza tym:
Karta graficzna: podobno R9 270 jest wydajniejsza - warto dopłacić biorąc pod uwagę zastosowanie i wykorzystywane programy? A może lepiej kupić coś używanego, np Quadro 4000?
Płyta główna: wybór zależy od obudowy czy poza tym warto dopłacić do miniITX?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez dave333
Link to post
Share on other sites

Stacje robocze w mITX mogą być problematyczne. Samo H81 jest już problemem. Maksymalna obsługa pamięci 16 GB DDR3. Co będzie jak w przyszłości będziesz miał zapotrzebowanie na więcej ? Co jeżeli pod render filmów pójdziesz w większą ilość dysków (co jest zalecane) 

 

 Tutaj nie potrzebujesz wydajnej karty graficznej bo i tak nie będziesz leciał przez GPU tylko przez CPU. GTX 750Ti będzie tutaj ok. Żadne budżetowe Quadro. 

Link to post
Share on other sites
Gość Jacojj

60% CAD/CAM - Inventor, AutoCad, SolidWorks, NX itp

 

A to nie wymaga raczej dwóch monitorów? Jeden jako pulpit roboczy do programu CAD/CAM a na drugim menu, opis projektu, poczta, komunikator i inne pierdoły. Na Twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się nad przynajmniej jednym dobrym dużym monitorem np. 27" 2560x1440 (IPS/VA) i do tego drugi, nawet taki za 150zł najlepiej formatu 4:3 19".

 

A co do procka i pamięci, to sprawdź organoleptycznie (np. u jakiegoś kolegi) czy nie wystarczy słabszy sprzęt - bo do samego "rysowania kresek" chyba nie potrzeba aż tak wypasionych podzespołów, co innego jakieś renderingi, obliczenia, symulacje, encoding.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze dzięki za szybkie odpowiedzi.
kajtek., myślałem, że na płycie mogę przyciąć koszty. Jeśli nie H81 to co proponujesz? Skoro mITX mogą być problematyczne to niech będzie w standardzie microATX.

Jacojj, dopiero zaczynam zabawę z tymi programami, więc jeszcze nie wiem, ale być może przyda się drugi monitor. GTX 750Ti jest do tego przystosowana?
Chodzi o to, że mój aktualny komputer składałem w 2005r, nie mam zwyczaju często zmieniać pc :D Wolę kupić trochę lepsze podzespoły z nadzieją, że wystarczą na trochę dłużej (do podanych wymagań), np. 4 lata. Chyba, że takie podejście nie ma sensu?
Jeśli do obróbki wideo wystarczy słabsza grafika to jaką polecacie? Grać nie zamierzam.
Proszę o zmodyfikowanie tego zestawu wg Waszego gustu :)


Napiszcie mi chociaż jaką płytę główną wybrać i jaka jest tańsza alternatywa dla karty 750Ti (tylko 750 bez Ti?). Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Intel Xeon E3-1230v3 /3.3GHz, 8MB, BOX, LGA1150/

AsRock B85M Pro3 /intel B85, LGA 1150/

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

MSI GeForce GTX 750 Ti OC V1 2GB DDR5 128bit (1137/5400)

Crucial MX100 256GB (550/300MB/s)

XFX Core TS 430W 120mm 80+ Bronze 120mm

Cooler Master N200 (micro ATX)

Razem 2979zł +  kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

W stosunku do twojego zestawu wyjściowego zmienił się procesor taktowany niżej o 100MHZ, za to chłodniejszy i tej różnicy i tak byś nie odczuł, płyta główną w formacie matx z czterema slotami na pamięć, lepszy zasilacz pomimo pozorne niższej mocy na linii +12V ma tylko 12w mniej po rejestracji na stronie producenta zyskujesz 5 letnią gwarancję, do tego obudowa również w formacie amtx z dwoma wentylatorami 120mm i usb 3.0.

Do obróbki filmów w Sony Vegas w FHD wystarczyłby CI nawet GT 740 z 2GB vram, natomiast u Ciebie 60% to CAD więc ja bym tutaj został przy GTX 750ti.

Jak chcesz to dołóż sobie cooler SilentiumPC Fera 2 HE1224 dla ciszy

Link to post
Share on other sites

Ok, ogólny zarys już mam. Chciałbym ustalić szczegóły:

1. Karta graficzna. Którą wersję 750Ti wybrać?
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx750-ti-oc-2gb-gddr5-128bit-vga-dvi-hdmi-pcie3-0-n750ti-2gd5-oc-v1-promo-646092/
Czy lepiej dopłacić do tej:
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-750ti-gaming-2g-n750ti-tf-2gd5-oc-629388/
A może w ogóle lepiej Asusa?

2. Pamięć
Ta: http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-tactical-8gb-1600-cl8-blt8g3d1608dt1tx0ceu-552732/

Czy ta: http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-sport-ddr3-8gb-1600-cl9-bls8g3d1609ds1s00-528779/

 

3. Płyta główna
Podany AsRock B85M Pro3 jest najlepszą płytą mATX do 250zł?

Link to post
Share on other sites

Myślisz że warto ją wziąć zamiast MSI gaming, która podobno jest bardzo cicha? Ceny prawie takie same.

Która z nich lepiej się sprawdzi w zamkniętej obudowie typu kostka bez żadnych dodatkowych wiatraków - dwa wiatraki czy chłodzenie pasywne?

Link to post
Share on other sites

Osobiście w stacji do pracy szedłbym w maksymalnie ciche chłodzenie. Tutaj chłodzenie półpasywne jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Ta karta jest na tyle chłodna, że nawet w fabrycznie wyciszonej obudowie spokojnie sobie poradzi. 

 

Zawsze przecież możesz też dołożyć sobie jakiś cichy wentylator na GPU przy zachowaniu niskich obrotów. 


Ogólnie te wszystkie karty są dość ciche. MSI Gaming GTX 750Ti będzie też bardzo cichy, chłodzenie to będzie się wręcz nudzić na tej karcie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie zdecyduję się na Palit KalmX jeśli nie jest bardziej awaryjny od pozostałych 750Ti.

A może warto zmienić ten zasilacz XFX na coś cichszego? Są jakieś lepsze propozycje do 200zł? Czy nie przejmować się zasilaczem bo i tak najgłośniejszy będzie wiatrak Fera2?

Link to post
Share on other sites

Na każdym kroku jakieś problemy...okazało się, że Fera2 nie zmieści się do obudowy Brutus Q30. Jest jakaś niskoprofilowa alternatywa dla tego chłodzenia? Równie cicha i wydajna, ale niedużo droższa?

 

Ewentualnie polecacie jakieś inne obudowy w stylu Q30 (maksymalnie prosta, kanciata i w kształcie kostki), które pomieszczą chłodzenie Fera 2?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Biorę ją pod uwagę, ale jako ostateczność. Ma niezły design, ale jest duża (przede wszystkim głębokość) i ma kształt takiej zwykłej obudowy ;]
Nie ma trochę pojemniejszych kostek w dobrej cenie? Phenom trochę za drogi...

EDIT:

Jednak postanowiłem zwiększyć budżet na obudowę.
Co musi pomieścić:
-MSI 750Ti Gaming - długość 250mm (jednak zdecydowałem się na ten model, bo był w dobrej cenie)
- Fera 2 - jaki wymiar to jest wysokość? 75mm czy 152mm?
Dodatkowo chciałbym żeby była jak najmniejsza i jak najcichsza. Przy moich podzespołach muszę brać pod uwagę dobre chłodzenie (przepływ powietrza, mesh itp)?

Moje propozycje:
1. Bitfenix Phenom - mój faworyt, jednak opinie odnośnie jakości są mieszane...
2. Sharkoon CA-M - bardzo mała, ale jak z jakością, hałasem i chłodzeniem?
3. Cooltek U3 / C3 / Coolcube Maxi - te same pytania jak w przypadku Sharkoon'a.
4. Thermaltake Core V21 - o chłodzenie się nie marwię, gorzej z wyciszeniem
5. Xigmatek Aquila - trochę przerost formy nad treścią, do tego spore wymiary, ale może to super polecana obudowa, więc dodałem ją do listy.
6. Cooler Master N200 - nie podoba mi się, ale może to jest najlepsza obudowa cena/jakość?

Rozważam jeszcze wymianę płyty głównej na miniITX, wtedy w grę wchodzą takie obudowy:
1. Corsair 250d
2. Raijintek Metis
3. Sharkoon QB One / C10

Będę wdzięczny jak napiszecie, która z nich jest najcichsza, ma najlepsze wykonanie/budowę i którą po prostu najlepiej kupić :)



EDIT2:

A zasilacz BQ L8 400w wystarczy do tego zestawu? Podobno jest bardzo cichy. Edytowane przez dave333
Link to post
Share on other sites

 

 

6. Cooler Master N200 - nie podoba mi się, ale może to jest najlepsza obudowa cena/jakość?

Dokładnie lub jeszcze lepiej Zalman Z3+

 

 

- Fera 2
 

Ten cooler spokojnie do nich wejdzie.

 

 

Rozważam jeszcze wymianę płyty głównej na miniITX, wtedy w grę wchodzą takie obudowy:

Zostań przy płycie matx, miniITX są strasznie okrojone.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...