Skocz do zawartości

Cierpienia młodego overclockera Haswella


Recommended Posts

Panowie po kilku dniach bezowocnego podkręcania Haswella core i5 4690k na asrocku z97x killer

 

Wreszcie sie udalo

 

Podziele sie z wami swoimi spostrzezeniami bo koncowy rezultat potrzebuje Waszego skomentowania.

 

 

Zabawe zaczałem z 4,2GHz przy napieciu 1.200V. Pomijam szczegoly konfiguracji ale te glowne to ovverride 1.200V i multicore na 4.2

 

4,2 GHz OCCT + AVX = po 15 minutach BSOD  LINX = 10 minut BSOD tempy około 80 stopni

 

Podirytowany ustawiłem:

 

4 GHZ OCCT , LINX  równiez BSODY

 

zaczałęm kombinowac z napieciami: mniejsze wieksze, cały czas to samo. Testów zrobilem kilkanascie. Bez rezultatu. Myślę sobie procesora z K i taki Crap? :)

 

tonący brzytwy się chwyta więc zresetowałem UEFI. Konfiguracja podstawowych parametrów i znowu test.......

 

4,0Ghz LINX + 30 minut gema stabilnie

4,2Ghz LINX + 30 minut mega stabilnie

4,4Ghz LINX + 30 minut mega stabilnie

 

Wszystko przy napieciu 1.190V override

 

WTF :)?

 

jakas opcja w biosie zakłociła OC?. Zacząłem szukac....

 

Jako, że posiadam pamięci 2400Mhz reset uefi zdołował je do 1600Mhz i to bez trybu XMP. Jakakolwiek ingernecja w taktowanie pamięci czy to ręczne czy to wczytanie profilu XMP konczyla sie bsodem w testach OCCT i LINX. Zabawne jest to, że gaming i AIDA64 przechodzi bez problemu. Standardowe ustawienie pamieci na 1600Mhz przez płytę pozwolilo na stabilne taktowanie nawet 4,4Ghz.

 

Mógłby ktoś z Was potwierdzić podobne przeżycia?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie, tam jest opis odnośnie ustawień pamięci przy podkręcaniu haswelli :) Jeśli procesor jest stabilny to będzie działać pod każdym obciążającym go programem. 

  1. Set any XMP profile OFF for ram. If your ram is above 1600, set it to 1600, no higher while we're testing overclocks. Heck, if your ram is XMP'ed for 1600, lower it to non XMP. Doesn't hurt.

 

Oczywiście nie jest to reguła ale może powodować problem.

Link to post
Share on other sites

widzialem to zdanie gdzies w google wyrwane z kontekstu. Swoja drogą zauważ wpisy tych ludzi jak testowali np 2133mhz a linx puszczali na nie 20-30 minut tylko x20 x 30 test co moj procek rowniez przechodzi bez problemu. Widze ze uznanie procka za stabilnego u jednego znaczy przetestuje go przez 10 minut a u drugiego przez godzine to jest spora roznica

Link to post
Share on other sites

Stabilnie = bez restartów, tu nie ma nad czym rozmawiać albo coś działa jak powinno albo nie. Wyobraź sobie że używasz komputera jako maszyny do renderowania i co komputer wytrzyma 10-15 min a potem ma się zrestartować? :-)

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że wcześniej wszystkie testy obciążeniowe z pamięcią RAM na 2400 MHz bez podkręcania procesora przechodziły bez problemów? Robiłeś może Memtest86 na 2400 MHz? Próbowałeś może obniżyć taktowania pamięci RAM np. na 2133 MHz? Aż dziwne, że takie coś pojawia się nawet na 4.0 GHz. Sprawdzę dziś u kolegi na słabszej płycie głównej, czy takie coś występuje.

 

Edit: Sprawdziłem właśnie na płycie MSI Z97-G43, procesorze i5-4690K i pamięciach G.Skill TridentX CL 10 2400 MHz - procesor na szybko podkręciłem do 4,4 GHz i żadnych problemów niema, ani w OCCT (wraz z AVX i oczywiście 64 bit - po 1h), ani w LinX po 30 min.

Edytowane przez koszatniczki555
Link to post
Share on other sites

Nie chce mi sie wierzyć ze to wina płyty głównej. Twoje wyniki niczego w sumie nie udowadniaja bo wszsycy wiedza ze jest loteria z core i5 4690k. mój robi 4,4 GHz na 1.195 ale pamieci ustawione na 1600Mhz niestety nie mam innej płyty zeby wykluczyc ze winna wszsytkiemu jest płyta

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 Panowie chyba pełen sukces :)

 

Zasugerowałem się zdaniem jednego z uzytkowników który stwierdził, że robił ostatnio testy na single channel ram i mial duzo wieksze osiągi w OC...Stwierdził, że po prostu procek jest za bardzo obciązony podczas OC oraz wysokich taktow pamięci i dlatego sypał BSODY niekoniecznie zależne od procka czy napiecia procka. Poszedlem tym tropem i zamiast zwiekszac napiecie w procesorze zmniejszalem zmniejszal zmnieszalem i doszedlem do momentu gdzie moj i5 4690K robi 4,5Ghz pamięci na 2400Mhz i tempy w stresie 79 stopni w OCCT AVX oraz Linxie 88 stopni. Uwaga: przy napięciu ADAPTIVE max 1.150

Link to post
Share on other sites

a zmieniałeś coś na napięciu wejściowym?, można powiedzieć że mam coś podobnego na i7 4770k, msi z87 MPower i kościach 2133Mhz, mi przeszło po podkręceniu kości samodzielnie zamiast profilu XMP i aktualizacji BIOSU, teraz robi stabilne 4,4 (na którym wywalał czasami BSOD'y) na niższym napięciu niż wcześniej (nie sprawdzałem 4,5 na razie z którym sobie już kompletnie nie radził)

Edytowane przez mesiuskate
Link to post
Share on other sites

Tak kombinowałem ale raczej niższy VCCIN dawał lepsze rezultaty niz ten powyzej 1.9. Zwiekszanie powyzej 1.9 sprawialo prockowi problemy. Trzeba chyba skorygowac wiedze niektorych overclockerow ktorzy kaza od razu zapodac na samym poczatku 4,2 i napiecie 1,25 a potem zjezdzac z napieciem szukajac najnizszego. Gdybym szedl takim tropem prawdopodobnie nie uzyskalbym nic

Edytowane przez Melman1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...