Skocz do zawartości

Windows 7/8 czy Linux do słabego laptopa


Recommended Posts

Witam

Mam do was pytanie... laptop zaczął troszku mulić już; zapewne ze starości systemu (ze 2 albo 3 lata już) 

 

Specyfikacja laptopa:

Procesor: amd athlon dwurdzeniowy x64

Pamięć: 2 GB ddr2

Dotychczasowy system do Win7 jednak po każdej reinstalce systemu przez około rok chodził dość szybko, potem przeważnie wgrywałem na nowo bo coś się spieprzyło zawsze  :rotfl:

Czas przejść do pytań

•Zainstalować Win7 na nowo?

•Może lepsza okaże się jakaś dystrybucja Linuxa?

•A co powiecie na Win8?- jest "lżejszy" od Win7 czy przeciwnie?

Komputer jest wykorzystywany tylko do przeglądarki i YT

 

Link to post
Share on other sites

Siema!

Nie mam żadnych doświadczeń z Win 8.1 (widziałem kliknąłem kilka razy ale nie używałem łącznie dłużej niż 2 godziny od czasu wydania OSu :) ) natomiast mam dość spore doświadczenia z win7 oraz ubuntu i lubuntu (także starym openSUSE).

 

Specyfikacja wydaje się być dostatecznie dobra aby poradzić sobie z win7, więc jeśli wolisz okienka to odpowiednia konfiguracja uprawnień i efektów graficznych powinny wystarczyć (pierwsza żeby nikt szajsu nie instalował druga przyspieszy działanie systemu).

 

W kwestii ubuntu i lubuntu (będącego generalnie tym samym systemem tylko z innym środowiskiem graficznym) sprawa prezentuje się następująco:

standardowa wersja ubuntu spokojnie będzie działała na tym sprzęcie (polecam wersje LTS - wymaga mniej zabawy i łatwiej uzyskać pomoc), natomiast nie spodziewaj się że będzie to demon wydajności.

W kwestii szeroko pojętej szybkości działania lubuntu wypadnie znacznie lepiej, kosztem wyglądu - interfejs graficzny nie jest ładny i cukierkowy ale przejrzysty czytelny i nie wymaga znacznej ilości zasobów, dzięki czemu znacznie więcej pozostaje ich na potrzeby innych programów.

 

Na koniec ciekawostka lubuntu 14.04 LTS używam na moim starym netbooku Nokia Booklet 3G z prockiem Intel Atom Z530 1,6 GHz (jeden rdzeń + grafika Intel GMA 500) + 1 GB RAM - komputer radzi sobie z internetem i pakietem open office, zdarzało mi się nawet uruchomić GIMPa i lekko edytować zdjęcia. Bez problemu działa wi-fi, 3G i bluetooth (jedna niedogodność to że nie da się ich osobno wyłączyć - więc albo działają wszystkie karty sieciowe albo żadna). Ten sam komputer standardowo dostarczony był z win7 starter - w żadnym momencie użytkowania (ani 5 minut po wyjęciu z pudełka ani po 3 latach) komputer nie działał w sposób w pełni zadowalający.

 

Mam nadzieję że trochę pomogłem :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że nowe wersje popularnych linuksowych środowisk (Unity/KDE/GNOME) mają wymagania już porównywalne chyba z Win7/8. Ja na zbliżonej konfiguracji do Twojej korzystałem jeszcze parę miesięcy temu z Arch Linuksa z Openboksem, ale jeśli nie posiadasz większej wiedzy o Linuksie, to dla Ciebie dobre powinno być Lubuntu - interfejs zbliżony do starego XP i takież mniej-więcej wymagania. Tylko racz mieć na uwadze, że nowoczesna przeglądarka, przy otwartych XX kartach z najróżniejszymi stronami, potrafi już zażyczyć sobie grubo ponad 1 GB pamięci ;) Po prostu w dzisiejszych czasach te 2 GB to w sumie całe nic... Absolutne minimum to 4 moim zdaniem.

Edytowane przez 030366
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...