Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koleżanka potrzebuje nowy PC do montażu/renderowania filmów i od czasu do czasu gry (głównie nadchodzący Wiedźmin). Pomożecie złożyć coś sensownego? :)
 

  • Zastosowanie komputera : montaż/renderowanie filmów (75%) + (25%) gry (głównie Wiedźmin 3) 
  • Maksymalna kwota : jak najlepszy stosunek jakość/cena, ale około 6k
  • Których części potrzebuję : tylko buda (z systemem)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: 1920x1080 Samsung T24B300EE 
  • Specjalne wymagania : bardziej na przyszłość, co by nie martwić się po roku/dwóch wymianą czegokolwiek, szybkie i pojemne dyski tez się przydadzą + ssd na system i podstawowe programy
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu : skłaniałbym się nad czymś z i7 aczkolwiek chciałbym znać opinie ludzi używających PC do podobnych zastosowań (osobiście nie zajmuję się tą tematyką)
Link to post
Share on other sites

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/ http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

SilentiumPC Grandis XE1236

MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

Razem 6087zł + kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa
 
Wydajny czterordzeniowy procesor i7 4790K o wysokim taktowaniu bazowym 4,0GHZ, 16GB pamięci z niskimi opóźnieniami,  wydajne chłodzenie CPU, wydajna karta graficzna GTX 970 z półpasywnym systemem chłodzenia,1TB dysk na dane, SSD 256GB na system i aplikacje, SSD 128GB ma cache/scratch disc, częściowo wyciszona obudowa z trzema wentylatorami 120mm,filtrami przeciw kurzowymi isb 3.0, cichy i częściowo modularny zasilacz z zapasem mocy oraz windows 8.1. w wersji box. 
Edytowane przez Sadek.0
Link to post
Share on other sites

Tzn. na LGA 2011-3 miałbyś 6 rdzeni i możliwość rozszerzenia pamięci do 64GB, tutaj do 32GB. Taki zestaw to koszt większy o ~1200zł, uwzględniając tylko procesor, płytę główną i pamięć RAM bo do tego wato by dołożyć wydajniejsze chłodzenie+200zł, mocniejszy zasilacz +200zł i lepsza obudowę+200zł co daje nam łącznie jakieś 1800zł więcej.

Można też pomyśleć o używanym procesorze i7 3930k jest jeden na allegro za 1400zł do tego nową płytę na LGA 2011 x79, ale z tego co widzę ciężko o nowe z gwarancją dłuższą niż rok.

Link to post
Share on other sites

W gre wchodzą tylko nowe częśći... I nawet jeżeli to jest dopłata w granicach 1,5-2k do 2011 to skłaniałbym się ku tej opcji. Pytanie tylko czy ktoś jest w stanie określić (mniej wiecej) przyrost wydajności między tym tańszym zestawem na 1150 a tym droższym na 2011? I który wybór będzie bardziej przyszłościowy (obstawiam, ze ten z 2011)? 

I jeszcze jedno pytanie. Co myślicie o kupnie tego droższego zestawu (2011) najpierw bez dedykowanej grafiki a dopiero późniejszym jej dokupieniu (powiedzmy za ~3 miesiące)? Ma to prawo bytu na tej integrze, będzie to jakoś działać?


EDIT:

 

Co powiecie na taki zestaw?

 

Intel i7-5820K /3.3 GHz, BOX, LGA2011-3/

MSI X99S SLI Plus /intel X99, LGA2011-3, DDR4/

SilentiumPC Fera 2 HE1224

Crucial 8GB 2133MHz CL15 x2

Palit GeForce GTX 970 JetStream 4GB DDR5 256Bit (1304/7000)

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Plextor M6S 256GB SATA3 (520/420MB/s)

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

Microsoft Windows 8.1 BOX 32/64-bit PL

Zalman R1 USB3.0 (b/z)

Cooler Master G650M 650W 80+ Bronze 120mm modular

 

Cena: 7175 zł

 

Czy dokładając do niego max ~1000 zł można uzyskać lepsza konfiguracje? Jeżeli coś nie pasuje w zestawie to mnie poprawcie :)

I jak się ma ten zestaw pod względem wydajności do tego, który zaproponował Sadek.0 na 1150? Warto dopłacić?

Edytowane przez nowy_12
Link to post
Share on other sites

Zasilacz Corsair RM 850W 80+ Gold 135mm modular http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

Chłodzenie CPU bequiet! Dark Rock 3 Pro

W pełni wyciszona obudowa Fractal Design Define R4 USB 3.0 Titanium

W prawdzie można brać zasilacz 650w, ale cena ta sama co 850w jest to jednostka półpasywna, a więc będzie bardzo cicho.

Wiedz o tym, że musisz podkręcić procesor by miało to sens, ba by cały procesor renderingu trwał krócej.

Link to post
Share on other sites

 

 

Pytanie tylko czy ktoś jest w stanie określić (mniej wiecej) przyrost wydajności między tym tańszym zestawem na 1150 a tym droższym na 2011? I który wybór będzie bardziej przyszłościowy (obstawiam, ze ten z 2011)? 

4970K - 100% (4c/8t)

5820 - 150% (6c/12t)

Zakładam że procki będą tak samo taktowane - oczywiście są to przybliżone wartości, ale tak to mniej więcej wygląda. tam gdzie procek robi robotę będziesz miał zysk rzędu 30-40%. Do tego dochodzi możliwość rozbudowy pamięci RAM co przy pracy z video ma olbrzymie znaczenie.  ;)

Link to post
Share on other sites

Ten MSI spokojnie wystarczy. Dopłata 100 zł przy 8 GB do taktowań 2400 MHz nie ma tutaj opłacalności. 

 

Oczywiście pod OC 5820K wrzuć jakiś mocniejszy cooler, nawet bequiet! Dark Rock 3 Pro

 

W zestawie masz 2 x SSD, dobrze. A co z HDD ? Pod render FullHD minimum 2 x HDD aby jeden mieć na osobny odczyt a drugi na sam zapis gotowego rendera. Jednoczesny odczyt i zapis na jednym, tym samym dysku będzie wąskim gardłem dla CPU. 

 

Ogólnie zalecam poprawki z posta #9 + drugi HDD. Zamiast R4 możesz brać Fractal Design Define R5

 

Jeszcze trochę. Mając porządny zestaw z porządnym i cichym PSU, wydajnym oraz cichym chłodzeniem CPU, może warto będzie wrzucić jakąś GPU również z bdb chłodzeniem i dobrą kulturą pracy. Ten Palit tutaj trochę nie pasuje, 2 lata gwarancji  :/  

 

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda  x2 nie łączone w RAID

bequiet! Dark Rock 3 Pro

Fractal Design Define R5 USB 3.0 Black Pearl

Intel i7-5820K /3.3 GHz, BOX, LGA2011-3/

MSI X99S SLI Plus /intel X99, LGA2011-3, DDR4/

Crucial 8GB 2133MHz CL15 x2

Plextor M6S 256GB SATA3 (520/420MB/s)

Plextor M6S 128GB SATA3 (520/300MB/s)

Asus GeForce GTX 970 Strix DirectCU II 4GB DDR5 256Bit (1253/7010)

Corsair RM 750W 80+ Gold 135mm modular http://www.esc.pl/images/icons/icon-pc.jpg

Microsoft Windows 8.1 BOX 32/64-bit PL

 

8151 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Na wydajności zyskujesz tutaj tylko dzięki dołożeniu drugiego HDD. Jako, że jest to stacja robocza to stawiam na jakość oraz kulturę pracy. Fabrycznie wyciszona obudowa, porządnie wykonana i zabezpieczona przed kurzem. Wydajne i kulturalne chłodzenie na CPU które przy mocnym OC może być na wagę złota. Ostatnio ktoś tutaj miał problemy na 5820K. Tutaj nie ma co oszczędzać. Bardzo dobry zasilacz pod względem elektrycznym z chłodzeniem półpaswynym. GPU z dłuższą gwarancją, backplatem oraz oczywiście również z wydajnym i półpaswynym chłodzeniem. 

Link to post
Share on other sites

podpinam sie ja zlozylem sobie cos takiego ale kazdy odradza isc w 2011-3

http://www.morele.net/inventory/info/Aza3E/

tylko nie wiem jaki zasilacz do tego wgl ludzie malo pisza o x99 na forach, tylko i5 i i7 4790k ;c a ja chce i7 5820k i ddr4


ja chce kupic za miesiac 12-13 marca wezme porzyczke 5 tysiecy +1k juz mam


a hdd nie potrzebuje


ten tez Fractal Design Define R5 jest za******y ale troche z kasa wtedy juz by bylo ciezko


przeczytalem juz chyba wszystkie polskie fora  i malo ludzi ogarnia x99

Edytowane przez seebaa
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Mały update:

 

- renderowanie/obróbka filmów w Adobe (tak dla przypomnienia)

 

Po przekazaniu tych dwóch zestawów koleżance (aby wybrała dla siebie odpowiedni sklep w którym to złoży i kupi), dostała info w każdym (pytała w 5 sklepach stacjonarnych i internetowych), ze żaden z tych dwóch zestawów nie nadaje się do pracy z Adobe... Ktoś może mi wytłumaczy dlaczego? Bo to jest forum o tej tematyce, wypowiadają się tu ogarnięci z tematem ludzie i te dwa zestawy nie powstały z przypadku... 

 

Częstym pytaniem było np "po co dwa dyski ssd, po co dwa dyski hdd...". 

Czy faktycznie lepiej darować sobie te zestawy za te pieniądze, czy to z pracownikami tych sklepów jest coś nie tak? :P 

Czekam na Wasze opinie

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Częstym pytaniem było np "po co dwa dyski ssd, po co dwa dyski hdd...". 

 

Myślisz, że ludzie sprzedając w sklepach znają optymalizację softu. Niech koleżanka wjedzie na forum adobe i niech poczyta u źródła a nie u niekompetentnych sprzedawców. 

 

Po co dwa dyski HDD ? 

 

Odczyt i zapis materiału FullHD bądź wyżej, na jednym dysku staje się wąskim gardłem dla CPU. Procesor musi czekać aż wszystko zostanie przemielone przez mocno obciążony jeden HDD. Mając dwa dyski, na jednym z nich trzymana jest tzw "surowizna" czyli plik który obrabiamy. Drugi dysk służy do zapisania gotowego rendera. Proste, z jednego dysku odczytujesz, na drugim zapisujesz. 

 

Po co dwa dyski SSD ?

 

Dysk 128 GB oczywiście pod system i soft. Dysk 256GB z szybkim zapisem idzie pod tzw dysk scratch - plik cache. 

Link to post
Share on other sites

Nie no kajtek. ja w pełni rozumiem działanie i to o czym piszesz... Dziwie się tylko co za ludzie pracują w tych "sklepach" (i to nie tylko lokalnych ale bardzo dobrze nam znanych internetowych, ale nie będę przytaczał nazwy - nie chce robić (anty)reklamy). 

Poza tym im nie tylko chodziło o ilość dysków, ale ogólnie całość zestawu - że są bez sensu do renderowania/obróbki w Adobe.

Dlatego dziwi mnie to i za razem trochę śmieszy ;d bo skoro nie takie zestawy (jak tu złożyliśmy) to jakie? Mam mętlik w głowie...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...